641
چهارشنبه، ۰۳ بهمن ۱۳۹۷
11
وزیر ارشاد استعفای معاون مطبوعاتی‌اش را پذیرفت

خداحافظی سلطانی

بعد از یک سال و یک ماه، آقای محمد سلطانی‌فر، معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد استعفا داد. سیدعباس صالحی، وزیر‌ ارشاد هم دیروز این استفعا را پذیرفت. البته این سرعت در پذیرش استعفا نشان می‌دهد که ظاهراً رابطه معاون با رییسش خیلی عادی نبوده که به‌محض انتشار شایعه استعفا پذیرفته می‌شود.

در نشست آسیب‌شناسی گرافیک کتاب‌های دفاع مقدس مطرح شد

ضرورت ایجاد هویت در طراحی کتاب‌های دفاع مقدس

ایجاد 20هزار شغل از ظرفیت‌های کسب‌و‌کارهای فرهنگی

وزیر ارشاد به کمیسیون فرهنگی گزارش داد

اعضای کمیسیون فرهنگی دوشنبه به وزارت ارشاد رفتند تا درباره این وزارتخانه با مسوولان آن به تبادل نظر بپردازند. سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ‌و‌ارشاد اسلامی در این دیدار گفت: سیر قابل توجهی را در حوزه فرهنگ و هنر کشور پیش رو داریم که با همکاری و همفکری کمیسیون فرهنگی مجلس، تکمیل و نحوه پیمودن آن تسهیل می‌شود.

صبح نو

وزیر ارشاد استعفای معاون مطبوعاتی‌اش را پذیرفت

خداحافظی سلطانی

بعد از یک سال و یک ماه، آقای محمد سلطانی‌فر، معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد استعفا داد. سیدعباس صالحی، وزیر‌ ارشاد هم دیروز این استفعا را پذیرفت. البته این سرعت در پذیرش استعفا نشان می‌دهد که ظاهراً رابطه معاون با رییسش خیلی عادی نبوده که به‌محض انتشار شایعه استعفا پذیرفته می‌شود.

اگر دو روز دیگر صبر می‌کرد دقیقاً می‌شد یک‌سال و یک‌ماه؛ اما حالا دیگر این مدل زمان‌گیری فایده ندارد، چرا که روز گذشته شایعات تبدیل به واقعیت شد و محمد سلطانی‌فر، معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد از تأیید استعفای خود خبر داد. البته شایعه استعفایش یک روز پیچید تا ذهن‌ها آماده خبر تأیید استعفا شود.
 او روز گذشته در گفت‌وگوی کوتاه با خبرگزاری «فارس» خبر پذیرفته شدن استعفای خود از سوی وزیر فرهنگ‌و‌ارشاد اسلامی را تأیید کرد.
خبرنگار «صبح‌نو» در پیگیری این استعفا به نکاتی رسیده است که با شما در میان می‌گذارد. یکی از دلایل این استعفا را نارضایتی رییس‌جمهوری از عملکرد معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد در برخورد با منتقدان دولت می‌دانند و انتظار داشتند که سلطانی‌فر به‌صورت شدیدتر با رسانه‌هایی که منتقد دولت هستند، برخورد کند. یعنی از نظر دولت آقای معاون نتوانسته انتظارات‌شان را در این زمینه برآورده کند. حال این را که باید چه اتفاقی می‌افتاده که رسانه‌های منتقد دولت صدای‌شان بسته شود، خود آقایان باید جوابگو باشند. روایت دیگر این ماجرا بر می‌گردد به عضویت آقای سلطانی‌فر در شورای عالی اطلاع‌رسانی دولت و عملکرد وی. این عضویت باعث شد شخص معاون مطبوعاتی دسترسی‌های فراتر از اختیاراتش داشته باشد و این اطلاعات و نیز انتقادات علنی وی از روند عملکردی دولت باعث شد که خیلی‌ها این مسأله را ناخوشایند بدانند و معتقد باشند که سلطانی‌فر مانند سایر اصلاح‌طلبان داخل و خارج دولت درحال مرزبندی با علمکرد دولت روحانی در این شرایط حساس است. البته باید توجه داشت که سلطانی‌فر در دوره‌ای هم مسوول روابط عمومی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع‌تشخیص مصلحت نظام در دوره حسن روحانی بود و حالا این را که چگونه شده است که این چنین در‌صدد فاصله‌گذاری است، باید بعداً به قضاوت نشست. همان‌طور که ذکر شد محمد سلطانی‌فر به لحاظ جهت‌گیری سیاسی در جبهه اصلاح‌طلبان قرار می‌گیرد و این مسأله خودش را در انتخابات نمایندگان مدیر مسوولان مطبوعات در هیأت نظارت بر مطبوعات نشان داد؛ آنجا که معاون وزیر رسماً در پشتیبانی از اصلاح‌طلبان وارد میدان شد و علاوه‌بر ارائه اطلاعات همه مدیرمسوولان به نامزد مورد‌نظر، برای استفاده تبلیغاتی چندین‌بار نیز زمان ثبت‌نام را جابه‌جا کرد تا نتایج مورد‌نظر حاصل شود، هر چند در‌نهایت نتیجه مطلوبش نیز حاصل نشد؛ اما وی در حق اصلاح‌طلبان کم‌کاری نکرد. 
در سطور گذشته در باب هیأت نظارت بر مطبوعات گفتیم و لازم است این را هم بگوییم که محمد سلطانی‌فر با حمایت از اصلاح‌طلبان در آن انتخابات قصد داشت جبهه خودش را در این هیأت مستحکم کند، چرا که معاون مطبوعاتی وزیر خیلی قدرت اجرایی در این هیأت ندارد و سلطانی‌فر از این طریق می‌خواست نفوذش را بیشتر کند، هر چند قبلاً هم تلاش‌های زیادی کرده بود تا در این هیأت دخالت‌هایی را داشته باشد که طبق شنیده‌ها ظاهراً وزیر ارشاد در این مورد با معاون خود موافق نبوده است.
 
مستعفی موردنظر در دسترس نیست
همه این موارد را گفتیم؛ اما برخی رسانه‌ها روز گذشته در بیان علت این استعفا دخالت‌های برخی مسوولان وزارتخانه در امور معاونت مطبوعاتی، عدم تخصیص یارانه مطبوعات و بدقولی سازمان برنامه‌و‌بودجه را دلیل این استعفا دانستند، هر‌چند تاکنون این مسائل تأیید نشده است؛ ما هم برای پرسیدن دلایل واقعی این استعفا به‌صورت مکرر با آقای سلطانی‌فر تماس گرفتیم که موفق به صحبت با وی نشدیم. بعد از وی رفتیم سراغ آقای همایون امیرزاده، رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی ارشاد. از آقای امیرزاده پرسیدیم که دلایل استعفای آقای سطانی‌فر چه بود که پاسخ شنیدیم: «این مسأله را از خودشان بپرسید. احتمالاً بهتر جواب بگیرید.» باز هم از امیرزاده پرسیدیم که شما به‌عنوان مسوول اطلاع‌رسانی وزرات ارشاد چه پاسخی در این زمینه دارید که گفت: «ما درباره استعفای وی اطلاعات را به رسانه‌ها دادیم، چون سیاست ارشاد شفاف‌سازی است و در اسرع وقت بعد از پذیرش استعفا در راستای عدالت رسانه‌ای این خبر را به رسانه‌ها اعلام کردیم.» البته امیرزاده اعلام کرد که اگر قرار بر اعلام دلیل باشد، احتمالاً این مسأله در مراسم تودیع و معارفه ایشان و معاون جدید رخ خواهد داد. 

captcha
شماره‌های پیشین