640
سه شنبه، ۰۲ بهمن ۱۳۹۷
5
سیستم دفاع موشکی سوریه 30موشک صهیونیستی را منهدم کرد

حمله انتخاباتی اسرائیل به دمشق

ارتش رژیم صهیونیستی دیروز درکمتر از 24ساعت دو تجاوز به دمشق انجام داد، این حملات که شدیدترین حملات رژیم اسرائیل در ماه‌های اخیر به‌شمار می‌آمد از سوی سیستم دفاع موشکی سوریه رهگیری و منهدم شد که نشان از توانمندی ارتش سوریه در تعیین معادلات نظامی داشت.

خبر

صبح نو

سیستم دفاع موشکی سوریه 30موشک صهیونیستی را منهدم کرد

حمله انتخاباتی اسرائیل به دمشق

ارتش رژیم صهیونیستی دیروز درکمتر از 24ساعت دو تجاوز به دمشق انجام داد، این حملات که شدیدترین حملات رژیم اسرائیل در ماه‌های اخیر به‌شمار می‌آمد از سوی سیستم دفاع موشکی سوریه رهگیری و منهدم شد که نشان از توانمندی ارتش سوریه در تعیین معادلات نظامی داشت.

منابع عربی از دو حمله ارتش رژیم صهیونیستی به دمشق در کمتر از 24‌ساعت در روز گذشته خبر دادند، حملاتی که توسط سیستم دفاع موشکی سوریه رهگیری و منهدم شد. گفته می‌شود ارتش سوریه توانسته بیش از 30‌موشک کروز پرتاب‌شده از سوی 
رژیم صهیونیستی را منهدم کند.
خبرگزاری سوریه (سانا) در این باره گزارش داد که سیستم دفاع موشکی سوریه توانسته موشک‌های پرتاب‌شده از سوی جنگنده‌های اسرائیلی را که در اطراف دمشق بود، هدف قرار دهد.
در این باره برخی منابع در داخل سوریه اعلام کردند که هدف از حملات رژیم اسرائیل بمباران فرودگاه نظامی «الثعله» در حومه «السویداء»(جنوب سوریه) بوده است. منابع عبری نیز گزارش دادند که سیستم دفاع موشکی رژیم اسرائیل در برابر یک موشک زمین به زمین 
پرتاب شده از سوی سوریه به منطقه جولان واکنش نشان داده و آن را منهدم کرده است.
گزارش‌ها درباره تعداد موشک‌های شلیک‌شده 
رژیم صهیونیستی ظرف 24‌ساعت گذشته و اهداف آ‌ن‌ها متفاوت است. به‌نظر می‌رسد رژیم صهیونیستی در این دو حمله خود بیش از 30‌موشک پرتاب کرده است و هدف آن‌ها هم مناطقی در جنوب سوریه خصوصاً منطقه «السویداء» بوده است. البته سامانه‌های دفاعی سوریه نیز فعال شده است و بر اساس منابع سوری توانسته بیشتر این موشک‌ها را رهگیری و منهدم کند؛ هر چند نزدیک به 10‌نفر شهید و مجروح شده‌اند.
سؤالات زیادی درباره چرایی افزایش حملات موشکی رژیم اسرائیل به سوریه مطرح است. اصلی‌ترین سؤالی که مطرح می‌شود این است که رژیم اسرائیل از انجام این حملات به سوریه چه اهدافی را دنبال می‌کند؟ و آیا این حملات می‌تواند مقدمه شعله‌ور شدن یک جنگ جدید در منطقه قرار گیرد؟ چرا سازمان‌های بین‌المللی نسبت‌به این اقدامات واکنشی از خود نشان نمی‌دهند؟ شلیک تعدادی موشک به سوی دمشق اگر چه به تلافی و در واکنش به شلیک راکتی سوری به جولان معرفی شد اما در واقع و با توجه به حضور نتانیاهو در «چاد» بیش از هرچیز حامل این پیام بود که نخست وزیر کنونی چه در کشور باشد و چه نباشد از اقتدار لازم برای کنترل امور بهره‌مند است ودرعین حال بیش از رقبا صاحب صلاحیت برای تصدی کرسی 
نخست وزیری آینده اسرائیل است!
 تاکید بر اینکه موشک شلیک شده به جولان (علی رغم نابودی) متعلق به سوریه و البته ساخت ایران بوده است بیش از هر چیز با هدف زمینگیر کردن رقبا در انتخابات آتی اسرائیل است، رقبایی که معتقدند نتانیاهو در تامین امنیت اسرائیل بویژه در مقابل فلسطینیان و حماس ناکام است و در عرصه سوریه در برابر حکومت سوریه و جمهوری اسلامی و محور مقاومت توفیقی نداشته است.
 
انتخاباتی بودن حملات صهیونیست‌ها
تحلیلگران سیاسی مهم‌ترین هدف رژیم اسرائیل از این حملات را انتخاباتی می‌دانند. ائتلاف حاکم در اسرائیل شکست خورده است و باید انتخابات جدید برگزار شود. نتانیاهو با توجه به پرونده فسادی که اخیراً دادستانی نیز بر آن صحه گذاشته، از شرایط مطلوبی برخوردار نیست. به نظر می‌رسد که نتانیاهو با این اقدامات که مدعی است علیه دشمن اول خود، یعنی ایران در سوریه انجام می‌دهد، تلاش دارد خود را به‌عنوان یک قهرمان نجات‌بخش در جامعه صهیونیستی مطرح کند. کارشناسان تغییر رییس ستاد ارتش صهیونیستی و نیز پذیرش مسوولیت وزارت جنگ پس از استعفای لیبرمن را در همین چارچوب ارزیابی می‌کنند.
افزون بر این گفته می‌شود، رژیم اسرائیل به‌شدت به یک پیروزی در جنگ نیاز دارد تا هم اعتماد از دست رفته ارتش را به آن بازگرداند و هم بی‌اعتمادی جامعه به ارتش را بازسازی کند.
اما رژیم صهیونیستی در حالی حملات خود به مناطقی از سوریه را شدت می‌دهد که گویا جنگ‌های 33‌روزه لبنان یا 22‌روزه فلسطین که هیمنه رژیم اسرائیل را فروریخته‌اند، فراموش کرده است. جنگ‌هایی که به‌خاطر ایستادگی و شکست رژیم صهیونیستی، به روز مقاومت در منطقه، شهرت یافته است.
ارتش رژیم صهیونیستی در سال‌2008 با تمام قوا و به اعتراف وزیر خارجه وقت رژیم اسرائیل با هماهنگی 170‌کشور به باریکه غزه حمله کرده بود، پس از 22‌روز جنگ نابرابر، ناگزیر به قبول آتش‌بس و اتمام جنگ شد.
رژیم صهیونیستی در سال‌1967 ظرف نیم‌ساعت 
باریکه غزه را اشغال کرده بود، این در حالی بود که ارتش مصر در غزه حضور داشت. اما در سال‌2008‌، 22روز به غزه حمله کرد؛ اما نه‌تنها موفق به اشغال مجدد آن نشد بلکه از دستیابی به دیگر اهداف خود نیز ناکام ماند. رژیم اسرائیل مهم‌ترین هدفش اشغال مجدد غزه و نابودی مقاومت اسلامی فلسطین بود؛ اما مردم غزه با استقامت خود و گروه‌های مقاومت فلسطینی با سلاح و ابتکار عمل خود و افکار عمومی جهان با حضور گسترده خود مانع از پیروزی رژیم اسرائیل شدند.
البته، پیش از این رژیم صهیونیستی تجربه جنگ سال‌2006 (تموز) با لبنان را داشت که با داشتن تجهیزات مدرن نظامی، شکست سنگینی را از سوی حزب‌الله متقبل شده بود.‌
  لفاظی نتانیاهو درباره تجاوز موشکی به سوریه
«بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی که این روزها از سفر چاد بازگشته، در واکنش به تجاوز هوایی بامدادی دیروز به فرودگاه بین‌المللی دمشق، مدعی شد که در این حمله نیروهای ایرانی و سوری را هدف گرفتند.
بنیامین نتانیاهو پیش از این گفته بود: «ما یک سیاست ثابت داریم: حمله به پایگاه‌های ایران در سوریه و ضربه‌زدن به هر آن‌کسی که تلاش می‌کند به ما ضربه بزند.» البته، وزارت دفاع روسیه با اعلام اینکه پدافند هوایی ارتش سوریه 30‌موشک متجاوز صهیونیستی را سرنگون کرده است، گفت که جنگنده‌های اسرائیلی از سه‌محور به این کشور حمله کردند. شبکه «راشا تودی» روسیه گزارش داد حملات رژیم صهیونیستی به دمشق حدود 30دقیقه طول کشیده است.
در حال حاضر رژیم صهیونیستی که از مقابله با محور مقاومت روی زمین ناتوان است و جرأت رویارویی با رزمندگان فلسطینی یا سوری را ندارد، هر‌از‌چند‌گاهی با جنگنده‌های خود مناطقی از سرزمین فلسطینی‌ها یا سوریه را مورد هدف موشک‌های خود قرار می‌دهد که البته در حملات دیروز خود با پاسخ پدافندی 
محور مقاومت در دمشق مواجه شده است. البته چندی پیش هم صهیونیست‌ها تعدادی موشک به مناطقی از غزه شلیک کردند که جبهه مقاومت فلسطین با شلیک بیش از 400‌موشک و خمپاره، پاسخی قاطع به تجاوزات صهیونیست‌ها داد و آن‌ها را مجبور به شکست ساخت.
 
حماس تجاوز رژیم صهیونیستی به سوریه را محکوم کرد
افزون بر این، حماس ضمن محکوم کردن حمله 
رژیم صهیونیستی به سوریه، خواستار وحدت امت عربی و اسلامی برای پایان دادن به اختلافات و بحران‌ها با هدف مقابله با تل‌آویو شد. به گزارش وب‌سایت رسمی حماس، «عبداللطیف القانوع»، سخنگوی حماس اعلام کرد: «این خطر، می‌طلبد که تلاش‌هایی فوری برای پایان دادن به تمام بحران‌ها و اختلافات عربی و اسلامی و تقویت وحدت با هدف شکست توطئه‌های صهیونیستی و خطرات کنونی علیه منطقه اتخاذ شود.»
در روزهای اخیر، سی‌ام دی‌ماه نیز ارتش رژیم صهیونیستی در بیانیه‌ای مدعی شده بود سامانه پدافند هوایی این رژیم راکتی را که از سوریه به‌ سوی بلندی‌های جولان پرتاب شده بود، رهگیری کرده‌است. خبرگزاری رسمی سوریه نیز گزارش داده بود که پدافند هوایی آن کشور به حملات هوایی رژیم اسرائیل در مناطق جنوبی پاسخ داده است.

captcha
شماره‌های پیشین