640
سه شنبه، ۰۲ بهمن ۱۳۹۷
4
از هبه «آریانا» و «زرکوه» به امارات تا واگذاری ارتفاعات آرارات به ترکیه

کارنامه وطن‌فروشی پهلوی‌ها

«صبح‌نو»: بذل و بخشش‌های سرزمینی در ازای استمرار حکومت؛ این خلاصه آن چیزی است که پهلوی‌ها در شیوه حکومت‌داری خود، به آن باور داشتند. تورق صفحات تاریخ، گواهی می‌دهد که رژیم پهلوی از زمان تأسیس یعنی آذرماه سال‌1304 تا خزانش در بهمن‌ماه سال‌1357، از واگذاری مناطق تحت سیطره خود -که عمدتاً واجد ارزش ژئوپلیتیک و ژئواستراتژیک بوده‌اند- به دیگران ابایی نداشته است. در نوشتار پیش رو، به گزیده‌ای از خیانت پهلوی‌ها در از دست‌دادن مناطقی از ایران پرداخته‌ایم.

روسیه و موگرینی دعوت برای حضور در نشست ضد ایرانی ورشو را رد کردند

لهستان؛ اسب تروای آمریکا در اروپا

«جاکیچ کژاپوتوویژ» وزیر خارجه لهستان در مصاحبه‌ای اعلام کرد که در نشست ورشو که در تاریخ ۱۳ و ۱۴ فوریه برگزار می‌شود هیچ شخصیتی از روسیه شرکت نمی‌کند.

صبح نو

روسیه و موگرینی دعوت برای حضور در نشست ضد ایرانی ورشو را رد کردند

لهستان؛ اسب تروای آمریکا در اروپا

«جاکیچ کژاپوتوویژ» وزیر خارجه لهستان در مصاحبه‌ای اعلام کرد که در نشست ورشو که در تاریخ ۱۳ و ۱۴ فوریه برگزار می‌شود هیچ شخصیتی از روسیه شرکت نمی‌کند.

به گفته وزیر خارجه لهستان، روسیه پیش از آنکه برنامه این نشست را ببیند تصمیم خود برای عدم حضور در نشست ورشو را اتخاذ کرده بود. وی در ادامه افزود که از ایران برای شرکت در این نشست دعوت نشده است. به گفته وزیر خارجه لهستان، اتحادیه اروپا نمی‌تواند در خصوص مسائل خاورمیانه در مقابل آمریکا بایستد.
موگرینی هم به ورشو نمی‌رود
این در حالی است که روز دوشنبه «فدریکا موگرینی» مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از عدم حضور خود در نشست ضد ایرانی ورشو خبر داده و آن را تأیید کرده بود.
پیش‌تر آسوشیتدپرس به نقل از دیپلمات‌های اروپایی در بروکسل گزارش داده بود که به نظر می‌آید کشورهای اروپایی نمی‌خواهند در نشست ورشو که قرار است ماه آینده میلادی به ابتکار آمریکا برگزار شود، شرکت کنند. مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، در جریان سفر اخیر خود به خاورمیانه از برگزاری این کنفرانس در سطح وزرا با عنوان «پیشبرد آینده‌ای با صلح و ثبات در خاورمیانه» خبر داد. این کنفرانس در روزهای ۲۴ و ۲۵ بهمن‌ماه برگزار خواهد شد. دیپلمات‌هایی که در بروکسل با خبرگزاری آسوشیتدپرس صحبت کرده‌اند، تردیدهایی درباره موضوع اصلی این نشست دارند و می‌گویند «زمان کافی برای برنامه‌ریزی آن نبوده و به نظر می‌آید ایران نیز به آن دعوت نشده است». همچنین وال استریت ژورنال هم در گزارشی نوشت: «انتخاب لهستان، برای میزبانی این نشست از سوی برخی دیپلمات‌های اروپایی تلاش برای ایجاد شکاف در اتحادیه اروپا در مورد ایران ارزیابی شده است.» لهستان از اعضای اتحادیه اروپاست. این اتحادیه همچنان در تلاش برای حفظ ایران در برجام است و می‌خواهد ساز‌و‌کاری ویژه برای ادامه تجارت مشروع با ایران برقرار کند.

خرمشاد: شو لهستان برای ضربه به اروپاست
همچنانکه محمدباقر خرمشاد، دبیر شورای راهبردی سیاست خارجی پیش از این در گفت‌وگو با «صبح‌نو» گفته بود: «انتخاب لهستان به‌عنوان یک کشور اروپای شرقی برای میزبانی این نشست، در واقع تبدیل این کشور به اسب تروای آمریکا برای ایجاد شقاق و دو دستگی در اروپاست. اگر اروپایی‌ها به این ائتلاف نپیوندند، بدیهی است که چینی‌ها، روس‌ها، هندی‌ها و حتی کشورهای مستقل نظیر برخی کشورهای آفریقایی هم به این ائتلاف نخواهند پیوست. لذا بر اساس مناسبات موجود، افق روشنی نسبت‌به آنچه که آمریکایی‌ها تلاش دارند، وجود ندارد. وی تأکید کرد: « ترامپ هم تلاش دارد تا پیرامون موضوعات مختلف، به اروپا ضربه وارد کند و اروپا را از حالت اتحادیه بودن خارج سازد تا بلکه عنوان رهبری بلامنازع غرب در دست ایالات متحده آمریکا باشد. به نظر می‌رسد که اروپایی‌ها در شرایطی هستند که با نظر جمعی به یک تصمیم عاقلانه برسند. یک گزاره این است که اروپایی‌ها با لحاظ همه شرایط، به بهانه بحث موشکی ایران، به آمریکا بپیوندند.»

سفر معاون وزیر خارجه لهستان به تهران
حال در پی اعتراض‌های شدید تهران به برگزاری نشست لهستان «پرزمیسلاو لانگ» معاون وزیر خارجه این کشور در رأس هیأتی به منظور گفت‌وگو با آقای سید عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر خارجه ایران و همتای ایرانی خود صبح دوشنبه وارد تهران شد.

عراقچی: اجازه ائتلاف سازی علیه ایران را به هیچ کشوری نمی‌دهیم
عراقچی در این دیدار با بیان اینکه دولت لهستان باید نیات واقعی دولت آمریکا را درک کرده و متوجه عواقب آن باشد، تصریح کرد: اجازه ائتلاف سازی علیه منافع‌مان را به هیچ کشوری در منطقه یا خارج از آن نمی‌دهیم. این مقام لهستانی نیز با اشاره به سابقه بسیار خوب مناسبات دوجانبه و تاکید مجدد بر حمایت قاطع کشورش از برجام، در ارتباط با برگزاری نشست ورشو اظهار داشت: در این کنفرانس پیشبرد صلح و امنیت در خاورمیانه در کلیت خود مورد بحث و تبادل نظر قرار خواهد گرفت و به هیچ وجه علیه هیچ کشوری از جمله جمهوری اسلامی ایران نخواهد بود. 
به‌رغم همه تلاش‌ها و دعوتنامه‌های ارسال شده برای حضور دیگر کشورها در این نشست که بر اساس گزارش‌های غیررسمی، تاکنون وزرای خارجه حدود ۷۰ کشور، از جمله همه اعضای اتحادیه اروپا دعوت شده‌اند، ولی به نظر می‌رسد که این نشست آنچنان که مورد انتظار آمریکا و لهستان بود، با اقبال مواجه نشده، از جمله اینکه فدریکا موگرینی، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرده که در این نشست شرکت نمی‌کند و فرانسه هم از عدم حضور در این کنفرانس سخن گفته است.

captcha
شماره‌های پیشین