640
سه شنبه، ۰۲ بهمن ۱۳۹۷
11
معرفی کتابی که به فروپاشی امپراتوری عثمانی و شکل‌گیری خاورمیانه معاصر می‌پردازد

با اختراع بریتانیا بیشتر آشنا شوید:«خاورمیانه»

«صلحی که همه صلح‌ها را بر باد داد». این، نام کتابی است که یک مورخ آمریکایی به نام «دیوید فرامکین» نوشته است و نشر ماهی آن را با ترجمه آقای «حسن افشار» منتشر کرده است. در این گزارش به معرفی مختصر این کتاب تاریخی جذاب می‌پردازیم.

قصه‌ای ترکی  برای تبریک به دبیر جدید شورا

یادداشت حبیب احمدزاده نویسنده

صبح نو

قصه‌ای ترکی  برای تبریک به دبیر جدید شورا

یادداشت حبیب احمدزاده نویسنده

 


 
سلام جناب دکتر سید سعیدرضا عاملی عزیز
 این برادر کوچک‌تان جسارت کرده و به‌جای تبریکات بی‌مصرف همیشگی، این داستان ترکی را برای‌تان باز تکرار می‌کنم . 
دنیا را چه دیدید؛ شاید در همین بدو امر به‌کارتان بیاید و البته واضح است که هر داستان نامی دارد که نام داستان ترکی ما نیز اینچنین است: «بخشنامه‌ای برای تحویل دم گراز بالغ.»
 روزی کدخدایی در یک کشور غریب، همه روستاییان را به دور خود جمع کرد تا برای‌شان تازه‌ترین بخشنامه وزارت کشاورزی را قرائت کند، در این متن آمده بود: به علت حمله گرازها در بهار سال گذشته به مزارع، بسیاری از محصولات کشاورزی در کشور آسیب دیده و از بین رفته است و بدین علت مجمع مشاورین متخصص این وزارتخانه، بدین نتیجه رسیده‌اند که باید خود کشاورزان عزیز در سراسر کشور همت کرده و هرکدام تعداد پنجاه دُم گراز بالغ، با شکار این حیوان موذی به نماینده این اداره تحویل دهند تا رفع شرّ این حیوان مزاحم از مزارع شود و البته در غیر این‌صورت متقابلاً و قاطعانه این وزارتخانه از هرگونه تحویل کود، سم و بذر به قیمت دولتی به کشاورزان سهل‌انگار یا متمرد جلوگیری خواهد کرد. 
با آخرین جمله کدخدا، صدای اعتراض همه کشاورزان بلند شد، که ما در این منطقه اصلاً در تمامی عمرمان گرازی ندیده‌ایم تا به مزارع‌مان حمله کند. همان شب در جلسه‌ای محرمانه در منزل کدخدا، او در جواب اعتراض 
بزرگان ده چنین گفت که وزارتخانه که کاملاً مُصرّ است و 50دم گرازش را می‌طلبد و چاره‌ای غیر از تحویل نیست. 
خوشبختانه فروشنده دوره‌گرد برایم خبر آورده که در روستایی در جنوب شرق کشور، آنقدر گراز هست که مردمش از فرط بی‌نیازی دم گرازهای‌شان را به دیگر روستاهای اطراف می‌فروشند، پول‌ها در همان جلسه جمع و گروهی از روستاییان به بهانه زیارت مخفیانه رهسپار جنوب کشور شده و پس از سه روز مسافرت که به روستای مورد نظر رسیدند، به چشم دیدند در میدان وسط روستا، روی میزهای بزرگ چوبی، دسته‌دسته دم گراز برای فروش چیده شده. 
روستاییان با پولی که داشتند، 50دم گراز خریداری و سریعاً از میدان روستا بیرون زدند، ولی از آنجا که بار کج به مقصد نمی‌رسد، سر ظهر که کنار رودخانه‌ای تصمیم گرفتند ناهاری خورده و چرتی بزنند، ناگاه سگی را دیدند که بدون دم در حال پرسه‌زدن بود، و بعد سگ دوم، و همینطور هر سگ ولگرد دیگری که رد می‌شد به مانند قبلی‌ها دم نداشت. متعجب و از خواب پریده حرکت کردند که ناگهان به گله‌ای از گوسفندان و چوپان پیرش رسیدند که اتفاقاً تمامی سگ‌های گله‌اش دم داشتند. 
ماجرا را از او پرسیدند. چوپان پیر آهی کشید و گفت که: بعد از رسیدن آن بخشنامه وزارت کشاورزی، مردم این منطقه هم به درد شما دچار شدند، فقط نمی‌دانم با ابتکار کدام خدانشناسی بود که شروع کردند تمام دم سگ‌های ولگرد را کندند و بعد در روغن سرخ کردند، تا به دم گراز شبیه‌تر شود، الآن هم آنقدر کسب‌و‌کارشان رونق پیدا کرده که با کمبود سگ ولگرد دم‌دار، دیگر سگ‌های اهلی مردم هم از دست‌شان در امان نیستند و حتی دو، سه هفته‌پیش به سر وقت سگ‌های گله من هم آمدند تا در قبال پول راضی به کندن دم‌شان شوم؛ که من دلم برای این حیوانات بی‌نوا سوخت و قبول نکردم. 
به همین دلیل است که امروز سگ‌های من دم دارند و بقیه نه. مسافران که به روستای‌شان رسیدند، بدون فوت وقت ماجرا را برای کدخدا تعریف کردند؛ اینجا بود که چشمان کدخدای روستا برقی زد. 
از همان روز صحبت با کدخدا بود که دیگر کسی در منطقه آنان نیز، سگ دم‌داری ندید و حتی درخواست انبوه کشاورزان روستاهای دیگر و نیز درآمد افسانه‌ای فروش دم سگ به‌جای دم گراز بالغ چنان شد که دیگر کشاورزان آن روستا نه فقط در آن سال، بلکه در طول سال‌های بعد نیز نیاز به کشت و زرع بهاره، پاییزه و زمستانه و التماس برای دریافت ذلیلانه کود و بذر دولتی پیدا نکردند.
و اما در پایان آن کارشناسان دیپلم ناقص کشاورزی دیروز و دانشگاهی شده با مدارج فوق دکترای اقتصاد در رشته «پرورش دم گراز مرغوب صادراتی» 
به سبب راهنمایی صدها پایان‌نامه و مقالات علمی بیرون‌رفته از شمار، جهت چاپ لاتین در مجلات علمی جهانی و کاملاً مورد وثوق وزارتخانه‌های مربوطه امروز و نیز آن روستاییان ساده‌دل دیروز و صاحبان دفاتر به‌اصطلاح نمایندگی فروش دم گراز مرغوب با تأییدیه اصالت ایزو در شهرهای بزرگ اروپایی امروز و آن مسوولان همیشه دلخوش به گزارش‌های آمارهای صعودی و رکوردشکن دم‌گرازهای تحویلی و نیز حتی آن سگ‌های بی‌دم، همه و همه تا آخرعمر به برکت آن بخشنامه نازنین، دست در دست هم در این جهان با خوشحالی زندگی کرده و می‌کنند. جناب دبیر محترم و عزیز، قصه همیشگی یا آن بخشنامه (تحویل دم گراز بالغ) ما نیز به‌سر رسید. ان‌شاءالله در پست جدیدتان موفق باشید .

captcha
شماره‌های پیشین