640
سه شنبه، ۰۲ بهمن ۱۳۹۷
1
از هبه «آریانا» و «زرکوه» به امارات تا واگذاری ارتفاعات آرارات به ترکیه

کارنامه وطن‌فروشی پهلوی‌ها

«صبح‌نو»: بذل و بخشش‌های سرزمینی در ازای استمرار حکومت؛ این خلاصه آن چیزی است که پهلوی‌ها در شیوه حکومت‌داری خود، به آن باور داشتند. تورق صفحات تاریخ، گواهی می‌دهد که رژیم پهلوی از زمان تأسیس یعنی آذرماه سال‌1304 تا خزانش در بهمن‌ماه سال‌1357، از واگذاری مناطق تحت سیطره خود -که عمدتاً واجد ارزش ژئوپلیتیک و ژئواستراتژیک بوده‌اند- به دیگران ابایی نداشته است. در نوشتار پیش رو، به گزیده‌ای از خیانت پهلوی‌ها در از دست‌دادن مناطقی از ایران پرداخته‌ایم.

معرفی کتابی که به فروپاشی امپراتوری عثمانی و شکل‌گیری خاورمیانه معاصر می‌پردازد

با اختراع بریتانیا بیشتر آشنا شوید:«خاورمیانه»

«صلحی که همه صلح‌ها را بر باد داد». این، نام کتابی است که یک مورخ آمریکایی به نام «دیوید فرامکین» نوشته است و نشر ماهی آن را با ترجمه آقای «حسن افشار» منتشر کرده است. در این گزارش به معرفی مختصر این کتاب تاریخی جذاب می‌پردازیم.

تقابل هواداران موسوی خوئینی و هاشمی رفسنجانی ادامه دارد

دوئل پیاده‌نظام‌ها

چپ‌ترین علیه راست‌ترین! تعبیری به نسبت بجا برای اظهارات جنجالی محمد موسوی‌خوئینی عضو محوری مجمع روحانیون مبارز علیه اکبر هاشمی‌رفسنجانی که حالا دو سالی می‌شود چهره در نقاب خاک کشیده است. موسوی‌خوئینی که چگالی تخاصمش با هاشمی‌رفسنجانی بر هیچ مطلعی پوشیده نیست، روز 23‌دی‌ماه‌97 در گفت‌وگویی مفصل با خبرگزاری «ایرنا» که روزنامه «سازندگی» اولین‌بار آن را منتشر ساخت، چنان به هیبت و هیأت شخصیتی هاشمی حمله برد که گویی، دهه60، بار دیگر بر اهالی دیار سیاست رخ نموده است؛ همان دهه‌ای که خوئینی در مقام پیشاهنگ چپ‌نشینان و هاشمی‌رفسنجانی در جایگاه بیرق‌دار راست‌گرایان سیاست ایران، جا خوش کرده بودند.‌

گفت‌وگو با دکتر ساعی، کارشناس ارتباطات و فضای مجازی درباره صحبت‌های پرحاشیه رییس‌جمهوری

فضای مجازی، قربانی فضاسازی سیاسی

روز گذشته دکتر حسن روحانی؛ رییس‌جمهوری، در جمع کارکنان و مسوولان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات صحبت‌هایی درباره فیلترینگ مطرح کرد. صحبت‌هایی که باحاشیه‌های فراوانی همراه بود. برای بررسی کارشناسانه این صحبت‌ها به سراغ آقای دکتر محمدحسین ساعی؛ دکتری ارتباطات و رییس دانشکده ارتباطات دانشگاه صداوسیما رفتیم. ساعی در این گفت‌وگو با لحنی دلسوزانه و ارائه مثال‌های متعدد تاریخی نظرات خود را توضیح داد. شنیدن بعضی از آمارها و اطلاعات این مصاحبه برای ما هم تازگی داشت. اگر می‌خواهید از دلایل فیلترینگ تلگرام و مسائل روز فضای مجازی مطلع شوید گفت‌وگوی ما با ایشان را از دست ندهید.

گران شدن چندین‌باره خودروهای داخلی صدای مردم را در آورد

چرخ لنگ در بازار خودرو

‌داستان هزار و یک شب خودروسازی در کشور ادامه دارد، خودروسازان همیشه معترض به این موضوع هستند که قیمت محصولات‌شان پایین است و همین موضوع باعث شده تا زیان‌ده باشند، اینکه خود را سرپا نگه داشته‌اند هم صرفاً برای این است که نمی‌خواهند حدوداً 120 هزار نفری را که در این صنعت نان می‌خورند بیکار کنند. ادعاهای طلبکارانه خودروسازان درباره اینکه بیشترین سود در بازار آزاد به جیب دلالان می‌رود تنها باعث شده تا به همین بهانه قیمت‌ها را هر سال افزایش دهند.

سر مقاله

مصرف داخلی

وحدت معرفت‌شناختی  حوزه و دانشگاه

یادداشت حجت‌الاسلام عبدالحسین خسرو پناه معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد

قصه‌ای ترکی  برای تبریک به دبیر جدید شورا

یادداشت حبیب احمدزاده نویسنده

اتحادیه جدید عربی

یادداشت عبدالباری عطوان

اقدامات تازه مدیران شهری مشهد موجی از انتقاد را برانگیخته است

تعویض تابلوهای راهنمای زائر هویتی که کتمان می‌شود

درک نادرست برخی از مسوولان از گردشگری انواع مختلف آن به‌خصوص گردشگری مذهبی موجب شده است که شهری مانند مشهد که سال‌هاست به‌دلیل وجود بارگاه نورانی امام هشتم به نام «مشهد مقدس» یا «مشهدالرضا» شناخته شده، حالا تبدیل به شهری شود که مسافران آن بیشتر برای سفر به این شهر رفته‌اند نه زیارت. از همین رو اقدامی در زمینه ساماندهی و ارائه خدمات به زائران شهر مشهد انجام شده که بر اساس آن تابلوهای راهنمای زائر تبدیل به «مرکز اطلاعات سفر» شود.

بافیلم‌جدید مرتضی‌علی‌عباس‌میرزایی، جشنواره‌فجرعطر «حسین؟ع؟»می‌گیرد

«خون‌خدا»؛فرم‌درخدمت‌اعتقاد

فیلم سینمایی «خون خدا» یکی از آثار حاضر در بخش رقابتی جشنواره سی‌وهفتم فجر است که با موضوعی متفاوت می‌تواند مخاطبان زیادی را به خود جلب کند.

سیستم دفاع موشکی سوریه 30موشک صهیونیستی را منهدم کرد

حمله انتخاباتی اسرائیل به دمشق

ارتش رژیم صهیونیستی دیروز درکمتر از 24ساعت دو تجاوز به دمشق انجام داد، این حملات که شدیدترین حملات رژیم اسرائیل در ماه‌های اخیر به‌شمار می‌آمد از سوی سیستم دفاع موشکی سوریه رهگیری و منهدم شد که نشان از توانمندی ارتش سوریه در تعیین معادلات نظامی داشت.

روسیه و موگرینی دعوت برای حضور در نشست ضد ایرانی ورشو را رد کردند

لهستان؛ اسب تروای آمریکا در اروپا

«جاکیچ کژاپوتوویژ» وزیر خارجه لهستان در مصاحبه‌ای اعلام کرد که در نشست ورشو که در تاریخ ۱۳ و ۱۴ فوریه برگزار می‌شود هیچ شخصیتی از روسیه شرکت نمی‌کند.

شماره‌های پیشین