639
دوشنبه، ۰۱ بهمن ۱۳۹۷
8

خبر

تقلید از فرهنگ فرنگی و آسیب‌هایی که به روح و جان شهروندان می‌رسد

جولان سگ گردان‌ها در خیابان‌های شهر

خبر حمله سگ‌های وحشی بدون قلاده در پارک لواسان به یک دختر بچه و آسیب دیدن اعضای بدن این کودک و همچنین آسیب‌های روحی مانند کابوس‌های شبانه و شب اداری، گریه‌‌های روزانه بعد از این اتفاق طی چند هفته گذشته همچنان در فضای مجازی و رسانه‌های مختلف دست به دست ‌شود.

پدر دخترک مجروح چه می‌گوید؟

صبح نو

تقلید از فرهنگ فرنگی و آسیب‌هایی که به روح و جان شهروندان می‌رسد

جولان سگ گردان‌ها در خیابان‌های شهر

خبر حمله سگ‌های وحشی بدون قلاده در پارک لواسان به یک دختر بچه و آسیب دیدن اعضای بدن این کودک و همچنین آسیب‌های روحی مانند کابوس‌های شبانه و شب اداری، گریه‌‌های روزانه بعد از این اتفاق طی چند هفته گذشته همچنان در فضای مجازی و رسانه‌های مختلف دست به دست ‌شود.

23 آذر  خانواده‌ای برای تفریح و گذراندن اوقات فراغت آخر هفته خود به پارک دریاچه لواسان رفتند که متأسفانه دو سگ شکاری بدون قلاده که به همراه صاحبانشان بودند (تابلو ورود حیوانات ممنوع وجود دارد) به دختر کوچک خانواده حمله و او را دچار 
آسیب جدی کردند. روز حادثه ابتدا با پلیس تماس گرفته شد و هم اکنون پرونده در دادگاه در حال بررسی است. آن‌طور که گفته شده صرفاً دیه بر مبنای نظر پزشکی قانونی انتهای مجازات این فرد است. پدر صاحب سگ و کارچاق‌کن‌ها و محافظ ایشان در محل حادثه مطرح کرده‌اند «به هیچ جا حتی دریافت دیه نخواهید رسید!»

نگهداری سگ‌های ممنوعه
حمله دلخراش سگ‌های وحشی به انسان‌ها سال‌هاست که در خبرگزاری‌ها یا فضاهای مجازی منتشر می‌شود، اخباری که علاوه بر آسیب‌های جدی حتی با چاشنی مرگ نیز همراه بوده است. این خبرهای دلخراش در حالی در رسانه‌ها منتشر می‌شوند که برخی همچنان بر نگهداری از نژاد سگ‌های وحشی و حتی ممنوعه اصرار می‌کنند، بی‌آنکه حواس‌شان باشد نگهداری از یک هیولای خانگی برای خود و دیگران می‌تواند چه خطراتی داشته باشد.
یکی از مشکلاتی که طی سال‌های گذشته گریبان‌گیر تهران و دیگر کلانشهرهای کشور شده، افزایش تمایل به نگهداری حیوانات از جمله سگ و گربه در منزل و گرداندن آن‌ها در خیابان‌ها و معابر عمومی‌شهر است.
اگر سری به پارک‌های شهر که محل بازی کودکان و تفریح جوانان و گاهاً شب‌نشینی بزرگسالان است بزنید قطعاً افرادی که سگ و گربه‌های گران قیمت‌شان را با انواع مختلف نژادها برای گردش به این محل‌ها می‌آورند، مشاهده می‌کنید. در چند سال اخیر نگهداری سگ در خانه‌ها به یک مد برای خانواده‌های ایرانی تبدیل شده و بیش از گذشته می‌توان علاقه‌مندی برای خرید و نگهداری از این حیوان را در بین افراد مشاهده کرد. 
موضوع نگهداری از حیوانات خانگی یا پدیده سگ‌گردانی که در شهر تهران به کرات دیده می‌شود به یک اپیدمی‌و نوعی پز روشنفکری واقع‌گرایانه برای عده‌ای تبدیل شده و سلامت و امنیت شهروندان را به خطر انداخته است. در ایران هیچ قانونی در خصوص حضور سگ در معابر عمومی‌به درستی وضع نشده و صاحبان سگ‌ها آزادانه در شهرها جولان می‌دهند و از واکنش و سرو صدایی که سگ‌هایشان با دیدن همجنس‌های خود ایجاد می‌کنند، لذت می‌برند. حضور سگ‌گردانان در خیابان‌ها، پارک‌ها و اماکن عمومی ‌موجب شده تا آسایش و امنیت روانی سایر افراد مورد هجمه قرار بگیرد.

موازین حقوقی نگهداری از حیوانات 
اسفندماه سال 89 بود که طرحی در قالب الحاق یک ماده به قانون مجازات اسلامی ‌در صحن علنی مجلس اعلام وصول و بعد از آن به آرشیو سپرده شد. سال 93 هم یک‌بار دیگر 32 نماینده طرح مشابهی به هیأت‌رییسه مجلس فرستادند که در صورت تصویب آن، با «گرداندن سگ و میمون در اماکن عمومی» برخورد شود. طبق این طرح نه‌تنها سگ‌گردانی در شهر که معامله و نگهداری این حیوان‌ها در خانه نیز مجازاتی چون 74 ضربه شلاق و جریمه نقدی از یک تا 10میلیون‌تومان داشت. طرح پیشنهادی نخست در آن‌روزها در کمیسیون‌های فرهنگی، بهداشت و درمان و همچنین شوراها و امور داخلی مورد بررسی قرار گرفت. تدوین‌کنندگان طرح، هدف از تهیه آن را مقابله با روند فزاینده سگ‌گردانی در معابر و نگهداری آن در آپارتمان‌ها و در شهرهای بزرگ به‌ویژه تهران اعلام کرده بودند. طبق ماده 688 مکرر قانون مجازات اسلامی‌هم گرداندن حیوانات خطرناک یا حیواناتی که مضر برای سلامت عمومی‌بوده یا نجس العین هستند از قبیل سگ در اماکن و معابر عمومی‌و وسائط نقلیه ممنوع است و مرتکب علاوه بر جزای نقدی از یک میلیون تا پنج میلیون ریال جریمه و به ضبط حیوان مذکور محکوم می‌شود.

پرداخت دیه
همان طور که افراد در صورت ایجاد صدمات بدنی نسبت به یکدیگر، باید دیه بپردازند، در صورتی که حیوانات موجب ورود صدمات بدنی به افراد شوند، صاحبان آن‌ها باید دیه تعیین‌شده را بپردازند. 
در حقیقت، افراد وظیفه نگهداری از حیوانات خود را بر عهده دارند و به همین دلیل، باید هر نوع خسارتی را که در اثر سهل‌انگاری آن‌ها، از سوی حیوانات ایجاد می‌شود، بپردازند. افراد در مورد حیوانات خود مسوول‌اند و باید هر نوع خسارت مالی و جانی ایجاد شده از سوی حیوانات خود را جبران کنند، 
به شرطی که رابطه علیت بین اهمال افراد در نگهداری و نیز خسارات ایجادشده وجود داشته باشد. به‌عنوان مثال، فردی سگ خود را بدون قلاده به خیابان می‌آورد و حیوان مورد نظر به شخصی دیگر آسیب وارد می‌کند. در چنین شرایطی به دلیل اهمال صاحب حیوان، وی مسوولیت خواهد داشت. چنانچه مالک در نگهداری از حیوان کوتاهی کرده یا مرتکب تقصیر شده باشد، مسوول است، در اینجا برای مالک فرض تقصیر نیز پیش‌بینی شده و آن زمانی است که شخص، مالک یا متصرف حیوانی باشد که توانایی حفظ آن را ندارد.
بر اساس ماده 522 قانون مجازات اسلامی‌مصوب سال 1392 متصرف هر حیوانی که از احتمال حمله آن آگاه است، باید آن را حفظ کند و اگر در اثر تقصیر او، حیوان مزبور به دیگری صدمه وارد کند، ضامن است. این در حالی است که اگر از احتمال حمله حیوان آگاه نبوده و ناآگاهی ناشی از تقصیر او نباشد، ضامن نخواهد بود. طبق تبصره یک این ماده، نگهداری حیوانی که شخص توانایی حفظ آن را ندارد، تقصیر محسوب می‌شود. همچنین بر اساس تبصره 2، نگهداری از هر وسیله یا شیء خطرناکی که دیگران را در معرض آسیب قرار دهد و شخص قادر به حفظ و جلوگیری از آسیب‌رسانی آن نباشد، مشمول حکم تبصره یک این ماده است.
بنا بر ماده 523 قانون مجازات اسلامی‌هر گاه شخصی با اذن کسی که حق اذن دارد، وارد منزل یا محلی که در تصرف اوست، شود و از ناحیه حیوان یا شیئی که در آن مکان است، صدمه و خسارت ببیند، اذن‌دهنده ضامن است، خواه آن شیء یا حیوان قبل از اذن 
در آن محل بوده یا بعداً در آن قرار گرفته باشد و خواه اذن‌دهنده نسبت به آسیب‌رسانی آن علم داشته یا نداشته باشد. همچنین طبق تبصره ‌این ماده، در مواردی که آسیب مستند به مصدوم باشد، مانند آن که وارد شونده بداند حیوان مزبور خطرناک است و اذن‌دهنده از آن آگاه نیست یا قادر به رفع خطر نباشد، ضمان منتفی است. بر اساس ماده 334 قانون مدنی، مالک یا متصرف حیوان مسوول خساراتی نیست که از ناحیه آن حیوان وارد می‌شود، مگر اینکه در حفظ حیوان تقصیر کرده باشد؛ اما در هر حال اگر حیوان به واسطه عمل کسی منشأ ضرر شود، فاعل آن عمل مسوول خسارت وارده خواهد بود، کوتاهی از انجام این وظیفه، باعث ایجاد مسوولیت برای صاحب حیوان خواهد شد و به همین دلیل، وی باید خسارات وارده را جبران کند.

اختلال استرس پس از ضربه روانی
آقای حسین ابراهیمی‌مقدم، روان‌شناس و استاد دانشگاه با اشاره به آثار مخربی که بعد از یک اتفاق تلخ برای فردی رخ می‌دهد، به «صبح نو» می‌گوید: 
به صورت کلی هنگامی‌که فرد به‌طور ناگهانی و غیرقابل پیش بینی در معرض یک حادثه و صحنه‌هایی مانند قتل، جنایت و ... برای خود و دیگران قرار بگیرد می‌تواند باعث به وجود آمدن نوعی اختلال استرس پس از ضربه روانی منجر شود. او ادامه می‌دهد: هر فردی که دچار صحنه‌های دلخراش و بسیار استرس‌آور باشد به اختلال استرسی که شامل دو دسته اصلی است مبتلا می‌شود، دسته نخست از نوع حاد و دیگری از نوع مزمن است. دسته‌هایی که از نوع حاد هستند بعد از حادثه فرد را درگیر نشانه‌های بیماری مانند کابوس‌های شبانه، ترس و دلهره، خشک شدن دهان، اضطراب و استرس شدید، سردرد، سرگیجه، نداشتن تمرکز، تپش قلب بالا، لرزش دست‌ها، عرق کردن کف دست، 
تکرر ادرار، اسهال، یبوست، سست شدن زانوها و هچنین مشکلات خواب و تمرکز می‌کنند. دسته دوم که به آن‌ها تأخیر یافته یا مزمن گفته می‌شود شامل کسانی است که شاید بعد از حادثه نشانه‌هایی از خود بروز ندهند اما بعد از یک مدت زمان چندماهه و چندساله واکنش‌هایی از خود بروز دهند به دلیل اینکه شروع این بیماری مشخص نیست و باید در گذشته فرد علت را جست‌و‌جو کنیم احتمالاً مشکل بدتر و درمان کندتر خواهد شد. ابراهیمی‌مقدم تأکید می‌کند: اتفاقی که برای این دختر بچه یا افرادی از این دست رخ می‌دهد باعث می‌شود که دچار اختلال استرس پس از ضربه روانی شوند و ترس‌هایی به صورت شرطی می‌تواند برای چنین افرادی رخ دهد به‌طور مثال آن‌ها از انواع حیوانات، پارک و بیرون آمدن در فضای باز دچار ترس‌های شرطی خواهند 
شد. این کودک یا افرادی از این دست به صورت ناخودآگاه حس نفرت و ناخوشایندی در وجودشان رشد می‌کند و باعث ایجاد رفتارهایی مانند حیوان آزاری، آسیب رساندن به طبیعت یا حتی انسان‌های دیگر می‌شود. به گفته این روان‌شناس حتماً چنین افرادی باید توسط یک روان‌شناس شروع یک دوره درمانی کامل داشته باشند.

نگهداری سگ تقلید از غربی‌ها
آقای دکتر سیف‌الله سیف‌اللهی، جامعه‌شناس مسائل اجتماعی ایران با اشاره به اینکه در دنیای امروزی حیوانات هم مانند انسان‌ها حق حیات دارند، 
به «صبح‌نو» می‌گوید: انسان‌ها حق ندارند که حیوانات را مورد آزار و اذیت قرار دهند. نگهداری از حیواناتی مانند سگ در هر کشوری قانون و مقررات خاص خود را دارد، در کشور ایران به دلیل اینکه جامعه‌ای توسعه نیافته است به همین منظور نگهداری سگ توسط خانواده‌ها نیز تقلید از کشورهای غربی محسوب می‌شود.

پیگیری قضایی حادثه دردناک
روز جمعه ۲۳‌آذرماه، یک خانواده برای گذراندن تعطیلات آخر هفته به پارکی در شهر لواسان واقع در شمال تهران رفته بودند که مورد حمله دو سگ بدون قلاده و کنترل قرار می‌گیرند که در این حادثه دختر ۱۰‌ساله خانواده از ناحیه دست و پا دچار جراحت سنگین شد.
آقای شریعتی، رییس دادگستری لواسانات درباره آخرین وضعیت این پرونده می‌گوید: پدر این دختر به دادگاه مراجعه کرد و بنده نیز پدر متهم را خواستم و عنوان کردم این اتفاق به‌دلیل سهل‌انگاری پسر شما رخ داده که قول داد تمام هزینه‌های انجام شده و حتی هزینه جراحی پلاستیک را پرداخت کند، هرچند ضربه‌های روحی وارد شده به این کودک قابل جبران نیست.
او با بیان اینکه پرونده به شعبه ارجاع شده و در حال رسیدگی است، تأکید می‌کند: پرونده طول درمان دارد و به دلیل اینکه هنوز نظر قطعی پزشکی قانونی در رابطه با تعیین میزان دیه ارسال نشده، رأی صادر نشده است.
شریعتی با اشاره به تودیع قرار وثیقه صد میلیون تومانی برای متهم، می‌گوید: به‌طور تقریبی دو برابر میزان دیه وثیقه تعیین شده و متهم با قرار آزاد شده است. 
در قانون برای فردی که حیوان او به شخصی حمله کند، حتی با فرض اینکه منتهی‌به فوت شود مجازاتی غیر از دیه تعیین نشده که این نقص قانون است.
 به گفته رییس دادگستری لواسانات ضرورت دارد قانون‌گذار به این موضوع ورود کرده و مجازات‌های دیگری نیز تعیین کند. او با اشاره به دستور کتبی و شفاهی به کلانتری پس از وقوع این اتفاق، تصریح می‌کند: در این دستور که در راستای پیشگیری از وقوع جرم صورت گرفته تأکید شده که اجازه ندهند شخصی همراه سگ در اماکن عمومی حاضر شود و اگر کسی علی‌رغم تذکر کلانتری و دستور قضایی به این کار ادامه دهد دستور بازداشت وی صادر شود.
صاحب این سگ‌ها نیز گفته است: ما هر هفته سگ‌هایمان را داخل پارک می‌بریم، نگهبان‌ها نیز در جریان‌اند و ما را می‌شناسند، نه‌تنها ما بلکه افراد دیگری هم سگ‌هایشان را به داخل پارک می‌آورند. 
او ادامه می‌دهد: همیشه سگ‌هایمان را باز می‌کردیم. آنجا تنها جایی بود که می‌توانستیم بگذاریم سگ‌ها چند دقیقه‌ای بدوند. آن روز هم سگ‌هایم قلاده نداشتند، اشتباه من بود و هیچ حرفی ندارم، 
عذر می‌خواهم.  در حالی که متهم حادثه تلخ پارک لواسان اعتراف کرده که سگ‌های رها در داخل پارک به دختر بی‌نوا حمله کرده و دست و پایش را دریده‌اند، شهرداری لواسان وقوع حادثه در داخل پارک را تکذیب کرد! سرپرست معاون خدمات شهری شهرداری لواسان به خبرگزاری «میزان» گفته است: «متأسفانه این اتفاق افتاده؛ اما در داخل پارک لواسان نبوده بلکه در خیابان همجوار پارک بوده و اطلاع‌رسانی خوبی انجام نشده است.» این اظهارات در حالی مطرح شده است که خود صاحب سگ و خانواده دختربچه مجروح اعلام کرده‌اند این اتفاق در داخل پارک روی داده است.

captcha
شماره‌های پیشین