639
دوشنبه، ۰۱ بهمن ۱۳۹۷
6
به بهانه چهل سالگی انقلاب اسلامی

از بهداری تا طرح تحول

یادداشت احمد مهری عضو هیأت‌مدیره انجمن متخصصین بهداشت عمومی ایران

مسوولان پزشکی از شیوع بیماری آنفلوآنزای H1 N1 خبر دادند

دست از ویروس بشویید

شیوع بیماری آنفلوآنزای H1N1 از سال‌ها پیش در کشور وجود داشت و به گفته کارشناسان هرساله هم تعدادی را مبتلا می‌کرد. این بیماری که سابقاً به بیماری آنفلوآنزای خوکی شناخته می‌شد همان ویروس جدید همه‌گیرشده در سال ۲۰۰۹ و یکی از انواع H1N1 است. N و H مخفف واژه‌های «نورامینیداز» و «هماگلوتینین» و نام دو پروتئین غشاء سلولی ویروس هستند. در مجموع ۱۶‌گونه از «هماگلوتینین» و ۹ زیرمجموعه از «نورامینیداز» وجود دارند که می‌توانند ترکیب‌های مختلفی با هم تشکیل دهند.

صبح نو

به بهانه چهل سالگی انقلاب اسلامی

از بهداری تا طرح تحول

یادداشت احمد مهری عضو هیأت‌مدیره انجمن متخصصین بهداشت عمومی ایران

با روی کارآمدن انقلاب اسلامی ایران، نگاه به سلامت مردم با تشکیل شبکه‌های بهداشت کشور تکمیل شد. نگاهی که خود سرچشمه اتفاقاتی شد که امروز نام بهداشت ایران در جهان سرآمد باشد.
در روزگاری که بهورز با چند کلاس سواد، مقدمه ساز رقم خوردن پیشگیری در کشور بود کسی گمان نمی‌کرد روزی برسد که در کنار بهورزان با سواد بالا، هزاران کارشناس بهداشت، ماما، کارشناس تغذیه و... پا به پای هم برترین شاخصه‌های بهداشت کشور را رقم بزنند.
امروزه در 19,739 روستای کشور 35 هزار بهورز به‌عنوان پیشگامان نظام سلامت فعالیت می‌کنند. قبل از انقلاب تعداد خانه‌های بهداشت فقط در 1500 روستا بوده است. امروزه شبکه‌های بهداشت کشور در شهرها نیز توسعه یافت و هزاران کارشناس بهداشت عمومی، بهداشت محیط، بهداشت حرفه‌ای، ماما، کارشناس تغذیه و روان در کنار پزشکان عمومی برای تعالی بهداشت گام برداشته‌اند.
چهل سال خدمت صادقانه بهورزان و کارشناسان بهداشت خانواده و پیشگیری و مبارزه با بیماری‌ها با اجرای طرح واکسیناسیون ملی باعث شده پوشش واکسیناسیون در جهان حرف اول را بزند و حال شاهد ریشه‌کنی و کنترل بسیاری از بیماری‌ها در ایرانیم . به‌طور مثال پوشش95 درصدی واکسیناسیون فلج اطفال باعث شده که امروز فلج اطفال از کشور ریشه‌کن شود در حالی که کشورهای همسایه هیچ‌یک نتوانستند به این مهم دست یابند.
بیماری‌های عفونی مالاریا، وبا و سل در ایران کنترل شده‌اند و کشورمان ایران در مبارزه با بیمارهای مشترک انسان و حیوان مانند هاری، تب مالت، لیشمانیوزو لپتوسپیروز بسیار موفق بوده است. چهره مخدوش سالیان گذشته در زمینه بهداشت محیط نامساعد، با تلاش چهل ساله بازرسین بهداشت محیط و تحت پوشش قرارگیری تمام اماکن تهیه و توزیع مواد غذایی به شرایط بسیار مناسب‌تری برسد. حال با گسترش صنعت در کشور، بازرسین بهداشت حرفه‌ای توانسته‌اند در جهت مدیریت خطرات شغلی نیروهای کار کشور اقدامات قابل توجهی انجام دهند.
امروزه زنان کشورمان به همت مراقبین سلامت، کارشناسان بهداشت خانواده و ماماها، به‌صورت رایگان تحت مراقبت پیش از بارداری، حین بارداری و پس از بارداری قرار می‌گیرند. از روز ابتدای تولد یک نوزاد، تخصصی‌ترین خدمات مراقبتی توسط مراقبین سلامت برای کودکان ارائه می‌شود که این اقدامات باعث شده آمار مرگ و میر نوزادان زیر یک ماه که قبل از انقلاب 80 تا 100 در هزار بوده اکنون به 5/9 در هزار برسد.
باتلاش نیروهای بهداشت کشور، آمار مرگ و میر کودکان زیر یکسال که قبل از انقلاب 120 در هزار بوده اکنون به4/13 در هزار رسیده است. در کنار این دستاورد، آمار مرگ و میر کودکان زیر پنج سال اکنون به 5/15 در هزار رسیده است.
با افتخار می‌توان گفت با کنترل، غربالگری و آموزش نیروهای بهداشت کشور برای پیشگیری از بیماری‌های ارثی، امروزه از تولد هزاران نوزاد دارای اختلال پیشگیری می‌شود که خود در جهان دستاورد فوق‌العاده‌ای است. بعد از حدود ۴۰ سال از انقلاب اسلامی و دستاوردهای ارزشمند بهداشت کشور، اخذ تصمیمات سلامت محور برای پیشگیری از ناخوشی‌ها بایستی در دستور کار مدیران سلامت باشد که تحقق این امر با ورود بهداشت تخصصی به مدارس کشور و کنترل عوامل خطر سلامت دانش آموزان و همچنین پررنگ‌تر شدن تعداد نیروی انسانی بهداشت در ساختار بهداشت و درمان کشور محقق می‌شود. در نهایت نیز نباید از فرصت حضور رسانه‌ها برای آشنایی مردم با سبک زندگی سالم و پیشگیری‌محوری غافل شد.

captcha
شماره‌های پیشین