639
دوشنبه، ۰۱ بهمن ۱۳۹۷
5
جنگ 22 روزه؛ جنگی که هیمنه رژیم اسرائیل را فروریخت

غزه؛ نماد مقاومت

آخرین روزهای دی‌ماه همزمان است با سالروز پایان جنگ 22 روزه در فلسطین که به خاطر ایستادگی و شکست رژیم صهیونیستی به روز مقاومت شهرت یافت.

خبر

صبح نو

جنگ 22 روزه؛ جنگی که هیمنه رژیم اسرائیل را فروریخت

غزه؛ نماد مقاومت

آخرین روزهای دی‌ماه همزمان است با سالروز پایان جنگ 22 روزه در فلسطین که به خاطر ایستادگی و شکست رژیم صهیونیستی به روز مقاومت شهرت یافت.

ارتش رژیم صهیونیستی که در سال 2008 با تمام قوا و به اعتراف وزیر خارجه وقت رژیم اسرائیل با هماهنگی 170 کشور به باریکه غزه حمله کرده بود، پس از 22 روز جنگ نابرابر، ناگزیر به قبول آتش بس و اتمام جنگ شد.
رژیم صهیونیستی با توجه به تجربه جنگ سال 2006 با لبنان تلاش داشت تا اشتباهات جنگ قبلی خود را تکرار نکند و به اعتراف تزیپی لیونی، وزیر امور خارجه وقت صهیونیست‌ها، از مدت‌ها قبل هماهنگی لازم با تعداد زیادی از کشورهای غربی و عربی انجام گرفته بود.
براساس این هماهنگی قرارشد حمله به غزه در ایام کریسمس انجام شود که بیشتر رسانه‌ها تعطیل و افکار عمومی جهان چندان به تحولات فرا ملی توجه ندارند. همچنین این دولت‌ها موظف شده بودند که به مدت یک تا دو هفته فضای افکار عمومی خود را کنترل کنند تا نسبت به حمله رژیم اسرائیل به غزه واکنشی رخ ندهد. زیرا جدای از شکستی که ارتش رژیم اسرائیل در سال 2006 از حزب‌الله لبنان خورد، شکست سنگینی از افکار عمومی جهان در مخالفت با جنگ‌افروزی رژیم اسرائیل نیز دریافت کرده بود. اما افکار عمومی جهان به‌رغم همه هماهنگی‌های به عمل آمده دولت‌هایشان با رژیم صهیونیستی، غزه را تنها نگذاشتند و با وجود سکوت رسانه‌ای دولت‌ها تقریباً هر روز شهرهای مختلف جهان صحنه اعتراض به رژیم اسرائیل بود.
 رژیم اسرائیل در این جنگ، دومین شکست رسمی در یک جنگ را پس از شکست خوردن از لبنان، متحمل شد. جنگی که می‌توان گفت سرآغاز تغییر در معادله فلسطین با رژیم صهیونیستی شد. مقاومت در غزه با این جنگ در مسیر تغییر توازن گام برداشت و جنگ‌های بعدی نیز نشان داد که این تغییر معادله کاملاً به نفع فلسطین و به ضرر رژیم اسرائیل رقم خورده است. رژیم اسرائیل در سال 1967 ظرف نیم ساعت باریکه غزه را اشغال کرده بود، این در حالی بود که ارتش مصر در غزه حضور داشت. اما در سال 2008 بیست و دو روز به غزه حمله کرد اما نه تنها موفق به اشغال مجدد آن نشد بلکه از دستیابی به دیگر اهداف خود نیز ناکام ماند. رژیم اسرائیل مهم‌ترین هدفش اشغال مجدد غزه و نابودی مقاومت اسلامی فلسطین بود اما مردم غزه با استقامت خود و گروه‌های مقاومت فلسطینی با سلاح و ابتکار عمل خود و افکار عمومی جهان با حضور گسترده خود مانع از پیروزی رژیم اسرائیل شدند. مقاومت غزه ثابت کرد که شکست رژیم اسرائیل در لبنان یک اتفاق نبوده است و ارتش رژیم اسرائیل دیگر به‌عنوان نقطه برتری در معادله درگیری محسوب نمی‌شود. موضوعی که در سال‌های بعد و در جنگ‌های 2012 و 2014 یکبار دیگر خود را اثبات کرد. خصوصاً در جنگ دو روزه سال 2018 غزه نشان داد در موقعیت برتر جنگی قرار دارد و با خلاقیت‌ها و ابتکاراتی که به‌کار برد، ارتش پنجم و 
براساس برخی نظرات، ارتش چهارم جهان را وادار ساخت تا پایان جنگ با غزه را اعلام کند.

دکتر صالحی: مژده قطعی آسمان و زمین‌بر پیروزی مقاومت است
البته سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با همکاری جمعیت دفاع از ملت فلسطین، روز گذشته میزبان همایش بین‌المللی «غزه نماد مقاومت» بود که با حضور مهمانان داخلی و خارجی برگزار شد.
دکتر علی اکبر صالحی، معاون رییس‌جمهوری و رییس سازمان انرژی اتمی در نهمین همایش غزه نماد مقاومت با تأکید بر این موضوع که می‌توانیم با قطع و یقین بگوییم که مژده آسمان و زمین‌بر قطعیت پیروزی مقاومت است، اظهار کرد؛ جمهوری اسلامی ایران طی دهه‌های اخیر بستر مناسبی برای رشد و نمو گروه‌های مقاومتی در منطقه ایجاد کرده است و این مسأله باعث شکل‌گیری گروه‌های مختلف مقاومتی در منطقه شده است که با حضور خود پروژه‌های استکبار جهانی را به شکست کشانده است.

زهرا مصطفوی: نوار غزه، زنجیره فعال مقاومت است
از سویی دیگر، دکتر «زهرا مصطفوی» رییس و دبیرکل جمعیت دفاع از ملت فلسطین در این نشست تأکید کرد: معادلات منطقه‌ای کاملاً تغییر کرده و محور مقاومت توانسته است موازنه جدیدی را با دشمن صهیونیستی ایجاد کند. اکنون مقاومت 
ضد صهیونیستی و ضد استکباری از حوزه ملی خود خارج شده و در جغرافیای منطقه به عنوان یک بازیگر مهم و تأثیرگذار مطرح است. این مقاومت زنجیره‌ای است که فلسطین و مشخصاً نوار غزه فعال‌ترین حلقه‌های آن محسوب می‌شود. بارها ارتش رژیم اشغالگر قدس را در صحنه نبرد ناکام گذاشته و به نماد و سمبل عینی مقاومت در برابر دشمن تبدیل کرده است. تا جایی که به قول رهبری معظم انقلاب اسلامی رژیم اسرائیل را ناچار ساخت تا کمتر از 48 ساعت تن به آتش‌بس دهد.
 
پاسخ پدافندی به حملات هوایی رژیم صهیونیستی
در حال حاضر رژیم صهیونیستی که از مقابله با محور مقاومت روی زمین ناتوان است و جرأت رویارویی با رزمندگان فلسطینی یا سوری را ندارد، هر از چند گاهی با جنگنده‌های خود مناطقی از سرزمین فلسطینی‌ها یا سوریه را مورد هدف موشک‌های خود قرار می‌دهد که البته در حملات دیروز خود با پاسخ پدافندی محور مقاومت در دمشق مواجه شده است. البته چندی پیش هم صهیونیست‌ها تعدادی موشک به مناطقی از غزه شلیک کردند که جبهه مقاومت فلسطین با شلیک بیش از 400 موشک و خمپاره، پاسخی قاطع به تجاوزات صهیونیست‌ها داد و آنها را مجبور به شکست ساخت.

تظاهرات بازگشت در مرزهای غزه
افزون بر این، هزاران فلسطینی در زنده نگه داشتن یاد و نام شهدای مقاومت خود و رسیدن به آزادی کامل قدس، هر جمعه تظاهرات بزرگ بازگشت در مرزهای غزه برگزار می‌کنند که با مشارکت هزاران فلسطینی برگزار می‌شود. البته نظامیان ارتش رژیم صهیونیستی با شلیک گلوله و گاز اشک‌آور اقدام به سرکوب شرکت‌کنندگان در تظاهرات می‌کنند که در تظاهرات جمعه اخیربیش از 30 نفر مجروح شدند. تظاهرات بزرگ بازگشت که از 
۳۰ مارس سال گذشته آغاز شده است تاکنون ۲۵۸ شهید و ۲۶ هزار نفر دیگر زخمی داشته است که حال دستکم ۵۰۰ نفر از آنان وخیم است. رژیم صهیونیستی تا این لحظه اجساد ۱۱ نفر از شهدا را توقیف کرده و از تحویل آن‌ها به خانواده‌هایشان خودداری می‌کند. اکنون در دهمین سالروز مقاومت غزه؛ این باریکه از فلسطین که زمانی ضعیف‌ترین حلقه محور مقاومت محسوب می‌شد اکنون یکی از قوی‌ترین حلقه‌های محور مقاومت محسوب می‌شود که به تنهایی معادله درگیری را تغییر می‌دهد. بر این اساس بسیاری از تحلیلگران معتقدند که برای رژیم اسرائیل آینده‌ای متصور نیست و مهاجران صهیونیست باید آینده خود را در خارج از جغرافیای فلسطین تعریف کنند.

captcha
شماره‌های پیشین