638
یکشنبه، ۳۰ دی ۱۳۹۷
8

خبر

در سالگرد دوسالگی فروریختن یکی از قدیمی‌ترین ساختمان‌های تهران طرح جدید رونمایی شد

وعده چندباره برای باز‌گشت پلاسکو

دو سال از سالگرد فاجعه آتش‌سوزی در ساختمان پلاسکو و آوار شدن آن می‌گذرد. حالا با توافق دستگاه‌های ذی‌ربط و مالکان، شمارش معکوس برای انجام عملیات اجرایی برج جدید پلاسکو در محل قبلی آغاز شده است. دیروز طرح نویی از ساختمان جدید پلاسکو رونمایی شد؛ بنایی که قرار شده دوساله در محلی که یادآور حادثه 30دی‌ماه 1395 است، ساخته شود.

نگاه به آینده با توجه به گذشته

صبح نو

در سالگرد دوسالگی فروریختن یکی از قدیمی‌ترین ساختمان‌های تهران طرح جدید رونمایی شد

وعده چندباره برای باز‌گشت پلاسکو

دو سال از سالگرد فاجعه آتش‌سوزی در ساختمان پلاسکو و آوار شدن آن می‌گذرد. حالا با توافق دستگاه‌های ذی‌ربط و مالکان، شمارش معکوس برای انجام عملیات اجرایی برج جدید پلاسکو در محل قبلی آغاز شده است. دیروز طرح نویی از ساختمان جدید پلاسکو رونمایی شد؛ بنایی که قرار شده دوساله در محلی که یادآور حادثه 30دی‌ماه 1395 است، ساخته شود.

دو بهمن ماه ۱۳۹۵ بود که آقای محمد سعیدی‌کیا، رییس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی با بیان اینکه این ساختمان قبل از انقلاب ساخته شده و سرقفلی همه واحدهای آن به مردم واگذار شده بود، اظهار کرد: بنابراین ما هیچ چیزی در اختیار نداشتیم جز اصل مالکیت ساختمان. البته ما هم مسوولیتی داریم و از زیر بار مسوولیت شانه خالی نمی‌کنیم. او با بیان اینکه امروز می‌خواهم خطاب به کسانی که اینجا کسب و کار داشتند اعلام کنم که این ساختمان را با کیفیت بسیار خوب و منطبق با مشخصات خوب ظرف دوسال خواهیم ساخت، گفت: پس از آن، این واحدها را طبق ضوابطی به ذی‌نفعان واگذار خواهیم کرد.

ما امیدواریم 
حالا دوسال بعد از آن فاجعه که هزاران نفر از مغازه‌دار و تولیدکننده گرفته تا شهروند و کارگر را درگیر خود کرد، اصناف حاضر در پلاسکو در گوشه و کنار شهر پراکنده شده و البته به کاسبی مشغول‌اند. آقای حسینی یکی از تولیدکننده‌های پوشاک که در ساختمان پلاسکو حضور داشت و این روزها در مجتمع نور خیابان ولیعصر مشغول است، درباره انتظار ساخت ساختمان جدید پلاسکو به خبرنگار «صبح‌نو» می‌گوید: «ما در طبقه هفتم پلاسکو 
50 متر مغازه داشتیم که برای شب عید پر از جنس کرده بودیم اما با آتش‌سوزی تمام دارایی‌مان به خاکستر تبدیل شد. از زمانی که در مجتمع نور مستقر شده‌ایم سابقه نداشته است که از ساعت 8 صبح تا 9 شب تنها یک شلوار بفروشم! اکثر چک‌هایمان برگشت خورده، بدهکاران هم بدهی خود را نمی‌دهند.»
او با بیان این مطلب که از خدا می‌خواهیم ما را یاری دهد، ادامه می‌دهد: «وعده‌هایی هم که آقای سعیدی کیا، رییس بنیاد مستضعفان به کسبه پلاسکو داده بود، گره‌ای از کار ما باز نکرد و امروز دقیقاً دوسال است که از سررسید این وعده‌ها می‌گذرد.» او در پاسخ به اینکه به نظر شما آیا پلاسکو ساخته می‌شود، تأکید می‌کند: «ناامید شیطان است و ما امیدواریم این اتفاق بیفتد، امیدواریم کسی پیدا شود که دلش برای ما بسوزد و دست به کار شود. حدود 50 سال است که در حوزه پوشاک کار می‌کنم و الان بیمه ماهانه یک میلیون و 180 هزار تومان حقوق بازنشستگی به من می‌دهد که تنها درآمد من برای گذران زندگی است. درآمد این مغازه همه برای تأمین هزینه‌های همین مغازه مصرف 
می‌شود.»
1399 ؛ وعده‌ای برای افتتاح پلاسکو
آقای پاشایی دیگر تولیدکننده‌ای است که با تخریب ساختمان پلاسکو بخش کثیری از سرمایه‌اش را از دست داده و به امید ساخت دوباره پلاسکو در مجتمع نور روزگار می‌گذراند، او ساکن همان طبقه‌ای بود که آتش از آنجا شروع شد. او به خبرنگار روزنامه «صبح‌نو» می‌گوید: «گفته می‌شود که کار ساخت ساختمان پلاسکو شروع شده و تا سال 1399 قرار است کارش به پایان برسد و تحویل ما بدهند. ما امیدواریم قول‌هایی که درباره ساخت پلاسکو به ما داده و می‌دهند، اجرا شود.» او ادامه می‌دهد: «آقای سعیدی‌کیا، رییس بنیاد مستضعفان قطعاً شرایط کسبه را درک می‌کند، البته نوسانات اقتصادی و تغییر لحظه‌ای قیمت مصالح ساختمانی و مشکلاتی از این دست نیز بی‌تأثیر در تأخیر ساخت ساختمان پلاسکو نبوده است، امیدواریم هرچه زودتر این ساختمان ساخته شود.» این تولیدکننده تصریح می‌کند: 
«درخواست‌مان از آقای سعیدی کیا، شورای رسیدگی به حادثه پلاسکو، دولت و هر کسی که می‌تواند برای ما کاری انجام دهد این است که به ما کمک کنند تا بتوانیم در مجتمع نور هزینه‌هایمان را به حداقل برسانیم تا با توجه به از دست رفتن دارایی‌هایمان در پلاسکو و ساخت ساختمان جدید بتوانیم دوام بیاوریم.»
او اضافه می‌کند: «هیچ جایی به ما کمک نکردند،  فقط 85 میلیون تومان با پیگیری شورای بررسی حادثه پلاسکو از طریق بانک کارآفرین به ما وام دادند که در شرایط فعلی این مبلغ هشت میلیون هم ارزش ندارد، زمانی که دلار از 4200 تومان به 12 هزار تومان می‌رسد یعنی رکود؛ یعنی کم ارزش شدن این مبلغ.»

می‌گویند در حال ساخت هستند
آقای بهروز حسین قلی زاده نیز تولیدکننده پوشاک و از قدیمی‌های ساکن پلاسکو است. او شاهد فروریختن آوار ساختمان پلاسکو بر زندگی‌اش بود، آواری که هم مالش را گرفت و هم جان فرزندش را. آقا بهروز درباره اینکه گفته بودند این ساختمان قرار است دوساله ساخته شود به روزنامه «صبح‌نو» می‌گوید: «یک ماه پیش بود که به جلسه شورای هماهنگی ساخت ساختمان پلاسکو رفته بودیم که به ما گفتند در حال ساخت ساختمان هستیم اما تا امروز کاری انجام نداده‌اند.» او ادامه می‌دهد: «البته می‌گویند که بخش شمالی ساختمان پلاسکو که آسیب جزئی دیده بود با ایمن‌سازی آماده استفاده شده است و ساختمان اصلی هم تا سال 1399 آماده خواهد شد. من اطلاع دقیقی از این موضوع ندارم و امیدوارم واقعاً همین طور باشد.»

 هشدار برای مدیریت شهری
آقای سیدحسین جوادی، دیگر تولیدکننده پوشاک و از مالکان قدیمی ساختمان پلاسکو که امروز در مجتمع نور مشغول کاسبی است، به روزنامه «صبح‌نو» می‌گوید: «حادثه ساختمان پلاسکو هشدار جدی به مسوولان شهری بود، این حادثه نشان داد هیچ آمادگی‌ای در بین نیروهای مدیریت شهری و امدادی برای مقابله با حوادث غیرمترقبه وجود ندارد و اگر خدایی نکرده در تهران حادثه‌ای فراگیر رخ دهد چقدر آسیب‌پذیر هستیم.» او ادامه می‌دهد: «در زمان واقعه ساختمان پلاسکو مسوولان زیادی از قوه مقننه، مجریه و قضایی، دادستانی، استاندار، فرماندار، شهردار و اتحادیه‌های مختلف و وزرا به محل حادثه آمدند و وعده‌های زیادی درباره کمک و جبران خسارت و ساخت دوباره این ساختمان دادند اما هیچ کدام اجرایی نشد.»
سید حسین در پاسخ به اینکه اوضاع امروز شما چطور است، اضافه می‌کند: «فروش ما از زمانی که به مجتمع نور آمده‌ایم به یک بیستم فروش در پلاسکو کاهش یافته است، ما زمانی 48 کارگر داشتیم که الان تنها 6 نفر باقی مانده‌اند و نمی‌دانم سرنوشت 42 نفری که مرخص شده‌اند چه شده و چه کاری می‌کنند؟ متأسفانه هیچ کس به داد کسبه پلاسکو نرسید و امروز این قشر وضعیت مناسبی ندارند.»
این تولیدکننده پوشاک با اشاره به ساخت مجدد ساختمان پلاسکو می‌گوید: «در آخرین جلسه‌ای که با استاندار اسبق تهران آقای مقیمی و با حضور مسوولان بنیاد، شهردار و شورای شهر تهران داشتیم گفته شد که ساختمان جدید پلاسکو باید دو ساله ساخته شود و به ذی‌حقان و صاحبان سرقفلی این ساختمان داده شود. براساس همین قرار باید عید فطر سال 1399 این ساختمان به ذی‌حقان تحویل داده شود. به دلیل اینکه بنیاد حدود یک سال و نیم هم طول کشید که با کسبه قرارداد ببندد و گفت شاید اصلاً به خاطر درگیر نشدن در امور اداری دست به ساخت نزند، کاسبان قسمت شمالی ساختمان که حدود 260 تا 270 مغازه است خودشان تصمیم گرفتند تا با مقام‌سازی با هزینه خودشان اینکار را حداقل برای این قسمت انجام دهند.»

برنامه ساخت پلاسکوی جدید
آقای حسن کاری، معاون بنیاد مستضعفان و کارفرمای پروژه ساخت برج جدید پلاسکو روز گذشته در برنامه رونمایی از طرح جدید پلاسکو جزئیات ساخت این بنای جدید را اعلام کرد. به گفته وی «اسکلت ساختمان جدید پلاسکو تا پایان امسال تکمیل می‌شود، یک طبقه از ساختمان، موزه آتش نشانی و یادمان پلاسکو خواهد شد ضمن اینکه پلاسکوی جدید در20 طبقه و با رعایت ضوابط میراث فرهنگی بنا می‌شود.»
او درباره برنامه بنیاد مستضعفان برای ساختمان جدید پلاسکو نیز گفت: «بر مبنای توافقی که اواخر شهریورماه امسال بین دستگاه‌های ذی‌نفع در پلاسکو شامل شهرداری، استانداری، شورای ساختمان، سازمان میراث فرهنگی، بنیاد مستضعفان و کسبه پلاسکو صورت گرفت، مقرر شد تا ساختمان پنج طبقه موجود واقع در ضلع شمالی برج قبلی پلاسکو را کسبه شاغل در آن هرچه زودتر مقاوم‌سازی کرده و به بهره‌برداری برسانند. از سوی دیگر مقرر شد بنیاد مستضعفان ساختمان جدید برج پلاسکو را بسازد. این توافقنامه در تاریخ 31شهریورماه امسال در کمیسیون ماده پنج شهرداری به تصویب رسید و قرار شد از تاریخ تصویب آن در کمیسیون یادشده، یعنی از ابتدای مهرماه 97بنیاد مستضعفان ساختمان برج پلاسکو را در همان تعداد طبقات قبلی یعنی 15طبقه، به اضافه پنج طبقه زیرزمین، حداکثر در مدت سال احداث کند و به بهره‌برداری برساند.»
او تعیین قیمت تمام‌شده این پروژه را به بعد از صدور پروانه، طراحی و آنالیز موکول کرد و درباره اینکه الان پروژه ساخت پلاسکوی جدید در چه مرحله‌ای است، اضافه کرد: «عملیات گودبرداری ساختمان جدید پلاسکو به‌صورت شبانه‌روزی و در شیفت کاری آغاز شده، حجم سنگینی از بتن قبلی برش خورده، باطله‌برداری انجام و به بیرون منتقل شده است. با این روند تا پایان امسال کار گودبرداری، ساخت دیوارهای حائل، دریافت پروانه، طراحی، ساخت فونداسیون و اسکلت ساختمان جدید پلاسکو به اتمام می‌رسد و از ابتدای سال آینده مراحل بعدی ساخت آغاز و ساخت برج جدید تا مهرماه 99به پایان خواهد رسید.»
زیربنای قبلی ساختمان پلاسکو 17تا 18هزار مترمربع و در 15طبقه بود اما با توجه به اینکه مشاعات این برج مطابق با استانداردهای امروز نبود، برای اینکه مشاعات مذکور مطابق با استانداردهای روز و در عین حال برج همانند گذشته در 15طبقه قبلی احداث شود، مقرر شده تا این 15طبقه در همان سطح اشغال قبلی یعنی در هزار مترمربع، ساخته شود. البته پنج طبقه جدید زیرزمین ساختمان احداث خواهد شد که واحدهای این طبقات نیز عمدتاً تجاری خواهند بود و با این روند مجموع طبقات برج پلاسکوی جدید به 20طبقه می‌رسد.

captcha
شماره‌های پیشین