638
یکشنبه، ۳۰ دی ۱۳۹۷
7
جامعه پزشکی مکلف به استفاده از پایانه فروشگاهی از ابتدای سال۹۸ شد

لابی برای فرار مالیاتی

سازمان امور مالیاتی اعلام کرده پزشکان حدود 6500میلیارد تومان فرار مالیاتی دارند. همین موضوع سبب شد که کمیسیون تلفیق بودجه 98 مصوبه‌ای مبنی‌بر اجباری شدن کارتخوان برای جامعه پزشکی و واریز 10درصد از حق العمل‌شان به‌صورت خودکار به حساب سازمان مالیاتی، به تصویب برساند که البته با واکنش‌های شدیدی از سوی جامعه پزشکی مواجه شده است. واکنش‌ها از سوی لابی‌های قدرتمند پزشکان به حدی است که هر آن بیم آن می‌رود که کمیسیون تلفیق از ارسال این مصوبه به صحن علنی مجلس سرباز بزند.

وزیر راه و شهرسازی:

بخش مسکن از بلاتکلیفی  خارج شده است

صبح نو

جامعه پزشکی مکلف به استفاده از پایانه فروشگاهی از ابتدای سال۹۸ شد

لابی برای فرار مالیاتی

سازمان امور مالیاتی اعلام کرده پزشکان حدود 6500میلیارد تومان فرار مالیاتی دارند. همین موضوع سبب شد که کمیسیون تلفیق بودجه 98 مصوبه‌ای مبنی‌بر اجباری شدن کارتخوان برای جامعه پزشکی و واریز 10درصد از حق العمل‌شان به‌صورت خودکار به حساب سازمان مالیاتی، به تصویب برساند که البته با واکنش‌های شدیدی از سوی جامعه پزشکی مواجه شده است. واکنش‌ها از سوی لابی‌های قدرتمند پزشکان به حدی است که هر آن بیم آن می‌رود که کمیسیون تلفیق از ارسال این مصوبه به صحن علنی مجلس سرباز بزند.


یکی از مهم‌ترین مصوبات کمیسیون تلفیق در سال جاری و در حوزه مالیاتی، دو مصوبه درباره مالیات پزشکان است که اقدام مهمی در راستای مبارزه با فرار مالیاتی پزشکان به شمار می‌آید؛ اقدامی که می‌تواند جبران کسری بودجه کشور در سال آینده و تأمین منابع پایدار برای بخش سلامت را تا حد زیادی تضمین کند. با این وجود لابی پزشکان به‌شدت در حال تلاش برای حذف آن از لیست مصوبات کمیسیون تلفیق مجلس هستند. دکتر عبدالرضا مصری، عضو کمیسیون تلفیق و از اعضای کمیسیون برنامه‌و‌بودجه در گفت‌و‌گو با خبرنگار روزنامه «صبح‌نو» در این خصوص گفته است: «مصوبه‌ای در کمیسیون تلفیق به تصویب رساندیم که بیمارستان‌ها اعم از دولتی و خصوصی و نیروهای مسلح، کلینیک‌ها، مطب‌ها و خیریه‌ها و همه مراکز درمانی بستری؛ از حق‌العمل پزشکان 10‌درصد به حساب سازمان امور مالیاتی 
به نام خود پزشک واریز کنند و طبق این مصوبه پرداخت مالیات تا حدود زیادی به‌عهده پزشک نیست.»  نماینده مردم کرمانشاه در مجلس ادامه داد: «پزشکان آخر هر سال با مراجعه به سازمان امور مالیاتی مبالغی را که در طول سال به حساب‌شان واریز شده است، بررسی می‌کنند و در صورتی که بیش از مالیات سالانه‌اش واریز شده باشد به حسابش برخواهند گرداند و اگر همچنان کم باشد می‌بایست مبلغی دیگر را واریز کنند.» مصوبه دیگری که در همین راستا به تصویب رسیده از تمامی اصناف می‌خواهد که از درگاه‌های فروشگاه‌ها استفاده کنند. در این مصوبه مقرر شده است تمامی صاحبان حرف و مشاغل پزشکی، دام‌پزشکی، داروسازی و پیراپزشکی که مجوز فعالیت آن‌ها توسط وزارت بهداشت، نظام پزشکی یا نظام دامپزشکی صادر می‌شود، موظف باشند از پایانه‌های فروشگاهی استفاده کنند.  جلوگیری از فرار مالیاتی برخی مشاغل مانند پزشکان، یکی از مهم‌ترین پیشنهادهای بسیاری از کارشناسان و صاحب‌نظران برای افزایش منابع بودجه و همچنین، جبران کسری بودجه در سال آینده است. گفته می‌شود براساس اظهارات مسوولان سازمان امور مالیاتی، میزان مالیات پرداختی توسط پزشکان در سال گذشته، حدود 150‌میلیارد تومان بوده است که براساس گزارشی که مرکز پژوهش‌های مجلس درباره لایحه بودجه‌98 منتشر کرد، مقدار واقعی مالیات پزشکان در سال حداقل حدود 6700میلیارد تومان تخمین زده می‌شود. به عبارت دیگر، میزان فرار مالیاتی پزشکان حداقل حدود 6500‌میلیارد تومان است. البته برخی کارشناسان و نمایندگان مجلس مانند آقای احمد امیرآبادی، عضو کمیسیون تلفیق مجلس اعلام کرده‌اند که میزان فرار مالیاتی پزشکان حداقل حدود 8 هزارمیلیارد تومان است.
 
ماجرا از کجا شروع شد؟
 تابستان امسال بود که در شبکه‌های اجتماعی هشتگ‌هایی با عنوان پزشک فراری از مالیات و پزشک فراری از کارتخوان در بین کاربران طرفدار پیدا کرد و هرکسی درباره تجربه‌اش در این زمینه یا از دیده‌ها و شنیده‌هایش می‌گفت. اینکه پزشکان کارتخوان‌هایشان را از مطب‌ها جمع کرده‌اند و به همان شیوه سنتی پول نقد روی آورده‌اند، بهانه‌ای شده برای اینکه مالیات پزشکان و طفره‌رفتن آن‌ها از پرداخت مالیات به سر زبان‌ها بیفتند. حق ویزیت پزشکان به‌خصوص دندان‌پزشکان هم چیزی نیست که بتوان با پول نقد پرداخت کرد. رقم‌های بالای ویزیت را نمی‌توان از خودپردازها گرفت و با یک دسته اسکناس وارد مطب پزشک شد. کم‌کم اخباری منتشر شد مبنی‌بر اینکه اداره مالیات با دسترسی به اطلاعات کارتخوان‌ها می‌تواند به میزان درآمدها دسترسی پیدا کند و طبق آن مالیات بگیرد.
  
  واکنش شدید جامعه پزشکی به یک مصوبه عادلانه!
 تنها چند روز پس از رسانه‌ای شدن این مصوبه، دکترعزت‌الله گل‌علیزاده، نایب‌رییس اول شورای‌عالی نظام پزشکی به این دو مصوبه به‌شدت انتقاد کرد. وی در گفت‌و‌گو با «ایسنا» گفت: «قطعاً اقلیتی در جامعه پزشکی هستند که رانت اطلاعاتی و سیاسی داشته یا بر اساس روابطی که با ممیزی‌های ادارات مالیاتی برقرار می‌کنند، قوانین را دور می‌زنند. در نتیجه نباید رفتار درصد اقلیتی در جامعه پزشکی را به پای اکثریت همکاران ما نوشت. باید توجه کرد که سازمان نظام پزشکی دارای ۲۲۰‌هزار عضو است که از این تعداد ۱۲۰‌هزار نفر گروه پزشکی هستند و بقیه در سایر گروه‌ها قرار دارند. متأسفانه نگاهی که در حال حاضر به‌ویژه در بین برخی مسوولان و نمایندگان مجلس، وجود دارد، به نوعی جو ضد پزشک را ایجاد کرده است؛ در حالی که این تصویر از پزشکان درست نیست. باید پرسید که در این مملکت چند نفر از پزشکان فرار مالیاتی دارند؟ در سایر مشاغل فرار مالیاتی چقدر است؟»  همچنین دکتر ظفرقندی، رییس شورای عالی نظام پزشکی به کمیسیون تلفیق نامه نوشته و خواهان اصلاح مصوبه این کمیسیون درباره کارتخوان و مالیات شده است. وی گفته است که مراکز پزشکی سوپرمارکت نیستند که صندوق فروشگاهی داشته باشند. جالب است بدانید کاربرها در شبکه‌های اجتماعی نوشته‌اند که مدت‌هاست کارتخوان مطب دکتر ظفرقندی خراب است و مردم مجبورند به عابر بانک مراجعه کنند! وگرنه بدیهی است که پزشکان سالم کشور باید اجباری شدن، کارتخوان را درخواست کنند تا سرشاخه‌های متخلف مشخص شوند.  البته عزت‌الله یوسفیان‌ملا، عضو کمیسیون تلفیق بودجه‌98 نیز در پاسخ به فشارهای وارده از سوی برخی لابی‌های پزشکان می‌گوید: «ما هنوز فشاری احساس نکردیم. این مصوبه مشخص است که در پرداخت شفاف‌سازی شود و مالیات پزشکان اخذ شود.» وی در پاسخ به نحوه شفاف‌سازی و اینکه آیا این شفاف‌سازی الزاماً از طریق داشتن کارتخوان اعمال خواهد شد، گفت: «تدبیر این مسائل با دستگاه‌های اجرایی است و ما در مجلس چنین مسائلی را مشخص نمی‌کنیم.» با این وجود انجمن‌های زیادی از پزشکان با صدور اطلاعیه، بیانیه، شب‌نامه‌های تلگرامی و مانیفست‌های مختلف شروع به مظلوم‌نمایی کرده و از مالیات به حقی که قرار است از آن‌ها ستانده شود گلایه کرده‌اند.

captcha
شماره‌های پیشین