638
یکشنبه، ۳۰ دی ۱۳۹۷
6
رییس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر:

اداره مددکاری اجتماعی در هلال احمر تشکیل شد

حضور مجید توکلی، به‌عنوان یک مجرم با سوءسابقه امنیتی در جلسه کمیته محیط‌زیست شورای شهر تهران ثبت شد

نظرپراکنی کارشناس کِشتی درباره آلودگی هوا

شورای شهر تهران در دوره پنجم بیشتر از آنکه خروجی قابل قبول در زمینه مسائل و مشکلات شهری از جمله توسعه حمل و نقل عمومی، کاهش ترافیک یا رفع معضل آلودگی هوا، توسعه فضای سبز و ارتقای کیفیت زندگی شهری برنامه ارائه می‌دهد، شاهد اتفاقات و حواشی بوده است که افکارعمومی درباره آن‌ها قضاوت خواهد کرد. جدیدترین این حواشی نیز مربوط به حضور یک مجرم امنیتی در حاشیه یکی از جلسات کمیته محیط‌زیست این نهاد است.

صبح نو

حضور مجید توکلی، به‌عنوان یک مجرم با سوءسابقه امنیتی در جلسه کمیته محیط‌زیست شورای شهر تهران ثبت شد

نظرپراکنی کارشناس کِشتی درباره آلودگی هوا

شورای شهر تهران در دوره پنجم بیشتر از آنکه خروجی قابل قبول در زمینه مسائل و مشکلات شهری از جمله توسعه حمل و نقل عمومی، کاهش ترافیک یا رفع معضل آلودگی هوا، توسعه فضای سبز و ارتقای کیفیت زندگی شهری برنامه ارائه می‌دهد، شاهد اتفاقات و حواشی بوده است که افکارعمومی درباره آن‌ها قضاوت خواهد کرد. جدیدترین این حواشی نیز مربوط به حضور یک مجرم امنیتی در حاشیه یکی از جلسات کمیته محیط‌زیست این نهاد است.

روز گذشته انتشار تصویر آقای مجید توکلی که در فتنه ۸۸ حین فرار با لباس زنانه دستگیر شده بود در حاشیه یکی از جلسات شورای شهر تهران درباره آلودگی هوا خبرساز شد. مجید توکلی متولد سال 1365 و دانش‌آموخته رشته مهندسی موتور کشتی از دانشگاه صنعتی امیرکبیر است که از سوی جناح‌اصلاح‌طلب به‌عنوان یک فعال سیاسی شناخته می‌شود. 
وی فردی است که در تاریخ ۱۶ آذرماه سال ۸۸ 
در جریان تجمع غیرقانونی دانشجویان در دانشگاه امیرکبیر در حالی که از لباس زنانه برای فرار استفاده کرده بود، دستگیر شد. توکلی در ۳۰ دی‌ماه ۱۳۸۸ از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی به جرم اجتماع و تبانی علیه نظام و تبلیغ علیه نظام به هشت سال و شش ماه حبس تعزیری، پنج سال محرومیت از فعالیت سیاسی و پنج سال ممنوعیت از خروج از کشور محکوم شد. براساس اطلاعات موجود این فرد در تاریخ ۲۹ مهرماه ۱۳۹۲ با قرار وثیقه از زندان آزاد شد.

حضور یک مجرم در جلسه رسمی
بر اساس تصویری که منتشر شده است این فرد در یکی از جلسات مرتبط با شورای شهر تهران حضور داشته که در آن افرادی چون آرش حسینی میلانی، عضو شورای شهر و نیز سیدنواب حسینی‌منش، رییس ستاد مرکزی معاینه فنی را می‌توان دید. حضور این مجرم امنیتی البته در فضای مجازی نیز بازتاب گسترده‌ای داشت و کاربران به خصوص در توییتر نسبت به این اقدام 
شورای شهر تهران و بی‌توجهی به جرائم امنیتی یک فرد و اجازه حضور در جلسه‌ای رسمی انتقاد کردند. 
اگرچه علی پیرحسین‌لو، مشاور رسانه‌ای معاون 
حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران که صبح دیروز با توییتی حضورمجید توکلی را در این جلسه خبری کرده بود، در پاسخ به انتقادات صورت گرفته بدون هیچ پاسخ روشنی این مسأله را به آینده موکول کرد و نوشت: «خواستم توضیح بدهم. ولی الان هم من وسط کارم، هم توضیح ساده من احتمالاً باعث می‌شود از قضاوت‌ها و تحلیل‌های عمیق دوستان محروم شویم. فعلاً بگذارید از این منظره نظارت دوستان حظ ببریم تا بعد بگویم کل قضیه چه بوده است.» 

نظرات منتقدان
علی پیرحسین‌لو صبح دیروز در توییتی که عکس حضور توکلی در جلسه شورای شهر به پیوست آن منتشر شده بود، نوشت: «روز هوای پاک، رکاب‌زنی اول صبح با بی‌دود تا پارک شهر و حالا ارائه مجید توکلی درباره تجربه مکزیکوسیتی در کنترل آلودگی هوا در کمیته محیط زیست شورای شهر تهران.» البته آنچه که پیرحسین‌لو درباره آن نوشته زمانی عجیب‌تر می‌شود که باید گفت تجربه شهرهای بزرگ جهان چون لندن یا مکزیکوسیتی در کاهش آلودگی هوا مورد ناشناخته و ناموجودی نیست چه آنکه مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران در سال‌های گذشته مطالعات و برنامه‌ها را 
در این باره ارائه کرده است. همچنین یک جست‌و‌جوی ساده دوزبانه در محیط وب می‌تواند منابع و مطالعات بسیاری را به مخاطب ارائه کند که بهانه‌ای برای ارائه برنامه‌ای قدیمی از سوی یک مجرم امنیتی نباشد. 
اما نکته دیگر اینکه تخصص، مطالعات یا مشاهدات میدانی این مجرم امنیتی چه بوده است که شورای شهر تهران فردی کارشناس‌تر و صاحب‌نظرتر از مجید توکلی برای ارائه برنامه درباره کاهش آلودگی هوای مکزیکوسیتی نتوانسته است پیدا کند. این در حالی است که اساتید و متخصصان دانشگاهی بسیاری هستند که حتماً می‌توانند مطالعات و نتایج علمی‌تر و دقیق‌تری را برای برنامه‌ریزی مسوولان شهری ارائه کنند. 
اما بسیاری از کاربران فضای مجازی نیز انتقاد خود را درباره حضور این فرد در جلسه کمیته محیط زیست شورای شهر تهران اعلام کردند. ژان‌والژان3 در توئیتی نوشت: زندانی سیاسی مجید توکلی، طرفدار تحریم ایران و سردسته اهانت‌کنندگان به مقدسات تو نشریات دانشجویی و یکی از لیدرهای اصلی فتنه 88 که 
موقع فرار با لباس زنانه دستگیر شد حالا شده ایده‌پرداز رسمی شورای شهر تهران! 
یکی دیگر از کاربران توییتر هم این‌طور نوشت: مجید توکلی وقتی خیلی زد به جاده خاکی و توسل به 
فشار جهانی و تحریم و بریدن از صندوق رأی، برخی گفتند تحت فشار زندان تعادل ذهنی‌اش را از دست داده و به او خورده نگیرید. چرا کسی که مشکوک است به 
از دست دادن تعادل روانی و ذهنی برای مشاوره به شورای شهر دعوت می‌شود؟ 
کاربر سومی هم در ابراز نظر خود نوشت: کسی که مدافع افزایش فشار تحریم‌هاست و معتقد به نامؤثربودن رأی به طور کامل و عدم شرکت در انتخاباته، و رأی 
بحث صلاحیت، دست کم با خودش صادق نیست که می‌ره در جلسه همان منتخبان «ایده» ارائه می‌ده. و اینکه مهندسی موتور کشتی چه ارتباطی با هوای پاک داره؟ 

جایگزینی نیست
پنجمین دوره شورای شهر تهران که از شهریورماه سال گذشته و با تکرار بزرگان جناح اصلاح‌طلب 
سکان اداره شهر تهران را در دست گرفته‌اند، مدام شعار قانون‌گرایی و شفافیت را سر داده‌اند. اما بعد از آغاز به کار، مسائلی چون واگذاری تبلت‌های میلیونی یا خودروهای جدید به اعضا (درصورتی که خودروهای موجود از دوره قبل شورا قابل استفاده بودند) 
پیش آمد که تأثیر منفی در افکار عمومی داشت. یکی دیگر از اتفاقاتی که در این دوره افتاد و پاسخ روشنی برای تنویر افکارعمومی ارائه نشد مربوط به تصادف برادر یکی از اعضای شورای شهر با خودروی تحویلی به این عضو، آن هم در جاده‌های اطراف تهران بود. حالا در چنین شرایطی نکته دیگری مورد سؤال افکار عمومی قرار گرفته است که اگرچه مجید توکلی به عنوان یک زندانی امنیتی دوره محکومیت خود را گذرانده است اما با توجه به همین سابقه و نیز تحصیلات غیرمرتبط، آیا کارشناس دیگری که دارای تخصص مربوطه باشد در میان جوانان هم‌حزبی اعضای شورای شهر تهران نیز وجود نداشته است که بتوان از حضور وی استفاده کرد؟

captcha
شماره‌های پیشین