638
یکشنبه، ۳۰ دی ۱۳۹۷
10
دادستان عمومی و انقلاب تهران گفت:

گرانی با گرانفروشی فرق دارد

روایت «صبح‌نو» از بازار مرغ 14هزار تومانی در تهران و مشتری‌هایی که کم شده‌اند

بلندپروازی مرغ در بازار

این روزها به ‌دلیل شرایط اقتصادی متفاوت اقلام چند نرخی شده‌اند. در این بازار مرغ هم به خواست خود پرواز کرده و هر روز قیمتی جدید را در بازار به نام خود ثبت می‌کند. در شرایطی که قیمت گوشت قرمز به‌دلیل آنچه که قاچاق دام زنده به کشورهای همجوار نامیده می‌شود، تا 85هزار تومان هم رسید، مرغ هم تلاش کرد از این نرخ‌گذاری عقب نمانده و خود را بالاتر بکشد؛ اتفاقی که نتیجه آن کاهش هرچه بیشتر مواد پروتئینی در سفره مردم است.

صبح نو

روایت «صبح‌نو» از بازار مرغ 14هزار تومانی در تهران و مشتری‌هایی که کم شده‌اند

بلندپروازی مرغ در بازار

این روزها به ‌دلیل شرایط اقتصادی متفاوت اقلام چند نرخی شده‌اند. در این بازار مرغ هم به خواست خود پرواز کرده و هر روز قیمتی جدید را در بازار به نام خود ثبت می‌کند. در شرایطی که قیمت گوشت قرمز به‌دلیل آنچه که قاچاق دام زنده به کشورهای همجوار نامیده می‌شود، تا 85هزار تومان هم رسید، مرغ هم تلاش کرد از این نرخ‌گذاری عقب نمانده و خود را بالاتر بکشد؛ اتفاقی که نتیجه آن کاهش هرچه بیشتر مواد پروتئینی در سفره مردم است.

برای خرید هر کیلو مرغ در تهران به صورت میانگین باید 14‌هزار تومان هزینه کنید. البته این قیمت مربوط به مرغ کامل بسته‌بندی شده کشتار روز است. این قیمت را می‌توان از مغازه‌دارهای گوشه و کنار شهر دریافت کرد. البته مدیرعامل سازمان مدیریت میادین میوه‌و‌تره‌بار شهرداری از فروش مرغ به قیمت زیر 10‌هزار تومان در میادین وابسته به این سازمان خبر داده است. آن‌طور که آقای سیدسعیدراد گفته است هم‌اکنون مرغ گرم تنظیم بازار به قیمت ۹۸۰۰‌تومان و مرغ منجمد تنظیم بازار نیز به قیمت ۸۹۰۰‌تومان در میادین میوه‌وتره‌بار عرضه می‌شود و عملاً تنها محلی که مرغ زیر ۱۰‌هزار تومان در آن عرضه می‌شود، میادین میوه‌وتره‌بار است. اما این قیمت مربوط به مرغ کامل بسته‌بندی شده است که نیاز به پاک شدن دارد. این در حالی است که در صورت خرید مرغ کامل از مغازه‌های شهر و سپس پاک کردن آن و جداکردن دورریز، گوشت به دست آمده در‌نهایت قیمت بالای 15‌هزار تومان خواهد داشت.
 اما قیمت در یکی از فروشگاه‌های بزرگ زنجیره‌ای پایتخت که محل خرید بسیاری از شهروندان است، متفاوت است. در این فروشگاه ران مرغ بی‌پوست در بسته 1800‌گرمی 
به قیمت 40‌هزار و 730‌تومان و سینه بی‌پوست مرغ در بسته 1800‌گرمی 44810‌تومان قیمت‌گذاری شده است. همچنین مغز ران بی‌پوست هم در بسته 1800‌گرمی 47650‌تومان به مشتری عرضه می‌شود.
 کمبود دان مرغ در بازار
 آقای هادی یکی از فعالان در بازار تهیه خوراک دام و طیور است. وی در گفت‌و‌گو درباره چرایی وضعیت 
بازار مرغ به «صبح‌نو» می‌گوید: قبل از گرانی‌ها قیمت دان مرغ هر کیلوحدود 950 تا 1100‌تومان بود. بعد از اینکه روند گرانی‌ها در بازار آغاز شد این قیمت به حدود 1200‌تومان رسید. البته باید به این موضوع هم اشاره کنم که با توجه به تأثیر گوشت مرغ در سفره غذایی مردم، ارز تخصیصی برای تأمین دان مرغ حتی کمتر از نرخ 4200‌تومان برای هر دلار بود که اعلام شد.
 این فعال بازار در ادامه می‌افزاید: بعد از اینکه مسأله تشدید تحریم‌ها و افزایش همزمان قیمت دلار پیش آمد، بازار هم دچار التهاب بیشتری شد؛ چراکه در این شرایط فروشندگان دان مرغ هم مرغ‌داران را تحت فشار گذاشتند تا اول پول کالای خریداری‌شده را واریز کرده و بعد جنس را تحویل بگیرند. در صورتی که قبلاً این طور نبود و حتی مرغ‌داران به‌صورت مدتی یا همان چکی دان مرغ را می‌خریدند. آقای هادی همچنین به مدت زمان پرورش مرغ در دامداری‌ها اشاره کرده و خاطر‌نشان می‌کند: از زمان جوجه‌ریزی تا ارائه مرغ به بازار حدود 50‌روز زمان نیاز است و مرغ‌دار در این مدت باید دان مرغ را تأمین کند. اگر دان مناسب به مرغ نرسد هر روز تا صد گرم کاهش وزن خواهد داشت. همین کمبود مرغ در بازار موجب وارد آمدن خسارت‌های بسیار به مرغ‌داران شده است. از 
همین رو چون برخی مرغ‌داران به‌دلیل کمبود دان و گرانی آن توانایی تأمین را نداشتند، در نتیجه فعالیت خود را به کم‌تر از نصف کاهش داده‌اند.
 کاهش تولید دان مرغ از سوی تأمین‌کنندگان نیز یکی دیگر از مشکلاتی است که به‌صورت مستقیم در تولید و عرضه مرغ به بازار تأثیر می‌گذارد. هادی در این باره هم می‌گوید: در حال‌حاضر فعالیت تولیدکنندگان دان مرغ به حدود 10‌درصد ظرفیت اصلی رسیده است. همچنین واردکنندگان نیز به‌دلیل مشکلات مالی و بانکی و اینکه نمی‌توانند ارز مورد نیاز را تأمین کنند، در نتیجه نمی‌توانند اقدام به خرید دان مرغ کنند. همین الان هم یکی از واردکنندگان اصلی نتوانسته دان مورد نیاز بازار را که فروخته، تأمین کند و بر اساس اطلاع‌رسانی صورت گرفته از سوی این شرکت، یک‌ماه دیگر محصول مورد نیاز به مرغ‌دار خواهد رسید. حالا این را در نظر بگیرید که وقتی مرغ‌دار 50‌روز زمان برای پرورش جوجه و تحویل مرغ به بازار دارد چطور باید یک‌ماه برای دان صبر کند؟
 او در ادامه به وجود ذرت با بهای گران‌تر در بازار هم اشاره کرده و می‌افزاید: در حال‌حاضر برخی از واردکنندگان در قبال پول گازی که به روسیه صادر شده اقدام به وارد کردن ذرت به داخل کشور می‌کنند. این ذرت را هم‌اکنون می‌توان کیلویی 1550‌تومان در بازار خریداری کرد. به گفته هادی موادی چون دانه روغنی کلزا، پودر ماهی خشک‌شده که از کارخانه‌های تن ماهی خریداری می‌شود یا خورده ماکارونی که از کارخانه‌های تولید ماکارونی دریافت می‌شود، به ذرت اضافه می‌شود تا به‌عنوان دان مرغ به بازار عرضه شود.

کاهش مشتری، افزایش قیمت
 در گوشه‌و‌کنار شهر می‌توان فروشگاه‌های مواد پروتئینی بسیاری را دید. موردی که در صورت مراجعه به آن‌ها می‌توان مشاهده کرد و حتی مورد تأیید فروشندگان این مغازه‌ها قرار می‌گیرد، کاهش مشتری است. یکی از مرغ‌فروشان خوش‌نام خیابان شهید مشکی در منطقه‌12 به «صبح‌نو» می‌گوید: الان تعداد مشتری‌های ما به یک سوم قبل رسیده است. همین مقداری هم که مراجعه می‌کنند در حد یکی دو کیلو خرید می‌کنند. این در حالی است که قبلاً جلوی همین مغازه صف می‌کشیدند. به گفته او اگر در گذشته روزانه تا 600‌کیلو هم مرغ می‌فروخته است، این مقدار در حال حاضر به حدود 150کیلو رسیده است.
 آقای حسنی هم مشتری یکی از همین مغازه‌هاست که یک عدد مرغ پاک‌نشده خریده است. او می‌گوید: قبلاً مرغ پاک‌شده می‌خریدم که زحمت خانم خانه هم کم‌تر باشد. البته تا مرغ کیلویی 10‌هزار تومان را تحمل کردیم؛ اما الآن دیگر نمی‌توانم پاک‌شده بخرم چون به‌صرفه نیست. مرغ کامل می‌خرم و خودم در خانه پاک می‌کنم. او این را هم می‌گوید که قبلاً به اندازه دو تا سه مرغ می‌خریده؛ اما الآن فقط یک مرغ خریده است، آن هم به قیمت اتحادیه؛ کیلویی 13800‌تومان!

captcha
شماره‌های پیشین