637
شنبه، ۲۹ دی ۱۳۹۷
8

خبر

تداوم سخنان جنجالی سرمربی تیم ملی و آتشی که دامن‌گیر فوتبال می‌شود

کی‌روش‌‌؛حاشیه‌سازی و کمی مربیگری

تیم ملی فوتبال ایران به‌عنوان تیم نخست گروه D، به جمع 16‌تیم برتر جام ملت‌های آسیا 2019 امارات صعود کرد؛ آن‌هم با تساوی بدون گل برابر عراق در یک بازی پر انتقاد؛ اما علاقه‌مندان به فوتبال و کارشناسان، به‌جای بیان مشکلات، حمایت از تیم ملی در شرایط کنونی را بهترین تصمیم درنظر گرفتند.

صبح نو

تداوم سخنان جنجالی سرمربی تیم ملی و آتشی که دامن‌گیر فوتبال می‌شود

کی‌روش‌‌؛حاشیه‌سازی و کمی مربیگری

تیم ملی فوتبال ایران به‌عنوان تیم نخست گروه D، به جمع 16‌تیم برتر جام ملت‌های آسیا 2019 امارات صعود کرد؛ آن‌هم با تساوی بدون گل برابر عراق در یک بازی پر انتقاد؛ اما علاقه‌مندان به فوتبال و کارشناسان، به‌جای بیان مشکلات، حمایت از تیم ملی در شرایط کنونی را بهترین تصمیم درنظر گرفتند.

هرچند انتقادهایی هم در این روزها از عملکرد 
کادر فنی و بازیکنان مطرح شد؛ اما جو غالب حاکم بر فوتبال ایران، این نقدها را در خود محو و پوشش داد تا راه برای موفقیت تیم ملی در بازی مهم مرحله حذفی فردا شب مقابل عمان، هموارتر شود. در چنین شرایطی کارلوس کی‌روش به‌جای تمرکز روی مشکلات تیمش و رفع آن‌ها برای برتری مقابل عمان، بار دیگر پیش‌دستی کرد و با انجام مصاحبه‌ای غیرحرفه‌ای و نابجا به 
وزیر ورزش، برانکو، باشگاه پرسپولیس و ... تاخت.
 اینکه چرا مربی پرتغالی-موزامبیکی تیم ملی به خود اجازه می‌دهد پس از صعود تیمش به مرحله یک هشتم نهایی جام ملت‌ها، به‌جای تمرکز روی تیم خود و حریفان و اظهار نظر در حیطه مسوولیتش، علیه وزیر، یک باشگاه و موارد این‌چنینی صحبت کند و با او برخوردی اصولی صورت نمی‌گیرد، سؤال روزها، ماه‌ها و سال‌های اخیر از مدیران فدراسیون است! اما اینکه این مربی چگونه به خود اجازه می‌دهد علیه مردم ایران صحبت کند و در مضیقه بودن آن‌ها در‌خصوص تهیه نان را به رخ‌شان بکشد، موضوعی است که دیگر نمی‌توان به‌سادگی از کنار آن عبور کرد و نیاز است که برخورد ملی و قانونی با این موضوع تلخ و ناخوشایند صورت گیرد.
 
مرور اظهارات سخیف سرمربی
 کارلوس کی‌روش در حاشیه نخستین تمرین 
تیم ملی بعد از صعود به جمع 16‌تیم پایانی جام، ابتدا گفت: «باید اعتراف کنم اگر تفرقه و مسائلی از این قبیل در چندماه گذشته فوتبال ایران را در برگرفته است، تنها مسوولش وزیر محترم ورزش و جوانان ایران است که هیچ گاه نخواستند به این ماجراها ورود کنند.» 
 سپس با بیان اینکه «با دروغ‌پراکنی دنبال ضربه زدن به تیم ملی بودند» به انتقاد از برانکو پرداخت و اضافه کرد: «چه اشخاصی در این بی‌نظمی و دروغ‌پراکنی‌هایی که در ایام منتهی به جام ملت‌ها رقم خورد در حال بهره بردن هستند؟ به نظر شما راه افتادن داستان‌هایی خیالی علیه تیم ملی بدون برنامه‌ریزی برای 
تیم ملی به راه افتاد؟ نه همه این‌ها از سوی یک نفر خاص هدایت می‌شود. به نظر شما آن نفر خاص و باشگاهش تحت حمایت مستقیم چه کسی می‌تواند این‌گونه پیش برود؟»
 در میان این صحبت‌های غیر حرفه‌ای و خارج از حیطه مسوولیت، ناگهان کی‌روش به موضوعی اشاره کرد که دیگر جای گذشت و اغماض ندارد: «وقتی مردم کشور ایران، مردانی که در راه تأمین غذای سر سفره خانواده‌های خود در مضیقه هستند، آن هم به‌خاطر مشکلات اقتصادی، می‌بینیم که به این فرد و باشگاهش اجازه داده می‌شود با حمایت‌های خاص مالی سفر ویژه با پرواز فرست کلاس به ژاپن داشته باشند!»
 واقعاً کسی نیست که بتواند مقابل کی‌روش بایستد و اجازه ندهد این مربی حداقل تا پایان جام ملت‌های آسیا تنها تمرکزش روی تیم و حریفانش باشد و در خصوص این مسائل اظهار نظر کند. واقعاً تا چه زمانی باید فوتبال و ورزش کشورمان چوب نداشتن مدیران کاربلد و مدبر را بخورد؛ مدیرانی که اولاً اجازه ندهند مربیان و نفرات تیم‌های ملی خارج از حیطه وظایف‌شان اظهار نظر کنند و ثانیاً در چنین شرایطی بهترین برخورد را با مربیان خاطی انجام دهند.
 
تاج و ادامه واکنش‌های نامناسب
 حرکات عجیب و غریب کارلوس کی‌روش بالاخره یکی از مسوولان فدراسیون را از خواب بیدار و وادار به واکنش کرد. آن شخص مهدی تاج است که درخصوص صحبت‌های سرمربی تیم ملی می‌گوید: «کادر فنی و مسوولان تیم ملی فقط موظفند به مسائل فنی تیم بپردازند و از بیان هرگونه مسائل انتقادی و جانبی پرهیز کنند. خانواده فوتبال در این مقطع حساس بر حفظ آرامش و وحدت و پرهیز از تنش تأکید دارند. شرح و تفصیل هر موضوع و انتقادی می‌بایست به پس از این رقابت‌ها موکول شود.»
 رییس فدراسیون فوتبال که سکوتش از یکسو و عدم برخوردش با رفتارها و صحبت‌های خارج از حیطه وظایف کی‌روش از سوی دیگر در ماه‌های اخیر یکی از عوامل ادامه این اتفاق‌های تلخ بوده است، صحبت‌هایش را این‌گونه ادامه داد: «تنها هدف وزارت ورزش و جوانان، فدراسیون فوتبال و کلیه فوتبال‌دوستان ایران، سربلندی تیم ملی است و همگان به سهم خود در این مسیر از هیچ تلاشی فروگذار نکرده‌اند.»
رئیس فدراسیون فوتبال عصر دیروز هم درباره صحبت‌های حاشیه‌ای اخیر کارلوس کی‌روش در تمرین تیم ملی فوتبال در امارات از مردم ایران عذرخواهی کرد. مهدی تاج اظهار داشت: مربیان، بازیکنان و همه باید به روحیه خدمت به مردم و شادمانی آن‌ها واقف باشند و هدف فوتبال و مسابقات، خوشحالی مردم است.
وی در ادامه افزود: اگر جمله‌ای توسط سرمربی تیم ملی گفته شده که مردم بابت آن رنجیده‌خاطر شده‌اند، من به عنوان مسئول فوتبال کشور از مردم عذرخواهی می‌کنم. فدراسیون فوتبال، بازیکنان و سرمربی تیم ملی باید خود را خادم مردم بدانند و به فکر شادی آنها باشند. تاج ادامه داد: ما 42 سال است که قهرمان آسیا نشده‌ایم و تجربه تاریخی نشان داده که در هر دوره، همه به مسائل غیرفوتبالی پرداختند. این اتفاق باعث شده که ما به نتایج مطلوب خود نرسیم. همه مجموعه‌ها باید به حفظ آرامش و پرهیز از تنش در خلال جام ملت‌های آسیا تاکید کنند و اگر موضوعی وجود دارد، باید به پس از این رقابت‌ها موکول شود. رئیس فدراسیون فوتبال در پاسخ به این پرسش که آیا مبلغ قرارداد کی‌روش پرداخت شده است یا خیر، تصریح کرد: خوشبختانه همه پاداش‌های بازیکنان و اعضای کادر فنی تیم ملی تا قبل از بازی عراق پرداخت شده است. پاداش‌ همه بازی‌ها به کی‌روش پرداخت شده و پس از جام جهانی در انتقال حقوق او و ترانسفر پول با مشکل مواجه هستیم.
 مطمئناً اگر تاج و سایر مدیران فدراسیون، زودتر از این‌ها، برخوردی جدی‌تر با کارلوس کی‌روش انجام می‌داد و مانع واکنش‌ها و اظهارات عجیبش می‌شدند، این مربی به خود اجازه نمی‌داد در روزهای مهم و حساس برای فوتبال ایران، بار دیگر علیه وزیر ورزش، تیم پرسپولیس و مسائل دیگر صحبتی را مطرح کند؛ هرچند واکنش اخیر هم چندان مناسب با اظهارات مطرح شده نبود...
 
پرسپولیسی‌ها و شمشیر زهرآلود
 صحبت‌های سرمربی تیم ملی باعث شد مسوولان باشگاه پرسپولیس هم سکوت خود را شکسته و با صدور بیانیه‌ای رسمی به اظهارات این مربی که مستقیم و غیر مستقیم از گذشته تا حال، پرسپولیس و ده‌ها میلیون هوادارانش را نشانه گرفته، پاسخ دهند.
 در بخشی از این بیانیه 6‌بندی، آمده است: «چند روز پیش از آغاز جام‌ملت‌های آسیا سرمربی تیم ملی ایران، از تمام باشگاه‌ها، مربیان و فعالان درخواست کرد که تا پایان تورنمنت پرچم صلح در دست بگیرند و از تیم ملی حمایت کنند؛ اما گویا پرچم صلح باید در دست ما بماند و برای موفقیت تیم ملی دعا کنیم و شخص سرمربی تیم ملی هر وقت اراده کرد، می‌تواند با شمشیرِ زهرآلود خود، تمام پرچم‌های صلح را پاره کرده، فضا را مسموم سازد.»
 در بخش دیگری از این بیانیه می‌خوانید: «هیچ فراز و صحنه‌ای از تاریخ فوتبال ایران را به یاد نمی‌آوریم که در میانه جام‌ملت‌های آسیا یا هر تورنمنت ملی دیگر، سرمربی ایران به جای تمرکز روی تیم ملی، درباره یک باشگاه ایرانی یا یک مربی شاغل در لیگ برتر صحبت کند؛ آن‌هم نه صحبت‌های عادی، بلکه چندین و چند دروغ و ادعای واهی.»
 در ادامه، پرسپولیسی‌ها به موضوع مهمی هم اشاره می‌کنند: «رفتارها و اظهارنظرهای سرمربی تیم ملی، از مرز هشدار هم عبور کرده و غیرقابل کنترل شده است، چنانکه تا مرز دخالت در مسائل داخلی باشگاه پیش رفته است. متأسفیم از اینکه می‌بینیم گویا هیچ اصول محکمی در کار نیست تا رفتار سرمربی تیم ملی به‌عنوان یک شخصیت حقوقی مهم، در چارچوب آن حرکت کند.»
 متأسفانه وقتی سرمربی تیم ملی به خود اجازه می‌دهد در هر مقطع زمانی خصوصاً چنین روزهای حساسی علیه فرد یا باشگاهی اظهارنظر کند، نمی‌توان به اقدام مسوولان باشگاه پرسپولیس برای صدور چنین بیانیه‌ای در جهت پاسخ دادن به صحبت‌های کی‌روش خرده گرفت؛ زیرا آب از سرچشمه گل‌آلود شده است.
 
واکنش چهره‌های مطرح به آقای سرمربی
 پس از اظهارات عجیب کارلوس کی‌روش، هواداران و کارشناسان فوتبال ایران در فضاهای مجازی، به واکنش‌های طنز و طعنه‌آمیز علیه این مربی پرتغالی- موزامبیکی پرداختند. در صدر این اظهارات، جواد خیابانی بود که در یکی از برنامه‌های زنده تلویزیونی، ضمن آرزوی موفقیت برای تیم ملی، با چشمانی اشک‌بار علیه سرمربی تیم ملی تاخت و این پرسش را مطرح کرد که چگونه به خود اجازه داده تا علیه مردم شریف و با اصالت کشور عزیزمان ایران، مطالب سخیفی را بیان کند.
 از سوی دیگر عادل فردوسی‌پور هم در حاشیه بازی قطر و عربستان با انتقاد از سرمربی تیم ملی گفت: «حواشی اطراف تیم ملی، همه را کلافه کرده و همه از صحبت‌های کارلوس کی‌روش قبل یا بعد از تمرینات و بازی‌ها نگران هستند، صحبت‌هایی که به راحتی اوضاع تیم ملی را به هم می‌ریزد. ای کاش جلوی این مصاحبه‌ها گرفته شود.»
 همچنین سیدرضا صالحی امیری، رییس کمیته ملی المپیک نیز در واکنش به اظهار نظر اخیر سرمربی تیم ملی فوتبال بزرگسالان، موضع‌گیری تندی داشت که در بخش از آن آمده است: «باور دارم این ادبیات سرمربی تیم ملی نوعی باج‌خواهی است که در صورت عدم کنترل و تکرار می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری به همراه داشته باشد.»
 
توجیهات عجیب تیم حامی کی‌روش
 پس از مشاهده واکنش‌های عمومی و انتقادهای کارشناسان، اهالی فوتبال، مدیران ورزش و مجریان تلویزیونی به اظهارنظر کی‌روش، ناگهان خبری عجیب از اردوی تیم ملی در امارات مطرح شد تا به نوعی صحبت‌های زشت این مربی، توجیه شود.
 در این خبر آمده است که منظور کی‌روش از صحبت‌هایش اشتباه مخابره شده؛ یعنی منظور این مربی از مردم، کادرفنی، کادرپزشکی و تدارکات تیم ملی بوده است.
 آیا واقعاً می‌توان این مسأله را قبول کرد که این نفرات که حقوق‌های دلاری می‌گیرند خطاب این جمله کی‌روش «مردانی که در راه تأمین غذای سر سفره خانواده‌های خود در مضیقه هستند، آن هم به خاطر مشکلات اقتصادی» هستند؟ واقعاً قبول کنید، پذیرش این توضیح بسیار سخت و ساده‌انگارانه است.
 آقای کی‌روش شما که می‌دانستید شرایط تیم ملی این‌گونه است و کار به جایی می‌رسد که به خاطر مشکلات مالی حاکم بر ایران، همکاران‌تان در تیم ملی برای تأمین نیازهای اولیه با مشکل روبه‌رو می‌شوند، چرا تصمیم به ماندن گرفتید.
 مگر شما نبودید که قبول کردید که زیر قرارداد 6‌ماهه با فدراسیون فوتبال را امضا کنید، پس چرا امروز می‌گویید: «وزارت ورزش هرگز به‌دنبال ثبت قرارداد با من نبود.» شاید رویارویی با عمان؛ دیداری که عصر روز یکشنبه برگزار می‌شود و ترس از ناکامی شما را برآن داشته تا دوباره داستان فرار رو به جلو را امتحان کرده و از امروز به‌دنبال توجیه ناکامی خود و تیم‌تان باشید.
 ای کاش همان زمان می‌رفتید تا شاید روح جدیدی در کالبد تیم ملی دمیده می‌شد؛ اما در این شرایط، شما ماندید و باید روی همین حرف‌تان بمانید که چند روز پیش بیان کردید: «با وجود همه مشکلات، من و شاگردانم در تیم ملی همه کاستی‌ها را به جان خریدیم و تا پایان جام ملت‌ها با قدرت تنها برای شادی طرفداران واقعی‌مان می‌جنگیم.» و تمام تلاش‌تان را برای موفقیت تیم ملی انجام دهید.
 امیدواریم پس از تمام این اتفاقات، شما در پایان جام ملت‌های آسیا با تیم ملی فوتبال ایران وداع کنید؛ آن هم با کسب افتخاری بزرگ نه یک ناکامی دیگر...

captcha
شماره‌های پیشین