637
شنبه، ۲۹ دی ۱۳۹۷
3

واقعیت پوشالی ابرقدرت قرن بیستم

یادداشت مهدی فضائلی

رییس اتاق بازرگانی ایران و عراق در گفت‌وگو با «صبح‌نو» دستاوردهای سفر به کشور همسایه را تشریح کرد

تور پنج روزه ظریف در عراق

چهار روز پس از پایان سفر پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا به عراق، آقای محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان با همراهی هیأت‌های تجاری و بازرگانی، روز 22‌دی‌ماه وارد بغداد شد. در این سفر پنج روزه، ظریف با سفر به شهرهای بغداد، اربیل، سلیمانیه، کربلا و نجف، ضمن دیدار با مقامات عالی‌رتبه این کشور، در نشست فعالان اقتصادی دو کشور در پنج شهر یاد شده شرکت کرد. این سفر که همزمان با سفرهای وزیر خارجه آمریکا به کشورهای منطقه برای ایجاد ائتلاف ضد ایرانی صورت گرفت، از جهات مختلفی حائز بحث و بررسی است؛ چه آنکه در میان سفرهای خارجی رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان، سابقه حضور مستمر پنج روزه در یک کشور وجود نداشته است. سوالی که در این رابطه مطرح می‌شود این است که سفر ظریف به عراق واجد چه نکات حیاتی است؟

صبح نو

واقعیت پوشالی ابرقدرت قرن بیستم

یادداشت مهدی فضائلی

  بسیاری آمریکا را از این جهت کشور مدافع آزادی می‌دانند که گمان می‌کنند اتباع آن در داخل و خارج این کشور علیه دولتمردان و سیاست‌های این کشور آزادانه اظهار نظر می‌کنند و هیچ مشکلی هم برای‌شان ایجاد نمی‌شود.
البته این گمان مانند بسیاری گمان‌های دیگر در‌باره غرب و از جمله آمریکا، با واقعیت فاصله بسیار دارد و آنانی که اخبار این کشور را دنبال می‌کنند می‌دانند ورای تصاویر هالیوودی از آمریکا، چه واقعیت‌های تلخی در این کشور ظاهراً دموکراتیک جریان دارد.
مشکلات و محدودیت‌های ایجاد شده برای برخی مهمانان همایش 
«افق نو»، اخراج هلن توماس، باسابقه‌ترین خبرنگار کاخ سفید از کاخ سفید 
به دلیل مخالفت با رژیم صهیونیستی و اخراج جیم آکوستا خبرنگار CNN از کاخ سفید(البته پس از پیگیری‌ها و اعتراض‌ها مجدداً به کاخ سفید بازگشت) تنها نمونه‌های محدودی از بی‌اعتباری گمان آزادی بیان کامل در آمریکاست.
جدیدترین نمونه این رفتار استبدادی و ضد حقوق بشری، آن‌چیزی است که برای خانم مرضیه هاشمی، گوینده خبر PRESS  TV اتفاق افتاد.
مرضیه هاشمی با نام اصلی ملانی فرانکلین، خبرنگار و مستند‌ساز آمریکایی که برای عیادت از برادر درگیر با سرطان خود به کشور متبوعش سفر کرده بود، در فرودگاه بین‌المللی «لامبرت-ست لوی» آمریکا دستگیر و بدون تفهیم اتهام مستقیماً به زندانی در واشنگتن منتقل شد.
حجاب از سر او کشیدند و خوراک گوشت خوک برایش تدارک دیدند و این‌ها خصوصاً برای یک زن مسلمان یعنی شکنجه!
البته بر اساس اطلاعات جسته و گریخته‌ای که به‌دست آمده، او که اسلامش را 35سال قبل و پس از دو سال تحقیق در دوران دانشجویی انتخاب کرده بود، مظلومانه در برابر این فشارها مقاومت کرده است که خود درسی است برای ما!
آمریکا که سیاست حداکثر فشار علیه ایران را در پیش گرفته، آن‌چنان مستأصل شده است که از یک گوینده خبر و مستندساز آمریکایی همکار با یک رسانه ایرانی هم نمی‌تواند بگذرد و همه این‌ها نشان از یک حقیقت بزرگ دارد و آن فروریختن آخرین تصویرسازی‌های دروغین و آشکار شدن واقعیت پوشالی این ابرقدرت قرن بیستم است!
آمریکایی‌های مستکبر، بی‌سابقه‌ترین فشارها و تحریم‌ها را علیه ایران اسلامی به اجرا گذاشته‌اند؛ اما پایگاه آمریکایی «المانیتور» دیروز اعلام کرد: «دولت ترامپ در یک ارزیابی داخلی از سیاست فشار حداکثری خود علیه ایران به این جمع‌بندی رسیده که این سیاست در تحقق اهداف اولیه خود شکست خورده است و این یعنی نمایان شدن طلیعه بی‌سابقه‌ترین شکست آمریکا!»

captcha
شماره‌های پیشین