sobhe-no.ir
633
یکشنبه، ۲۳ دی ۱۳۹۷
14

خبر

نگاهی به کتاب «عرفان و عاشورا» که تفسیری عرفانی از اشعار عاشورایی عمان سامانی ارائه می‌دهد

سرور و سرخیل مخموران حسین

ادبیات عاشورایی، از ابتدای ظهورش تاکنون، پدیده‌های شگرفی به خود دیده است. شاید بتوان ناب‌ترین شعرهای فارسی را در میان اشعار عاشورایی پیدا کرد. مشهورترین شعر عاشورایی در میان ایرانیان ترکیب‌بند محتشم کاشانی است که بر کتیبه‌های محرمی نقش بسته است: «باز این چه شورش است که در خلق عالم است، باز این چه نوحه و چه عزا و چه ماتم است»؛ اما در میان اشعار عاشورایی یکی از درخشان‌ترین آثار «گنجینه اسرار»، مثنوی 812بیتیِ میرزا نورالله مشهور به «عُمّان سامانی»، شاعر شیعه دوران قاجار است؛ منظومه‌ای که سال‌ها پیش حسام‌الدین سراج ابیاتی از آن را در آلبوم «وداع» خوانده بود.این مثنوی، نگاهی تأویلی و عرفانی به قیام امام‌حسین؟ع؟دارد و از این جهت می‌توان آن را در نوع خود متمایز دانست؛ چرا که صرفاً به مصایب امام‌حسین؟ع؟توجه نکرده است. کتاب «عرفان و عاشورا» نوشته آقای حجت‌الاسلام حسن کرمی بر اساس گنجینه اسرار عمان سامانی، تحلیلی عرفانی از نهضت امام‌حسین؟ع؟ ارائه داده است و انتشارات «حقوق اسلامی» آن را منتشر کرده است. در این گزارش به معرفی و بررسی این کتاب می‌پردازیم.

صبح نو

خبر

جشن امضای «کجا گمم کردم» 
با حضور اهالی تئاتر
اولین رمان خانم مهسا دهقانی‌پور با حضور آقای محمد رحمانیان و آقای علی‌اصغر دشتی در شهرکتاب دانشگاه رونمایی می‌شود. به گزارش «ایبنا» در این مراسم آقایان محمد رحمانیان و علی‌اصغر دشتی نیز حضور دارند و به معرفی کتاب خواهند پرداخت. «کجا گمم کردم» اولین کتاب این نویسنده است که به‌تازگی از سوی نشر «هیلا» منتشر شده است.‌ در قسمتی از «کجا گمم کردم» می‌خوانیم: «وقتی از بابا خواستم باغ را بفروشیم، چیزی نگفت. نه ناراحت شد و نه خوشحال. فقط بیشتر از قبل چراغ‌ها را خاموش می‌کرد و به نقطه تاریک ته باغ خیره می‌شد. شاید سرنوشت همه مالکی‌ها به شب‌بیداری و خیره‌شدن به آن نقطه تاریک ختم می‌شود. شاید حتی پدر آقاجون یا پدربزرگش هم توی این باغ به این جا رسیده بودند. انگار چیزی مثل طلسم، مثل نفرین توی این خانه قدیمی همه را درگیر می‌کند. شاید عمه یا عمو فریدون هم برای نجات از این سرنوشت از بهشت فرار کردند. من هم فرار می‌کنم.» این مراسم روز دوشنبه 24‌دی‌ماه 1397 از ساعت 17:30 در شهرکتاب دانشگاه واقع در خیابان انقلاب، خیابان قدس، نبش بزرگمهر، شهرکتاب دانشگاه تهران برگزار خواهد شد.
  
«شبکه گانگسترها» 
کاری جدید از شبکه جهانی سحر
برنامه عروسکی سیاسی «شبکه گانگسترها» در فضای جلوه‌های ویژه و استفاده از قالب عروسکی ماسک، کاری جدید از شبکه جهانی سحر است که در راستای تولیدات ویژه به مناسبت چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی تدارک دیده شده است. این مجموعه عروسکی در 150‌قسمت 15‌دقیقه‌ای تهیه شده است و هر قسمت شامل آیتم‌های کوتاه نمایش با مضمون طنز سیاسی و آیتم‌های موزیکال است. کار با 10عروسک از چهره‌های شاخص سیاسی جهان چون ترامپ، نتانیاهو، مکرون، ترزا می، ملکه الیزابت، جان بولتون و بن‌سلمان به‌همراه دو عروسک خنثی تولید شده است. تهیه‌کننده و کارگردان «شبکه گانگسترها» آقای پیمان سعیدی بوده و نویسندگان این مجموعه سینا فولادوند، مهری مولایی و رضا فرخی هستند. حمید مرادی، محمود ساعی و حمید فضل‌الله مسؤولیت عروسک‌گردانی این مجموعه را برعهده داشته و نگین خواجه‌نصیر صداگذار این مجموعه است. تصویر‌بردار این مجموعه عروسکی قاسم عبداللهی بوده‌است. «شبکه گانگسترها» محصول شبکه جهانی سحر بوده و در استودیو پویان فیلم ضبط و تولید شده است.
 
 چهل سال هنر انقلاب 
به روایت اصحاب هنر
معاونت علمی و پژوهشی فرهنگستان هنر با همکاری پژوهشکده هنر، همایش «چهل چراغ هنر؛ جستاری در چهل سال هنر انقلاب اسلامی ایران» را برگزار می‌کند.
این همایش با سخنرانی دبیر علمی این نشست‌ها، آقای محمدعلی رجبی، عضو پیوسته و عضو گروه هنرهای سنتی و صنایع‌دستی فرهنگستان هنر، روز دوشنبه 24‌دی‌ماه ساعت‌14 آغاز می‌شود. در نشست نخست اولین روز این همایش، محمد رجبی با عنوان «هنر انقلابی، انقلاب هنری»؛ سید‌محمد بهشتی در‌خصوص «چهل سال هنر پس از پیروزی انقلاب اسلامی، بازگشت به خویش» و هادی ربیعی درباره «تحلیلی بر هنر انقلاب اسلامی بر اساس مبانی حکمی فارابی» به سخنرانی می‌پردازند. «مروری بر چهل سال تئاتر ایران؛ دستاوردها، چالش‌ها و چشم‌انداز آینده»، «واکاوی شیوه‌های جذب سرمایه در سینمای پس از انقلاب» و «گفتمان موسیقی ایران در چهل سال اخیر» نیز عنوان مقالاتی است که در دومین نشست نخستین روز «چهل چراغ هنر»، به ترتیب توسط علی منتظری، حمید دهقانپور و کاوه خورابه، 
با مدیریت عبدالحسین لاله، عضو هیأت علمی فرهنگستان هنر، ارائه می‌شود.
 
نخستین نشست علمی دومین روز این همایش که 25‌دی‌ماه برگزار می‌شود نیز، به ارائه مقالات «خوشنویسی ایران، از انقلاب تا انقلاب» از حمید‌رضا قلیچ‌خانی، «سیر تحول نگارگری در دوران انقلاب اسلامی» از خشایار قاضی‌زاده و «شکوفایی صورت و معنا در نقاشی انقلاب اسلامی ایران» از محمدکاظم حسنوند اختصاص دارد که مدیریت آن را مهدی مکی‌نژاد، عضو هیأت علمی فرهنگستان هنر بر‌عهده دارد. مدیر آخرین نشست علمی این همایش نیز حبیب‌الله صادقی، عضو پیوسته و عضو گروه هنرهای تجسمی فرهنگستان هنر است که در این نشست مقالاتی چون «چهل سال گرافیک انقلاب اسلامی ایران» توسط محمد خزائی، «سیر تحول عکاسی در ایران؛ 1397-1357» توسط محمد‌مهدی رحیمیان و «مجسمه‌سازی در عصر انقلاب اسلامی ایران» توسط طاهر شیخ‌الحکما ارائه می‌شود. همایش «چهل چراغ هنر» روزهای 24 و 25 دی‌ماه، از ساعت‌14 تا 18 در فرهنگستان هنر برگزار می‌شود. علاقه‌مندان برای شرکت در این نشست‌های علمی می‌توانند به نشانی خیابان ولی‌عصر (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه)، چهارراه طالقانی، شماره‌1552 مراجعه نمایند.

captcha
شماره‌های پیشین