sobhe-no.ir
632
شنبه، ۲۲ دی ۱۳۹۷
6
کارخانه نخ ریسی مشهد موزه شد

افتتاح موزه زنده زیارت توسط آستان قدس رضوی

«صبح‌نو» از اثاث‌کشی وزیر جوان گزارش می‌دهد

موزه، دفتر کار وزیر عمارت

عمارت کلاه فرنگی بی‌سیم که روزگاری مهم‌ترین اخبار روز ایران از آن مخابره می‌شد، قرار است به دفتر وزیر ارتباطات تبدیل شود. روابط عمومی این وزارتخانه اعلام کرده است به‌دلیل علاقه وزیر جوان به بناهای تاریخی تصمیم به این جابه‌جایی گرفته‌ایم! در حالی که این موضوع چند روزی است افکار عمومی را به خود مشغول کرده، آذری‌جهرمی در پاسخ به واکنش کاربران فضای مجازی نسبت‌به این موضوع در توییتی نوشت: «مردم می‌دونن درد شما چیه، زور نزنید!»

صبح نو

کارخانه نخ ریسی مشهد موزه شد

افتتاح موزه زنده زیارت توسط آستان قدس رضوی

«موزه زنده زیارت؛ بخش ویژه انقلاب اسلامی» صبح دیروز با حضور خانواده شهدای مدافع حرم، علما، فعالان فرهنگی و تولیت آستان قدس رضوی در  مشهد مقدس افتتاح شد. این اقدام در ادامه در دستور کار قرار دادن تغییر کاربری و استفاده از فضاهای بلااستفاده در آستان قدس رضوی انجام شده است.
تغییر کاربری و استفاده از فضاهای بلااستفاده در آستان قدس رضوی رویکردی ارزشمند است که در دوره فعلی تولیت این استان در دستور کار قرار گرفته است. بعد از ایجاد اردوگاه امام رضا؟ع؟ در بیلدر، ساخت باغ اردوگاه خاتون و مجتمع دانشجویی امام رضا؟ع؟،  در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی مردم ایران و همزمان با ولادت حضرت زینب ؟س؟ نوبت به کارخانه بزرگ نخ‌ریسی مشهد رسید. مجموعه‌ای تاریخی که بخشی از هویت این شهر بود و در این سال‌ها تبدیل به انباری شده بود که کمترین بازدهی را برای این شهر به دنبال داشت. 
«موزه زنده زیارت» عنوان طرحی است فرهنگی در مساحتی به متراژ 6هکتار در این کارخانه قدیمی ساخته شده و بخش ویژه انقلاب اسلامی آن در مساحت یک هکتار امروز به بهره‌برداری رسید. این فاز از موزه تاریخ مشهد از زمان ورود امام رضا؟ع؟ تا پیروزی انقلاب اسلامی و جریانات این دوره تاریخی را در قالب روایتی تاریخی به تصویر کشیده است.

 ایجاد بیش از یک میلیون متر مربع فضای فرهنگی در دوره جدید
حجت‌الاسلام حجت گنابادی نژاد، رییس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی در این مراسم بیان کرد: یکی از دستاوردهای اخیر آستان قدس رضوی مدل مدیریت و موضوع بهره‌وری از اماکن است. در سه سال گذشته بیش از یک‌میلیون مترمربع به فضاهای فیزیکی آستان قدس رضوی در حوزه فرهنگی اضافه‌شده است و اکثر این مکان‌ها درگذشته وجود داشته‌اند اما کارکرد فرهنگی نداشتند. وی افزود: مشهد مقدس کلان‌شهری است که 3 میلیون جمعیت دارد و بدون تردید تشکیل، توسعه، گسترش و کالبد این شهر مربوط به بارگاه منور رضوی است.
رییس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی با بیان اینکه بیش از
30 میلیون زائر در طول سال به پابوسی امام رضا ؟ع؟ مشرف می‌شوند، تأکید کرد: ضروری است که علاوه بر حرم علی بن موسی‌الرضا؟ع؟ در بیرون از حرم هم بتوانیم نیازهای زائر و مجاور را در بخش‌های فرهنگی و معرفتی تنظیم، تولید و ارائه کنیم. گنابادی نژاد خاطرنشان کرد: یکی از سیاست‌های مدیریتی آستان قدس رضوی تأمین نیازهای فرهنگی زائر از مبدأ تا مقصد است. نیاز فرهنگی زائر منحصر به حرم حضرت رضا؟ع؟ نیست بلکه زائر از زمانی که از منزل خود به قصد زیارت خارج می‌شود تا زمانی که برمی‌گردد زائر است. در همین راستا، در طول یک سال گذشته در مناسبت‌های مختلف در فرودگاه‌ها، ایستگاه‌های راه‌آهن، پایانه‌های مسافربری، برخی اتوبوس‌ها و قطارها؛ برنامه‌ها و محصولات فرهنگی به زائران ارائه شد که با استقبال خوبی نیز 
مواجه بود.
رییس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی افزود: موزه زنده زیارت در مکان سابق کارخانه نخ‌ریسی آستان قدس رضوی که به‌عنوان محل انبار کالا استفاده می‌شد در راستای مأموریت فرهنگی آستان قدس راه‌اندازی شد. موزه زنده زیارت یکی از رویدادهایی است که می‌تواند بخشی از اوقات زائر که در بیرون از حرم سپری می‌شود را در راستای معرفت‌افزایی به‌کار گیرد. رییس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی با بیان اینکه دفتر مطالعات جبهه فرهنگی مجری این طرح است، تصریح کرد: موزه زیارت در فضایی به وسعت 6 هکتار ایجاد می‌شود و در حال حاضر فاز اول آن در مساحت یک هکتار آماده بهره برداری است و بقیه بخش‌ها نیز به زودی تکمیل خواهد شد.
رییس دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی نیز در مراسم افتتاح موزه زیارت بیان کرد: امروز فاز اول از موزه زیارت دوست داشتنی با حدود یک هکتار وسعت به عنوان یک عملیات بزرگ فرهنگی در مشهد افتتاح شد. مساحت این پروژه ۶هکتار و با طراحی که از یک سال ونیم پیش صورت گرفته قرار بر ایجاد «موزه زنده زیارت دوست داشتنی» است. آقای وحید جلیلی اعلام کرد: این موزه دارای چند فاز است که  بخشی به تاریخ انبیا از آغاز تا پیامبر اکرم ؟ص؟ می‌پردازد. وی با اشاره به اینکه به تاریخ اهل بیت به‌ویژه امام رضا؟ع؟ به شکل تازه و نوینی پرداخته می‌شود افزود: این سبک اجرای موزه، در مورد این برهه تاریخی تاکنون در ایران سابقه نداشته است. در فاز بعدی موزه از شهادت امام رضا؟ع؟ تا دوران معاصر و سپس دوران معاصر و تاریخ انقلاب اسلامی تا امروز اجرا و به بهره‌برداری می‌رسد.

captcha
شماره‌های پیشین