sobhe-no.ir
632
شنبه، ۲۲ دی ۱۳۹۷
4
درحالی‌که ترامپ ادعا می‌کرد رفتار ایران را با تحریم‌ها تغییر داده پمپئو از خطر افزایش قدرت ایران سخن می‌گوید

اعتراف واشنگتن به قدرت ایران

تعطیلی دولت فدرال رکورد زد

دیوار دو قطبی

«ساخت دیوار مکزیک»، مسأله مورد مناقشه‌ای است که دولت آمریکا را به تعطیلی کشانده است و رییس‌جمهوری آمریکا تأکید کرده تا کنگره با بودجه ساخت دیوار مکزیک موافقت نکند، تعطیلی دولت ادامه پیدا خواهد کرد، بعد از پیروزی در کسب اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا، حالا با یک آمریکای دوقطبی‌تر روبه‌رو هستیم و مناقشه درباره دیوار مکزیک، اثباتی بر دو قطبی بودن در آمریکاست و به زورآزمایی جدید دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان تبدیل شده است.

صبح نو

تعطیلی دولت فدرال رکورد زد

دیوار دو قطبی

«ساخت دیوار مکزیک»، مسأله مورد مناقشه‌ای است که دولت آمریکا را به تعطیلی کشانده است و رییس‌جمهوری آمریکا تأکید کرده تا کنگره با بودجه ساخت دیوار مکزیک موافقت نکند، تعطیلی دولت ادامه پیدا خواهد کرد، بعد از پیروزی در کسب اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا، حالا با یک آمریکای دوقطبی‌تر روبه‌رو هستیم و مناقشه درباره دیوار مکزیک، اثباتی بر دو قطبی بودن در آمریکاست و به زورآزمایی جدید دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان تبدیل شده است.

رکوردشکنی جدید ترامپ
تعطیلی دولت فدرال آمریکا  به‌دلیل پافشاری رییس‌جمهوری این کشور بر سر تصویب بودجه ۵/۷ میلیارد دلاری ساخت دیوار مرزی در حالی وارد 
بیست و یکمین روز خود می‌شود که تعطیلی بیست روزه یک چهارم دولت فدرال آمریکا دومین تعطیلی بزرگ از اواسط دهه ۱۹۷۰ میلادی است. این در حالی است که ترامپ پیش‌تر گفته بود که این تعطیلی ممکن است ماه‌ها یا حتی سال‌ها به‌طول انجامد.
روز چهارشنبه 9 ژانویه، سناتور چاک شومر و نانسی پلوسی، رهبران دموکرات‌های کنگره یک بار دیگر برای مذاکره با رییس‌جمهوری آمریکا برای خروج از بن‌بست بر سر لایحه بودجه دولت و بازگشایی بخش‌های تعطیل شده دولت فدرال به کاخ‌سفید رفته بودند اما گفت‌وگوها میان دموکرات‌ها و رییس‌جمهوری آمریکا دوباره بی‌نتیجه ماند و ترامپ دقایقی بعد از ترک جلسه با رهبران دموکرات‌ها در توییتر نوشت: این جلسه «وقت تلف‌کردن مطلق بود.»
نانسی پلوسی، رییس مجلس نمایندگان که به تازگی اکثریت آن به دست دموکرات‌ها افتاده، پس از این جلسه نیمه‌کاره به خبرنگاران گفت: «جو کاخ‌سفید بسیار سرد است». سناتور چاک شومر، رهبر اقلیت دموکرات‌ها در مجلس سنا هم به خبرنگاران گفت: آقای ترامپ هنگامی جلسه را ترک کرد که خانم پلوسی گفت هیچ بودجه‌ای برای احداث دیوار مکزیک تصویب نخواهد شد. سناتور شومر همچنین به خبرنگاران گفت: «یک بار دیگر شاهد اوقات تلخی او بودیم چون به خواسته‌اش نرسیده بود.»
جلسه مذاکره ترامپ با رهبران دموکرات‌ها در حالی نیمه‌کاره و بی‌نتیجه ماند که او شب چهارشنبه  در یک نطق تلویزیونی از ساخت دیوار مرزی با مکزیک دفاع کرده و مهاجرت غیرقانونی به آمریکا را یک «فاجعه انسانی 
رو به رشد» لقب داد و از مردم ایالات متحده خواست با تلفن کردن به نمایندگان خود در کنگره از آن‌ها بخواهند به او بودجه و امکانات لازم برای احداث دیوار مکزیک را بدهند.   او در این نطق هشت دقیقه‌ای تعطیلی موقت بخش‌هایی از دولت را به این خاطر دانست که دموکرات‌ها «حاضر به تأمین بودجه مالی امنیت مرزها نیستند.»
نانسی پلوسی، رییس مجلس نمایندگان آمریکا و سناتور چاک شومر، رهبر اقلیت دموکرات در سنا ترامپ را به ایجاد یک بحران ساختگی متهم کرده‌اند. پلوسی در واکنش به نطق تلویزیونی ترامپ گفت: بسیاری از اظهارات ترامپ در جریان تعطیلی دولت مبتنی بر اطلاعات نادرست و حتی موذیانه بوده است.
رییس‌جمهوری آمریکا هشدار داده است، در صورتی که کنگره و دموکرات‌ها با بودجه مورد نیاز برای ساخت دیوار مرزی موافقت نکنند، با استفاده از وضعیت اضطراری ملی چنین بودجه‌ای را تأمین خواهد کرد. بر اساس گزارش رویترز، دونالد ترامپ که برای بازدید از مرزهای جنوبی آمریکا با مکزیک به ایالت تگزاس سفر کرده بود، در این خصوص تأکید کرد که دولت وی برای خروج از بن‌بست سیاسی کنونی می‌تواند با اعلام وضعیت «اضطراری ملی» دیوار مرزی را بدون نیاز به تصویب بودجه آن از سوی کنگره احداث کند.
برخی گزارش‌ها حاکی است که رییس‌جمهوری آمریکا قصد دارد با استفاده از بودجه بخش مهندسی ارتش طرح ساخت دیوار در بخش‌هایی از مرز مکزیک را آغاز کند. پیش‌بینی می‌شود دموکرات‌ها در صورت اعلام وضعیت فوق‌العاده از سوی دونالد ترامپ این تصمیم را در مراجع قضایی به چالش بکشند.
ترامپ همچنین  روز پنج شنبه با اشاره به اختلاف نظر خود با دموکرات‌های کنگره بر سر بودجه ساخت دیوار مرزی و در نتیجه ادامه‌دار شدن تعطیلی دولت فدرال، سفر برنامه‌ریزی شده‌اش به مجمع جهانی اقتصاد در شهر داووس سوئیس را لغو کرد. به گزارش راشاتودی، وی روز پنج شنبه در جریان دیدار خود از مرز آمریکا- مکزیک در پیامی توییتری نوشت که سفر داووس را به‌دلیل عدم موافقت دموکرات‌ها با امنیت مرزی لغو می‌کند. با توجه به اینکه نشست داووس از روز ۲۲ ژانویه سال جاری آغاز می‌شود، اعلام لغو این سفر به معنای آن است که تعطیلی دولت فدرال آمریکا احتمالاً تا آن تاریخ و حتی پس از آن ادامه می‌یابد.
مسأله کشیدن دیوار مرزی در مرز آمریکا و مکزیک مصادف با آغاز به کار مجلس نمایندگان شده و به نوعی زورآزمایی جدید دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان تبدیل شده است، البته ترامپ با اعلام اینکه حاضر است به جای دیوار بتنی از دیوار فلزی در مرز جنوبی آمریکا استفاده کند 
یک عقب‌نشینی جهت مصالحه با دموکرات‌ها برداشت.
پیروزی و شکست درباره این موضوع می‌تواند تأثیر بسزایی بر آینده ریاست جمهوری دونالد ترامپ و پیروزی او در دوره بعدی انتخابات داشته باشد. به خصوص این که زمزمه استیضاح ترامپ به‌دلیل تبانی با روسیه در انتخابات 2016 وجود دارد. همچنین برد شرمن، نماینده دموکرات کالیفرنیا عنوان کرده، قصد دارد استیضاح ترامپ را به‌دلیل اخراج جیمز کومی، رییس سابق «اف‌بی‌آی» دوباره به جریان بیندازد.
این مسائل نشان دهنده چشم‌انداز وضعیت نامناسب دونالد ترامپ در دو سال آینده است. رییس‌جمهوری آمریکا در واکنش به خط و نشان‌های دموکرات‌ها اظهار کرده، موفقیت او تنها دلیلی است که موجب شده برخی به فکر کنار گذاشتن او باشند و به همین دلیل او پیروز انتخابات 2020 است.
البته مجلس نمایندگان آمریکا روز پنج‌شنبه برای بازگشایی برخی از وزارتخانه‌ها دو طرح تصویب کرد. این طرح‌ها شامل تأمین بودجه وزارتخانه‌های ترابری و مسکن و کشاورزی است. این مجلس همچنین طرحی برای بازگشایی وزارت خزانه‌داری تصویب کرد. این در حالی است که کاخ سفید هشدار داده است، در صورت تصویب این طرح‌ها در سنای آمریکا و ارسال آن‌ها برای امضای رییس‌جمهوری، ترامپ آن‌ها را وتو خواهد کرد. در حال حاضر بخش‌هایی از وزارتخانه‌های امنیت داخلی، کشور، خارجه، کشاورزی، بازرگانی و دادگستری به‌دلیل عدم تخصیص بودجه تعطیل شده‌اند.
با این وضعیت باید دید در نهایت درگیری بر سر بودجه که به موضوعی حیثیتی بین دموکرات‌ها و ترامپ تبدیل شده، چگونه به پایان خواهد رسید. سیاست ترامپ در حال حاضر، مقصر نشان دادن دموکرات‌ها برای ایجاد فشار در راستای کوتاه آمدن آن‌ها و اختصاص بودجه دیوار است.
از سویی دیگر، در بیستمین روز تعطیلی دولت فدرال، صدها تن از کارمندان دولتی این کشور که به‌دلیل این تعطیلی به مرخصی اجباری فرستاده شده‌اند، روز 
پنج شنبه در یک راهپیمایی اعتراضی به سمت کاخ سفید با سردادن شعارهایی همچون «ما می‌خواهیم کار کنیم» خواستار بازگشایی دولت شدند.
تظاهرکنندگان در حالی که در بیرون از دفتر مرکزی 
« فدراسیون کارگران آمریکا - کنگره سازمان‌های صنعتی» و در هوای سرد گردهم آمده بودند، با در دست داشتن پلاکاردهایی که روی آنها نوشته شده بود: «ترامپ به تعطیلی پایان بده»، «دولت را دوباره باز کنید» و «اجازه بده من سرکارم بازگردم»، شعارهایی همچون «تعطیلی باید متوقف شود» سر دادند.
به برخی از این ۸۰۰ هزار کارمند دولت فدرال دستور داده شده است تا در زمان تعطیلی دولت فدرال، در خانه بمانند یا بدون دستمزد کار کنند.    معترضان که بسیاری از آنها جلیقه‌های سبز نئون پوشیده بودند، با سر دادن شعارهایی همچون: «من یک کارگر هستم. من یک صدای گویا می‌خواهم»، خواستار بازگشایی دولت شدند.

captcha
شماره‌های پیشین