sobhe-no.ir
632
شنبه، ۲۲ دی ۱۳۹۷
4
درحالی‌که ترامپ ادعا می‌کرد رفتار ایران را با تحریم‌ها تغییر داده پمپئو از خطر افزایش قدرت ایران سخن می‌گوید

اعتراف واشنگتن به قدرت ایران

تعطیلی دولت فدرال رکورد زد

دیوار دو قطبی

«ساخت دیوار مکزیک»، مسأله مورد مناقشه‌ای است که دولت آمریکا را به تعطیلی کشانده است و رییس‌جمهوری آمریکا تأکید کرده تا کنگره با بودجه ساخت دیوار مکزیک موافقت نکند، تعطیلی دولت ادامه پیدا خواهد کرد، بعد از پیروزی در کسب اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا، حالا با یک آمریکای دوقطبی‌تر روبه‌رو هستیم و مناقشه درباره دیوار مکزیک، اثباتی بر دو قطبی بودن در آمریکاست و به زورآزمایی جدید دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان تبدیل شده است.

صبح نو

درحالی‌که ترامپ ادعا می‌کرد رفتار ایران را با تحریم‌ها تغییر داده پمپئو از خطر افزایش قدرت ایران سخن می‌گوید

اعتراف واشنگتن به قدرت ایران

 می‌گفت قبل از اینکه به ریاست جمهوری آمریکا برسد ایران در حال تصرف خاورمیانه بوده اما حال با عملکردها و برنامه‌هایش، توانسته مانعی بر «نفوذ ایران» در خاورمیانه شود به‌گونه‌ای که دولتمردان جمهوری اسلامی تنها به فکر دوام آوردند(!)، حال اما وزیر امورخارجه‌اش آن هم در بحبوحه مشکلات داخلی آمریکا از جمله تعطیلی دولت برای همراه کردن کشورهای منطقه علیه ایران به خاورمیانه سفر کرده و این خود نوعی اعتراف به قدرتی است که واشنگتن را ترسانده است.
پمپئو سفر به کشورهای غرب آسیا را از هشت ژانویه آغاز کرده است. او بعد از سفر اعلام‌نشده به بغداد به اردن سفر کرد. وزیر خارجه آمریکا بعد از مصر راهی بحرین، امارات، قطر عمان و کویت خواهد شد.  وی چند روز پیش، مقابله با آنچه «فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران» خوانده شده را به‌عنوان اهداف سفر خود اعلام کرده است.
«بلومبرگ» در گزارشی نوشت که یکی از مهم‌ترین اهداف سفر خاورمیانه‌ای وزیر خارجه آمریکا، دادن اطمینان به متحدانی مانند اردن،مصر،بحرین،
امارات،قطر،عربستان سعودی،عمان و کویت است مبنی بر اینکه واشنگتن متعهد به توقف نفوذ و تأثیر ایران در سوریه و در منطقه خاورمیانه است. در گزارش بلومبرگ آمده است که آمریکا همچنان و از هر راهی به جنگ علیه ایران ادامه خواهد داد. در حقیقت آمریکا هر چه در توان دارد برای ادامه جنگ با ایران به کار می‌برد تا مبادا تأثیر این کشور موجب تضعیف همه متحدان آمریکا در 
منطقه شود!
یکی از شایع‌ترین بحث‌ها در مورد تصمیم «دونالد ترامپ»،رییس‌جمهوری آمریکا برای خروج نیروهای آمریکایی از سوریه این است که این اقدام موجب تقویت ایران می‌شود.  در حقیقت ترس آمریکا از قدرت ایران در منطقه موجب شده است تا واشنگتن برای جلوگیری از واقعیتی که همه به آن اذعان دارند به تکاپو بیفتد.
اعتراف واشنگتن به ترس از قدرت ایران
«مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا پنجشنبه که در یک دانشگاه آمریکایی در قاهره پایتخت مصر به سخنرانی پرداخت، با ابراز نارضایتی از افزایش نفوذ ایران در یمن، سوریه و عراق، تهدید کرد که تحریم‌ها علیه تهران را سخت‌تر می‌کنند.
وزیر امور خارجه آمریکا در اظهارات اخیرش تأکید کرد که واشنگتن متعهد به بیرون راندن ایران از سوریه و استراتژی گسترده‌تر مقابله با ایران در سراسر منطقه است و در این‌باره گفت: «هدف ما در سوریه تغییر نکرده است. شاید بخشی از کمپین ما در این کشور که همان کاهش تعداد نیروهای آمریکایی است تغییر کرده باشد اما در مأموریت ما هیچ تغییری ایجاد نشده است. واشنگتن همچنان روی کاهش نفوذ ایران در سوریه،عراق،لبنان و یمن کار خواهد کرد.»
از این اظهارات همچنین می‌توان به این نتیجه رسید که خروج نیروهای آمریکایی از سوریه آنچنان پر شور و واقعی،آن‌طور که در ابتدا به نظر می‌رسید، نیست و در حقیقت تأثیری روی کاهش عملیات و اقدامات نظامی واشنگتن در این کشور ندارد.
 گزارش روزنامه «وال استریت ژورنال» در مورد احتمال ادامه حمایت‌های لجستیکی و حملات هوایی آمریکا در حالی که ارتش ترکیه خود را مهیای ورود به خاک سوریه می‌کند، شاهدی بر این مدعاست. ترس آمریکا از قدرت‌گیری ایران در سوریه و در منطقه موجب شده است تا واشنگتن دست به اقدامات متعددی از جمله اعمال تحریم علیه بانک‌های ایران و بخش نفتی این کشور، تلاش‌های دیپلماتیک برای تحت فشار قرار دادن کشورهای اروپایی در خصوص متهم کردن ایران به اقدامات تروریستی در خاک اروپا و غیره بزند.
پمپئو اعلام کرد:« ایران که جسورتر از قبل شده، نفوذ خود را در یمن،‌ سوریه و عراق بیشتر کرد... اکنون حزب‌الله در زرادخانه‌های خود بیش از صدهزار فروند موشک دارد که به سمت متحد ما، رژیم اسرائیل هدف گرفته است.
پمپئو در ادامه ادعاهای خود، با تأکید بر اینکه اقدامات خود علیه ایران را ذره‌ای تسهیل نمی‌کنند، گفت: «در یازدهم فوریه، رژیم ایران 40 ساله می‌شود... تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه این رژیم، سخت‌ترین در نوع خود در تاریخ هستند و سخت‌تر نیز می‌شوند. تا زمانی که تهران مثل یک کشور عادی رفتار کند».
این اعترافات وزیر امور خارجه آمریکا به افزایش قدرت و نفوذ ایران در حالی است که دونالدترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا تأکید کرده بود که خروج این کشور از توافق هسته‌ای باعث شده فعالیت‌های منطقه‌ای ایران کاهش یابد. او گفته بود :« می‌بینید، از زمانی که من [خروج از] آن توافق را امضا کردم، ایران... به‌نحوی کاملاً متفاوت عمل می‌کند. آن‌ها دیگر اهمیت چندانی به مدیترانه نمی‌دهند، کمتر به آنچه در سوریه در جریان است می‌پردازند، کمتر به آنچه در یمن و جاهای دیگر در جریان است می‌پردازند. در سه ماه گذشته، آن‌ها کشور کاملاً متفاوتی بوده‌اند.»
همچنین رییس‌جمهوری آمریکا در جمع هوادارانش در ایالت کانزاس گفته بود: قبل از اینکه من رییس‌جمهوری شوم به آنچه پیرامون ایران در حال روی دادن بود نگاه کردم، آن‌ها داشتند خاورمیانه را تصرف می‌کردند. آن‌ها در حال گرفتن سوریه و یمن بودند. آن‌ها داشتند به عراق هم می‌رفتند و نزدیک بود همه چیز را تصرف کنند. او در ادامه ادعاهایش گفت که: اما اکنون فقط می‌خواهند دوام بیاورند. در همه شهرهایشان اعتراض و ناآرامی است.

captcha
شماره‌های پیشین