sobhe-no.ir
632
شنبه، ۲۲ دی ۱۳۹۷
2
برای اولین بار صورت گرفت

عملیات مشترک پهپاد و جنگنده در رزمایش نهاجا

استعفای ظریف؛ پیام دولت ایران به اتحادیه اروپا

شوک به غرب

خبر کوتاه بود؛ اما تحلیل‌ها و واکنش‌ها نسبت به آن زیاد. هرچند دولت خبر استعفای وزیر امورخارجه خود را تکذیب و آن را توطئه خواند، اما شاید این خبر حامل پیامی شوک‌آور برای طرف غربی بود که اگر اروپا به وعده خود عمل نکند سیاست خارجی ایران نیز تغییر خواهد کرد.

صبح نو

استعفای ظریف؛ پیام دولت ایران به اتحادیه اروپا

شوک به غرب

خبر کوتاه بود؛ اما تحلیل‌ها و واکنش‌ها نسبت به آن زیاد. هرچند دولت خبر استعفای وزیر امورخارجه خود را تکذیب و آن را توطئه خواند، اما شاید این خبر حامل پیامی شوک‌آور برای طرف غربی بود که اگر اروپا به وعده خود عمل نکند سیاست خارجی ایران نیز تغییر خواهد کرد.

   برای دومین بار است که خبر استعفای ظریف منتشر می‌شود؛ نخستین شایعه استعفا بعد از ماجرای اظهارات جنجالی ظریف درباره پولشویی منتشر شد که سخنگوی وزارت خارجه در نشست خبری 28‌آبان‌ماه خود گفت: «خبر استعفای ظریف را تکذیب می‌کنم.»
 حال اما با بدقولی اروپایی‌ها در ارائه سازوکاری برای حمایت از برجام، مجدداً خبر استعفای وزیر امورخارجه در رسانه‌ها و فضای مجازی منتشر شده است. اما شایعه دوم چقدر به واقعیت نزدیک است؟
 در حالی‌که این روزها همه منتظر تضمین‌های اروپا برای منتفع شدن ایران از مزایای اقتصادی برجام هستند، خبر آمد که اتحادیه اروپا در پی خبر دروغین طراحی ترور در کشور دانمارک، ایران را تحریم کرده است؛ خبری که دولت را تحت فشار قرار داد و گروه‌ها و جریان‌های سیاسی از دولت و دستگاه دیپلماسی خواستند پاسخگوی 
خلف وعده اروپا باشد.
 حال می‌گویند با این خلف وعده طرف‌های غربی، اختلافات در دولت بالا گرفته و رییس‌جمهوری آقای ظریف را مسوول این عدم پایبندی اروپایی‌ها به برجام می‌داند. می‌گویند روحانی معتقد است که علت شکست برجام اشتباهات وزارت‌خارجه در روند مذاکرات بوده و ظریف نیز با مشاهده عدم پشتیبانی رییس دولت استعفا داده است.
 البته این نخستین‌بار نیست که چنین نقدی به نوع مذاکره تیم مذاکره‌کننده ایران با 1+5 می‌شود.
 پیش از نیز در پی نقض‌های مکرر آمریکا و افزودن تحریم‌ها و بلوکه کردن اموال، خیلی از منتقدان عجله در مذاکرات را عامل اصلی نقض حقوق آن برشمردند. به‌طوری‌که رهبر انقلاب اسلامی در واکنش به مسأله تمدید تحریم‌ها در کنگره آمریکا از تعجیل در مذاکرات انتقاد و بیان کردند: «وقتی عجله داریم که کار را زودتر تمام کنیم و به جایی برسانیم، از جزئیات غفلت می‌کنیم و گاهی غفلت از یک امر جزئی، موجب ایجاد رخنه و نقطه سلبی در آن کار می‌شود.»
 البته در همان زمان عامل اصلی تعجیل در مذاکرات نیز شخص رییس‌جمهوری و فرستاده ویژه او یعنی آقای حسین فریدون معرفی شد که می‌خواستند هرچه زودتر و قبل از انتخابات مجلس دهم این توافق به نتیجه برسد.
 البته طبق معمول همیشگی که اخبار و شایعات مربوط به پاستور، مورد تکذیب رییس دفتر رییس‌جمهوری 
قرار می‌گیرد، این بار نیز آقای محمود واعظی خبر استعفای ظریف را تکذیب و تأکید کرد: «خبراستعفای محمدجواد ظریف و خروج ایران از توافق برجام که به‌طور هم‌زمان منتشر شده‌اند، هر دو دروغ و مشتمل بر اهدافی مغرضانه و ضد منافع ملی هستند.» او در توییت خود می‌افزاید: « لازم است رسانه‌ها نسبت به نشر اخبار مشکوک این چنینی هوشیار و محتاط بوده و خدای نکرده تریبون و بلندگوی دشمنان داخلی و خارجی ملت نشوند.»
 آقای علیرضا معزی، دبیر شورای اطلاع‌رسانی دولت نیز با انتشار توییتی در همین زمینه نوشت: «جریانی مشکوک در یک طراحی پیچیده، دو روز است بر شایعه خروج ایران از برجام و استعفای ظریف، آن‌هم در خلال سفر پر ثمر او به هند می‌دمد.»
 هرچند که دولتی‌ها سعی می‌کنند انتشار این خبر را به جریان تندرو نسبت دهند؛ اما دلخوری دولت از اروپا را نباید در این ماجرا نادیده گرفت. دولت که به امید کانال مالی اروپا در تونل یکطرفه برجام مانده، شاید به نتیجه رسیده باشد که دیگر نباید در این تونل باقی بماند و به‌دنبال یک پیام شوک‌آور برای غرب است و آن شوک می‌تواند «استعفای ظریف» باشد.
 چراکه اگر پیروزی درSPV حاصل شده بود و برجام مسیر موفقیت‌آمیز خود را طی می‌کرد هرگز خبر استعفا به گوش نمی‌رسید، بنابراین منتشر شدن چنین شایعاتی به معنای شکست برجام است.
 از سویی دیگر این خبر زمانی منتشر شد که همه منتظر واکنش دولت به تحریم اروپا بودند و این خبر به‌خوبی توانست مطالبه افکار عمومی برای اقدام تلافی‌جویانه ایران در قبال اروپا را تحت‌الشعاع قرار دهد.
 حال چه آقای ظریف استعفا بدهد یا آنکه استعفایی در میان نباشد، دولت باید در نوع رفتار و دیپلماسی که در قبال غرب در پیش گرفته است، تجدیدنظر کرده و 
اجازه ندهد اروپاییان با وعده و وعید توخالی و پوچ آنان را سر کار بگذارد. دیگر وقت آن است که جمهوری اسلامی ایران یک پیام قوی در دفاع از ارزش‌های خود ارسال کرده و با سران دودوزه‌باز اتحادیه اروپا اتمام حجت کند.
  اعمال تحریم‌های جدید علیه جمهوری اسلامی ایران و مسوولان در حالی است که اتحادیه اروپا بعد از خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌ها علیه ایران اعلام کرد که اقداماتی را برای تسهیل روابط تجاری با جمهوری اسلامی تدارک می‌بیند تا تحریم‌های ترامپ بی‌اثر شود و اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران برخلاف تضمین‌های اتحادیه اروپاست.
 ایرانی‌ها از زمان امضای برجام تا به حال به جز حرف و شعار از اروپایی‌ها هیچ چیزی دریافت نکرده‌اند.
 در دوره قبل مذاکرات هسته‌ای (سال2003) نیز اروپایی‌ها با همین رفتار خود توافق را به هم زدند. مسأله‌ای که کاملاً مشخص است این است که تا کی باید ایران یک‌طرفه در برجام بماند و هر روز شاهد رفتارهایی از طرف‌های غربی باشیم که مغایر با روح و جسم برجام است. این انفعال ایران، غرب را مطمئن ساخته که ایران هرگز از برجام خارج نمی‌شود و همین پیش‌بینی از رفتار ایران، به آنان جرأت می‌دهد که هر اقدامی که می‌خواهند بدون ملاحظه انجام ‌دهند. ایران نیز باید از این انفعال خارج شده و در راستای زیان‌های مادی و معنوی که در اثر خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، بازگشت تحریم‌ها و عدم حمایت اروپا متحمل شده، تصمیمی قاطع بگیرد و خروج از برجام را در دستور کار قرار دهد.

موگرینی: اروپا اجازه نمی‌دهد دیگران درباره تجارتش با ایران تصمیم بگیرند
همچنان‌که فدریکا موگرینی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز گذشته و تنها چند روز بعد از شایعه استعفای ظریف 
تاکید کرد که  اروپایی‌ها برای حفظ برجام همچنان تلاش کرده و این موضوع را نمی‌پذیرند که قدرت‌های خارجی، حتی نزدیک ترین دوست و متحد اروپا، درباره تجارت قانونی آن‌ها با ایران تصمیم گیری کنند. 
موگرینی در مصاحبه ای با شورای روابط خارجی اروپا تاکید کرد: «ما، به عنوان اتحادیه ای با 28 کشور عضو، در حال همکاری با بقیه جامعه جهانی هستیم تا توافق هسته ای (با ایران) را که 
تا کنون به طور کامل اجرا شده است، حفظ کنیم.»
وی همچنین به پایبندی ایران به برجام اشاره کرد و گفت: «آژانس بین المللی انرژی اتمی در 13 گزارش پیاپی این موضوع را تایید کرده است.»
وی سپس درباره ملزومات حفظ برجام به این نکته اشاره کرد که باید به شرکت هایی که قصد تجارت مشروع با ایران دارند 
اجازه داد و ستد داده شود.
موگرینی گفت: «این موضوعی است که ما اکنون در حال کار بر روی آن هستیم: یافتن ابزارهایی که به فعالان اقتصادی که قصد تجارت قانونی با ایران دارند یاری رسانده، از آن ها محافظت کرده و به آن ها اطمینان خاطر داده شود.»
مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه در اشاره به زورگویی‌های آمریکا و  هشدارهایش علیه اروپایی‌ها درباره پیامدهای همکاری با ایران گفت: «این موضوع صحیح است که این شرایط باعث ایجاد بحث هایی درباره استقلال اقتصادی اروپا شده است. ما اروپایی ها نمی توانیم قبول کنیم که یک قدرت خارجی - حتی نزدیک ترین دوست و متحد ما- درباره تجارت قانونی ما با یک کشور دیگر تصمیم گیری کند. این موضوع، 
یک عنصر اساسی در حق حاکمیت (اروپا) محسوب می شود.»
 

captcha
شماره‌های پیشین