sobhe-no.ir
632
شنبه، ۲۲ دی ۱۳۹۷
2
برای اولین بار صورت گرفت

عملیات مشترک پهپاد و جنگنده در رزمایش نهاجا

استعفای ظریف؛ پیام دولت ایران به اتحادیه اروپا

شوک به غرب

خبر کوتاه بود؛ اما تحلیل‌ها و واکنش‌ها نسبت به آن زیاد. هرچند دولت خبر استعفای وزیر امورخارجه خود را تکذیب و آن را توطئه خواند، اما شاید این خبر حامل پیامی شوک‌آور برای طرف غربی بود که اگر اروپا به وعده خود عمل نکند سیاست خارجی ایران نیز تغییر خواهد کرد.

صبح نو

برای اولین بار صورت گرفت

عملیات مشترک پهپاد و جنگنده در رزمایش نهاجا

در رزمایش اقتدار هوایی فداییان حریم ولایت برای 
نخستین بار در کشور عملیات پرواز ترکیبی پهپادها و جنگنده‌های نیروی هوایی ارتش اجرایی شد.
 هشتمین رزمایش فداییان حریم ولایت نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران ظهر روز گذشته با دستیابی به تمام اهداف از پیش تعیین شده با موفقیت پایان یافت. در این رزمایش ده‌ها فروند از انواع هواپیماهای شکاری، شکاری بمب‌افکن، ترابری سنگین و نیمه‌سنگین، سوخت‌رسان، شکاری رهگیر و شناسایی، گشت هوایی و هواپیماهای بدون سرنشین با حضور در اصفهان به‌مدت دو روز به انجام مرحله اصلی و فاز عملیاتی رزمایش پرداختند.
 به گزارش «تسنیم»، در اولین روز از مرحله اصلی و هشتمین رزمایش اقتدار هوایی فداییان حریم ولایت، هواپیماهای شکاری بمب‌افکن اف5 و صاعقه اهداف مهم و حیاتی دشمن فرضی را با استفاده از تسلیحات ساخت داخل منهدم کردند.
 همچنین هواپیماهای اف7 مجهز به بمب‌های هوشمند، نقطه‌زن، دورایستا و راکت‌های ساخت داخل برای نخستین‌بار اهداف حیاتی دشمن فرضی را با تکنیک‌های ابتکاری و خارج از رینگ پدافندی در عمق منطقه نبرد منهدم کردند.
 در این مرحله از رزمایش جنگنده‌های رهگیر میگ29 با شلیک موشک‌های بهینه‌شده R73، موشک رهاشده از هواپیمای اف5 را با موفقیت رهگیری و منهدم کرد. 
 در ادامه  هواپیماهای اف4 با بمباران سنگین 
(Carpet Bombing)،  اهداف از پیش تعیین‌شده را با موفقیت 
منهدم کردند.
 در آخرین مرحله از روز اول رزمایش فداییان حریم ولایت، بمب‌افکن راهبردی سنگین سوخو24 و فانتوم با استفاده از غافلگیری شبانه و در ارتفاع پست اقدام به بمباران سنگین هوا به زمین (Carpet Bombing) به‌سمت اهداف ازپیش تعیین‌شده کردند و هواپیمای اف4 نیز با استفاده از فلر اقدام به روشنایی صحنه نبرد در راستای شناسایی و انهدام اهداف توسط پرنده‌های مشابه کرد.
 در دومین روز از مرحله اصلی و فاز عملیاتی هشتمین رزمایش بزرگ فداییان حریم ولایت، جنگنده بمب افکن‌های اف4 با استفاده از موشک‌های ماوریک و بمب‌های 2000 پوندی قاصد اهداف دشمن فرضی را منهدم کردند.
 در ادامه این مرحله از رزمایش جنگنده‌های شکاری رهگیر اف-14 با پرواز بر آسمان منطقه رزمایش جنگنده‌های مهاجم دشمن فرضی را رهگیری و با موفقیت منهدم کردند.
 در این مرحله همچنین بمب‌افکن‌های راهبردی سوخو‌24 با حمل انواع موشک‌های بهینه‌شده و نقطه‌زن kh-25 که توسط متخصصان جوان نیروی هوایی ارتش آماده بهره‌برداری و تست عملیاتی شده است، اهداف زمینی را با موفقیت منهدم کردند.
 در آخرین مرحله از این رزمایش هواپیماهای ترابری C-130 با پشتیبانی هوایی( top cover)  جنگنده‌های اف‌14، اهداف از‌پیش تعیین‌شده را با بمب‌های 2000پوندی مشقی و بمب‌های جنگی هدف قرار داده و با موفقیت منهدم کردند.
 امیر سرتیپ خلبان «عزیز نصیرزاده» فرمانده نیروی هوایی ارتش درباره این رزمایش گفت: «در این عملیات که از نظر فرماندهی و کنترل منحصر‌به‌فرد است، همزمان پهپاد رزمی و هواپیمای با سرنشین رزمی به منظور انهدام هدف 
مورد نظر به پرواز در‌آمدند و در کنار یکدیگر دست به عملیات زدند.»  فرمانده نیروی هوایی ارتش در گفت‌و‌گو با «ایرنا»، افزود: «در کنار این دو پرنده رزمی یک پهپاد شناسایی نیز به پرواز در‌آمد تا صحنه نبرد را رصد و به مرکز فرماندهی و کنترل گزارش دهد.»
نیروی هوایی ارتش در این رزمایش برای نخستین‌بار پهپادهای رزمی خود را عملیاتی و با کمک آن‌ها اهداف از‌پیش تعیین‌شده را منهدم کرد.
ارتش جمهوری اسلامی ایران با برخورداری از انواع پهپادهای شناسایی، رزمی، جنگ الکترونیک یکی از قدرتمندترین یگان‌های پهپادی منطقه را در اختیار دارد.

captcha
شماره‌های پیشین