sobhe-no.ir
632
شنبه، ۲۲ دی ۱۳۹۷
10
یادداشت دریافتی از یک پرستار

شکاف درآمدی پزشکان و پرستاران در طرح تحول سلامت

«صبح‌‌نو» همزمان با روز پرستار از وضعیت جامعه پرستاری گزارش می‌دهد

گلایه‌ها از طرح تحول تمامی ندارد

جامعه پرستاری کشور انتظار داشت با اجرایی شدن طرح تحول سلامت بتواند تا حدود زیادی مشکلات خود را برطرف کند. حالا با گذشت پنج سال از اجرایی شدن آن؛ طرح تحول نتواسته رضایتمندی پرستاران را به خود جلب کند. عدم پرداخت به‌موقع کارانه و اضافه کار، افزایش نداشتن درآمد این قشر نسبت‌به پزشکان و از همه مهم تر کمبود نیرو که سبب شیفت‌های سنگین و طاقت‌فرسا شده است، از جمله مشکلاتی است که همواره این قشر در گلایه‌هایشان مطرح می‌کنند. همین موضوع سبب شده تعداد زیادی از پرستاران کشورمان یا از کار کناره‌گیری کنند یا به کشورهای دیگر مهاجرت کنند، چرا که معتقدند وضعیت جامعه پرستاری در دیگر کشورها بهتر است.

صبح نو

یادداشت دریافتی از یک پرستار

شکاف درآمدی پزشکان و پرستاران در طرح تحول سلامت

امروز، فرصتی دست داد تا درباره فرشتگانی بنویسم که سیره زینبی را الگوی خود قرار داده‌اند و تلاش‌هایشان مؤید این جمله است که هر کس نفسی را حیات بخشد مثل آن است که همه مردم را حیات بخشیده است.
کسی که ذکر و فکرش دادن زندگی دوباره به مردمانی است که پس از خداوند، امیدشان به تلاش‌های او سپرده شده، گویا با پشتکار وصف‌ناپذیر و توکل به خداوند، فرشته‌ای از سوی باری‌تعالی است تا «مسیحای دردمندان» باشد. این جلوه ایثار و مهربانی، روزهای هفته برایش پایانی ندارد حتی جمعه‌ها یا تعطیلات رسمی و فصلی هم باید همچون «فرشته‌ای نجات» در حال خدمت و احیاء زندگی در جامعه باشد.
حتی در بلندترین شب سال یا آغاز سال نو، که همه در کنار خانواده و اقوام هستند همچنان در حال خدمت است. گویا دریافته است که راه رسیدن به خداوند متعال در همین ثانیه‌هاست، آری سخن از پرستارانی است که با حضور دائم خود بر بالین بیماران به‌سلامتی و بازگشت دوباره به زندگی را مهیا می‌سازند. فرشتگان نجات به‌جای نشستن و داشتن تعطیلات در بیشتر ایام سال حتی داوطلب می‌شوند تا در مناطق بحران‌زده، مرهمی باشند بر دردهای مردم. پرستارانی که اسوه آن‌ها پیام‌آور روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی حضرت زینب ؟س؟  است. چه بسا که حرفه پرستاری خود همیشه دارای مشکلات عدیده بوده که گویا کمتر قادر به حل شدن است، اجرایی کردن طرح‌های مبتنی بر عملکرد پرستاران، افزایش حقوق و بالابردن سطح کارانه‌ها و همچنین تقدیر از پرستاران در مراحل مختلف کاری می‌تواند عواملی باشد برای افزایش انگیزه آن‌ها در عرصه درمانی کشور. بر ماست که دغدغه و مشکلات صنفی آن‌ها را بهتر مطالعه و دغدغه‌های آن‌ها را رفع کنیم. چرا که صفر تا صد کار یک بیمار پس از جراحی یا بستری شدن از جمله گرفتن فشار خون، تعویض پانسمان، چک کردن علائم حیاتی، تزریق آمپول و سرم، دادن داروهای به موقع بیماران در ساعات مختلف شبانه‌روز از جمله وظایف یک پرستار است؛ پرستاری که شاید در شیفت خود برای خوردن و آشامیدن هم وقت نمی‌کند و تنها به وظیفه ذاتی خود فکر می‌کند.
شاید عنوان شود که اجرای طرح تحول سلامت برای پرستاران دارای مزایایی بوده است اما نباید فراموش کرد که تأثیر چندان زیادی برای ما پرستاران نداشت و تعمیق شکاف درآمدی میان کادر درمانی خصوصاً پزشک نسبت به پرستار را شاهد بودیم. آنجا که عمل‌های سنگین و پرهزینه برای بیمار انجام می‌گرفت و این پرستاران بودند که باید با داشتن حداقل کارانه، دستورات پزشک برای بهبود بیمار را به صورت شبانه‌روزی و حتی بدون حضور پزشک و به صورت تلفنی اجرا می‌کردند. اگر گزاف نگوییم بیش از 90 درصد کارانه به پزشکان تعلق می‌یابد و پرستاران کمتر از 10 درصد و یا پنج درصد کارانه دریافت می‌کنند این‌گونه نگاه‌ها موجب شده است تا انگیزه کاری و جدی برای ادامه خدمت یا کار صادقانه در برخی از پرستاران دیده نشود.
هر چند نباید ویژگی‌های مثبتی که طرح تحول سلامت برای پرستاران به همراه داشت، نادیده گرفت و آن افزایش جذب کادر پرستار و کمک پرستار در بیمارستان‌های دولتی در حاشیه بود که کمتر مورد توجه بودند یا نوسازی تخت و کمد بیماران و پرستاران و تجهیز اتاق‌های استراحت پرستاران در طرح تحول سلامت به‌طور جدی دیده شد و سرو سامان خوبی پیدا کردند که وزرای پیشین بهداشت و درمان کمتر به این موضوعات توجه داشتند. اما آموزش پرستاران در نظام طرح تحول سلامت از دیگر نکات قابل توجه است که در عرصه‌های مختلف درمانی به صورت تخصصی دنبال شد مانند آموزش پرستاران در چگونگی آندوسکوپی یا کلونسکوپی یا نواز مغز و...
رشته پرستاری به‌گونه‌ای است که هم برای خود و محیط خانواده و هم در اجتماع برای مردم کاربرد دارد؛ شاید شغل پرستاری از مشاغل پرتنش باشد یا موجب تضعیف به مرور روحیه شود ولی پرستاران زینبی‌وار خواستگاه قلبی خود را با خدمت به بیماران احیا می‌کنند.

captcha
شماره‌های پیشین