sobhe-no.ir
632
شنبه، ۲۲ دی ۱۳۹۷
1
«صبح‌‌نو» همزمان با روز پرستار از وضعیت جامعه پرستاری گزارش می‌دهد

گلایه‌ها از طرح تحول تمامی ندارد

جامعه پرستاری کشور انتظار داشت با اجرایی شدن طرح تحول سلامت بتواند تا حدود زیادی مشکلات خود را برطرف کند. حالا با گذشت پنج سال از اجرایی شدن آن؛ طرح تحول نتواسته رضایتمندی پرستاران را به خود جلب کند. عدم پرداخت به‌موقع کارانه و اضافه کار، افزایش نداشتن درآمد این قشر نسبت‌به پزشکان و از همه مهم تر کمبود نیرو که سبب شیفت‌های سنگین و طاقت‌فرسا شده است، از جمله مشکلاتی است که همواره این قشر در گلایه‌هایشان مطرح می‌کنند. همین موضوع سبب شده تعداد زیادی از پرستاران کشورمان یا از کار کناره‌گیری کنند یا به کشورهای دیگر مهاجرت کنند، چرا که معتقدند وضعیت جامعه پرستاری در دیگر کشورها بهتر است.

چند کتاب درباره پرستاران در جنگ را بازخوانی کرده‌ایم

زنانه‌های جنگ

امروز 22‌دی‌ماه طبق تقویم ولادت بانوی کربلا حضرت زینب ؟سها؟ است. بانویی که به قول آن شاعر «کربلا در کربلا می‌ماند اگر زینب نبود»؛ کربلا را در خاطر ما همچنان زنده نگه داشته است. در ایران سال‌هاست روز ولادت بانو به نام روز پرستار نام‌گذاری شده است. از این رو در این گزارش به کتاب‌هایی می‌پردازیم که درباره حضور این پرستاران در هشت سال دفاع مقدس ایران پرداخته شده و البته روایت‌های زنانه از جنگ تحمیلی علیه ایران را نشان می‌دهد. پیش از آن بگوییم که در عرصه فیلم و سریال هم پرستاران در فیلم ماندگار «سفر به چذابه» و سریال «رقص پرواز» به زیبایی بازنمایی شده‌اند.

تعطیلی دولت فدرال رکورد زد

دیوار دو قطبی

«ساخت دیوار مکزیک»، مسأله مورد مناقشه‌ای است که دولت آمریکا را به تعطیلی کشانده است و رییس‌جمهوری آمریکا تأکید کرده تا کنگره با بودجه ساخت دیوار مکزیک موافقت نکند، تعطیلی دولت ادامه پیدا خواهد کرد، بعد از پیروزی در کسب اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا، حالا با یک آمریکای دوقطبی‌تر روبه‌رو هستیم و مناقشه درباره دیوار مکزیک، اثباتی بر دو قطبی بودن در آمریکاست و به زورآزمایی جدید دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان تبدیل شده است.

گفت‌و‌گوی «صبح‌نو» با دبیر کل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق

بازار عراق، رتبه نخست صادرات ایران

عراق، بازار مهمی برای صادرات ایران است. از سال‌2003 پس از اینکه حمله آمریکا باعث شد عراق درگیر جنگ داخلی شود، این کشور در امور بسیاری، از مواد غذایی و ماشین‌آلات گرفته تا برق و گاز طبیعی، به ایران وابسته شد. حال تحریم‌های آمریکا علیه ایران نیز اهمیت بازار عراق را برای شرکت‌های ایرانی دوچندان کرده است‌. به‌گونه‌ای که وزیر امورخارجه کشورمان به منظور تعمیق روابط اقتصادی‌-‌بازرگانی و همچنین رایزنی‌های سیاسی هفته جاری به عراق سفر می‌کند.

مدیریت اصلاح‌طلبان در اداره شهر به‌دنبال افزایش هزینه زندگی در تهران است

پولی شدن تونل‌ها ی تهران

شهرداری تهران با وجود استقرار شهردار جدید هم گویا روی آرامش را به خود نخواهد دید. شاهد این مدعا نیز خبری است که در دو سه روز گذشته واکنشی بزرگ را در میان افکار عمومی رقم زده است. معاون حمل‌و‌نقل و ترافیک شهرداری تهران از ارائه لایحه دریافت عوارض برای تردد از تونل‌های شهری و بزرگراه صدر به شورای شهر تهران خبر داد. این در حالی است که عصر دیروز که روز تعطیلی بود، مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران به این موضوع واکنش نشان داده و توضیحاتی را در این باره ارائه کرد.

«صبح‌نو» از اثاث‌کشی وزیر جوان گزارش می‌دهد

موزه، دفتر کار وزیر عمارت

عمارت کلاه فرنگی بی‌سیم که روزگاری مهم‌ترین اخبار روز ایران از آن مخابره می‌شد، قرار است به دفتر وزیر ارتباطات تبدیل شود. روابط عمومی این وزارتخانه اعلام کرده است به‌دلیل علاقه وزیر جوان به بناهای تاریخی تصمیم به این جابه‌جایی گرفته‌ایم! در حالی که این موضوع چند روزی است افکار عمومی را به خود مشغول کرده، آذری‌جهرمی در پاسخ به واکنش کاربران فضای مجازی نسبت‌به این موضوع در توییتی نوشت: «مردم می‌دونن درد شما چیه، زور نزنید!»

کارگردان‌مستندبرگزیده‌جشنواره‌عماردرگفت‌وگوبا«صبح‌نو»

«دریابست»حاصل‌مطالبه‌ای‌مردمی‌است

مراسم اختتامیه جشنواره مردمی عمار جمعه‌شب برگزار شد و برگزیدگان این جشن معرفی شدند.

پس‌ازانتشارکتاب،فیلم«23نفر»نیزرونمایی‌می‌شود

قصه‌اسارت‌باعزت‌درجشنواره‌فجر

فیلم سینمایی «23نفر» به کارگردانی آقای مهدی جعفری و تهیه‌کنندگی آقای مجتبی فرآورده، محصول سازمان هنری اوج است که در جشنواره سی‌وهفتم فجر رونمایی خواهد شد.

دستگاه معیوب محاسباتی

یادداشت مهدی فضائلی

حجت‌الاسلام احمدحسین شریفی در یک نشست علمی مطرح کرد

امکان‌های روش داده‌بنیاد برای نظریه‌پردازی علوم انسانی اسلامی

نشست «بررسی کاربست روش نظریه‌پردازی داده بنیاد در علوم انسانی اسلامی» با ارائه حجت‌الاسلام دکتر احمد حسین شریفی، عضو هیأت علمی مؤسسه امام خمینی؟ره؟و با نقد دکتر سید حسین شرف‌الدین و حجت‌الاسلام دکتر محمدمهدی نادری، در مؤسسه امام خمینی؟ره؟قم برگزار شد‌.

سر مقاله

گل‌آلود کردن سرچشمه

صبح نو

سر مقاله

گل‌آلود کردن سرچشمه

قم، سرمنشأ اصلی انقلاب اسلامی است و اکنون دارای حجم متراکمی از نخبگان، سازمان‌ها و گفتمان‌هایی است که در ذیل حکمرانی جمهوری اسلامی به‌وجود آمده‌اند. منطق سیاسی حکم می‌کند که اگر جریان برانداز و نظام سلطه بخواهد خدشه‌ای به انقلاب وارد کند، ریشه‌های بنیادین آن را مخاطب قرار دهد. قم در چنین موقعیتی قرار دارد. تقریباً در تمامی 40ساله گذشته هم، اگر واقعه‌ای رخ داده، یا در این زمین ریشه داشته، یا آن را آماج حمله قرار داده است. چند صباحی است که نگرانی‌هایی در باب حال و روز مرکز فکری تشیع، بروز کرده که عمدتاً مختصاتی فرهنگی و معرفتی دارد؛ بخشی از آن به حوزه فرهنگ عمومی مرتبط است و بخشی دیگر به نقش‌آفرینی حوزه‌های تفکر و علمی. امام خمینی؟ره؟ در جایی در مورد قم فرمودند: «توجه داشته باشید کتاب‌ها و چیزهای دیگری که از قم منتشر می‌شود، غیر از کتاب‌هایی است که در سایر شهرها منتشر می‌شود. قم، شهر علم و اسلام است. اگر خطایی از قم منتشر شود در دنیا، علم می‌شود. این موضوع هم باید مورد توجه باشد که از قم چیز خلافی منتشر نشود.» تعمیم این هشدار به همه ساحات قم می‌تواند نشانگر جایگاه و در عین حال شرایط خطیری باشد که از ناحیه دشمنان آگاه و دوستانی غیرآگاه، بروز کند و خسارتش در طولانی‌مدت برای تشیع و ایران باشد.

 

captcha
شماره‌های پیشین