631
چهارشنبه، ۱۹ دی ۱۳۹۷
5
عمرالبشیر: گفتند به رژیم اسرائیل نزدیك شوید مشكلات حل می‌شود اما بدتر شد

پشیمانی سودان

عمرالبشیر، رییس‌جمهوری سودان پس از چهار سال همراهی با سیاست‌های عربی و عبری دریافته است که در همراهی با ائتلاف سعودی در حمله به یمن و همچنین نزدیک شدن به رژیم صهیونیستی اشتباه کرده است و با وجود قطع روابط این کشور با ایران و تحکیم روابطش با ریاض و تل آویو، مشکلات خارطوم حل نشده بلکه بدتر هم شده است.

در اثر حمله نیروهای عربستانی به مناطق شیعه‌نشین پنج نفر به شهادت رسیدند

یورش وحشیانه سعودی به مردم

صبح نو

در اثر حمله نیروهای عربستانی به مناطق شیعه‌نشین پنج نفر به شهادت رسیدند

یورش وحشیانه سعودی به مردم

همزمان با سومین سالگرد شهادت «شیخ نمر باقر النمر» روحانی مبارز عربستانی، نیروهای آل‌سعود به مناطق شیعه نشین قطیف یورش برده و پنج نفر از جوانان این منطقه را به شهادت رساندند.
در پی حمله نیروهای امنیتی عربستان سعودی به شهر«ام الحمام» در استان قطیف واقع در منطقه الشرقیه این کشور دستکم پنج نفر به شهادت رسیدند و شماری دیگر زخمی شدند. این حمله پس از آن صورت گرفت که همزمان با سومین سالگرد شهادت «شیخ نمر باقر النمر» روحانی مبارز عربستانی، مبارزان شیعی نسبت به سیاست‌های رژیم آل‌سعود همچنان اعتراض می‌کنند. برخی از معترضان که چندی است در پی اعتراض به ظلم و جنایت‌های دولتمردان عربستان، تحت تعقیب قضایی آل‌سعود هستند، در شامگاه دوشنبه در منطقه قطیف مورد آماج حملات و یورش سنگین نظامی نیروهای رژیم آل‌سعود قرار گرفتند که متأسفانه پنج نفر از آن‌ها به‌شهادت رسیدند.
آن‌گونه که «العهد نیوز» گزارش می‌دهد، نیروهای امنیتی عربستان سعودی روز دوشنبه به بهانه جست‌وجوی افراد تحت تعقیب به شهر مذکور حمله کرده بودند.
همچنین، «مرآه الجزیره» به نقل از شاهدان عینی نوشت: «نیروهای سعودی با خودروهای جنگی و نظامی به دو منطقه مذکور حمله کردند و اقدام به تیراندازی در داخل محله‌های مسکونی این مناطق کردند. علاوه‌بر این نیروهای ویژه سعودی نیز به‌صورت کورکورانه به منازل حمله کردند.» براساس نوشته این پایگاه، محاصره این مناطق توسط نیروهای سعودی تا ساعات پایانی دوشنبه ادامه یافت.
این حادثه خونین در نخستین روزهای سال نو میلادی و در سومین سالروز شهادت شیخ نمر النمر رخ داد که توسط آل‌سعود اعدام شد. «شیخ نمر باقر النمر» روحانی مبارز عربستانی در چارچوب اقدامات اعتراضی علیه سیاست‌های آل‌سعود و در پی تشدید دور جدید اعتراض‌های مردمی که از فوریه 2011 در قطیف، منطقه شیعه‌نشین در شرق عربستان آغاز شده بود، بازداشت و پس از اتهامات واهی اقدام ضد امنیت ملی و محاربه از سوی دادگاه کیفری آل‌سعود در سال‌2015 به اعدام محکوم شد. این روحانی مبارز، سرانجام در دوم ژانویه 2016 (‌23‌مهرماه‌1393‌) به اتهام انتقاد از رژیم سعودی به شهادت رسید. وزارت کشور عربستان در آن روز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که 47‌نفر از شهروندان عربستانی دیگر در این روز در 12‌منطقه عربستان اعدام شدند.
کاملاً واضح است که رژیم آل‌سعود از سرکوب شیعیان و اعدام به‌عنوان وسیله‌ای برای ساکت کردن مخالفان استفاده می‌کند و از طریق رعب و وحشت درصدد است فضای خفقان‌آوری را ایجاد کرده تا هیچکس جرأت نکند به‌صورت علنی علیه رژیم آل‌سعود سخنی بگوید. تبعات جنایت‌های اخیر عربستان در یمن و همچنین قتل خاشقجی، رژیم استبدادی آل‌سعود را با مشکلات جدی مواجه کرده و پایه‌های این رژیم خشونت‌گرا را متزلزل‌تر از گذشته کرده است. کما اینکه با رسوایی قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی که اخیراً در دفتر کنسولگری عربستان در ترکیه روی داده است، شاهد متزلزل شدن پایه‌های قدرت استبدادی رژیم آل‌سعود در عربستان هستیم. براساس اطلاعات رسیده از قطیف در حمله سربازان سعودی به منازل شهروندان ام‌الحمام، سرقت و غارت منازل از سوی این سربازان گزارش شده است.
شاهدان به «مرآه الجزیره» گفتند که «نیروهای سعودی با سلاح نیمه‌سنگین به داخل محلات مسکونی پر از جمعیت شلیک کردند و نیروهای اطلاعات و مأموریت‌های ویژه به‌طور کور وارد منازل مسکونی شدند و بعد از چند ساعت منطقه هدف را ترک کردند. آن‌ها از صبح زود منطقه را محاصره کرده بودند.
طبق این گزارش، منابع مسوول هیچ اظهارنظر رسمی در این خصوص نکرده‌اند، در حالی که مردم از صبح زود شاهد شلیک گلوله و عملیات حمله به برخی منازل مسکونی بودند که این نوع اقدامات برای آنان تازگی ندارد.
برخی فعالان به این حادثه واکنش نشان داده‌اند و استفاده از زور علیه مردم در شرق عربستان را محکوم کرده‌اند. «فؤاد ابراهیم» معارض سیاسی که خارج از عربستان زندگی می‌کند و مقیم لندن است، در توییتی به این مسأله اشاره کرد و نوشت: «پنج جوان شهید شدند و دو نفر در ام‌الحمام در استان قطیف به دست نیروهای ارّه (‌اشاره به اقدام محمد بن‌سلمان برای قتل جمال خاشقجی) بازداشت شدند. مملکت تروریسم جز قتل و فساد به بار نمی‌آورد. حمله دیوانه‌وارشان مثل کسی است که می‌داند سرنوشتش در بوته آزمایش است و می‌خواهد ثابت کند که قدرت ختم یک حادثه را دارد، اما به اشتباه ورود می‌کند و آشوبی به پا می‌کند.»
فعالان عربستانی نام هفت نفر از شهدا و مجروحان حملات وحشیانه نیروهای سعودی را ذکر کرده‌اند که عبارتند از: محمد‌حسین الشبیب، عبدالمحسن طاهر الاسود، عمار ناصر ابوعبدالله، علی حسن ابو عبدالله، عبدالمحسن ابوعبدالله، یحیی زکریا آل عمان و عادل جعفر تحیفه.
چندی پیش هم منابع سعودی از شهادت سه فرد تحت تعقیب نیروهای امنیتی در استان قطیف واقع در شرق این کشور خبرداده بودند و علاوه‌بر آن اخباری از حمله نیروهای امنیتی سعودی به نمادهای عاشورایی در قطیف منتشر شده بود که رژیم سعودی همواره به مقدسات اسلامی به‌ویژه مقدسات شیعیان توهین می‌کند.
منطقه الشرقیه عربستان که به گفته اهالی آن و گزارش‌های خبری از مناطق محروم در عربستان است؛ اما منطقه‌ای است که کل فروش نفت عربستان از آنجا تأمین می‌شود، از سال‌2011 شاهد اعتراض مردم جهت برآورده شدن مطالبات آنان برای اصلاحات سیاسی و اجتماعی است. اما هر‌باره این اعتراض‌ها سرکوب شده و جوانان تحت تعقیب نیروهای اطلاعاتی و امنیتی سعودی قرار می‌گیرند.
 قطیف یکی از استان‌های بزرگ منطقه الشرقیه (در شرق عربستان سعودی) است که غنی از ذخایر زیرزمینی مثل نفت و گاز است و محل سکونت شیعیان این کشور است که بیش از 20‌درصد از جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند.

captcha
شماره‌های پیشین