631
چهارشنبه، ۱۹ دی ۱۳۹۷
2

خبر

انفعال دستگاه دیپلماسی، طرف‌های غربی را جسور کرده است

تکرار تحریم این بار از سوی اروپا

در حالی‌که مقامات ایران مدام مهلت اروپا را برای ارائه بسته حمایتی از برجام و راه‌اندازی کانال مالی به جهت مسدودسازی تحریم‌های آمریکا تمدید می‌کنند؛‌ شاهد تکرار تحریم‌ها، این بار از سوی اتحادیه اروپا علیه ایران هستیم.

صبح نو

انفعال دستگاه دیپلماسی، طرف‌های غربی را جسور کرده است

تکرار تحریم این بار از سوی اروپا

در حالی‌که مقامات ایران مدام مهلت اروپا را برای ارائه بسته حمایتی از برجام و راه‌اندازی کانال مالی به جهت مسدودسازی تحریم‌های آمریکا تمدید می‌کنند؛‌ شاهد تکرار تحریم‌ها، این بار از سوی اتحادیه اروپا علیه ایران هستیم.

وزیر امور خارجه دانمارک روز گذشته در حالی از وضع تحریم‌هایی علیه یکی از نهادهای اطلاعاتی ایران به‌دلیل «طرح‌ریزی ترور در خاک اروپا» خبر داد و آن را 
«روزی مهم برای سیاست خارجی اروپا!» خواند که قرار بود این اتحادیه تضمین لازم برای حفظ برجام را به ایران بدهند و برای دور زدن تحریم‌های آمریکا و حفظ توافق هسته‌ای اقداماتی کارگشا انجام دهد.
 
روزی مهم برای سیاست خارجی اروپا!
  آندرس ساموئلسن، وزیر خارجه دانمارک روز سه‌شنبه ۱۸‌دی با اعلام این خبر که اتحادیه اروپا با تحریم وزارت اطلاعات ایران به‌دلیل تلاش و طرح نقشه برای ترور در خاک کشورهای عضو این اتحادیه موافقت کرده است، در توییتر شخصی خود در پیامی نوشت: «روزی مهم برای سیاست خارجی اروپا! اتحادیه اروپا توافق کرد تا تحریم‌هایی را علیه یک نهاد اطلاعاتی ایران، به خاطر طرح‌های ترور در خاک اروپا، اعمال کند. این پیامی است قوی از سوی اتحادیه اروپا که ما چنین رفتاری را در اروپا قبول نمی‌کنیم.» وزیر خارجه دانمارک همچنین تأکید کرده که اتحادیه اروپا «از ارزش‌ها و امنیت خود 
دفاع خواهد کرد.»
 
تحریم جدید علیه ایران
در جلسه روز سه‌شنبه شورای امور عمومی اتحادیه اروپا که معمولاً وزیران اتحادیه اروپا و برخی اوقات وزیران خارجه کشورهای عضو در آن شرکت می‌کنند، فهرست افراد و گروه‌های تروریستی که با شماره‌۹۳۱ هم شناخته می‌شود، مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد تا این فهرست برای 6ماه دیگر تمدید شود. همچنین در این نشست تصمیم گرفته شد تا وزارت اطلاعات ایران و دو شخص، به این فهرست اضافه شوند. اتحادیه اروپا قرار است 
روز چهارشنبه این تصمیم را به‌صورت رسمی منتشر کند.
 در همین حال، وزیر خارجه دانمارک مدعی شد این تحریم به‌علت توطئه‌های ایران برای سوءقصد در پاریس و دانمارک اعمال می‌شود و در عین حال ساموئلسن افزوده که مسأله این تحریم تأثیری بر حمایت اتحادیه اروپا از برجام نخواهد گذاشت.
 بر اساس گزارش «رویترز»، در چارچوب این تحریم جدید، دارایی‌های یکی از واحدهای وزارت اطلاعات ایران و 
دو نفر از کارکنان این وزارتخانه از سوی اتحادیه اروپا مسدود می‌شود، بنابر برخی اخبار رسانه‌های ضدانقلاب‌، منابع مطلع در اتحادیه اروپا گفتند که نهاد تحریم‌شده دفتر امنیت داخلی وزارت اطلاعات و دو فرد تحریم شده آقایان «سعید هاشمی‌مقدم» و «اسدالله اسدی» هستند.
 تیرماه گذشته دادستانی فدرال آلمان مدعی شد اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی مستقر در وین، مشکوک به همکاری با زوجی است که قصد حمله به تجمع گروهک تروریستی منافقین در پاریس را داشته‌اند، تصمیم دولت اتریش برای سلب مصونیت دیپلماتیک از یک دیپلمات ایرانی، گذشته از آنکه اتفاقی نادر و استثنایی در دنیای دیپلماسی به حساب می‌آمد، برخلاف صریح حقوق دیپلماتیک نیز بود، چرا که طبق این حقوق، نمی‌توان یک دیپلمات را به هیچ عنوان توقیف یا بازداشت کرد. حتی بر اساس این حقوق، دیپلمات‌ها را نمی‌توان 
تحت تعقیب قانونی قرار داد. آن‌ها همچنین مدعی شدند که سعید هاشمی‌مقدم، فردی از «اداره امنیت داخلی وزارت اطلاعات ایران» دستور بمب‌گذاری در تجمع مخالفان ایران در حومه پاریس را صادر کرده بود.
 
اتهامات مضحک
 دانمارک در اکتبر‌۲۰۱۸ دولت جمهوری اسلامی ایران را به برنامه‌ریزی برای ترور اعضای گروهک الاحوازیه در خاک این کشور متهم کرد. سرویس امنیتی دانمارک در همین رابطه نیز یک تبعه ایران را دستگیر کرد. دانمارک سپس سفیر ایران در کپنهاگ را احضار کرد و همچنین سفیر خود در تهران را برای مشاوره به کشور فرا خواند.
 جمهوری اسلامی بارها دانمارک، هلند و انگلیس را به پناه دادن به اعضای گروهک الاحوازیه متهم کرده است. مقامات ایران بارها این اتهامات را رد کرده و این حوادث را سناریوهایی برای تخریب ایران و تضعیف روابط با اروپا دانسته‌اند. آقای محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در واکنش به این مسأله گفته بود که جمهوری اسلامی نیز خواستار روشن شدن پرونده حمله تروریستی در دانمارک است و این آمادگی را دارد که با مقامات امنیتی دانمارک در این زمینه همکاری کند.
 در فهرست افراد و نهادهایی که اتحادیه اروپا پیش از این به مسدود کردن دارایی‌های آن‌ها اقدام کرده نام ۱۳‌فرد و ۲۱‌سازمان و گروه به چشم می‌خورد که چهار نفر از این ۱۳‌فرد ایرانی هستند. روز سه‌شنبه ساعاتی پس از توییت جدید وزیر خارجه دانمارک در مورد ایران، استف بلوک، وزیر خارجه هلند هم مدعی شد که حکومت جمهوری اسلامی در دو قتل سیاسی در هلند که پیش از این باعث اعمال تحریم علیه ایران شده، دخیل است.
 اعمال تحریم‌های جدید علیه جمهوری اسلامی ایران و مسوولان در حالی است که اتحادیه اروپا بعد از خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌ها علیه ایران اعلام کرد که اقداماتی را برای تسهیل روابط تجاری با جمهوری اسلامی تدارک می‌بیند تا تحریم‌های ترامپ بی‌اثر شود. غربی‌ها نگران‌اند که اگر اتحادیه اروپا از منافع اقتصادی و تجارت با ایران حمایت نکند، ممکن است از این توافق خارج شود، اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران برخلاف تضمین‌های اتحادیه اروپاست و حال که اروپا هم تحریمی علیه ایران افزوده است، نیاز است که جمهوری اسلامی ایران یک پیام قوی در دفاع از ارزش‌های خود ارسال کرده و با سران دودوزه‌باز اتحادیه اروپا اتمام حجت کند. ایرانی‌ها از زمان امضای برجام تا به حال به جز حرف و شعار از اروپایی‌ها هیچ چیزی دریافت نکرده‌اند. 
چند سال است که اروپایی‌ها با وعده و وعید و دو‌دوزه‌بازی خود، ایرانی‌ها را سر کار گذاشته‌اند. دوره قبل مذاکرات هسته‌ای (سال‌2003) نیز اروپایی‌ها با همین رفتار خود توافق را به هم زدند. مسأله‌ای که کاملاً مشخص است این است که از این امام‌زاده شفایی در کار نیست و اگر دردسری از طرف آن برای ملت ایران ایجاد نشود خیری هم برای مردم ما ندارند.
 تا کی باید ایران یک‌طرفه در برجام بماند و هر روز شاهد رفتارهایی از طرف‌های غربی باشیم که مغایر با روح و جسم برجام است. این انفعال ایران، غرب را مطمئن ساخته که ایران هرگز از برجام خارج نمی‌شود و همین پیش‌بینی از رفتار ایران، به آنان جرأت می‌دهد که هر اقدامی که می‌خواهند بدون ملاحظه انجام 
می‌دهند.  ایران نیز باید از این انفعال خارج شده و در راستای زیان‌های مادی و معنوی که در اثر خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، بازگشت تحریم‌ها و عدم حمایت اروپا 
متحمل شده، تصمیم قاطع بگیرد و خروج از برجام را در دستور کار قرار دهد.

captcha
شماره‌های پیشین