631
چهارشنبه، ۱۹ دی ۱۳۹۷
2

خبر

انفعال دستگاه دیپلماسی، طرف‌های غربی را جسور کرده است

تکرار تحریم این بار از سوی اروپا

در حالی‌که مقامات ایران مدام مهلت اروپا را برای ارائه بسته حمایتی از برجام و راه‌اندازی کانال مالی به جهت مسدودسازی تحریم‌های آمریکا تمدید می‌کنند؛‌ شاهد تکرار تحریم‌ها، این بار از سوی اتحادیه اروپا علیه ایران هستیم.

صبح نو

خبر

وزیر اطلاعات بر شکنجه نشدن اسماعیل بخشی
در دوران بازداشتش تأکید کرد

 آقای علی نجفی خوشرودی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران اعلام کرد که طبق توضیحات وزیر اطلاعات «به هیچ وجه اسماعیل بخشی کارگر کارخانه نیشکر هفت‌تپه شکنجه نشده است.»  کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس روز گذشته با حضور وزیر اطلاعات و همکارانش برای بررسی موضوع شکنجه آقای اسماعیل بخشی برگزار شد.  نجفی افزود: وزیر اطلاعات و مدیران وزارت اطلاعات ضمن ارائه گزارشی از روند و اقداماتی که منجر به بازداشت و دستگیری آقای بخشی شد، تأکید کردند که به هیچ وجه این فرد در دوران بازداشت وزارت اطلاعات شکنجه نشده است.  وی افزود: وزیر اطلاعات تأکید کرد که کار اطلاعاتی با قاطعیت و در عین حال با حفظ حرمت افراد انجام می‌شود.  
به گفته وی، در این جلسه اعضای کمیسیون بر ضرورت تفکیک اقدامات ضد‌امنیتی با پیگیری مطالبات صنفی و اهتمام به رفع زمینه‌های پیدایش نارضایتی اجتماعی از طریق کاهش مشکلات کارگران و ضرورت تنویر افکار عمومی تأکید کردند.  سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت که در بخش دیگری از جلسه، وزیر دفاع و معاونانش حضور پیدا کردند و گزارشی از بودجه وزارت دفاع در سال‌های‌۹۶ و ۹۷ ارائه کردند و همچنین وضعیت بودجه این وزارتخانه در سال آینده مورد بررسی قرار گرفت.  به گفته نجفی، در این جلسه اعضای کمیسیون بر ضرورت تقویت بنیه دفاعی کشور و اهتمام ویژه به معیشت کارکنان و بازنشستگان نیروهای مسلح تأکید کردند.  همچنین آقای علی‌اکبر بختیاری، رییس دفتر دادستان کل کشور نیز  اعلام کرد که یک هیأت کارشناسی ویژه از سوی دادستانی با توجه به دستور قوه قضاییه، روز گذشته برای بررسی موضوع شکنجه اسماعیل بخشی به خوزستان رفته است.  آقای حسام‌الدین آشنا، مشاور فرهنگی رییس‌جمهوری هم از دستور حجت‌الاسلام حسن‌روحانی برای رسیدگی به ادعای اسماعیل بخشی خبر داده بود. بر همین اساس حسام‌الدین آشنا در کانال تلگرامی خود نوشت: «با دستور صریح رییس‌جمهوری رسیدگی به ادعای خشونت علیه فرد بازداشتی با سرعت و دقت انجام خواهد شد.»  اسماعیل بخشی، یکی از کارگران بازداشتی شرکت نیشکر هفت‌تپه، اخیراً مدعی شده که در دوران بازداشت، مورد شکنجه و بدرفتاری قرار گرفته است.
 
 هیچ روادیدی برای ایرانیان در داخل یا خارج از گرجستان صادر نمی‌شود
 سفارت جمهوری اسلامی ایران در تفلیس در اطلاعیه‌ای با اشاره به تبلیغات صورت‌گرفته در کانال‌های تلگرامی مبنی‌بر امکان تمدید و اخذ روادید (ویزا) در قبال وجه برای شهروندان ایرانی در گرجستان اعلام کرد: «بر اساس موافقت‌نامه لغو روادید بین جمهوری اسلامی ایران و گرجستان، هیچگونه روادید برای اتباع ایرانی در داخل یا خارج گرجستان صادر نمی‌شود.» سفارت جمهوری اسلامی ایران در تفلیس هشدار داده است که هرگونه تبلیغات با اهداف سودجویانه در شبکه‌های اجتماعی پیرامون روادید گرجستان، فاقد وجاهت قانونی بوده و تخلف محسوب می‌شود.  چندی است که روند ریجکت و ممانعت از ورود تعدادی از اتباع ایرانی به گرجستان در مبادی ورودی این کشور تشدید شده و این موضوع حتی به دو بار احضار سفیر گرجستان در تهران به وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران منجر و مراتب اعتراض ایران به این برخورد به وی ابلاغ شد.

 گرجستان از جمله کشورهایی است که ایرانیان برای سفر به این کشور نیازی به اخذ روادید (ویزا) ندارند و می‌توانند بدون داشتن ویزا به مدت 45‌روز در این کشور اقامت داشته باشند و اگر شخصی کارت اقامت گرجستان را نداشته باشد و بخواهد اقامتش را تمدید کند، با خروج از این کشور و ورود مجدد به آن می‌تواند برای 45‌روز دیگر در گرجستان بماند و تمدید این مدت برای بارهای متوالی نیز امکان‌پذیر است؛ منوط به اینکه شخص موردنظر ولو برای یک ساعت هم باید خاک گرجستان را ترک و دوباره وارد شود؛ البته مدتی است که به بهانه‌های مختلف از ورود مجدد این افراد به خاک گرجستان جلوگیری به عمل می‌آید و به نوعی ریجکت می‌شوند.
 متأسفانه بسیاری از اوقات مأموران مرزی افراد ریجکت‌شده را جهت پیگیری و حتی دریافت روادید (تجاری) به سمت سفارت آن کشور در ایران هدایت می‌کنند، در حالی که سفارت آن کشور به هیچ وجه پاسخگوی افراد ریجکت‌شده نیست.
 براساس آمار غیررسمی در‌حال‌حاضر 40‌هزار ایرانی در گرجستان حضور دارند که 10هزار نفر از آن‌ها دارای کارت اقامت هستند.

captcha
شماره‌های پیشین