631
چهارشنبه، ۱۹ دی ۱۳۹۷
15
گفت‌وگو با مسوول «خیریه هنر» درباره کمپین نوآورانه این خیریه در حمایت از مردم یمن

تو برای یمن چه می‌کنی؟

نزدیک به پنج سال از آغاز جنگ یمن می‌گذرد. در این مدت برخی از هنرمندان سراسر جهان در تلاش‌های جسته و گریخته‌ای نسبت‌به این جنایت بزرگ علیه بشریت واکنش نشان داده‌اند، اما هیچ‌گاه میزان واکنش‌ها با شدت فاجعه انسانی برابر نبوده است. در چنین فضایی «خیریه هنر» رویدادی با عنوان «یمن و نقش من» برگزار کرده‌است که از امروز به مدت سه‌روز در تهران با گردهمایی هنرمندان ایرانی و خارجی تلاش می‌کند صدای مردم یمن را به گوش مردم جهان برساند. در گفت‌وگو با مسوول این خیریه، آقای علی ‌ اکبر از کم‌و‌کیف برگزاری این کارگاه سه‌روزه و کمپین «یمن و نقش من» پرسیده‌ایم.

خبر

صبح نو

گفت‌وگو با مسوول «خیریه هنر» درباره کمپین نوآورانه این خیریه در حمایت از مردم یمن

تو برای یمن چه می‌کنی؟

نزدیک به پنج سال از آغاز جنگ یمن می‌گذرد. در این مدت برخی از هنرمندان سراسر جهان در تلاش‌های جسته و گریخته‌ای نسبت‌به این جنایت بزرگ علیه بشریت واکنش نشان داده‌اند، اما هیچ‌گاه میزان واکنش‌ها با شدت فاجعه انسانی برابر نبوده است. در چنین فضایی «خیریه هنر» رویدادی با عنوان «یمن و نقش من» برگزار کرده‌است که از امروز به مدت سه‌روز در تهران با گردهمایی هنرمندان ایرانی و خارجی تلاش می‌کند صدای مردم یمن را به گوش مردم جهان برساند. در گفت‌وگو با مسوول این خیریه، آقای علی ‌ اکبر از کم‌و‌کیف برگزاری این کارگاه سه‌روزه و کمپین «یمن و نقش من» پرسیده‌ایم.

کمی درباره خیریه هنر توضیح می‌دهید؟
 خیریه هنر یک مجموعه مردمی است که پنج سال پیش از دل مجموعه «هیأت هنر» متولد شد. هیأت هنر خودش هم یک مجموعه مردمی است که هیچ‌گونه وابستگی به هیچ نهاد و ارگانی ندارد. خیریه هنر از روز اول وظیفه خودش را تسهیل‌گری بین هنرمندان و فعالیت‌های عام‌المنفعه تعریف کرد. چه در سطح تخصصی و چه در سطح سنتی.
 
می‌توانید چند نمونه از فعالیت‌های مشخص خیریه هنر را تشریح کنید؟
مثلاً ما در سطح تخصصی یک مسابقه طراحی قلک بین بچه‌های طراحی صنعتی برگزار کردیم. در این مسابقه به ایده‌های نوآورانه و متهورانه جایزه دادیم و در‌نهایت در رویدادی شبیه به رویدادهای TED برگزیدگان طرح‌های‌شان را ارائه کردند. از این دست فعالیت‌های کاملاً تخصصی در خیریه هنر برگزار می‌کنیم تا فعالیت‌های سنتی مانند گروه جهادی هنر. این گروه در مناطق محروم حاضر می‌شود و در مواقعی مانند زلزله سال گذشته کرمانشاه برای کمک‌رسانی حضور پیدا می‌کند. در ماجرای زلزله سال گذشته کرمانشاه با دو اتوبوس از هنرمندان به مناطق زلزله‌زده رفتیم. از بازی با بچه‌ها با مواد ارزان قیمت مثل کاغذ باطله گرفته تا نقاشی و طراحی و اریگامی. ما در همان مقطع یک ورکشاپ تخصصی با عنوان تربیت مربی هنری برای آموزش به کودک محروم هم برگزار کردیم تا آموزش‌های مورد نیاز برای ارتباط گرفتن و تهیه محتوای مناسب برای کودکان محروم و آسیب‌دیده را فراهم کنیم. ما یک صندوق قرض‌الحسنه داریم که در سال نزدیک به یک میلیارد تومان تراکنش دارد. تراکنشی که همه از کمک‌های کوچک مقیاس مردمی به دست می‌آید و کاملاً ارگانیک و مردمی رشد کرده است و به این جا رسیده.
  
حالا که کمی با خیریه هنر و فعالیت‌هایش آشنا شدیم لطفاً درباره کمپین «یمن و نقش من» توضیح دهید. این کمپین چه بخش‌هایی دارد و چه هدفی را دنبال می‌کند؟
همیشه یکی از دغدغه‌های ما در خیریه هنر برگزاری رویدادهایی در راستای رسالت خودمان به‌عنوان هنرمند بود. رویداد «یمن و نقش من» هم از همین جنس است. تقریباً حوالی آبان‌ماه بود که حرارت جنگ یمن بیشتر شده بود. در آن مقطع بود که عربستان به شکل فجیعی به بندر الحدیده حمله کرده بود. از طرف دیگر تحریم‌ها و فاجعه انسانی به شدیدترین و بدترین وضع خود رسیده بود. ما هم تا پیش از آن روزها مثل خیلی از مردم جهان هنوز حس مسوولیت و انگیزه مطلوب برای فعالیت درباره یمن را پیدا نکرده بودیم. بعد از اتفاقات آبان‌ماه احساس مسوولیت کردیم و خیلی سریع به سراغ طراحی عملیات در این حوزه رفتیم. به این نتیجه رسیدم ورکشاپی با حضور هنرمندان برگزار کنیم تا با تولید محتوای هنری برای مخاطب بین‌المللی در راستای رساندن صدای مردم مظلوم یمن به مردم جهان نقش‌آفرینی کنیم. هدف ما این است که با درگیر کردن و آگاه کردن مخاطبان بین‌المللی به ظالمان جنگ یمن و دولت‌هایی که از آن حمایت می‌کنند، فشار وارد کنیم.
 
با این حساب توجه اصلی شما به مخاطبان بین‌المللی و غیرایرانی است. درست است؟
بله، هدف این کمپین درگیر کردن مخاطبان غیرایرانی است. البته ممکن است در این ورکشاپ محتوای فارسی هم تولید شود؛ اما هدف ما این نیست و تمرکز اصلی ما روی مخاطب بین‌المللی است. در واقع محتوای فارسی محصول جانبی ما خواهد بود.
 
در این ورکشاپ سه‌روزه قرار است چه اتفاقاتی رخ دهد؟
ما در ابتدا فکر می‌کردیم بک ورکشاپ ساده طراحی پوستر برگزار کنیم، اما وقتی اساتید و اعضای خیریه درگیر کار شدند، پیشنهاد دادند با توجه به گستره و عمق فاجعه انسانی در یمن ابعاد کار را گسترده‌تر کنیم. بر همین اساس قسمت‌هایی به کار اضافه شد و ایده اولیه ما توسعه پیدا کرد. یکی از بخش‌هایی که به ایده اولیه ورکشاپ اضافه شد، اضافه شدن بخشی برای تمهید توزیع آثار هنری تولید شده در این رویداد بود. 
ما تیمی از فعالان فضای مجازی را سر خط کردیم تا هنرمندان را برای انتشار آثار و اقتضائات توزیع در فضای مجازی مربی‌گری و راهنمایی کنند. کمی که جلوتر رفتیم با جمعی از دوستان مثل آقای سرباز‌روح‌الله رضوی فعال ضد ظلم کشمیری آشنا شدیم. ایشان تأکید کردند که فعالیت و تولید محتوا برای مخاطب بین‌المللی محدودیت‌ها و فرصت‌های ویژه خودش را دارد. بر همین اساس یک تیم راهبری و مربی‌گری فعالیت بین‌المللی با محوریت آقای رضوی تشکیل دادیم تا هنرمندان را همراهی کنند. رشد طبیعی این ایده تا جایی پیش رفت که تبدیل به یکی از بزرگ‌ترین کارگاه‌های مردمی تاریخ کارگاه‌های هنری کشور شدیم. ما به خاطر محدودیت‌های مالی خیلی زود ثبت‌نام را متوقف کردیم؛ اما با این حال 219‌هنرمند از ایران و کشورهای دیگر برای حضور در ورکشاپ ثبت‌نام کردند. ظرفیت اولیه‌ای که ما در بهترین حالت در نظر گرفته بودیم 120‌نفر بود که به‌خاطر استقبال‌ها چند نوبت این سقف ظرفیت را شکستیم اما چنان که گفتم به‌خاطر محدودیت‌های مالی نتوانستیم به همه درخواست‌ها پاسخ مثبت دهیم.
 
چه کسانی به‌عنوان استاد در این دوره شرکت خواهند کرد؟
25نفر از بهترین اساتید گرافیک، کاریکاتور و پوستر کشور در این ورکشاپ سه روزه حضور دارند. اساتیدی همچون استاد نجابتی، استاد شجاعی طباطبایی و آقایان دوست‌محمدی و حیاتی در این دوره حضور دارند. هر یک از این اساتید خودشان می‌توانند یک جریان بزرگ را با خود همراه کنند. ما اگر امکانات مالی و محل اسکان و برگزاری بزرگ‌تر داشتیم، می‌توانستیم این کارگاه را با ظرفیت 400‌نفر هم برگزار کنیم. همین حالا که ما با قرض و منابع مالی خود خیریه که در طی این سال‌ها با فروش آثار هنری در بازارچه‌های خیریه حاصل شده، از نزدیک به 20‌کشور مختلف شرکت‌کننده داریم. از کشورهایی مثل یمن، عراق، لبنان و پاکستان در این کارگاه افرادی حضور خواهند داشت. حتی درباره سخنران‌ها و اساتید چهره‌های مختلف خارجی به ما پیشنهاد می‌شد، اما ما می‌گفتیم که منابع مالی برای اساتید خارجی نداریم. با این حال بعضی از اساتید خارجی با علاقه و هزینه شخصی خودشان در این دوره شرکت می‌کنند. یکی از استادهای خارجی ما مستندساز مشهور جنگ، خانم غدی فرانسیس هستند که با هزینه شخصی خودشان در دوره شرکت خواهند کرد. به غیر از ایشان مدیر شبکه «المسیره» که از اعضای اصلی انصارالله هستند در این دوره شرکت خواهند کرد.
 
شما به‌عنوان برگزار‌کننده این کمپین سه‌روزه چه انتظاری از آن دارید؟ فکر می‌کنید برگزاری این دوره چه دستاوردهایی داشته باشد؟
خیلی دوست ندارم حرف‌های اغراق‌آمیز در این زمینه بزنم. هدف اولیه ما از برگزاری این کمپین ایفای مسوولیت و وظیفه انسانی‌مان در قبال مردم یمن بود و هست. با ادامه کار و همراه شدن گروه‌های مختلف با این کمپین الان حس می‌کنیم که می‌شود واقعاً یک اتفاق بین‌المللی علیه ظالمان عربستانی و حمایت از مظلومین یمنی رقم بزنیم. شبکه‌های «پرس تی‌وی»، «المنار» و «المسیره» برای پوشش کامل این کمپین ابراز علاقه کرده‌اند و بر همین اساس ما امیدواریم بتوانیم تغییر مثبتی به نفع مردم یمن ایجاد کنیم. رویداد یمن و نقش من یک حرف کلی دارد که هر کس باید وظیفه‌اش را در قبال یمن انجام دهد. ما امیدواریم پس از برگزاری این کارگاه و به صحنه آمدن هنرمندان، اهالی علم و تکنولوژی و سیاستمداران و هرکس که می‌تواند کمکی به این مردم مظلوم بکند به صحنه بیاید و نقش خود را ایفا کند. 

captcha
شماره‌های پیشین