630
سه شنبه، ۱۸ دی ۱۳۹۷
5
کویت میزبان جدید گفت‌وگوی یمنی‌ها شد

گره آل‌سعود به مذاکرات صلح یمن

دور جدید مذاکرات صلح یمن در حالی با هدف بررسی نابسامانی اوضاع اقتصادی یمن در کویت برگزارخواهد شد که طرف سعودی در اجرایی‌کردن توافق صلح همچنان کارشکنی‌هایی را مرتکب می‌شود که واکنش سازمان‌ملل را هم به‌همراه داشت.

دیپلماسی ظریف در دهلی‌نو

صبح نو

کویت میزبان جدید گفت‌وگوی یمنی‌ها شد

گره آل‌سعود به مذاکرات صلح یمن

دور جدید مذاکرات صلح یمن در حالی با هدف بررسی نابسامانی اوضاع اقتصادی یمن در کویت برگزارخواهد شد که طرف سعودی در اجرایی‌کردن توافق صلح همچنان کارشکنی‌هایی را مرتکب می‌شود که واکنش سازمان‌ملل را هم به‌همراه داشت.

در حالی‌که مذاکرات صلح یمن ماه گذشته در شهر«استکهلم» سوئد میان طرفین مذاکرات یعنی هیأت «صنعاء» و هیأت «دولت مستعفی» با حضور «مارتین گریفیتس» فرستاده ویژه سازمان‌ملل در امور یمن، کلید خورده بود و در‌نهایت بر تبادل اسراء‌، اجساد و آتش‌بس در استان الحدیده و تعز به پایان رسید. اما اخباری مبنی‌بر ادامه این مذاکرات در کشورهای کویت و اردن به گوش می‌رسد. مذاکراتی که هدف از آن بررسی نابسامانی اوضاع اقتصادی یمن عنوان می‌شود و علاوه‌بر این شاهد کارشکنی طرف‌های سعودی در اجرایی کردن بندهای این توافقنامه هستیم.
 توافقی که با ادامه حملات هوایی و موشکی ائتلاف سعودی شاهد نقض آتش‌بس و همچنین ادامه محاصره اقتصادی شهرهای بندری یمن همچون الحدیده هستیم. از این رو کویت تصمیم دارد در جهت تسریع کمک‌های اقتصادی، میزبان دور جدید مذاکرات صلح یمن باشد، «فهد العوضی» معاون وزیر خارجه کویت در امور کشورهای عربی، دیروز دوشنبه گفت که احتمال اینکه کویت میزبان دور جدید مذاکرات بین طرف‌های یمنی باشد وجود دارد. آن‌گونه که روزنامه کویتی «الرأی» آورده است، کویت درتسهیل مذاکرات اخیر طرف‌های یمنی نقش داشت و هیأت گروه الحوثی را به مقر مذاکرات در سوئد منتقل کرد.
 این مقام کویتی همچنین در مورد زمان برگزاری این مذاکرات، افزود: تعیین زمان مذاکرات به تحولات یمن و اجرای توافقات صورت گرفته در مذاکرات سوئد بستگی دارد. کویت در حالی از میزبانی خود برای مذاکرات صلح یمن سخن می‌گوید که پیش از این، منابع یمنی از برگزاری دور دوم مذاکرات در امان پایتخت اردن خبر داده بودند، اما اردن این خبر را رد کرد و یک مسوول وزارت خارجه اردن اظهارکرد، که این کشور هیچ‌گونه درخواست رسمی برای میزبانی مذاکرات یمنی‌ها دریافت نکرده است. پیش از این «محمد علی الحوثی» از رهبران جنبش انصارالله پس از دیدار با فرستاده سازمان‌ملل در یمن، در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه گفته بود که احتمال دارد دور دوم مذاکرات که به نابسامانی اوضاع اقتصادی یمن در نتیجه جنگ اختصاص خواهد داشت، در امان و از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شود.
گفته می‌شود، با وجود گذشت حدود یک ماه از مذاکرات بین طرف‌های یمنی در سوئد، سازمان‌ملل در اجرای توافقات صورت گرفته با مشکلاتی مواجه است و ائتلاف سعودی همچنان با نقض آتش‌بس، برخی از مناطق یمن را مورد حملات موشکی و هوایی خود قرار می‌دهد.
«مارتین گریفیتس» فرستاده سازمان ملل با هدف تسریع در روند اجرای توافقات صورت گرفته 
به خصوص بند مربوط به استقرار نیروها در شهر ساحلی و استراتژیک الحدیده و ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه و مواد غذایی به یمن، اوایل این هفته وارد صنعاء شد. آن‌گونه که آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان‌ملل ماه گذشته از توافق بر سر بندر الحدیده و رسیدن کمک‌ها به شهر «تعز» و کاهش درگیری‌ها در این شهر خبر داده بود، گویا توافقات صلح با مشکلاتی همراه شده است که چشم به نشست جدید این گروه‌ها در کویت دارد. 
استقرار نیروهای سازمان‌ملل در بندر استراتژیک یمن تحت نظارت انصارالله، یکی از بندهای این توافق بود که اوایل ماه جاری با نظارت سازمان ملل اجرایی و این بندر به نیروهای اداره گارد ساحلی تحت نظارت انصارالله تحویل داده شد. 
ادامه حملات سعودی به یمن و نقض آتش‌بس ائتلاف سعودی در ماه‌های گذشته که تهاجمات گسترده هوایی و دریایی به بندر استراتژیک الحدیده انجام داد تا بتواند این منطقه استراتژیک را -که شاهراه اقتصادی یمن محسوب می‌شود- به اشغال خود درآورد تا مگر در مذاکرات استکهلم سوئد برگ برنده‌ای در مذاکرات صلح یمن داشته باشد؛ اما با ایستادگی نیروهای مردمی یمن و ارتش این کشور، آل‌سعود نتوانست این شهر مهم بندری یمن را به اشغال خود درآورد و این گروه‌های محورمقاومت انصارالله بودند که دست برتری در حفاظت این شهر از دست اشغالگران داشتند و توانستند در مذاکرات سوئد، خواسته‌های خود را به طرف سعودی تحمیل کنند.
«المسیره» یمن در خبر روز گذشته خود از ادامه حملات ائتلاف سعودی آمریکایی به استان صنعا خبر داد و نوشت: بر اثر حملات هوایی دشمن در مناطقی از استان صنعا(سنحان) که 9بار صورت گرفت تعدادی مجروح شدند.

شهادت 15‌هزار یمنی تا سال‌2018‌
ضیف‌الله الشامی وزیر اطلاع‌ رسانی یمن دیروز دوشنبه با اعلام آخرین آمار از تعداد مجروحین و شهدای یمن در جمع خبرنگاران یمنی، گفت: تعداد شهدا و مجروحین یمنی در سال‌2015 بیش از 39‌هزار و 480‌نفر بوده است. اگر بخواهیم تنها تعداد شهدای یمن تا پایان سال‌2018 را اعلام کنیم بالغ بر 15‌هزار و 359‌شهید است. البته تعداد مجروحین ما در همین سال به 24‌هزار و 121‌نفر می‌رسد.وی با اشاره به اینکه تعداد آوارگان یمنی بیش از سه میلیون نفر است، افزود: اکنون بیش از 22‌میلیون نفر یمنی نیازمند کمک‌های انسان‌دوستانه‌ای هستند که بر اثر حملات ائتلاف سعودی در بحران اقتصادی به سر می‌برند. عربستان سعودی به‌همراه متحدان خود حمله نظامی و محاصره همه‌جانبه یمن را در ششم فروردین‌1394 به منظور بازگردانی «عبدربه منصور هادی» رییس‌جمهوری مستعفی و فراری یمن و همچنین خلع سلاح انصارالله یمن آغاز کرد؛ اما پس از گذشت چهار سال و بر جای گذاشتن ده‌ها هزار کشته و میلیون‌ها آواره و بروز فاجعه انسانی در یمن به هیچ یک از اهداف خود نائل نشده است.

captcha
شماره‌های پیشین