sobhe-no.ir
630
سه شنبه، ۱۸ دی ۱۳۹۷
15
محصول‌جدید«نت‌فلیکس»‌‌حاشیه‌سازشد

«جعبه‌پرنده»؛فیلمی‌آخرالزمانی‌باچشمان‌بسته

فیلم سینمایی «جعبه پرنده»(Bird Box) به کارگردانی «سوزان بیر» و محصول «نت‌فلیکس» است که این روزها حاشیه‌ساز شده است.

خبر

صبح نو

محصول‌جدید«نت‌فلیکس»‌‌حاشیه‌سازشد

«جعبه‌پرنده»؛فیلمی‌آخرالزمانی‌باچشمان‌بسته

فیلم سینمایی «جعبه پرنده»(Bird Box) به کارگردانی «سوزان بیر» و محصول «نت‌فلیکس» است که این روزها حاشیه‌ساز شده است.

«جعبه پرنده» اثر سوزان بیر که این روزها تبدیل به یکی از پرمخاطب‌ترین آثار نت‌فلیکس شده است، دقیقاً فیلمی به حساب می‌آید که سعی به یادگیری و بازآفرینی فرمول قصه‌گویی «یک مکان ساکت»( A Quiet Place) در بستری متفاوت دارد. 
چند روز پیش این فیلم تبعاتی اجتماعی به بار آورد که همین نکته بهانه‌ای برای بررسی بیشتر جعبه پرنده شد.
 
چالش‌چشم‌بسته!
در پی راه‌افتادن یک چالش اینترنتی خطرناک که در آن افراد دست به تقلید از شخصیت‌های یکی از فیلم‌های تولیدی نت‌فلیکس می‌زنند، این کمپانی به دوستداران خود هشدار داده و خواستار توقف این رفتار شد. به گزارش «مهر» به نقل از «هالیوودریپورتر»، نت‌فلیکس در توییتی نسبت به موج اینترنتی تقلید از شخصیت‌های یکی از تولیدات این کمپانی واکنش و هشدار داد. نت‌فلیکس این هشدار را در رابطه با نوعی ‌ترند و بازی جدید اینترنتی داده است که طی آن مردم با تقلید از بازیگران فیلم «جعبه‌پرنده» با بستن چشمان‌شان دست به حرکت‌های خطرناک همچون رانندگی، اسکیت‌رانی یا بالا رفتن از پله‌های برقی می‌زنند. حال تحت تأثیر این فیلم، هشتگی با نام #BirdBoxChallenge در شبکه‌های اجتماعی راه افتاده است که در آن مردم به تقلید از داستان «جعبه‌پرنده» تلاش می‌کنند با چشمانی بسته دست به انجام کارهای روزمره‌ای بزنند که می‌تواند بسیار خطرآفرین باشد. این چالش توجه نت‌فلیکس را برانگیخته و این کمپانی با نوشتن توییتی نسبت به عواقب این کار هشدار داده است. نت‌فلیکس در توییت خود نوشته است: «باور نمی‌کنم که این را باید بگویم، ولی لطفاً با این چالش جعبه‌پرنده به خودتان آسیب نزنید. ما نمی‌دانیم این ماجرا از کجا شروع شد و از عشق و لطف شما ممنونیم ولی «دختر» و «پسر» (شخصیت‌های خردسال فیلم) تنها یک آرزو برای ۲۰۱۹ دارند و آن این است که بابت این بازی‌های اینترنتی کارتان به بیمارستان نکشد.» بنا بر آمار توییتر، در ۳۰‌روز گذشته بیش از هشت میلیون توییت درباره «جعبه‌پرنده» در این شبکه اجتماعی پست شده است.
 
جریانی‌تازه‌درژانروحشت
«یک مکان ساکت»(‌A Quiet Place) یک فیلم در ژانر درام هیجان‌انگیز و ترسناک، به نویسندگی و کارگردانی جان کرازینسکی است. کرازینسکی علاوه بر کارگردانی، یکی از شخصیت‌های اصلی این فیلم را نیز بر‌عهده دارد. از دیگر بازیگران این فیلم می‌توان به «امیلی بلانت»، «میلیسنت سیموندز» و «نوآ جوپ» اشاره کرد. «‌یک مکان بی‌صدا‌» در ادامه موفقیت آثار ترسناکی ساخته شده که در آن «صدا‌» نقش تأثیرگذاری در کلیت داستان دارد. نمونه موفق از این آثار را می‌توان فیلم پرفروش «‌نفس نکش‌» عنوان کرد که توانست نظر مساعد کارشناسان را به‌دست بیاورد و تماشاگران هم از تماشای آن رضایت کامل داشتند. «‌یک مکان بی‌صدا‌‌» یک اثر ترسناک و دلهره‌آور تماشایی در سال‌2018 است که تمام ویژگی‌های ارزشمند ژانر وحشت را در خود دارد. 
فیلم جدید کرازینسکی توان ایجاد تعلیق را در تمام دقایق فیلم دارد و در کنار آن، سکانس‌های ترسناک اثر نیز تأثیر خود را به خوبی بر ذهن مخاطب بر جای می‌گذارد. اما باید گفت فیلم در یک سوم پایانی نسبتاً بر قواعد کلیشه‌ای ژانر تأکید می‌کند و از حجم بی‌پروایی خود می‌کاهد که در تضاد با 
دو سوم ابتدایی اثر است.
 
یک‌آخرالزمانی‌دیگر
پس از موفقیت «یک مکان ساکت» این‌بار نت‌فلیکس که این روزها ردپایش در تمام ژانرهای سینمایی دیده می‌شود، به سراغ فیلمی ترسناک و با فضای آخرالزمانی رفته که هر بیننده حرفه‌ای سینما را به یاد فیلم کرازینسکی می‌اندازد. اما موفقیت فیلم قبلی توقع مخاطب را بالا برده و سختگیرانه‌تر داستان را دنبال می‌کند. شخصیت اصلی فیلم بازیگر شناخته شده هالیوود یعنی «ساندرابولاک» است. ماجرا از جایی آغاز می‌شود که او درحالی که باردار است از طریق اخبار متوجه اتفاقاتی در روسیه می‌شود. ظاهراً در روسیه بیماری شیوع یافته که مردم شدیداً درگیرش شده‌اند و بحرانی اجتماعی شکل گرفته است. این بحران، بیماری یا هرچه که در ابتدا اسمش را بگذاریم وارد آمریکا شده و وضعیت بحرانی می‌شود. بسیاری از مردم به‌طور ناگهانی چشمان‌شان سرخ و با حالتی خاص خودکشی می‌کنند. تعدادی از آدم‌ها در یک خانه مخفی می‌شوند و خیلی زود متوجه می‌شوند دلیل ابتلا به این مشکل، نگاه کردن به منشأ آن است. یکی می‌گوید علت این بحران کره شمالی یا ایران است و یکی دیگر که گویا مطالعات موضوعی دارد، این مسأله را به موضوعات مذهبی و فرازمینی مرتبط می‌داند. دراین بین به کدهایی که در برخی مذاهب گفته شده اشاره می‌شود؛ آکامان، واریو دیواس، سورگات، هولا-جین و پوکا موضوعاتی است که در زرتشت، مسیحیت و عقاید چینی بیان شده است. همان چند جمله اول شخصیت سیاه‌پوست-که کارگر فروشگاه است؛ اما ظاهراً مطالعات زیادی دارد- تکلیف مخاطب را روشن می‌کند که قرار است با اثری آخرالزمانی طرف شود.
همانطور که قبلاً گفته شد، منشأ شروع این بحران روسیه است و در سکانسی دیگر هم نام کره‌شمالی و ایران برده می‌شود تا شیوه سنتی و کلیشه‌ای این فیلم‌ها تکرار شود. تنها راه نجات شخصیت‌های پناه‌گرفته در یک خانه این است که به شیوه فیلم «‌I am legend‌‌» تمام درها و پنجره‌ها را بپوشانند تا بحران دامنگیرشان نشود. تا اینجای کار تقریباً تمام المان‌های فیلم شبیه به فیلم‌هایی مثل یک مکان ساکت، نفس نکش و من افسانه‌ام، است. اما نکته جدید داستان که تاحدودی کارکرد غافلگیرکننده دارد، واکنش متفاوت برخی از آدم‌ها نسبت به این بحران است. انسان‌هایی که مشکلات روانی دارند نه‌تنها تحت تأثیر بیماری(بخوانید شیاطین) خودکشی نمی‌کنند، بلکه انگار چیزهایی می‌بینند که برایشان بسیار زیباست و سعی می‌کنند آدم‌های سالم را به زور وادار به تماشا و درنتیجه خودکشی کنند. درباره این بخش داستان می‌توان جست‌وجوی بیشتر و بحث مفصل‌تری کرد که در این گزارش مجالش نیست. وسوسه توسط شیاطین با صدای عزیزان یا به قول دیالوگ فیلم«به شکل بدترین ناراحتی‌های فرد»، نمایش شیاطین به صورت یک توفان که به صورت خلأ است و جاذبه را کم می‌کند، هشدار حضور شیاطین توسط پرندگان و علاقه شیاطین به نوزادان؛ همگی المان‌هایی است که می‌شود به طور مفصل درباره‌شان حرف زد. «جعبه پرنده» فیلمی است که با نگاه به فیلم‌های موفقی که در سال‌های اخیر ساخته شده، تولید شده است و همانطور که مستقیماً در فیلم گفته شده، دین‌پژوهان و آنانی که در مطالعات آخرالزمانی دستی برآتش دارند، امکان بازنمایی بیشتر مسائل فیلم را دارند. این فیلم با ترکیب ایده‌های تکراری و البته جدید، بازی خوب ساندرا بولاک، موسیقی گیرا و جلوه‌های ویژه مناسب می‌تواند مخاطب را با خود همراه سازد. هرچند که احتمالاً زمان طولانی فیلم برای برخی خسته‌کننده باشد. 
 

captcha
شماره‌های پیشین