630
سه شنبه، ۱۸ دی ۱۳۹۷
10
ادعای شهرداری تهران درباره هزینه‌کرد  ۶۰‌میلیارد تومانی برای گرمخانه‌ها باید روشن شود

انتقاد از عدم فعالیت مدیریت شهری  در ساماندهی معتادان

پیروز حناچی، شهردار تهران: در بسیاری از کشورها اگر زباله به خوبی تفکیک نشود شهروندان متحمل جریمه‌های سنگینی می‌شوند

تفكیك پسماند؛ دیروز وظیفه شهرداری، امروز توقع از مردم

رنگ و بوی زباله‌های تهران هم با تغییر آرایش سیاسی عوض می‌شود. در جریان مناظره‌های انتخابات ریاست‌جمهوری بهار 96، مطالبه آقای اسحاق جهانگیری از شهردار وقت تهران، تفكیك پسماند از مبدأ بود اما با گذشت حدود 2 سال و جابه‌جایی چند شهردار در تهران در این مدت، حالا پیروز حناچی از شهروندان انتظار دارد خودشان زباله‌هایشان را تفكیك كنند.

صبح نو

پیروز حناچی، شهردار تهران: در بسیاری از کشورها اگر زباله به خوبی تفکیک نشود شهروندان متحمل جریمه‌های سنگینی می‌شوند

تفكیك پسماند؛ دیروز وظیفه شهرداری، امروز توقع از مردم

رنگ و بوی زباله‌های تهران هم با تغییر آرایش سیاسی عوض می‌شود. در جریان مناظره‌های انتخابات ریاست‌جمهوری بهار 96، مطالبه آقای اسحاق جهانگیری از شهردار وقت تهران، تفكیك پسماند از مبدأ بود اما با گذشت حدود 2 سال و جابه‌جایی چند شهردار در تهران در این مدت، حالا پیروز حناچی از شهروندان انتظار دارد خودشان زباله‌هایشان را تفكیك كنند.

اردیبهشت 96 آقای اسحاق جهانگیری، یکی از کاندیداهای ریاست‌جمهوری در نخستین مناظره تلویزیونی انتخاباتی از آقای محمدباقرقالیباف، شهردار وقت تهران و یکی از کاندیداهای ریاست‌جمهوری، پرسید: «آقای قالیباف بگوید همین زباله‌های جلوی خانه مردم را چطور نتوانسته‌اند تفکیک بکنند؟ در کدام شهری مثل تهران اینطوری زباله جمع می‌کنند؟» این باعث شد تا قالیباف بگوید: «امروز افتخار شهرداری تهران این است که از زباله، برق تولید می‌کند؛ شما یک‌بار از اتاق‌تان بیرون بیایید و ببینید، مابقی زباله‌ها کمپوست شده و در کشاورزی استفاده می‌شود.»
انتخابات برگزار شد؛ جهانگیری همچنان معاون اول رییس‌جمهوری ماند؛ اصلاح‌طلبان صندلی‌های شورای شهر تهران را قبضه کردند؛ طی 17 ماه پنج نفر پشت میز شهردار تهران نشستند تا پریروز که پیروز حناچی، سومین شهردار تهران در 17 ماه گذشته همراه با معاونانش برای دیدار اعضای کمیته اجتماعی مجمع نمایندگان تهران از بهشت به بهارستان رفت و از تنهایی شهرداری در پسماند گله کرد و راه‌حل مشکل زباله در تهران را ایجاد حساسیت در مردم برای تفکیک زباله و کاهش تولید زباله اظهار کرد. بدین ترتیب وظیفه‌ای که از شهرداری وقت مطالبه می‌شد اکنون با تغییر وضعیت سیاسی کشور بر دوش مردم گذاشته می‌شود.

تنها ماندیم
حناچی در این نشست با اشاره به این‌که شهرداری تهران روزانه هزینه زیادی برای حمل و دفع زباله پرداخت می‌کند، اظهار کرد: یکی از راه حل‌های این مسأله ایجاد حساسیت در مردم برای تفکیک زباله و کاهش تولید زباله است. وی افزود: جانمایی مخازن زباله سر کوچه‌ها تبعاتی از جمله تجمع موش و کاهش سهم شهروندان در تفکیک زباله از مبدأ را به وجود آورده که باید در این شیوه جمع‌آوری زباله تجدیدنظر کنیم.
شهردارتهران این مسأله را یک معضل کشوری دانست و گفت: دستگاه‌های حکومتی در این بخش خودشان را کنار کشیده و شهرداری‌ها در این موضوع که با سلامت شهروندان در ارتباط است، تنها مانده‌اند. او تأکید کرد: اگر در بودجه سال ۱۳۹۸ برای مشکل پسماند کلان شهرها بودجه‌ای در نظر گرفته شود، به طور قطع کمک بزرگی است.  حناچی با اشاره به این‌که پسماندهای تهران معضلاتی مثل کودکان کار و آسیب‌های محیط‌زیستی را به همراه دارد، گفت: دولت، شهرداری‌ها را در انجام مأموریت‌های حاکمیتی مانند توسعه حمل ونقل عمومی، دفع پسماند و رفع آلودگی هوا و منابع پایدار حمایت کند البته شرایط شهرداری تهران به نسبت بسیاری از شهرهای دیگر بهتر است. وقتی شهرداری در پرداخت حقوق کارکنانش با مشکل مواجه می‌شود، نمی‌تواند به موضوعات زیست‌محیطی و مسائل دیگر بپردازد.  شهردار تهران افزود: استفاده از سازمان‌های مردم‌نهاد، افزایش حساسیت شهروندان نسبت به کاهش پسماند و افزایش هزینه تولید زباله سه راهکاری هستند که می‌توانیم برای کاهش تولید پسماند از آن‌ها استفاده کنیم. در بسیاری از کشورها اگر زباله به خوبی تفکیک نشود، شهروندان متحمل جریمه‌های سنگینی می‌شوند.
سازمان‌های دولتی همکاری نمی‌کنند
آقای رضا عبدلی، مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری تهران هم در نشست با اعضای کمیته اجتماعی مجمع نمایندگان تهران با بیان اینکه روزانه ۵۸ هزار تن پسماند در کشور تولید می‌شود، اظهار کرد: ۹ هزار تن یعنی ۱۶ درصد از کل پسماند کشور متعلق به تهران است اما در سنوات گذشته برای زیر ساخت پسماند اقدامات قابل توجهی انجام نشده است. در یک سال گذشته برای تهیه طرح جامع پسماند شهرداری اقدام شد و قرار است این طرح که دو هفته پیش قرارداد آن بسته شد در ۱۶ ماه آماده شود و امیدواریم با این سند بالادستی شرایط پسماند بهتر شود.
عبدلی بدون اشاره به اقدامات مثبت شهرداری در دوره 
12 ساله قالیباف در زمینه جمع‌آوری مکانیزه زباله در پایتخت، راه‌اندازی مجتمع آرادکوه و آبعلی و تولید برق از زباله در آن دوره، ضمن ارائه آمارهای مختلف در حوزه پسماند از دستگاه‌های دولتی به‌خاطر عدم اجرای وظایف خود گله کرد. مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری تهران با بیان اینکه برای افزایش زباله‌سوزها به ۵ هزار میلیارد تومان سرمایه نیازمندیم، افزود: در فراخوانی ۲۷ شرکت مشارکت و در نهایت چهار شرکت انتخاب شدند، ولی سرمایه و تجهیزات این زباله‌سوزها باید از خارج کشور وارد شود. محصول این زباله‌سوزها برق است که باید وزارت نیرو قیمت آن را مشخص کند که تاکنون همکاری‌ای نداشته است. سرمایه را هم بانک مرکزی باید تضمین کند که از سوی بانک مرکزی هم حمایت نشده‌ایم.
عبدلی ادامه داد: موضوع بعدی پسماندهای پزشکی است. در قانون مصوب ۱۳۸۳ مجلس شورای اسلامی پسماندهای ویژه را تولید‌کننده باید ذخیره‌سازی، حمل و دفن کند. دفن هم شامل سوزاندن یا هر اقدام قانونی دیگر می‌شود. پسماندهای پزشکی از پسماندهای خطرناک است که باید سوزانده شود، ولی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی تا کنون در این خصوص اقدامی نکرده است. وزارت بهداشت باید تناژ این زباله‌ها را اعلام کند که تا کنون این کار را هم انجام نداده است. سال ۱۳۹۴ میزان پسماندهای بیمارستانی ۱۰۴ هزار تن بوده و امروز به ۷۰ هزار تن رسیده است که این خود جای سؤال دارد. در خصوص زباله‌های بیمارستانی تناژ، تعداد مشاغل پزشکی و تکالیف قانونی از سوی وزارت بهداشت انجام نمی‌شود. وی در بررسی اقدامات لازم برای کاهش پسماند کلان شهر تهران، تصریح کرد: باید تکلیف وزارت نیرو برای خرید برق حاصل از نیروگاه‌های زباله‌سوز مشخص شود. چرا که زمان استهلاک سرمایه، سرمایه‌گذار مشخص نیست و سرمایه‌گذاری انجام نمی‌شود. بانک مرکزی برای ضمانت سرمایه‌گذار همکاری کند. از بودجه دولتی به تهران و شهرهای شمالی کمک شود. وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی همراه شود.
مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری تهران ادامه داد: 
۴۰ درصد از زباله‌ها در روز جمع‌آوری می‌شوند و این حجم از زباله ۴۰۰ هزار متر مربع شیرابه تولید می‌کنند که اگر 
صدا و سیما طبق قانون برای فرهنگسازی ورود کند این مسأله به طور چشمگیری کاهش پیدا می‌کند.

سؤال تهرانی‌ها از معاون اول رییس‌جمهوری
اگرچه نمی‌توان نقش شهروندان در مسائلی چون تفکیک پسماند از مبدأ را انکار کرد یا عوامل فرهنگسازی در این زمینه‌ها را نادیده گرفت اما نمی‌توان وظایف نهادی مثل شهرداری که عوارض قابل توجهی برای جمع‌آوری پسماند از شهروندان دریافت می‌کند را به خود مردم واگذار کرد.
غیر از سیاست عجیب یک بام و دو هوا در این زمینه، اکنون شهروندان تهرانی می‌توانند از معاون اول رییس‌جمهوری بپرسند که آقای جهانگیری! چرا نهادهای دولتی زیرمجموعه مدیریت شما در زمینه تفکیک پسماند وظایف قانونی خود را فراموش کرده‌اند؟ اگر تا دیروز همکاری با رقبا به صلاح نبود، چرا حالا که مدیریت شهری کاملاً دراختیار همفکران و هم‌جناحی‌های شماست، شهردار تهران از تنها ماندنش در این حوزه گلایه دارد؟ آقای جهانگیری! این را چه می‌گویی؟

راهی که قبلاً طی شده است
آقای مجتبی عبداللهی، معاون خدمات شهری و عضو هیأت‌مدیره سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران در دوران قالیباف درباره تفکیک زباله از مبدأ نظر دیگری دارد. وی می‌گوید: زباله در همه جای دنیا به طلای کثیف شهره است و می‌تواند محل درآمد مطلوبی برای مدیریت شهری باشد. به همین دلیل هم در دوره مدیریت شهری گذشته تلاش کردیم تا در زمینه فرهنگسازی، آموزش و تهیه ابزار کار و در اختیار گذاشتن آن در ساختمان‌های مسکونی و اماکن عمومی؛ زیرساخت‌های لازم را ایجاد کنیم. در همین راستا هم موفق به تفکیک 28تا 30 درصدی پسماند از مبدأ شدیم. درواقع کاری که اکنون در دوره اخیر مدیریت شهری دارد انجام می‌شود، اقدام جدیدی نیست، بلکه ادامه راهی است که یک سومش طی شده و باید با توجه به آماده بودن زیرساخت‌ها باقی مسیر را مدیران شهری تهران طی کنند.

captcha
شماره‌های پیشین