sobhe-no.ir
630
سه شنبه، ۱۸ دی ۱۳۹۷
1
رییس ستاد قرارگاه کربلای سپاه در دوران دفاع مقدس در گفت‌وگو با «صبح‌نو»:

کربلای پنج بزرگ‌ترین برگ برنده سیاسی ایران در جنگ بود

19‌دی‌ماه یادآور یکی از رشادت‌های مردان ایران زمین در دوران «دفاع مقدس» است که باعث شد تا دشمن متوجه توان واقعی رزمندگان ایرانی بشود. این روز در تاریخ به نام سنگین‌ترین و گسترده‌ترین عملیات آن دوران با نام «کربلای پنج » بود چرا که دشمن در این عملیات هم از نظر تجهیزات تلفات زیادی را دید و هم از نظر سیاسی شکست خورد و همچنین ابتکار عمل به دست نیروهای ایرانی افتاد.

پاسداشت مقام استاد محمدرضا لطفی به مناسبت سالروز تولدش

مبشر «سپیده» انقلاب

دیروز سالروز تولد پاسدار موسیقی ایرانی، محمدرضا لطفی بود. مرسوم است برای تجلیل از بزرگان می‌گویند فلانی فقط آهنگساز یا فیلم‌ساز یا هر آنچه بود نبود، او از این‌ها فراتر بود. اما لطفی نیازی به چنین توصیفی ندارد. لطفی آهنگساز بود. آهنگسازی که تبدیل به معیاری برای آهنگساز بودن شد. صاحب‌نظری در عرصه موسیقی نظری که بهترین و ماندگارترین قطعات موسیقی معاصر را ساخت، تأثیرگذارترین گروه موسیقی ایرانی را تأسیس کرد و با حضور به موقعش در لحظات حساس سیاسی اجتماعی ایران «هنرمندی» خود را اثبات کرد. در این گزارش ضمن مرور اجمالی کارنامه لطفی، بخشی از مصاحبه او با مجله کیهان فرهنگی در سال‌1386 و پس از بازگشتش از آمریکا را به شما تقدیم می‌کنیم. او در این بخش از مصاحبه درباره اثر درخشانش «سپیده» و دوران حضورش در جبهه‌های جنگ توضیح داده است. در این مصاحبه دکتر مهدی کلهر از مدیران موسیقی در دهه‌60 هم حاضر بوده است. این شما و این استاد محمدرضا لطفی.

واعظی خطاب به اصلاح‌طلبان: انتقاد از دولت به ضرر خودتان می‌شود

رفیقان نارفیق

این روزها اعلام برائت از دولت و بازار عذرخواهی نسبت به عملکرد کابینه یازدهم داغ است و سیاست‌بازانی که روزی شعار «با روحانی به عقب بر نمی‌گردیم» سر می‌دادند، حال می‌گویند: «حمایت تام و تمام از آقای روحانی اشتباه تاریخی اصلاح‌طلبان بود.»

سر مقاله

درباره عدالت

محصول‌جدید«نت‌فلیکس»‌‌حاشیه‌سازشد

«جعبه‌پرنده»؛فیلمی‌آخرالزمانی‌باچشمان‌بسته

فیلم سینمایی «جعبه پرنده»(Bird Box) به کارگردانی «سوزان بیر» و محصول «نت‌فلیکس» است که این روزها حاشیه‌ساز شده است.

رویکرد مثبت به نظام آموزش فنی‌و‌حرفه‌ای بیشتر شده است

آچار به دست‌ها بیکار نیستند

بیکاری یکی از معضلات امروز جامعه محسوب می‌شود. البته این موضوع در نگاه آماری شدت بیشتری دارد، اما از سوی دیگر شواهد موجود نیز نشان می‌دهد که حتی در شرایط دشوار اقتصادی هم آن‌هایی که دست به زانو گرفته و اصطلاحاً «یا علی» گفته‌اند با حرفه‌ای که بلد هستند، توانسته‌اند کسب‌و‌کار تولیدی و خدماتی راه انداخته و نه‌تنها خود، که حتی چند نفر دیگر را به شغلی مشغول کنند. اما سوژه اصلی گزارش این است که نظام آموزشی ما برای تربیت نیروهای فنی‌و‌حرفه‌ای چه اقداماتی انجام داده؟

«صبح‌نو» در گفت‌وگو با پیرهادی، فروزنده و ترقی بررسی کرد

چالش‌های استانی شدن انتخابات مجلس

موضوع «استانی شدن انتخابات» مخالفت‌ها و موافقت‌های زیادی را به‌دنبال داشته، برخی معتقدند تصویب این طرح منجربه انتخاب افراد شایسته و برجسته می‌شود؛ اما برخی از قطع ارتباط نمایندگان با مردم در صورت استانی شدن انتخابات ابراز نگرانی می‌کنند و عده دیگری هم کاهش درگیری‌های قومی و منطقه‌ای را از مزایای این طرح می‌دانند، البته این طرح برای بررسی و رفع اشکالات به کمیسیون شوراها ارجاع شده و قرار است به صورت دو شوری در مجلس مورد بررسی قرار گیرد تا ایرادات و ابهامات آن رفع شود.

کویت میزبان جدید گفت‌وگوی یمنی‌ها شد

گره آل‌سعود به مذاکرات صلح یمن

دور جدید مذاکرات صلح یمن در حالی با هدف بررسی نابسامانی اوضاع اقتصادی یمن در کویت برگزارخواهد شد که طرف سعودی در اجرایی‌کردن توافق صلح همچنان کارشکنی‌هایی را مرتکب می‌شود که واکنش سازمان‌ملل را هم به‌همراه داشت.

کارشناسان اقتصادی در گفت‌و‌گو با «صبح‌نو» از مشکلات موجود در زمینه تولید و تحویل خودرو گفتند

خودروسازی در‌جاده مه‌گرفته تولید

صنعت خودروسازی به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین صنایع فعال در اقتصاد کشور محسوب می‌شود، صنعت خودروسازی در کشور ما از اوایل دهه‌40 شمسی آغاز شده و هم‌اکنون نزدیک به 60‌سال عمر دارد. سهام این صنعت از جمله تأثیرگذاران بازار سرمایه به‌شمار می‌رود، به همین دلیل روند سودآوری و زیان خودروسازان می‌تواند اثرات قابل‌توجهی بر چرخه اقتصادی کشور داشته باشد. این در حالی است که در ماه‌های اخیر به‌دلیل نوسانات اقتصادی، تولید و تحویل خودرو به مشتریان از سوی خودروسازان کشور با حرف و حدیث‌هایی همراه شده است.

پیروز حناچی، شهردار تهران: در بسیاری از کشورها اگر زباله به خوبی تفکیک نشود شهروندان متحمل جریمه‌های سنگینی می‌شوند

تفكیك پسماند؛ دیروز وظیفه شهرداری، امروز توقع از مردم

رنگ و بوی زباله‌های تهران هم با تغییر آرایش سیاسی عوض می‌شود. در جریان مناظره‌های انتخابات ریاست‌جمهوری بهار 96، مطالبه آقای اسحاق جهانگیری از شهردار وقت تهران، تفكیك پسماند از مبدأ بود اما با گذشت حدود 2 سال و جابه‌جایی چند شهردار در تهران در این مدت، حالا پیروز حناچی از شهروندان انتظار دارد خودشان زباله‌هایشان را تفكیك كنند.

صبح نو

سر مقاله

درباره عدالت

جریان اصلاحات در طول سال‌های گذشته سعی كرده عملكرد قوه قضاییه را در سطح یك حزب سیاسی تقلیل دهد. به این منظور هرگونه حكم و عمل قضایی را با بازنمایی تبدیل به یك رفتار سیاسی می‌كنند و از آن یك حربه سیاسی برای تخریب جریان انقلاب می‌سازند. چنین است كه برای آن‌ها میان مرحوم آیت‌الله شاهرودی و آیت‌الله آملی تفاوتی نیست و تلاش می‌كنند قوه را تبدیل به حزب سیاسی كنند. این در حالی است كه قوه قضاییه در طول دهه گذشته سعی كرده غیر‌سیاسی عمل كند و مردم را به عدالت امیدوار. این گونه است كه هم مشایی و هم بقایی هم مهدی هاشمی و هم حسین فریدون برای قوه تفاوتی ندارند، اما در این میان آنچه می‌تواند برای افكار عمومی جذاب باشد، تبدیل كردن این عملكرد به فرآیندی مخالف جریان مقابل است. ارائه صحیح چنین تصویری كلید موفقیت در افكار عمومی است. عدالت راه استحكام و امیدواری به آینده است. عدالت بنا و اساس دولت اسلامی است. از عدالت است كه امنیت رونق می‌گیرد و جامعه وحدت می‌یابد و توسعه جان می‌گیرد. ساختن كشور و سامان دادن امور بر پایه عدالت جان‌ها را تازه و عموم جامعه را به آینده امیدوار می‌كند. نكته مهم این است كه سامان گرفتن عدالت در دنیای جدید و جامعه شبكه‌ای كار پیچیده‌ای است و مهارت و تسلط بر فنون مدیریت افكار عمومی را می‌طلبد. عدالت تبدیل به مفهوم چند بعدی و پیچیده‌ای شده است. جدا از مفهوم فلسفی عدالت، جنبه‌های اجتماعی ، فرهنگی و سیاسی آن هم اهمیت دارد.

 

captcha
شماره‌های پیشین