629
دوشنبه، ۱۷ دی ۱۳۹۷
3
آیا امروز فساد اقتصادی نسبت به 40‌سال پیش بیشتر شده است؟

پاسخگویی قاضی اژه‌ای؛ بدون توقف

بهره‌گیری از شیوه‌های جدید و جذاب برای اطلاع‌رسانی و تبلیغ این عبارت شاه‌بیت فرمایشات مقام معظم رهبری در دیدار با مسوولان دستگاه قضایی در سال‌96 بود. ایشان در همین‌باره اظهار کردند: «‌باید برای انعکاس حجم سنگین کارهایی که در دستگاه قضایی انجام می‌شود، از شیوه‌های جدید و جذاب اطلاع‌رسانی و تبلیغی استفاده شود.» بعد از منویات داهیانه رهبر معظم انقلاب بود که در آذرماه‌96 دستگاه قضایی دست به اقداماتی زد که توانست به بهتر دیده شدن و واقع‌بینی همراه با انصاف نسبت‌به عملکرد این قوه تأثیرگذار باشد.

اهداف سفر پمپئو به هشت کشور عربی

یادداشت حسین رویوران

صبح نو

اهداف سفر پمپئو به هشت کشور عربی

یادداشت حسین رویوران

سفر مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا به خاور میانه و دیدار از هشت کشور عربی، در واقع اقدامی برای بزک کردن چهره آمریکا و اطمینان‌بخشی به این کشورها در باره حمایت‌های آمریکا از آنهاست.
از زمانی که دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا تصمیم گرفت نظامیان آمریکا را از سوریه خارج کرده و تعداد آنها را در افغانستان کاهش دهد، اطمینان به این کشور از سوی همپیمانان منطقه‌اش 
زیر سؤال رفت. عقب‌نشینی آمریکا از سوریه تنها پشت کردن به نیروهای کرد سوریه نبود بلکه در واقع زمینه تغییر بسیاری از معادلات منطقه را فراهم می‌سازد.
گرچه حضور آمریکا در سوریه غیر قانونی بود و خروج از این کشور به معنی پایان دادن به تجاوز و اشغالگری به شمار می‌رود اما رژیم صهیونیستی و بسیاری از رژیم‌های شیخ‌نشین عرب نسبت به اقدام آمریکا معترض بوده و معتقدند این اقدام آمریکا عملاً به نفع محور مقاومت بوده و همپیمانان آمریکا در منطقه را تحت فشار بیشتری قرار خواهد داد.
وزیر خارجه آمریکا در این سفر، هشت کشور را در هفت روز خواهد پیمود. سفرش سه شنبه این هفته از اردن آغاز می‌شود سپس به مصر، بحرین، امارات متحده عربی، قطر و پادشاهی عمان خواهد رفت و در ایستگاه کویت به پایان خواهد رسید.
سفر پمپئو به منطقه اقدامی در جهت آرام‌سازی هم‌پیمانان آمریکا و دادن اطمینان به آنهاست در اینکه این کشور از آنها حمایت خواهد کرد. البته پمپئو علاوه بر اطمینان دادن به رژیم‌های وابسته به آمریکا تلاش دارد مشکلات فی مابین قطر و کشورهای عربستان، بحرین و امارات متحده عربی را در صورت امکان حل و فصل کند. همچنین تلاش دارد از رژیم‌های مصر و اردن که شدیداً تحت فشار مردم قرار دارند به نوعی حمایت کند.
آمریکا از طریق این سفر می‌کوشد یک‌بار دیگر مشکلات ساختاری رژیم‌های وابسته منطقه را فرافکنی کند و ایران را تهدیدی برای منطقه قلمداد کند و از این کشورها بخواهد در مقابل ایران صف‌آرایی کنند. حال آنکه واقعیت آن است که مشکلات کشورهای هم‌پیمان آمریکا در منطقه به ساختارهای داخلی آنها بر می‌گردد. یکی از مهم‌ترین مشکلات این کشورها غارت اموال ملی آنها از سوی غرب است. اظهارات رییس جمهوری آمریکا مبنی براینکه عربستان کشور پولداری است و باید بخشی از این دارایی را به غرب تقدیم کند نیز نشان می‌دهد که علت عقب‌ماندگی این کشورها انتقال سرمایه‌های ملی به غرب است.
بحران ترور جمال خاشقچی نشان داد که غرب به هیچ مبنای اخلاقی پایبند نیست و تنها و تنها منافع خود را در اولویت قرار می‌دهد. خودداری همه کشورهای غربی از قطع فروش سلاح به عربستان به‌رغم اینکه این سلاح‌ها در جهت کشتار مردم و جنایات جنگی به کار گرفته می‌شوند اما این رژیم‌های غربی حاضر به چشم‌پوشی از منافع حاصل از فروش سلاح به عربستان نشده و همچنان به فروش تسلیحات به رژیم‌های جنایتکار منطقه ادامه می‌دهند.

captcha
شماره‌های پیشین