629
دوشنبه، ۱۷ دی ۱۳۹۷
3
آیا امروز فساد اقتصادی نسبت به 40‌سال پیش بیشتر شده است؟

پاسخگویی قاضی اژه‌ای؛ بدون توقف

بهره‌گیری از شیوه‌های جدید و جذاب برای اطلاع‌رسانی و تبلیغ این عبارت شاه‌بیت فرمایشات مقام معظم رهبری در دیدار با مسوولان دستگاه قضایی در سال‌96 بود. ایشان در همین‌باره اظهار کردند: «‌باید برای انعکاس حجم سنگین کارهایی که در دستگاه قضایی انجام می‌شود، از شیوه‌های جدید و جذاب اطلاع‌رسانی و تبلیغی استفاده شود.» بعد از منویات داهیانه رهبر معظم انقلاب بود که در آذرماه‌96 دستگاه قضایی دست به اقداماتی زد که توانست به بهتر دیده شدن و واقع‌بینی همراه با انصاف نسبت‌به عملکرد این قوه تأثیرگذار باشد.

اهداف سفر پمپئو به هشت کشور عربی

یادداشت حسین رویوران

صبح نو

آیا امروز فساد اقتصادی نسبت به 40‌سال پیش بیشتر شده است؟

پاسخگویی قاضی اژه‌ای؛ بدون توقف

بهره‌گیری از شیوه‌های جدید و جذاب برای اطلاع‌رسانی و تبلیغ این عبارت شاه‌بیت فرمایشات مقام معظم رهبری در دیدار با مسوولان دستگاه قضایی در سال‌96 بود. ایشان در همین‌باره اظهار کردند: «‌باید برای انعکاس حجم سنگین کارهایی که در دستگاه قضایی انجام می‌شود، از شیوه‌های جدید و جذاب اطلاع‌رسانی و تبلیغی استفاده شود.» بعد از منویات داهیانه رهبر معظم انقلاب بود که در آذرماه‌96 دستگاه قضایی دست به اقداماتی زد که توانست به بهتر دیده شدن و واقع‌بینی همراه با انصاف نسبت‌به عملکرد این قوه تأثیرگذار باشد.

از دیوان مظالم تا کاخ دادگستری و امروز قوه‌قضاییه؛ 
در قرون نخست بعد از اسلام تشکیلاتی به نام دیوان مظالم عهده‌دار رسیدگی به شکایات مردم بود، بعدها عدلیه جای آن را گرفت و امروز در نظام جمهوری اسلامی ایران قوه‌قضاییه عهده‌دار منصب قضاست و رییس آن را اصطلاحاً قاضی‌القضات می‌نامند.
در همه حکومت‌ها نهاد قضایی آن‌ها مرجع دادخواهی مردم است و به همین سبب اعتماد عمومی به این نهاد از مهم‌ترین مؤلفه‌های قدرت کشورها محسوب می‌شود؛ چرا که کاستی در این مؤلفه نارضایتی‌هایی را به دنبال دارد. البته به نقل از مسوولان کشور رسیدگی قضایی به بیش از 16میلیون پرونده در سال نشان از اعتماد مردم برای حل‌و‌فصل اختلافات‌شان و البته حجم گسترده کار قضایی در ایران است.
در این میان ادعاهایی از جمله خطوط قرمز برای رسیدگی به برخی پرونده‌های افراد خاص، اطاله دادرسی، بی‌عدالتی، سیاسی‌کاری، بازداشت موقت طولانی، حساب‌های بانکی و چرایی علنی نشدن برخی دادگاه‌ها از جمله شبهاتی است که قوه‌قضاییه را مورد هجمه قرار داده است.
حضور مقام‌های قضایی در دانشگاه‌ها را نیز باید در جهت توصیه مقام معظم رهبری در شیوه‌های جدید جذاب اطلاع‌رسانی دانست؛ جایی که حجت‌الاسلام اژه‌ای با علم به حواشی حضور در جمع دانشجویان، به‌دیدار چهره‌به‌چهره دانشجویان یکی از دانشگاه‌های مهم کشور رفت؛ آن هم در ایامی که مقام‌های دولتی با دانشگاه‌ها قهر بودند و در هیچ یک از آیین‌های روز دانشجو شرکت نکردند.
قوه‌قضاییه گوی سبقت را از قوای مجریه و مقننه ربود و خود را درمعرض قضاوت افکار عمومی قرار داد؛ روندی که همچنان ادامه دارد و حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای، سخنگوی قوه‌قضاییه و معاون اول برای پاسخ به شبهات درباره قوه‌قضاییه در برنامه «بدون توقف» حضور یافت.

پاسخگویی اژه‌ای به شبهات قوه‌قضاییه
غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، سخنگوی قوه‌قضاییه و معاون اول آیت‌الله صادق آملی‌لاریجانی، ریاست دستگاه قضاست و در بین برخی مسوولان به حاج‌آقا محسنی شهرت دارد. در سال‌1335 در اژه از توابع اصفهان به دنیا آمد و بعدها پس از پایان سطح عالی در مدرسه حقانی چند سالی در بحث خارجه حوزه علمیه قم شرکت کرد. محسنی‌اژه‌ای متخصص در حقوق بین‌الملل خصوصی هم هست. معاون اول دستگاه قضا سمت‌های قضایی همچون دادستان دادگاه ویژه روحانیت، دادستان کل کشور و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام را هم در کارنامه دارد. او وزیر اطلاعات در دولت اول محمود احمدی‌نژاد هم بود.
4‌مرداد1388 برکناری‌اش از وزارت اطلاعات اعلام شد و شهریور همان سال در قوه‌قضاییه مسوولیت دادستانی کل را برعهده گرفت و حدود پنج سال است که معاونت اول قوه‌قضاییه را عهده‌دار شده است.
قاضی اژه‌ای به پرونده‌های مهم قضایی هم رسیدگی کرده است، دادگاه معروف غلامحسین کرباسچی شهردار پیشین تهران که پخش آن از رسانه ملی خبرساز بود، 
به ریاست او برگزار شده بود.
«بدون توقف» شب گذشته میزبان حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی‌‌اژه‌ای، معاون اول و سخنگوی قوه‌قضاییه بود و او به هجمه‌ها و ادعاهایی از جمله خطوط قرمز برای رسیدگی به برخی پرونده‌های افراد خاص، اطاله دادرسی، بی‌عدالتی، سیاسی‌کاری، بازداشت موقت طولانی، حساب‌های بانکی و چرایی علنی نشدن برخی دادگاه‌ها پاسخ داد.
در ابتدا آقای محمدعلی شفیعی مجری «بدون توقف» با اشاره به 40‌سالگی انقلاب درباره وضعیت عمومی قوه‌قضاییه براساس قانون اساسی سؤال کرد و درباره عقب‌ماندگی‌های دستگاه قضا از قانون اساسی پرسید، حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای ضمن ابراز خرسندی از حضور در برنامه‌ای برای پاسخگویی به سؤالات جوانان به تشریح وظایف قوه‌قضاییه در قانون اساسی پرداخت.
بنا‌بر گفته اژه‌ای، وظایف قوه‌قضاییه در اصل‌156 
قانون اساسی بیان شده است و چند مسأله مهم را در بر دارد، بر این اساس قوه‌قضاییه باید به همه تظلمات، تعدیات و شکایاتی که مردم دارند رسیدگی کند؛ یکی از دیگر وظایف مهمش شناسایی، تعقیب، پیگیری و مجازات مجرم است. «اقدام مناسب برای پیشگیری از وقوع جرم و اصلاح مجرمین» از دیگر وظایف قوه‌قضاییه است و این دستگاه همچنین باید بر حسن اجرای قوانین نظارت کند.
سخنگوی دستگاه قضا همچنین تأکید کرد: «در بند دیگری از قانون اساسی آمده که رییس قوه‌قضاییه یک مجتهد عادل، آگاه به امور قضایی، مدیر و مدبر باشد و ساختاری را براساس وظایف دستگاه قضا در 
قانون اساسی پیش‌بینی کند که بخش مهمی از آن نظارت بر حسن اجرای قوانین است که به همین منظور در قانون اساسی آمده است که چگونه قوه‌قضاییه به این وظیفه خود عمل کند. برای نظارت بر حسن اجرای قوانین یک دیوان عدالت اداری پیش‌بینی شده است که این دیوان به تظلمات، تعدیات و شکایات مردم از رفتار مأمورین حکومتی یا از آیین نامه‌ها، مصوبات دولت و امثالهم که خلاف شرع یا خلاف قانون باشد رسیدگی می‌کند. در این جا قوه‌قضاییه نظارت جدی دارد که دستگاه‌های دولتی و حکومتی نتوانند بخشنامه، مصوبه یا آیین‌نامه‌ای را بر خلاف قانون و خلاف شرع تصویب یا ابلاغ کنند، همچنین اگر کسی نسبت به رفتار و بعضی از مسائلی که در مورد مأمورین دستگاه حکومتی است، شکایتی ببرد می‌تواند از طریق دیوان عدالت اداری دنبال کند.»
اژه‌ای افزود: «بر اساس ماده‌179 و 174 قانون اساسی بازرسی کل کشور هم باید بر حسن اجرای قوانین 
و بر ترتیبات تمشیت امور در دستگاه حکومتی نظارت کند، همچنین یک نظارت داخلی در قوه‌قضاییه در دیوان عالی کشور پیش‌بینی شده است، دیوان عالی کشور وظیفه دارد که بر اجرای صحیح قوانین در محاکم نظارت داشته باشد.»
در بخش دیگری از این برنامه سؤال شد که «ما می‌بینیم که در چند ماه اخیر رسیدگی به پرونده‌های مفاسد اقتصادی بسیار زیاد شده است؛ این ابهام وجود دارد که آیا فساد اقتصادی به‌گونه‌ای در مسوولان فراگیر شده است که قوه‌قضاییه به ماجرا ورود پیدا کرده است؟»
حجت‌الاسلام اژه‌ای در پاسخ به این سؤال گفت: «در این سؤال مطرح شد که فساد در 40‌سال قبل کمتر بوده و 
عدم توضیح در این باره جفا به مردم است، نظام ما یک نظام مردمی است و یکی از وظایف قوه‌قضاییه این است که به تظلمات و تعدیات توجه کند.»
«در زمان پیروزی انقلاب اسلامی، قوه‌قضاییه با رسیدگی به مفاسد اقتصادی، تمام آنچه را که از بیت‌المال، منابع طبیعی، جنگل‌ها، معادن و ... توسط وابستگان پهلوی و حتی قبل از آن برده شده بود، به بیت‌المال برگرداند، 
در این راه چندنفر اعدام شدند، قوه‌قضاییه و حکومت نسبت به کسانی که به اموال بیت‌المال و نسبت به کسانی که به جان و مال مردم تعدی کردند با جدیت برخورد کرد و همه اموال آن غاصبین و ظالمین را به نفع مردم و بیت‌المال مصادره کرد.»
«‌تمام زمین‌های ملی و منابع طبیعی که با وابستگی به قدرت به نام عده‌ای شده و تصرف شده بود، به بیت‌المال بازگشت و اسناد زمان پهلوی به نفع دولت و بیت‌المال ابطال شد و در اختیار بنیاد مستضعفان که در خدمت محرومان است قرار گرفت، اموال بنیاد مستضعفان اموال افراد فاسد بود که منابع ملی را تصرف کرده بودند، بخش زیادی از اموال بنیاد شهید که در اختیار خانواده جانبازان و شهداست، اموالی است که از مفسدین گرفته شده است.»
پاسخگویی محسنی‌اژه‌ای همچنان ادامه دارد و در قسمت‌های بعدی برنامه «بدون توقف»، معاون اول قوه‌قضاییه به سوالاتی از قبیل «عدم برخورد با دانه‌درشت‌ها»، «آزادی با وثیقه‌های میلیاردی»، «حق‌الوکاله بالا برای وکلا و کمبود وکیل»، «تغییر قانون کارشناسی و بررسی پرونده‌های خاص»، «فعالیت‌های رسانه‌ای و ضعف و قوت رسانه‌ای قوه» و «دادگاه‌های علنی و غیر علنی در طول 40سال» پاسخ می‌دهد.
برنامه ترکیبی-چالشی «بدون توقف» با موضوعات متنوع و مختلف به بررسی شبهات و معضلات اجتماعی‌، فرهنگی و سیاسی می‌پردازد و مسوولان دستگاه‌های مختلف برای پاسخگویی به سؤالات و شبهات مردم در این برنامه حضور می‌یابند؛ هرچند که فصل دوم این برنامه رو به پایان است و دولتی‌ها پاسخی برای حضور در این برنامه نداده‌اند.

captcha
شماره‌های پیشین