629
دوشنبه، ۱۷ دی ۱۳۹۷
1
کارگردان‌«عابدان‌کهنز»ازجزئیات‌این‌مستندبه«صبح‌نو»گفت

داستان‌یک‌مسجد از کهنز تا حلب

مستند «عابدان کهنز» به کارگردانی آقای مجید رستگار و تهیه‌کنندگی آقای امیر مهریزدان در جشنواره عمار اکران شده است.

بانک مرکزی:

 سامانه نیما متوقف نشده است

وقتی دولت تصمیم می‌گیرد خود را معطل اروپا نکند

تجارت منهای غرب

رییس کل بانک مرکزی در مجلس گفته است که «به کانال اروپا خیلی امیدی نیست ولی باید از آن‌ها مطالبه کرد و طلبکار بود» و سخنگوی وزارت امور خارجه ایران هم در گفت‌وگویی با خبرگزاری صداوسیما گفت که «صبر ایران هم حدی دارد.» به نظر می‌رسد پس از گذشت ماه‌ها از خروج آمریکا از برجام و امید ادامه برجام با اروپا حال مسوولان معتقدند که حتی اگر این کانال وعده داده شده اجرایی شود هم قرار نیست معجزه‌ای صورت بگیرد.

شاخص خط فقر را نهادها و دستگاه‌های مختلفی با پارامترهای خاص خود تعیین می‌کنند

«خط فقر» هراسی

چند ماهی است که وضعیت اقتصادی مردم کشور کمی آشفته شده و همین موضوع سبب می‌شود هر خبری به راحتی جامعه را با تنش مواجه کند. آمارهای مختلفی درباره خط فقر از سوی مسوولین اعلام می‌شود که هریک به تنهای موجب هراس مردم از آینده‌شان می‌شود اما تحقیقات نشان داده شاخص خط فقر در کشورمان توسط نهادها یا دستگاه‌های مختلفی اندازه گیری می‌شود و هریک به طبع پارمتر خاصی را مبنا قرار داده و از داده‌های خود استفاده می‌کنند به همین دلیل ما بعضاً اخبار مختلفی درباره این خطوط می‌خوانیم که موجب نگرانی‌مان می‌شود.

آیا امروز فساد اقتصادی نسبت به 40‌سال پیش بیشتر شده است؟

پاسخگویی قاضی اژه‌ای؛ بدون توقف

بهره‌گیری از شیوه‌های جدید و جذاب برای اطلاع‌رسانی و تبلیغ این عبارت شاه‌بیت فرمایشات مقام معظم رهبری در دیدار با مسوولان دستگاه قضایی در سال‌96 بود. ایشان در همین‌باره اظهار کردند: «‌باید برای انعکاس حجم سنگین کارهایی که در دستگاه قضایی انجام می‌شود، از شیوه‌های جدید و جذاب اطلاع‌رسانی و تبلیغی استفاده شود.» بعد از منویات داهیانه رهبر معظم انقلاب بود که در آذرماه‌96 دستگاه قضایی دست به اقداماتی زد که توانست به بهتر دیده شدن و واقع‌بینی همراه با انصاف نسبت‌به عملکرد این قوه تأثیرگذار باشد.

در سالروز کشف حجاب به همراهی منورالفکران با سیاست‌های فرهنگی پهلوی اول پرداختیم

در مسیر تندباد

سال‌ها از سیاست پهلوی اول درباره کشف حجاب می‌گذرد ولی هنوز اثرات این اقدام مخرب ضددین، ضداجتماع و ضدزن روی زنان و جامعه ایرانی را می‌توان مشاهده کرد. سیاستی که بهانه حضور زنان در اجتماع سعی می‌کرد آثار و نشانه‌های مذهبی را از جامعه کمرنگ کند چه اینکه پیش از آن طرح لباس متحدالشکل را برای مردان اجرا و تثبیت کرده بود.

گزارشی از نقد حسین سوزنچی بر یادداشت آرش نراقی با عنوان «پارادوکس مدارا»

تلاش ناموفق در دفاع از پارادوکس «حق ناحق‌بودن»

گفتمان روشنفکری دینی لیبرال به‌نمایندگی افرادی مانند عبدالکریم سروش و محمد مجتهد شبستری که اوج آن به‌دلایل تاریخی و سیاسی به سال‌های میانی دهه 70 تا دهه 80 برمی‌گردد، مدتی است که به محاق رفته است و در«بازار» اندیشه خریداری ندارد. آن روزها در مقابل گفتمان روشنفکری دینی، شخصیت‌هایی همچون آیت‌الله مصباح و حسن رحیم‌پور قرار داشتند؛ اما این روزها چهره‌های جوان‌تر گفتمان روشنفکری دینی لیبرال، درصدد بازسازی و احیای آن برآمده‌اند. یکی از این چهره‌ها «آرش نراقی» است که مقالات متعددی در همین زمینه منتشر کرده است. مخالفت‌ها با این گفتمان نیز از سوی چهره‌هایی جوان‌تر مانند حجت‌الاسلام حسین سوزنچی صورت می‌گیرد. اخیراً سوزنچی نقدی بر یکی از مقالات نراقی با عنوان «پارادوکس مدارا» در کانال شخصی‌اش منتشر کرده است. این نقد «تلاشی ناموفق در دفاع از پارادوکس حق ناحق‌بودن» نام دارد که در این نوشته گزارشی از این نقد ارائه می‌شود.

اهداف سفر پمپئو به هشت کشور عربی

یادداشت حسین رویوران

سر مقاله

ابوعطا و بوق براندازی

هفت میلیون نفر از جمعیت جوان و تحصیلکرده کشور شغل ندارند

کسب‌و‌کارهای کوچک کلید قفل بیکاری

به گفته آقای امیدعلی پارسا، رییس مرکز آمار سهم فارغ‌التحصیلان از کل بیکاران کشور به حدود 40.5‌درصد افزایش یافته، ضمن اینکه نرخ بیکاری جوانان حدود 27‌درصد است. در مجموع در 9ماهه ابتدای امسال حدود 550‌هزار شغل ایجاد شده که عدد خوبی است، اما نسبت به برنامه و نیاز کشور که حدود 900‌هزار شغل است، کم است.

صبح نو

بانک مرکزی:

 سامانه نیما متوقف نشده است

بانک مرکزی توقف در فعالیت سامانه نیما را تکذیب کرد. در پی انتشار خبری مبنی بر توقف فعالیت سامانه نیما  «صبح‌نو» صحت و سقم این خبر را جویا شد که روابط عمومی بانک‌مرکزی آن‌را تکذیب و اعلام کرد که سامانه یکپارچه ارزی(نیما) که محل عرضه و تقاضای ارز است فعال بوده و هیچ خللی در کار سامانه‌ ارزی نیما ایجاد نشده است. همچنین روز گذشته، 
اتاق بازرگانی‌با انتشار اطلاعیه‌ای‌از‌صادرکنندگان‌کشور  خواسته است نسبت به تداوم ارائه ارز صادراتی خود در سامانه نیما‌به‌صورت منظم و مستمر اقدام کنند.

captcha
شماره‌های پیشین