628
یکشنبه، ۱۶ دی ۱۳۹۷
4
شعار «ماکرون استعفا بده» در خیابان شانزه لیزه به صدا درآمد

فریاد اعتراض فرانسوی‌ها  در نخستین شنبه سال ۲۰۱۹

به‌دلیل لجبازی ترامپ 9 وزارتخانه نیمه‌تعطیل و 380 هزار کارمند به مرخصی اجباری رفتند

آمریکای فشل

تعطیلی دولت آمریکا در حالی در آستانه ورود به هفته سوم قرار گرفته و ده‌ها هزار نفر از کارمندان دولت فدرال بی‌حقوق مانده‌اند که رییس‌جمهوری آمریکا در جلسه روز جمعه با دموکرات‌ها گفته حاضر است حکومت «ماه‌ها یا سال‌ها» تعطیل بماند، تا بودجه مورد نظر او برای ساخت دیوار در مرز مکزیک تأمین شود.

صبح نو

به‌دلیل لجبازی ترامپ 9 وزارتخانه نیمه‌تعطیل و 380 هزار کارمند به مرخصی اجباری رفتند

آمریکای فشل

تعطیلی دولت آمریکا در حالی در آستانه ورود به هفته سوم قرار گرفته و ده‌ها هزار نفر از کارمندان دولت فدرال بی‌حقوق مانده‌اند که رییس‌جمهوری آمریکا در جلسه روز جمعه با دموکرات‌ها گفته حاضر است حکومت «ماه‌ها یا سال‌ها» تعطیل بماند، تا بودجه مورد نظر او برای ساخت دیوار در مرز مکزیک تأمین شود.

 لجبازی
«دونالد ترامپ» رییس‌جمهوری آمریکا در جلسه روز جمعه با دموکرات‌ها گفته، حاضر است حکومت «ماه‌ها یا سال‌ها» تعطیل بماند، تا بودجه مورد نظر او برای ساخت دیوار در مرز مکزیک تأمین شود. دموکرات‌ها اما می‌گویند زیر بار این بودجه پنج میلیارد دلاری نمی‌روند و با پرداخت «حتی یک دلار» بیشتر از 7/1 میلیارد دلاری که پیش از این به‌عنوان بودجه وزارت امنیت داخلی آمریکا در نظر گرفته شده، موافقت نمی‌کنند.
ترامپ در نشست خبری روز جمعه خود با خبرنگاران 
بار دیگر به مسأله ساخت دیوار، دیدارها با نمایندگان کنگره و احتمال تداوم تعطیلی دولت آمریکا تا ماه‌ها و حتی سال‌ها سخن گفت و تأکید کرد که اگر لازم باشد وضعیت 
فوریت ملی اعلام کرده و در آن بدون مجوز کنگره تصمیم لازم درباره ساخت دیوار را اتخاذ خواهد کرد.
او در پاسخ به خبرنگاران که آیا این کار شدنی است و اینکه شما چنین خواهید کرد نیز گفت: «شاید این کار را انجام دهم. شاید بدون کنگره هم این کار را کردم. البته ترجیح ما بر این است که با کنگره مذاکره کنیم و مسأله دوطرفه 
حل شود. اما اگر به جایی نرسیدیم احتمال دارد حالت فوریت ملی اعلام کنم و از آن طریق ساخت دیوار بین آمریکا و مکزیک امکان‌پذیر شود.»

گروگان‌گیری ترامپ
برخی از نمایندگان دموکرات و جمهوری‌خواه کنگره آمریکا پس از دیدار با آقای ترامپ گفت‌وگوها را «بی‌نتیجه» خواندند و گفتند که هیچ پیشرفتی در مذاکرات نداشته‌اند. چاک شومر، از نمایندگان دموکرات کنگره نیز ضمن ابراز ناخرسندی از سیاست‌های آقای ترامپ گفت که وی «کارکنان دولت را به گروگان گرفته» است. وی همچنین تأکید کرد که آقای ترامپ «هیچ پاسخ خوبی» 
به پرسش‌های نمایندگان نداشت.
سنای آمریکا اواخر سال گذشته میلادی بودجه‌ای کوتاه‌مدت برای پیشگیری از تعطیلی دولت تصویب کرد اما پیش از تأیید آن در مجلس نمایندگان، ترامپ اعلام کرد که حاضر به امضای آن نیست. به این دلیل قانون بودجه کوتاه‌مدت تصویب نشد و موجب آن شد که بخش‌هایی از دولت آمریکا تعطیل شود.

تأثیر تعطیلی دولت بر زندگی مردم
این تعطیلی که در آستانه سال نو میلادی رخ داد، 800 هزار نفر از کارکنان دولت فدرال را تحت تأثیر قرار داد که از این میان، 420 هزار نفر از کارکنان دولت فدرال بدون دستمزد به سرکار می‌روند و 380 هزار نفر دیگر نیز به‌دلیل نبود بودجه در مرخصی اجباری به سر می‌برند، این تعطیلی بخش‌هایی از وزارتخانه‌هایی همچون خارجه و امنیت ملی آمریکا را نیز در بر می‌گیرد. از ۱۵ وزارتخانه دولت فدرال، ۹ وزارتخانه عملاً نیمه‌تعطیل شده‌اند و بسیاری از ادارات دولتی هم خدمات‌رسانی به مردم را به بعد از بازگشایی حکومت موکول کرده‌اند.
دولت آمریکا البته برای کاستن از مشکلات کارمندان پیشنهاداتی هم به آن‌ها داده است. یکی از این پیشنهادات «کارهای خانه طلبکارهایتان را انجام دهید!» است، اداره مدیریت منابع انسانی دولت آمریکا از کارمندان خواسته به صاحبخانه‌ها و دیگر طلبکاران شان نامه بفرستند و توضیح دهند که فعلاً حقوق دریافت نمی‌کنند. یکی از بندهایی که به پیشنهاد این اداره می‌تواند در نامه‌ها مطرح شود، این است که «می‌خواهم با شما در مورد این صحبت کنم که اگر امکانش هست، من به جای بخشی از کرایه، تعمیرات (مثلاً نقاشی یا بازسازی) ساختمان شما را انجام دهم.» این اداره از صاحبخانه‌ها هم خواسته شرایط مستأجران کارمند را در نظر گرفته و با آن‌ها راه بیایند.
بر اساس گزارش CNN، تعطیلی دولت بسیاری از مراکز تفریحی و پارک‌های ملی آمریکا را هم تعطیل کرده. آن‌هایی هم که باز مانده‌اند، کارمند کافی ندارند یا کلاً کارمندی در آن‌ها نیست و بازدیدکننده‌ها خود باید از پس امورشان بر بیایند.
در پارک طبیعی «جاشوا» در حومه لس‌آنجلس، که 
با وجود عدم حضور کارمندان، به روی بازدیدکننده‌ها 
باز بود اما آن‌قدر در پارک آتش روشن شد، درخت بریده شد، زباله تلنبار شد و به‌دلیل بسته بودن توالت‌ها اوضاع خراب شد، که مسوولان پارک روز چهارشنبه اعلام کردند به‌دلیل «نگرانی از امنیت و سلامت» بازدیدکننده‌ها، پارک تا اطلاع بعدی تعطیل می‌شود. شبکه «اسکای نیوز» اوضاع این پارک در نبود نگهبان‌ها را شبیه به «روزهای غرب وحشی» توصیف کرده بود.
اغلب موزه‌ها، باغ‌وحش‌ها و گالری‌های هنری که از دولت فدرال بودجه می‌گیرند هم تعطیل شده‌اند. تعطیلی به «ناسا» هم رسیده و اکنون اغلب کارمندان آژانس فضایی آمریکا، به جز آن‌هایی که مأموریت‌های حیاتی را دنبال می‌کنند، به مرخصی اجباری رفته‌اند.
جالب اینکه دعوایی که به بهانه ارتقاء «امنیت مرزها» در آمریکا راه افتاده، دستکم فعلاً، حقوق ده‌ها هزار نفر از نیروهای انتظامی و مرزبانی آمریکا را قطع کرده است. 
اداره فدرال تحقیقات (اف‌بی‌آی)، اداره مبارزه با مواد مخدر آمریکا، اداره زندان‌ها، اداره حفاظت از مرزها و گمرک، 
گارد ساحلی و گارد حفاظت کاخ سفید از جمله اداراتی هستند که کارمندان آن‌ها فعلاً بدون دریافت حقوق کار می‌کنند.حتی مراکز آتش‌نشانی هم از گزند تعطیلی دولت مصون نبوده‌اند. بسیاری از مراکز مجبور شده‌اند اکثر نیروهایشان را به مرخصی بفرستند. «تیم موری» سخنگوی واحد محلی آتش‌نشانی آلاسکا، به پایگاه «آلاسکا پابلیک» گفته است: «از وقتی که تعطیلی اتفاق افتاده، عملاً فقط دو کارمند اینجا در آتش‌نشانی هستند، که هر دو هم کارمند ایالت 
(نه دولت فدرال) هستند. من و جنگلبان ایالت. بقیه همه به مرخصی بدون حقوق رفته‌اند. شبیه به گورستان شده. هیچ‌کس اینجا نیست.»

«داستان‌های تعطیلی»
با ادامه بن‌بست تعطیلی دولت، کارمندان در توییتر «داستان‌های تعطیلی» (shutdownstories#) را هشتگ کرده‌اند و مشکلاتی که این وضعیت برای آن‌ها ایجاد کرده، به اشتراک گذاشته‌اند.

ترامپ در فکر رکوردشکنی جدید
از سال 1976 تاکنون، 18 مرتبه اختلافات بین کاخ سفید و کنگره آمریکا بر سر تصویب بودجه در موعد مقرر، سبب تعطیلی موقت دولت آمریکا شده که در هشت مورد تعطیلی به اندازه‌ای بوده - دستکم یک روز کاری- که منجر به اعطای مرخصی اجباری به کارکنان دولت فدرال شده و در باقی موارد ساعت‌هایی به‌طول انجامیده است. در دو دهه گذشته سه مرتبه دولت فدرال آمریکا به مدت بیش از دو هفته تعطیل شده است که طولانی‌ترین آن در دوره دولت بیل کلینتون -۱۹۹۵-۱۹۹۶- به مدت 21 روز بوده است.
کارمندان دولت فدرال اکنون نگران هستند که ترامپ که سابقه‌ای طولانی در ثبت رکوردهای مختلف دارد، 
این رکورد را هم بشکند و طولانی‌ترین تعطیلی دولت در تاریخ را به نام خود ثبت کند. هرچه این وضعیت طولانی‌تر شود، اوضاع مالی کارمندان دولت فدرال هم پیچیده‌تر می‌شود.» 
 

captcha
شماره‌های پیشین