sobhe-no.ir
628
یکشنبه، ۱۶ دی ۱۳۹۷
2
سفر پنج‌ماهه دریانوردی اقیانوسی ارتش

غول‌های نداجا در راه قاره آمریکا

هفتم آذرماه و روز نیروی دریایی بود که فرماندهان و مسوولان نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی مهمان رهبر معظم انقلاب بودند و فرمانده معظم کل قوا فرمودند: کاری کنید دشمنان حتی جرأت تهدید ملت ایران را نداشته باشند. در این دیدار فرمانده معظم کل قوا پیشرفت‌های ارتش و به‌ویژه نیروی دریایی از ابتدای انقلاب اسلامی تا به امروز را عظیم و شگفت‌آور خواندند و افزودند: نسل کنونی نیروی دریایی به ابتکار و توانایی‌های خود عمیقاً ایمان دارد و تحقق پدیده‌هایی همچون الحاق ناوشکن سهند و زیردریایی‌های فاتح و غدیر به ناوگان دریایی، بشارت‌دهنده امکان پیشرفت‌های روزافزون است.

بهرام قاسمی: اروپا در اجرای «اس پی وی» ناتوان است

صبر تهران حدی دارد

ورود سپاه به حوزه زیردریایی‌ها

صبح نو

بهرام قاسمی: اروپا در اجرای «اس پی وی» ناتوان است

صبر تهران حدی دارد

آقای بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه اتحادیه اروپا با برخی ناتوانی‌های جدی در اجرای «اس پی وی» مواجه است، گفت: ایران مسوولیت اجرا نشدن ساز‌و‌کار مالی را بر عهده اروپا می‌داند.
وی در گفت‌وگو با صداوسیما سیطره دلار و همچنین در هم تنیدگی اقتصاد اروپا و آمریکا را از دلایل اصلی تأخیر در اجرای «اس پی وی» خواند و افزود: اتحادیه اروپا و حتی سه کشور اروپایی طرف ایران در برجام، در اسارت و گروگان اقتصاد آمریکا هستند لذا لازم است که در جهت استقلال خود و برای ادامه حیات مستقلانه تصمیم بگیرند.
قاسمی افزود: کشورهای اروپایی باید بهای استقلال اقتصاد خود از آمریکا را بپردازند زیرا انجام این کار مهم حتماً نمی‌تواند بدون هزینه باشد.
سخنگوی وزارت امور خارجه تأکید کرد: ایران تاکنون به تمامی تعهدات برجامی خود عمل کرده ولی نهایتاً صبر ایران حد و اندازه‌ای دارد.

 مایک پمپئو بیش از حد صحبت می‌کند
وی در خصوص اظهارات اخیر وزیر امور خارجه آمریکا که اعمال تحریم‌ها علیه ایران را به نفع مردم کشورمان دانسته بود، گفت: مایک پمپئو بیش از حد صحبت می‌کند و متأسفانه با وجود توصیه‌ها از مشاوران ورزیده‌تری نیز بهره نمی‌گیرد تا دید بهتری به مردم ایران و شرایط منطقه به او ارائه دهند.
قاسمی، سخنان ضد ایرانی وزیر امور خارجه آمریکا را بدون منطق و آگاهی کامل از تحولات بین‌المللی دانست و افزود: مایک پمپئو در خصوص پرتاب ماهواره‌های ایرانی که موضوع صلح‌آمیز و کاملاً پایه‌گذاری شده بر بنیان‌های علمی و فنی است، اظهاراتی داشته که این اقدامات را به موضوع موشکی پیوند داده است، در حالی که هیچ قطعنامه‌ای در شورای امنیت سازمان ملل ایران را از چنین اقداماتی منع نمی‌کند.
سخنگوی وزارت امور خارجه تأکید کرد: ایران به‌عنوان کشوری مستقل، توسعه و پیشرفت دانش و بنیان‌های علمی خود را با همت اندیشمندان و جوانان دانشمند کشور دنبال می‌کند.
پس از توافق هسته‌ای میان ایران و ۶قدرت جهانی که از دی‌ماه سال۱۳۹۴ در قالب برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) به اجرا گذاشته شد، رییس‌جمهوری آمریکا باید تعلیق تحریم‌های هسته‌ای علیه جمهوری اسلامی را هر ۱۲۰روز تمدید می‌کرد. ترامپ پس از جلوس بر کرسی ریاست‌جمهوری آمریکا، همانند اوباما، بر سنت تمدید دوره‌ای تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران پایبند ماند. ترامپ با القای فضای خوف و رجا و غبارآلود، هر بار که موعد تمدید تحریم‌ها فرامی‌رسید، اعلام می‌داشت که این تمدید، آخرین تمدید خواهد بود. او با زیر پا گذاشتن این فضاسازی کذایی، سرانجام در اردیبهشت‌ماه سال جاری، خروج آمریکا از توافق‌نامه برجام را اعلام کرد. این خروج واکنش منفی کشورهای اروپایی را در پی داشت.
پس از خروج آمریکا از برجام، ایران با انجام رایزنی‌های گسترده با مقامات اروپایی، اعلام موضع شفاف و دقیق اتحادیه اروپا در قبال عهدشکنی آمریکا و تدوین چارچوبی عملی از سوی سران این اتحادیه برای اقدامات مشترک با تهران به‌ویژه در حوزه اقتصادی و تجاری را خواستار شد. در همین ارتباط نخستین نشست کمیسیون مشترک برجام با حضور وزرای خارجه ایران و گروه1+4 در خردادماه سال جاری در شهر وین اتریش، برای بررسی آینده برجام بدون آمریکا، برگزار شد.
بر همین اساس در مهرماه سال جاری، اتحادیه اروپا وعده داد تا به‌رغم تحریم‌های آمریکا به همکاری اقتصادی با ایران ادامه دهد و این کار از طریق سازوکار پیشنهادی ویژه(SPV) صورت بگیرد.
 در واقع هدف از ارائه این مکانیزم جدید، فراهم کردن امکان مبادلات مالی با ایران و شرکت‌های خریدار نفت و صادرکننده کالا به ایران بود.
هفته‌ها گذشت اما خبری از اعلام سازوکار پیشنهادی اتحادیه اروپا نشد. آقای علی‌اکبر صالحی روز 15آذرماه طی اظهاراتی اعلام کرد که اتحادیه اروپا تا پایان سال میلادی جاری، بسته پیشنهادی خود را ارائه خواهد کرد.
 وی در پاسخ به این سؤال که اگر بسته اروپا با منافع ایران سازگار نباشد، واکنش کشورمان چه خواهد بود، اظهار داشت: «این بسته پیشنهادی که اروپایی‌ها در حال تدوین آن هستند، در مشورت دائم با دوستان ما در ایران هستند.»
در حالی‌که چند روزی از آغاز سال نو میلادی می‌گذرد برخلاف ادعای رییس سازمان انرژی اتمی کشورمان، هنوز خبری از بسته پیشنهادی اتحادیه اروپا نشده است. در همین‌باره، آقای محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه کشورمان نیز در گفت‌وگو با شبکه «المیادین» با انتقاد از عملکرد کند اروپایی‌ها در عمل به تعهدات هسته‌ای خود اظهارکرده بود: «ما منتظر اروپایی‌ها نخواهیم ماند، جز زمانی که گام‌های عملی اتخاذ کنند. ما پس از کناره‌گیری آمریکا از توافق هسته‌ای، چندین گزینه داریم و اگر منافع ملی ایجاب کند، آن‌ها را به کار خواهیم گرفت.» اما با توجه به خلف وعده اروپا و گلایه مسوولان ایران از این تعلل این سؤال از دستگاه دیپلماسی کشورمان پیش می‌آید که این انتظار بالاخره چه روزی به سر خواهد آمد؟

captcha
شماره‌های پیشین