sobhe-no.ir
628
یکشنبه، ۱۶ دی ۱۳۹۷
10

بلوایی که طبیعت در سال 2018 برپا کرد

آبخوان‌داری راه ذخیره بارش‌ها به نفع سرزمین است

سفره‌ای که در آب می‌رود

بارش برف و باران از ابتدای سال‌97 امیدها به رفع خشکسالی را در دل بسیاری از ایرانیان و به‌خصوص آن‌هایی که در استان‌های کم آب کشور زندگی می‌کنند، زنده کرده است. بارندگی‌های خوب بهار امسال و بارش‌های هفته‌های اخیر اتفاق خوب امسال است. البته باید این نکته را در نظر گرفت که سال آبی از مهرماه شروع شده و بارش‌های بهار را نباید به حساب سال آبی 97-98 گذاشت. اگرچه بارش‌ها از ابتدای پاییز امسال نیز در بیشتر استان‌های کشور رخ داده و پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی نشان می‌دهد که از امروز نیز سامانه جدید بارشی بیشتر استان‌های کشور را درگیر خود خواهد کرد.

صبح نو

بلوایی که طبیعت در سال 2018 برپا کرد

طبیعت سال 2018 خشمگین‌تر از سال‌های قبل بوده است. شاید طبیعت قصد دارد انتقام بلایی را که بر سرش رفته است، بگیرد. دخالت‌های انسان در طبیعت به نوعی بوده که موجب شده تغییرات اقلیمی اتفاق بیفتد. بر اساس برآوردهایی که یک شرکت سوئیسی اعلام کرده است، بلایای طبیعی در سال 2018 میلادی 155 میلیارد دلار خسارت 
به بار آورده است. در ادامه برخی از ویرانگرترین بلایای طبیعی را می‌خوانید: 
زلزله پاپوآ گینه نو: زلزله5/7 ریشتری در استان «هلا»ی 
پاپوآ گینه نو در تاریخ ۲۶ فوریه ۲۰۱۸ منجر به کشته شدن ۱۶۰ نفر و زخمی شدن تعداد بیشتری از مردم شد. این زلزله هم‌چنین باعث رانش زمین، نابودی محصولات کشاورزی و نیازمند شدن عده زیادی به کمک‌های فوری بشردوستانه شد. در پی این زلزله همچنین بیش از ۱۸ هزار نفر آواره شدند. 
آتش سوزی‌های طبیعی کالیفرنیا: مجموع ۸۵۲۷ آتش‌سوزی طبیعی در کالیفرنیا که ویران کننده‌ترین آتش‌سوزی‌های این منطقه در طول تاریخ به حساب می‌آید، منجر به سوختن بیش از ۷۶۶ هزار و ۴۴۰ هکتار از زمین‌های این ایالت آمریکایی شد. در تاریخ هشت نوامبر وقوع آتش سوزی در منطقه بیش از ۶۱ هزار و ۹۱۶ هکتاری از شهر «پارادایس» در کالیفرنیا منجر به کشته شدن حدود ۸۸ نفر و سوختن بیش از ۱۳ هزار و ۹۰۰ خانه و ۵۰۰ مغازه شد.
سیل‌های نیجریه: در پی بارش باران‌های سیل آسا در ماه‌های اوت و سپتامبر در نیجریه دو رود «نیجر» و «بنوئه» در این کشور طغیان کردند و با ایجاد سیلاب منجر به 
کشته شدن حدود ۱۰۰ نفر شدند. علاوه بر ویران شدن مزارع کشاورزی بسیار و بیش از ۱۳ هزار خانه، هزاران نفر از ساکنان ۱۰ ایالت سیل زده نیجریه در مرکز و جنوب این کشور مجبور به تخلیه منازل خود شدند.
زلزله، آتشفشان و سونامی اندونزی: در زلزله 5/7ریشتریِ شهر «پالو»ی منطقه «سولاوسی مرکزی» اندونزی در تاریخ ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۸ دست کم ۱۹۰۰ نفر کشته و هزاران نفر آواره شدند. به دنبال این زلزله وقوع سونامی در «پالو» منجر به زیر آب رفتن بسیاری از خانه‌های این منطقه شد.
سیل‌های «کرالا»ی هند: بارش‌های سیل آسای بی‌سابقه در ایالت «کرالا»ی هند در فصل تابستان، منجر به وقوع سیل و کشته شدن دست کم ۳۵۰ نفر و آواره شدن بیش از هزاران نفر شد. مقامات هند این سیل را بدترین سیل
 ۱۰۰ سال اخیر ایالت «کرالا» اعلام کرده‌اند.
موج گرمای «کراچی» پاکستان: موج گرمایی که درجه حرارت هوا را به بالای ۴۰ درجه سانتی گراد رساند با 
قطع شدن برق در پاکستان همراه شد. این فاجعه در ماه مه میلادی منجر به کشته شدن حدود ۱۸۰ نفر در سراسر پاکستان شد.
آتش‌سوزی‌های طبیعیِ یونان: موج گرمایی که سال ۲۰۱۸  سراسر اروپا را درنوردید، موجب وقوع آتش سوزی‌های طبیعی در مناطق ساحلی یونان شد. این آتش‌سوزی‌ها که از منطقه «آتیک» یونان آغاز شده بود، بدترین فاجعه این کشور از سال ۲۰۰۷ میلادی نام گرفت. این آتش‌سوزی‌ها در ماه جولای باعث کشته شدن دست کم ۷۴ نفر و زخمی شدن عده زیادی شد. هم چنین ویرانی‌های بسیاری 
در آتن بر جای گذاشت.
سیلاب ژاپن: بارندگی‌های سنگین متوالی در سراسر جنوب غرب ژاپن در ماه ژوئن منجر به وقوع سیل و کشته شدن حدود ۲۰۰ نفر شد. این سیل که مرگبارترین سیل پس از سیل «ناگاساکی» در سال ۱۹۸۲ خوانده می‌شود، بیش از هشت میلیون نفر را در سراسر ۲۳ استان این کشور آواره کرد.
فوران آتشفشان در گواتمالا: فوران آتشفشان «فوئگو»ی گواتمالا در ۳ ژوئن حدود 7/1 میلیون نفر را تحت تاثیر قرار داده و ۴۲۵ نفر را کشت. شدیدترین فوران آتش‌فشانی ۴۵ سال اخیر این کشور منجر شد تمامی روستاها را گدازه و خاکستر فرا گیرد.
سیل کره شمالی: بارندگی‌های شدیدی که از ۲۸ اوت ۲۰۱۸ آغاز شد، منجر به وقوع سیل در استان‌های «هوانگهای شمالی» و «هوانگهای جنوبی» کره شمالی و کشته شدن دست کم ۷۶ نفر و آواره شدن هزاران نفر شد. بیش از ۸۰۰ سازه ساختمانی از جمله بیمارستان‌ها، مدارس و خانه‌ها در این سیل ویران شدند.

captcha
شماره‌های پیشین