628
یکشنبه، ۱۶ دی ۱۳۹۷
1
لیست خاکستری هم گره از مشکلات بانکی ایران باز نکرد

ایرادات FATF

CFT از لوایح مربوط به FATF به‌دلیل ایراد این روزهای شورای نگهبان برای بررسی مجدد در کمیسیون امنیت ملی است و روز گذشته سخنگوی شورای نگهبان گفته است: با توجه به بررسی‌های مجلس شورای اسلامی تنها دو ایراد از مجموع ایرادات شورای نگهبان برطرف شده و ایرادات دیگر شورا به CFT به قوت خود باقی است.

«صبح‌نو»درگفت‌وگوبادبیرکل‌بنیاد«هابیلیان»اقدامات‌رسانه‌ای‌نفاق‌رابررسی‌کرد

مقاومت‌مقابل‌عملیات‌انتحاری‌مجازی

در یک سال گذشته فعالیت رسانه‌ای سازمان منافقین علیه کشورمان به‌طور محسوسی افزایش یافته است. بررسی علل این تمرکز بر عرصه مجازی اهمیت زیادی دارد.

نتایج جدیدترین نظرسنجی‌های مؤسسه آمریکایی از افزایش میزان علاقه‌مندی به مهاجرت در میان یانکی‌ها خبر می‌دهد

ینگه دنیا جای زندگی نیست

مهاجرت یکی از شاخص‌هایی است که همیشه در کشورهای جهان سوم آمار بالایی را به خود اختصاص داده است. این مسأله در کشور ما سال‌هاست که با عنوان فرار مغزها یاد می‌شود. بسیاری از جوانان ایرانی بوده‌اند که تلاش کرده‌اند کشور را ترک کرده و در سودای زندگی بهتر در عرصه‌های گوناگون سرزمین دیگری را انتخاب کنند. در مقاصدی که همیشه برای مهاجرت انتخاب شده‌اند، چه از سوی ایرانیان و چه شهروندان کشورهای دیگر در سرتاسر جهان، می‌توان نام ایالات متحده را دید. این در حالی است که جدیدترین آمار به دست آمده توسط مؤسسه جهانی نظرسنجی گالوپ نشان می‌دهد در شرایط فعلی آمریکا بسیاری از شهروندان این کشور دوست دارند مهاجرت کنند.

سر مقاله

احیای پروژه سوخته

گفت‌وگوی «صبح‌نو» با حسن روح‌الامین درباره نمایشگاه تازه و آثار پر بازتابش

نگارگر شکوه سادگی‌ها

نقاشی ایرانی از آغاز راه خود همواره به سوژه‌های مقدس توجه داشته است. تابلوهای با رنگ دینی و مذهبی نقشی چشمگیر در تاریخ نقاشی ایرانی داشته است. از تمثال‌های معصومین گرفته تا به تصویر کشیدن صحنه‌های نبردها و وقایع تأثیرگذار تاریخ اسلام. در پی این تاریخ غنی چند سالی هست که آقای حسن روح‌الامین، نقاش جوان کشور، چیره‌دستی خود را در تصویر کردن سوژه‌های مقدس اثبات کرده است. نقاشی که با تأثیرگیری از سبک نقاشان نئوکلاسیسم قرن 18 و 19 اروپا، وقایع و لحظات برجسته تاریخ اسلام را در با شکوه‌ترین صورت ممکن به مخاطبانش عرضه می‌کند. او که تا امروز در کشورهای مختلفی همچون فرانسه و بلژیک نمایشگاه برگزار کرده است نمایشگاه تازه‌ای از آثارش با عنوان «الحق مع العلی» در فرهنگسرای نیاوران برپا کرده است. نمایشگاهی که استاد حسین علیزاده پس تماشای تابلوهایش چنین نوشت: «رنگ‌ها در سکوتی باشکوه/ فریاد می‌زنند/ و زمین در حیرت از تصویرهایی که بر آن نقش می‌بندند/ هر طرحی و هر رنگی بر بوم/ نجوای عاشقانه‌ای است که تا ابد می‌خواند روز واقعه را/ کجاست ظالم؟ / کجاست مظلوم؟ / نگارگر، تو بگو.» به بهانه برپایی این نمایشگاه با او درباره تابلوها و سبکش گفت‌وگو کردیم. گفت‌وگویی که در بعضی لحظات تند شد اما او با آرمش به همه سؤال‌های ما پاسخ داد. گفت‌وگوی ما با ستاره تازه نقاشی ایرانی را از دست ندهید.

آبخوان‌داری راه ذخیره بارش‌ها به نفع سرزمین است

سفره‌ای که در آب می‌رود

بارش برف و باران از ابتدای سال‌97 امیدها به رفع خشکسالی را در دل بسیاری از ایرانیان و به‌خصوص آن‌هایی که در استان‌های کم آب کشور زندگی می‌کنند، زنده کرده است. بارندگی‌های خوب بهار امسال و بارش‌های هفته‌های اخیر اتفاق خوب امسال است. البته باید این نکته را در نظر گرفت که سال آبی از مهرماه شروع شده و بارش‌های بهار را نباید به حساب سال آبی 97-98 گذاشت. اگرچه بارش‌ها از ابتدای پاییز امسال نیز در بیشتر استان‌های کشور رخ داده و پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی نشان می‌دهد که از امروز نیز سامانه جدید بارشی بیشتر استان‌های کشور را درگیر خود خواهد کرد.

«صبح‌نو» از دانش آموزان بازمانده از تحصیل گزارش می‌دهد

خیز دولت برای نیمکت‌نشینان مدرسه

درحالی که آمارها نشان می‌دهد بیش از 145هزار نفر در کشور به دلایل مختلف از تحصیل باز مانده‌اند، این بار آموزش‌و‌پرورش به سراغ این افراد رفته تا موانع تحصیل آن‌ها را رفع و رجوع کند و آن‌ها را به پشت نیمکت‌های مدرسه بازگرداند. افرادی که مانع تحصیلی خود را فقر اعلام کرده بودند حالا دیگر دولت هزینه تحصیل آن‌ها را می‌دهد. بسیاری دیگر از این آمار یا در خارج از کشور بودند و همچنین علت عدم تحصیل فرزندان خود را معلولیت؛ تحصیل در مدارس دینی و ... اعلام کردند.

سفر پنج‌ماهه دریانوردی اقیانوسی ارتش

غول‌های نداجا در راه قاره آمریکا

هفتم آذرماه و روز نیروی دریایی بود که فرماندهان و مسوولان نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی مهمان رهبر معظم انقلاب بودند و فرمانده معظم کل قوا فرمودند: کاری کنید دشمنان حتی جرأت تهدید ملت ایران را نداشته باشند. در این دیدار فرمانده معظم کل قوا پیشرفت‌های ارتش و به‌ویژه نیروی دریایی از ابتدای انقلاب اسلامی تا به امروز را عظیم و شگفت‌آور خواندند و افزودند: نسل کنونی نیروی دریایی به ابتکار و توانایی‌های خود عمیقاً ایمان دارد و تحقق پدیده‌هایی همچون الحاق ناوشکن سهند و زیردریایی‌های فاتح و غدیر به ناوگان دریایی، بشارت‌دهنده امکان پیشرفت‌های روزافزون است.

به‌دلیل لجبازی ترامپ 9 وزارتخانه نیمه‌تعطیل و 380 هزار کارمند به مرخصی اجباری رفتند

آمریکای فشل

تعطیلی دولت آمریکا در حالی در آستانه ورود به هفته سوم قرار گرفته و ده‌ها هزار نفر از کارمندان دولت فدرال بی‌حقوق مانده‌اند که رییس‌جمهوری آمریکا در جلسه روز جمعه با دموکرات‌ها گفته حاضر است حکومت «ماه‌ها یا سال‌ها» تعطیل بماند، تا بودجه مورد نظر او برای ساخت دیوار در مرز مکزیک تأمین شود.

صبح نو

سر مقاله

احیای پروژه سوخته

به دنبال رفتار ناشایست برخی از نمایندگان مجلس که نمونه اخیر آن برخورد نماینده اصلاح‌طلب سراوان با کارمند گمرک بود، این جریان به فکر احیای پروژه سوخته و تکراری حمله به نظارت استصوابی شورای نگهبان افتاد. پیگیری این پروژه از سوی اصلاح‌طلبان به گونه‌ای در جریان است که حتی دستور امام جمعه جدید تهران در برداشتن نرده‌های میان مردم و مسوولان نیز مستمسک آنان قرار می‌گیرد و یکی از تندروهای این جریان در توئیتی بی‌ربط در کنایه به تصمیم این خطیب جوان می‌نویسد: «مهم‌ترین گام برای نیل به برابری واقعی #لغو_نظارت_استصوابی است.» از سویی دیگر محمدعلی مشفق از فعالان این جناح نیز نسخه حضور مشروط در انتخابات برای جریان متبوع خود می‌پیچد و می‌گوید: «باید استراتژی خود را جهت شرکت در هر انتخاباتی و از جمله انتخابات آتی مجلس مشروط به حذف نظارت استصوابی نماییم.» او در عین حال از نماینده‌های اصلاح‌طلب مجلس می‌خواهد که این موضوع را به‌صورت همزمان پی‌بگیرند . اصلاح‌طلبان در فرار روبه‌جلو عامل اصلی ضعف کنونی لیست امید را نظارت استصوابی شورای نگهبان معرفی می‌کنند و مدعی هستند که نظارت استصوابی ورود نامزدهای شایسته به خانه ملت را مسدود کرده است. حال این پرسش مطرح می‌شود که ورود نمایندگانی که عصاره فضائل ملت نیستند نتیجه فیلترهای انتخاباتی است یا کسانی که فهرست انتخاباتی را بسته‌اند. یعنی از هشت‌هزار نامزد انتخابات مجلس دهم که توسط شورای نگهبان تائید صلاحیت شده‌اند و تنها 300 نفر آنان راهی خانه ملت شده‌اند، هیچکدام صلاحیت ورود به مجلس را نداشته و نمی‌توانستند نماینده‌ای متخصص، شجاع، وطن‌پرست، دیندار و در عین حال عصاره فضائل ملت باشند.بهتر است اصلاح‌طلبان به جای احیای سناریوی سوخته و تخریب شورای نگهبان، در انتخاب نامزدهایی که به عنوان نماینده جناح خود راهی مجلس شورای اسلامی می‌کنند تجدیدنظر کرده و عامل اعتماد از بین رفته خود در میان مردم را به نهادی دیگر نسبت ندهند.

 

captcha
شماره‌های پیشین