sobhe-no.ir
627
شنبه، ۱۵ دی ۱۳۹۷
2
امام جمعه جدید تهران خواستار کم شدن حائل میان مردم و مسوولان شد

پایان نرده‌های آهنی

عضو اتاق بازرگانی در گفت‌وگو با «صبح‌نو»: صادر کننده واقعی به‌دنبال ارزآوری است

تبعات ریالی شدن صادرات

آغاز ریاست عبدالناصر همتی بر بانک مرکزی ایران با جهش قابل توجه نرخ ارز همراه بود، به‌طوری‌که تنها در روز هشتم مردادماه (نخستین هفته کاری آقای همتی در سمت جدیدش) نرخ برابری دلار معادل ۳۰درصد رشد کرد و از مرز روانی ۱۰هزار تومان گذشت! همتی بلافاصله بعد از سکانداری ساختمان میرداماد، بسته سیاست‌های ارزی جدید را در دستور کار خود قرار داد که به رسمیت‌شناختن بازار ثانویه و بازگشت صرافی‌ها به چرخه خرید و فروش ارز و پیمان‌سپاری ارزی به منظور بازگشت ارز به کشور مهم‌ترین تصمیماتی بود که توانست به‌طور قابل توجهی بازار ارز را به کنترل خود در بیاورد.

صبح نو

امام جمعه جدید تهران خواستار کم شدن حائل میان مردم و مسوولان شد

پایان نرده‌های آهنی

نخستین خطبه شانردهمین امام جمعه تهران در نخستین حضور خود در نماز جمعه برای صمیمت‌بخشی میان مردم و مسوولان دستور داد میله‌هایی که میان آن‌ها فاصله می‌انداخت را جمع کنند.  حجت‌الاسلام حاج‌علی‌اکبری در این زمینه گفت: از ستاد برگزاری نماز جمعه خواهش کردم دو ردیف از میله‌های نماز جمعه برداشته شود؛ دوستان حفاظت لطف کرده و با این درخواست موافقت کردند امیدوارم هم فاصله ظاهری و واقعی بین مسوولان و مردم برداشته شود. او تأکید کرد: بخشی که باقیمانده مورد نیاز است و آن هم اصلاح خواهد شد .هرچه این ارتباط‌ها مخصوصاً در محیط نماز صمیمی‌تر باشد دلنشین‌تر است. او گفت که «نمازگزاران علاقه‌مند هستند محیط نمازجمعه دوستانه باشد و مسوولان عزیز هم چنین احساسی دارند و من می‌بینم که برخی از آن‌ها در بین جمعیت حضور دارند.» ابتدا امام جمعه جدید تبریز بود که  به نرده‌های آهنی و حائل میان مردم و مسوولان پایان داد و حجت‌الاسلام سیدمحمدعلی آل‌هاشم آغازگر تغییرات در شمایل یک ستاد نماز جمعه شد. پس از آن اقدام‌های مشابه در مصلاهای نماز جمعه چند شهر دیگر به گوش رسید که ائمه جمعه شهرهای مشهد، گرگان، کرمان و شیراز نیز نرده‌های آهنی میان مردم و مسوولان را جمع کردند. اتفاقاتی که سرآغاز تحولات مثبتی در تریبون‌های نماز جمعه کشور است. 
آیت‌الله اسدالله ایمانی، امام‌جمعه  شیراز  در پاسخ به سؤالی پیرامون برداشتن موانع  گفته است: من معتقدم این موانع باید برداشته شود و به مسوولان هم گفته‌ایم تا موانع را از سر راه مردم بردارند حالا اینکه برمی‌دارند یا برنمی‌دارند مربوط به خودشان است چون می‌گویند بحث حفاظت مطرح است اما نظر من این است که این موانع باید برداشته شود و مانعی سر راه مردم نباشد.

 نخستین خطبه خطیب جوان
و حال این خطیب جوان خط‌شکن این تغییرات در نمازجمعه تهران شده و انتظار می‌رود نمازجمعه پایتخت نیز دچار تحول شود. همچنانکه حاج‌علی‌اکبری بر کیفیت‌بخشی به نمازجمعه تأکید کرد و گفت: باید نمازجمعه را بهتر از همه سال‌ها برگزار کنیم. نیاز به یک نمازجمعه باشکوه و با صلابت و شیرین بیشتر از همیشه احساس می‌شود. به گزارش «فارس»،‌ حاج‌علی‌اکبری با بیان اینکه بهمن‌ماه امسال باید حماسی‌تر از همیشه برگزار شود، اظهار داشت: حضور مردم در صحنه، باطل‌السحر فتنه‌ها خواهد بود و ملّت ایران، با حضور خود، همواره دشمنان را به خشم آورده است.
امام‌جمعه موقّت تهران با تأکید بر عنصر مقاومت، اظهار داشت: آنچه تا کنون به دست آورده‌ایم حاصل کیمیای مقاومت است. خدا به کسانی که پای پیمان بندگی می‌مانند بشارت می‌دهد و فرشتگان را برای بشارت آن‌ها می‌فرستد.  «ملّت عزیز ما روزهای تلخ و سیاه تسلیم و سازش با مستکبران را هیچ‌وقت از یاد نخواهد برد. روزهایی که ملت تحقیر شد؛ روزهایی که عظمت ایران توسط حاکمان پلید به حراج گذاشته شد و روزهایی که آزادی در گوشه زندان‌ها ذبح می‌شد، فراموش‌شدنی نیست. روزهای وادادگی فرهنگی و هویتی ملّت را فراموش نمی‌کنیم. روزهای وابستگی و نوکری آمریکا و استکبار و روزهای دوستی با صهیونیست‌های پلید و تبهکار را از یاد نخواهیم برد.»
وی ادامه داد: به یاد بیاوریم توّلد دوباره یک ملت را با پیروزی انقلاب. تولد دوباره یک ملّت با راهنمایی یک انسان الهی، آزاده، عارف، عبد صالح پروردگار متعال که نسخه نجات ملّت ایران از نص قرآن و عترت استخراج کرد و نقشه راه عزّت آن‌ها را در اختیارشان قرار داد. بخش پایانی نخستین خطبه‌های نمازجمعه حجّت‌الاسلام حاج‌علی‌اکبری، خطاب به مسوولان کشور بود: «مسوولان عزیز، با اعتماد به جوانان مؤمن و انقلابی، نسخه مقاومت را تکمیل کنند و میدان را برای جوانان نخبه و مهیای خدمت آماده کنند. امیدواریم در روزهای سختی که جامعه به خاطر تحریم‌ها و دشواری‌های اقتصادی تجربه می‌کند، مسوولان صبورانه و مهربانانه، مجاهدت را بیشتر کنند و توکل به خدا را افزایش دهند؛ همچنین  مهربانی‌شان با مردم را تقویت کنند. این امتحانی است برای همه ما و امیدواریم همه در این امتحان موفق شوند.»
حجت‌الاسلام محمد‌جواد حاج‌علی‌اکبری اخیراً از سوی مقام معظم رهبری به‌عنوان امام جمعه موقت تهران منصوب شد.  حجت‌الاسلام حاج‌علی‌اکبری از سال‌۱۳۷۹ عضو شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه بوده و از دی‌ماه ۱۳۹۶ با حکم مقام معظم رهبری به‌عنوان رییس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه منصوب گردید.  امام جمعه دائم تهران، رهبر معظم انقلاب اسلامی هستند که از سال ۵۸ با حکم امام خمینی ؟ره؟ در این سمت منصوب شده‌اند.  پیش از انتصاب حجت‌الاسلام حاج‌علی‌اکبری،  نماز جمعه‌های تهران به امامت آیات و حجج‌اسلام  امامی کاشانی، موحدی‌کرمانی، خاتمی، صدیقی و ابوترابی فرد برگزار می‌شد. نخستین نماز جمعه تهران بعد از انقلاب اسلامی در تاریخ پنج مردادماه ۵۸ به امامت مرحوم آیت‌الله طالقانی در دانشگاه تهران اقامه شد.

captcha
شماره‌های پیشین