627
شنبه، ۱۵ دی ۱۳۹۷
11
گفت‌وگوی«صبح‌نو»بافیلمسازان‌درحاشیه‌نشست‌خبری‌جشنواره‌فجر

کارگردان‌معترض و شیشه‌ای‌که‌شکست

روز گذشته نشست خبری جشنواره سی‌وهفتم فیلم فجر با حواشی زیاد و اعلام رسمی فیلم‌های راه‌یافته به بخش رقابتی این رویداد سینمایی برگزار شد.

  فیلم‌های مسابقه سینمای ایران 

صبح نو

گفت‌وگوی«صبح‌نو»بافیلمسازان‌درحاشیه‌نشست‌خبری‌جشنواره‌فجر

کارگردان‌معترض و شیشه‌ای‌که‌شکست

روز گذشته نشست خبری جشنواره سی‌وهفتم فیلم فجر با حواشی زیاد و اعلام رسمی فیلم‌های راه‌یافته به بخش رقابتی این رویداد سینمایی برگزار شد.

نشست خبری جشنواره سی‌وهفتم فیلم فجر با حضور خبرنگاران در محل مؤسسه رسانه‌های تصویری برگزار شد. طبق معمول اکثر جلسات از این دست که در کشورمان برگزار می‌شود، این نشست هم با کمی تأخیر آغازشد. البته مسوولان جشنواره سر موقع در این محل حاضر بودند اما ترجیح دادند برای رسیدن تعدادی از خبرنگاران نامنظم، اندکی آغاز جلسه را ‌
به عقب بیندازند.

معرفی‌آثار
در همان آغاز نشست با شکسته شدن شیشه یکی از میزهای داخل جلسه
-که توسط کارکنان تدارکات درحال جابه‌جایی بود- همه حضار آماده جلسه‌ای داغ و پرحاشیه شدند! نشست جشنواره سی‌وهفتم، مهمان ویژه‌ای به نام آقای جمشید مشایخی داشت. 
استاد برای رونمایی از پوستر رسمی این دوره از جشنواره به نشست آمد و مثل همیشه با تواضع فراوان از خبرنگاران و مسوولان نشست تشکر کرد.  پس از رونمایی از پوستر طراحی شده توسط آقای حمیدرضا بیدقی، آقایان ابراهیم داروغه‌زاده، دبیر جشنواره به همراه بهروز شعیبی از اعضای هیأت انتخاب آثار، پشت تریبون قرار گرفتند و به ترتیب فیلم‌های پذیرفته شده در بخش رقابتی جشنواره را معرفی کردند.
 انیمیشن‌ها بر اساس حروف الفبا بدین شرح است: آقایان و خانم‌ها «آخرین داستان» اشکان رهگذر، «بنیامین» محسن عنایتی، «شب آفتابی» علی مدنی. 
فیلم‌های کوتاه: 
«اس»(s) حامد اصلانی، «بچه خور» محمد کارت، «تشریح» سیاوش شهابی، «تو هنوز اینجایی» کتایون پرمر و محمد روحبخش، «دریای تلخ» فاطمه احمدی، «رورانس» سوگل رضوانی، «گسل» سهیل امیرشریفی.
 فیلم‌های بخش نگاه‌نو: 
«پالتو شتری» کارگردان: مهدی علی‌میرزایی/ تهیه‌کننده: مجید شیخ‌انصاری، «جان‌دار» کارگردان: حسین امیری‌دوماری و پدرام پورامیری/ تهیه‌کننده: کامران مجیدی، «حمال طلا» کارگردان: تورج اصلانی/ تهیه‌کننده: منصور سهراب‌پور، «دیدن این فیلم جرم است!» کارگردان: رضا زهتابچیان/ تهیه‌کننده: محمد حمزه‌زاده، «روزهای نارنجی» کارگردان: آرش لاهوتی/ تهیه‌کننده: علیرضا قاسمخان، «زهر مار» کارگردان: سیدجواد رضویان/ تهیه‌کننده: جواد نوروزبیگی، «سونامی» کارگردان: میلاد صدرعاملی/ تهیه‌کننده: علی سرتیپی، «مسخره باز» کارگردان: همایون غنی‌زاده/ تهیه‌کننده: علی مصفا، «معکوس» کارگردان: پولاد کیمیایی، «یلدا» کارگردان: مسعود بخشی/ تهیه‌کننده: ایرج تقی‌پور. 
فیلم‌های مستند: 
«بهارستان خانه ملت» به تهیه کنندگی و کارگردانی بابک بهداد، «تمام چیزهایی که جایشان خالی است» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی زینب تبریزی، «خانه‌ای برای تو» به تهیه‌کنندگی مهدی شامحمدی و کارگردانی مهدی بخشی مقدم، «دلبند» به 
تهیه کنندگی الهه نوبخت و کارگردانی یاسر طالبی، «نت‌های مسی یک رؤیا» به تهیه کنندگی مرتضی شعبانی و کارگردانی رضا فرهمند. 
با«آشغال‌های‌دوست‌داشتنی»تا1400!
فیلم سینمایی «آشغال‌های دوست‌داشتنی» به کارگردانی آقای محسن امیریوسفی فیلمی است که چندسال پیش ساخته شد اما به‌دلیل مشکلاتی که داشت اجازه اکران پیدا نکرد.
 این فیلم در چند دوره گذشته جشنواره فرم حضور در این رویداد را پر کرد اما رنگ فجر را ندید. سال گذشته اعلام شد فیلم امیریوسفی در سال95 توسط هیأت انتخاب بازبینی شده و به همین علت امکان شرکت دوباره در این گزینش را ندارد. سازندگان این فیلم در جواب گفتند که فیلم‌شان برای هیأت انتخاب صرفاً نمایش داده شده اما مورد قضاوت قرار نگرفته است. سال قبل با تمام حواشی کارگردان آشغال‌های دوست‌داشتنی خبر انصراف از جشنواره را اعلام کرد و گفت، آقای ابراهیم داروغه‌زاده، معاون ارزشیابی سازمان سینمایی کتباً تعهد داده فیلم را به اکران برساند. اما با گذشت یک سال هم‌چنان این اتفاق رخ نداد و بازهم آشغال‌های دوست‌داشتنی فرم جشنواره را پر کرد. این بار مسوولان جشنواره اعلام کردند، بیش از شش سال از تولید این فیلم می‌گذرد و قانوناً تنها فیلم‌های تولید سال96 به بعد امکان حضور دراین رویداد را دارند. امیریوسفی هم گفت اگر فیلمش را برای هیأت انتخاب اکران نکنند به سازمان بازرسی شکایت خواهد کرد. 
پس از این اتفاقات و صحبت‌های دبیر جشنواره، خبرنگار «صبح‌نو» درنشست خبری از داروغه‌زاده سؤال کرد: «اگر طبق قانون این فیلم به دلیل سال تولیدش امکان حضور در جشنواره را ندارد، چرا سال قبل یا قبل‌ترش با استناد به همین قانون، پرونده آشغال‌های دوست‌داشتنی برای همیشه درباره جشنواره بسته نشد؟ جدای از کیفیت و مضمون فیلم، دلیل این همه طولانی شدن مسأله اکران فیلم در جشنواره چیست؟ آیا قرار است تا سال1400 این فیلم فرم جشنواره را 
پر کند؟!» 
دبیر جشنواره در پاسخ به سؤال خبرنگار «صبح‌نو» گفت: «پاسخ این سؤال را مدیر دبیرخانه از نظر قانونی اعلام کرد. فیلم‌هایی که قبل از سال نود و شش تولید شده‌اند، نمی‌توانند در این جشنواره حضور پیدا کنند اما این فیلم سال نود و یک تولید شد و تا سال نود و شش پروانه نمایش نداشت اما در مدیریت ما پروانه گرفت. علت نداشتن پروانه هم این بود که بخش‌های کوتاهی درباره حوادث سال هشتاد و هشت بود و به‌دلیل سوءتفاهم نتوانسته بود پروانه نمایش بگیرد
 اما با گفت‌وگو با کارگردان این سوءتفاهم‌ها حل و پروانه نمایش گرفت. وی افزود: از نظر من فیلم خوب و موضوع آن درباره وحدت و گفت‌وگو است و امیدوارم سوءتفاهم‌های این فیلم برطرف شود. فیلم‌هایی از این دست داشتیم که سوءتفاهم داشتند، اما سال گذشته اکران شدند. امیدوارم مقداری درباره حوزه فرهنگ که یک حوزه نرم است، انعطاف داشته باشیم و اجازه دهیم گفت‌وگویی‌هایی که هم سو با نظر ما نیست بیان‌شود و کرسی‌های آزاداندیشی رواج پیدا کند. امیدوارم فرصتی ایجاد شود تا فضای آرامی برای نزدیک شدن دل‌ها ایجاد شود.» پس از این جملات، محسن امیریوسفی که طبق وعده قبلی‌اش به نشست آمده بود شروع به صحبت کرد و گفت: «سؤال من از هیأت انتخاب این است که چرا استثنایی به نام آشغال‌های دوست داشتنی ایجاد کردند. من تا گور بروم این فیلم اکران می‌شود یا نه؟ شما در اینجا نشسته‌اید و چنان می‌گویید که کرسی‌های آزاداندیشی رواج پیدا کند اما این کرسی‌ها در سر من و عواملم شکست. آقای داروغه‌زاده واقعیت‌ها را بگویید من به شورای امنیت ملی هم رفتم اما پاسخی نگرفتم چراکه این موضوع به سینما و جشنواره سال92برمی‌گردد. آقای داروغه‌زاده شما وارث این ندانم‌کاری هستید. من ۶ سال به‌دنبال فیلمم هستم آیا من نمی‌توانستم فیلمم را به جشنواره‌های خارجی بدهم؟ آیا در چهل سالگی انقلاب، اکران این فیلم حقم نیست؟ وی افزود: ما برخی سکانس‌ها را تازه گرفته‌ایم پس فیلم محصول امسال است؛ با کلمات بازی نکنید. چرا آقای سیمونیان را وادار می‌کنید حرف‌های نابجا بگوید. صادقانه بگویید امیریوسفی پایت را به جشنواره نگذار. من ۱۲ سال است فیلمی در جشنواره ندارم.» پس از این حواشی کارگردان فیلم آشغال‌های دوست‌داشتنی در پاسخ به خبرنگار«صبح‌نو» مبنی بر این که بالاخره تکلیف فیلمش چه خواهد، گفت: «راستش فعلاً نمی‌دانم. باید با آقای انتظامی ریاست جدید سازمان سینمایی جلسه‌ای داشته باشم. فعلاً هم‌چنان صبر خواهم کرد.»

کمدی‌های‌باشخصیت‌داریم!
پس از پایان نشست داغ جشنواره سی‌وهفتم، مسوولان و اعضای هیأت انتخاب به طور جداگانه با رسانه‌ها مشغول گفت‌وگو شدند. آقای رضا مقصودی از اعضای هیأت انتخاب آثار این دوره از جشنواره، از نویسندگان شناخته‌شده سینما-خصوصاً حوزه کمدی- است. وی در ماه‌های اخیر فیلم سینمایی «خجالت نکش» را هم کارگردانی کرده بود. این عضو هیأت انتخاب فیلم‌های فجر درباره تنوع ژانر فیلم‌های جشنواره امسال به خبرنگار «صبح‌نو» گفت: «تلاش کردیم تنوع لازم را با توجه به کیفیت فیلم‌ها مدنظر داشته باشیم. 
به هرحال حجم زیادی از فیلم‌ها متقاضی حضور در جشنواره می‌شوند و ما آن‌ها را بازبینی می‌کنیم. هیأت انتخاب موظف است با توجه به کیفیت کارها این فیلم‌ها را انتخاب کند و تنوع ژانر در مرتبه بعدی اهمیت است.» مقصودی ادامه داد: « البته مسأله لزوم تنوع ژانر در جشنواره هم برای‌مان اهمیت دارد. امسال این اتفاق رخ داد. فیلم‌هایی از ژانرهای مختلف در سبد جشنواره امسال وجود دارد. سعی کردیم یک ویترین دقیقی از سال آینده سینمای ایران ارائه دهیم.» این کارگردان درباره کیفیت و جایگاه کمدی‌های جشنواره سی‌وهفتم
 بیان کرد: « بله حتماً! کمدی‌هایی داریم که سر و شکل خوبی دارند. باشخصیت‌اند و ایده‌های خوبی دارند. امیدواریم که مخاطبان از آن‌ها لذت ببرند.»

برای‌فیلمساز،حق‌تألیف‌قائل‌شویم
یکی دیگر از موارد حاشیه‌ساز جشنواره امسال، حضور فیلم «یلدا» به کارگردانی آقای مسعود بخشی در بخش نگاه‌نو است. بخشی چند سال قبل فیلم «یک‌خانواده محترم» را ساخت و در خارج از کشور به نمایش درآورد.
 این فیلم به قدری حاشیه‌ساز و مسأله‌دار بود که بسیاری از کارشناسان آن را یک فیلم ضدایرانی معرفی کردند. با اعلام خبر اکران فیلم جدید این فیلمساز انتقادات زیادی نسبت به انتخاب این فیلم توسط جشنواره شکل گرفت. منتقدان با توضیح درباره فیلم سیاه قبلی این فیلمساز مدعی بودند با گذشت چند سال از تولید «یک خانواده محترم» هنوز بخشی نه تنها بابت فیلمش عذرخواهی نکرده، حتی توضیحی هم نسبت به آن ارائه نداده است. از سوی دیگر عده‌ای عنوان کردند که با وجود یک خانواده محترم، «یلدا» دومین فیلم بخشی به‌حساب می‌آید و قانوناً حق شرکت در بخش نگاه‌نو را ندارد. 
پس از این حواشی، مسوولان جشنواره اعلام کردند فیلم اول بخشی مجوزش ویدئویی بوده و به همین خاطر فیلم جدیدش درواقع فیلم‌اول سینمایی شناخته می‌شود؛ پس حق شرکت در بخش نگاه‌نو را دارد. اما درباره حواشی مهم‌تر کارگردان «یلدا» صحبت خاصی نشد. آقای بهروز شعیبی از کارگردانان شناخته‌شده و کاربلد سینمای ایران است که امسال عضو هیأت انتخاب جشنواره است. بهروز شعیبی درباره انتقادات صورت گرفته بابت انتخاب «یلدا» و حواشی کارگردانش به خبرنگار «صبح‌نو» گفت: «اجازه بدهید ابتدا فیلم جدیدش دیده شود. درحال حاضر هرچه بگویم کامل نیست. بهتر است فعلاً قضاوت نکنیم. هرفیلمساز آن‌چه را که در همان مقطع زمانی لازم می‌داند ساخته شود می‌سازد. حق تألیفی فیلمساز را به رسمیت بشناسیم.» کارگردان سیانور ادامه داد: « شخصاً این نگاه را که دیگران را قضاوت کنیم و در جهت این باشیم که او در کل کار نکند دوست ندارم. درباره جزییات فیلم باید منتظر اکرانش بمانیم و آن موقع حرف بزنیم.»
 

captcha
شماره‌های پیشین