627
شنبه، ۱۵ دی ۱۳۹۷
1
محمد باقر قالیباف در یادواره شهدای  اردکان یزد:

چهاردرصدی‌های رانت‌خوار  هرروز فربه‌تر می‌شوند

بازخوانی چهره دینی انقلاب 1357 در عکس‌های یک روشنفکر تمام‌عیار

پرسه‌ای در قاب‌های انقلاب

نمایشگاه عکس «حوالی؛ انقلاب در پرسه‎های کامران شیردل» از نهم آذرماه در مرکز نبشی به نمایش درآمده است و تا پنجم بهمن‌ماه ادامه خواهد داشت. این نمایشگاه عکس‌های کامران شیردل؛ مستندساز ایرانی از روزهای انقلاب اسلامی در سال 57 را برای نخستین‌بار به نمایش گذاشته است. عکس‌هایی که روایتی تازه و منحصر به فرد از این روزهایی داغ تاریخ معاصر ایران به دست می‌دهد. در این گزارش تلاش کرده‌ایم ضمن معرفی و بررسی این نمایشگاه با مرور کارنامه حرفه‌ای شیردل ریشه‌های شکل‌گیری عکس‌های او را بررسی کنیم.

«صبح نو» عملکرد 5 ساله قاضی زاده هاشمی در وزارت بهداشت را بررسی کرد

به «سلامت»

دعواهای قاضی‌زاده‌هاشمی با سازمان برنامه‌و‌بودجه آنقدر دنباله‌دار شد تا بالاخره رییس‌جمهوری ناچار به پذیرفتن استعفای وی و انتخاب سرپرست برای این وزارتخانه شد. حالا آقای سعید نمکی، معاون محمدباقر نوبخت به‌عنوان سرپرست وزارت بهداشت انتخاب شده است. نمکی نگاه کاملاً متفاوتی نسبت به قاضی زاده هاشمی دارد و معتقد است با همین افزایش چهاربرابری بودجه هم می‌توان حوزه سلامت کشور را اداره کرد. به‌نظر می‌رسد دولت با انتخاب نمکی به‌دنبال برداشتن گام‌های مدیریت هزینه در این حوزه است، اقداماتی که با وجود تأکید آن‌ها در برنامه پنجم و ششم توسعه قاضی‌زاده‌هاشمی از انجام آن‌ها سر باز زد.

چهارشنبه گذشته بوی نامطبوعی در تهران استشمام شد این موضوع فردا در جلسه شورای شهر بررسی می‌شود

ماجرای بودار تهران

چهارشنبه گذشته بوی نامطبوعی سبب آزار شهروندان تهرانی شد که کارگروه ویژه‌ای در محیط زیست شهر تهران به‌منظور شناسایی منبع متصاعدکننده این بوی نامطبوع، تشکیل شد اما اعلام کرد که نتوانست منشأ بو را پیدا کند. البته با وجود تمام اظهار نظرها قرار است این مساله در جلسه فردای شورای شهر تهران نیز بررسی شود.

گفت‌وگوی«صبح‌نو»بافیلمسازان‌درحاشیه‌نشست‌خبری‌جشنواره‌فجر

کارگردان‌معترض و شیشه‌ای‌که‌شکست

روز گذشته نشست خبری جشنواره سی‌وهفتم فیلم فجر با حواشی زیاد و اعلام رسمی فیلم‌های راه‌یافته به بخش رقابتی این رویداد سینمایی برگزار شد.

نامزد اختصاصی در انتخابات 1400‌نیامده، انصراف داد

حزب اعتدال و توسعه زیر تیغ اصلاحات

رفاقت‌های سیاسی بوی نامطبوع گرفته است. اصلاح‌طلبان از خیانت حزب دولتی اعتدال و توسعه گلایه دارند و از آن سو پاستورنشین‌های حزبی از عهدشکنی ائتلاف 1392 شکوه می‌کنند. ناقوس جدال یاران سیاسی پیشین پرطنین است. آنان عزم نبرد برای انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم دارند.

آتش به خرمن اصحاب فتنه ۸۸

یادداشت مهدی فضائلی

به سوی حذف ضعیفان

یادداشت محمد محسن غفوریان

سر مقاله

جامعه رشید ایرانی

صبح نو

سر مقاله

جامعه رشید ایرانی

مروری بر مهم‌ترین جریان‌های خبری هفته گذشته هر مخاطبی را به یک نتیجه معنادار رهنمون می‌کند. تجمع تعدادی از دانشجویان و طلاب در برابر ساختمان خصوصی‌سازی، حذف نرده بعضی جایگاه‌های درجه دوم و سوم در نماز جمعه، انتقاداتی که به اظهارنظر یکی از فرماندهان جنگ درباره یکی از عملیات‌های دفاع مقدس شد و بعضی نمونه‌های مشابه حکایت از کم‌رنگ شدن هاله‌ها و خط و مرزهای پررنگ طبقاتی و سیاسی و حاکمیتی در نسبت حاکمیت با مردم است. اجازه بدهید این موضوع را از سمت دیگری بررسی کنیم. تا پیش از این، دوگانه مردم - دولت(حاکمیت) نوعی کاریزما بر مسائل ایجاد می‌کرد. کاریزمایی که یک سمت آن قدرت بوروکراتیک حاکمیت بود و سمت دیگر، افکار عمومی. این کاریزما بعضاً مشارکت عمومی و مردمی را در یک فرآیند سیاسی تحت تأثیر قرار می‌داد. حالا انگار که نظم دوگانه مزبور دچار نوعی درهم ریختگی به نفع افکار عمومی شده است. وجه تلویحی این ماجرا، رشد افکار عمومی و تعامل مؤثر با حاکمیت برای ارائه روایت بهتر و منطقی‌تر از موضوعات کلان است. روایتی که اجازه قدرت گرفتن بی‌حد و حصر کارگزاران بوروکراتیک را نداده و آن را محدود می‌کند. این حرکت‌های مردمی که با امر سیاسی فاصله دارند و در چارچوب سیاست‌های کلی حاکمیت گنجانده می‌شوند را باید به فال نیک گرفت و بستر مساعد رشدوپرورش آن را فراهم کرد. قطعاً حاکمیت رشید از یک جامعه رشید تولید می‌شود.

 

captcha
شماره‌های پیشین