626
چهارشنبه، ۱۲ دی ۱۳۹۷
14

خبر

حجت الاسلام پورامینی در نشست «فراز و فرودهای سلفی‌پژوهی» مطرح کرد

سلفیت بسیط تا سلفیون متکثر

نشست «فراز و فرودهای سلفی‌پژوهی» در ادامه همایش «نقش انقلاب اسلامی در تأسیس و توسعه علوم انسانی» با ارائه حجت‌الاسلام محمدباقر پورامینی، عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، هفته گذشته در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی قم برگزار شد.

صبح نو

خبر

شیراز نیمه اول اسفند میزبان کنگره ملی شعر دفاع مقدس می‌شود
دبیر بیست‌ویکمین کنگره ملی شعر دفاع مقدس گفت: نیمه اول اسفند‌ماه شیراز میزبان اختتامیه کنگره ملی شعر دفاع مقدس خواهد بود.آقای محمود اکرامی‌فر، دبیر بیست‌و‌یکمین کنگره ملی شعر دفاع مقدس در گفت‌وگو با  «فارس» درباره این دوره از جشنواره اظهار داشت: در‌حال‌حاضر جشنواره‌های استانی در حال برگزاری است و تاکنون حدود ۵۰‌درصد استان‌ها جشنواره‌های خود را برگزار کرده‌اند، سایر استان‌ها نیز تا پایان دی جشنواره خود را برپاخواهند کرد. وی با بیان اینکه نتایج استانی برای ما ارسال خواهد شد، گفت: قرار است نتایج استانی برای ما ارسال شود اما علاوه‌بر برترین‌های استانی آثار دبیر و داوران استان‌ها هم مستقیم ارسال خواهد شد. اکرامی‌فر با تأکید بر اینکه چنانچه دبیر شاعر باشد آثارشان مستقیم به تهران ارسال می‌شود تا مورد داوری قرار گیرد، افزود: آثار دبیر و داوران استانی هم به دبیرخانه ارسال خواهد شد تا به شکل یک‌جا داوری شود. 
وی با اشاره به برپایی اختتامیه این دوره در شیراز عنوان داشت: شیراز میزبان مراسم اختتامیه خواهد بود و طبق فراخوان واجدین شرایط به مراسم دعوت می‌شوند، ضمن اینکه مهمانان دیگری همچون شاعران، ادیبان و فعالان در حوزه شعر دفاع مقدس هم به مراسم دعوت می‌شوند. این مراسم نیمه اول اسفند برپا می‌شود. دبیر بیست‌و‌یکمین کنگره ملی شعر دفاع مقدس در پاسخ به اینکه اسامی داوران چه زمانی اعلام می‌شود اضافه کرد: به این دلیل که آثار کامل واصل نشده نمی‌توانیم اسامی داوران را اعلام کنیم هرچند لیست هیأت داوران مشخص است. 
وی در پایان آمار دقیق وصول آثار را ارائه نکرد و گفت: با توجه به اینکه بخشی از جشنواره شامل استان‌هاست از این رو نمی‌توان آماری در‌حال‌حاضر ارائه داد.

نشست برنده بوکرعربی
 با سینماگران‌ایران
واسینی الاعرج، نویسنده سرشناس الجزایری با سفر به ایران در همایشی ادبی و سینمایی شرکت می‌کند.خانم شکوه حسینی، مدیر گروه مطالعات زنان پژوهشگاه علوم انسانی در گفت‌وگو با «مهر» با اشاره به دعوت و حضور واسینی الاعرج، نویسنده سرشناس جهان عرب در ایران گفت: آقای الاعرج نویسنده مشهور الجزایری و خالق بیش از 300‌رمان و برنده جایزه بوکر عربی هستند که همراه همسرشان زینب الاعوج اواخر هفته جاری به تهران می‌آیند و در همایشی با موضوع «نسبت میان ادبیات و سینما» حضور خواهند داشت. وی ادامه داد: آقای الاعرج و همسرشان استاد دانشگاه الجزایر و سوربن هستند. پیش از این در سال‌1393 به دعوت ما در همایشی با عنوان «ادبیات معاصر الجزایر» به تهران سفر کردند. به تازگی و به دنبال تماسی که با ایشان داشتیم و نیز ابراز علاقه به ارائه مطالبی که درباره نسبت ادبیات و سینما که در دانشگاه سوربن به تدریس آن‌ها پرداخته‌اند؛ دعوت ما برای حضور در همایشی با عنوان «هم‌آوایی قلم و دوربین» را پذیرفتند.
حسینی افزود: این همایش به‌صورت سه‌روزه و با همکاری بنیاد سینمایی فارابی و مدرسه ملی سینما در تهران برگزار می‌شود. در روز اول همایش در  پژوهشگاه علوم انسانی که شنبه 15‌دی‌ماه خواهد بود به خوانش ایرانی از آثار واسینی الاعرج خواهیم پرداخت. این برنامه حاصل مطالعه جمعی دانشجویان ایرانی از آثار این نویسنده و ارائه نظرات‌شان درباره جهان داستانی اوست.  وی افزود: در برنامه دوم گفت‌وگویی میان آقای مسعود کیمیایی و آقای الاعرج با عنوان «سینمای ایران از پشت عینک عربی» برگزار می‌شود. در روز دوم همایش نشستی با حضور آقای الاعرج و آقای هوشنگ مرادی‌کرمانی با عنوان «مربای شیرین و زیتون تلخ» برگزار می‌شود. در روز سوم نیز برنامه‌ای با عنوان «شهرزاد ایران شهرزاد بغداد» با حضور آقای الاعرج و آقای حسن فتحی برگزار می‌شود و همچنین خانم چیستا یثربی و زینب الاعوج در نشستی با موضوع زنان کارگردان در سینمای ایران و اعراب به سخنرانی خواهند پرداخت.
به گفته حسینی در روز سه‌شنبه 18‌دی‌ماه نیز به میزبانی مدرسه ملی سینما کارگاهی با عنوان «‌اقتباس سینما از ادبیات با نگاهی به ادبیات جهان عرب و آثار نجیب محفوظ و احسان عبدالقدوس» از سوی آقای الاعرج برگزار می‌شود. 

captcha
شماره‌های پیشین