626
چهارشنبه، ۱۲ دی ۱۳۹۷
12
معاون فناوری مرکز ملی فضای مجازی در نشست رسانه‌ای «پیام‌رسان‌های داخلی؛ تقویت یا تضعیف» | سردار جلالی: تلگرام بر مبنای سندی که خودش منتشر کرد، می‌تواند امنیت ملی ما را حداقل در پنج مؤلفه تحت‌تاثیر قرار دهد

فراخوانی وزرا برای پاسخگویی؛ مجلس و دولت ما را نمی‌پذیرند

نشست رسانه‌ای «پیام‌رسان‌های داخلی؛ تقویت‌یا تضعیف» به‌منظور بررسی عملکرد پیام‌رسان‌های داخلی و نقش نهاد‌های مختلف در تقویت یا تضعیف آن برگزار شد. نشستی که حرف‌های مهمی در آن زده شد و البته افرادی که دارای سمت‌های مهمی در ارتباط با فضای مجازی کشور بودند، در آن شرکت کردند. آقای عباس آسوشه درباره این موضوع گفت که ما پنج سال همه بستر را به تلگرام دادیم و یک‌شبه نمی‌شود مردم را از آن جدا کرد. سردار جلالی هم از منظر پدافند غیرعامل به ماجرا نگاه کرد و این‌طور گفت که در حوزه موشکی، اجازه ورود تجهیزات خارجی به سایت‌ها نمی‌دهیم؛ اما به‌سادگی در حوزه شبکه‌های اجتماعی اجازه فعالیت به پیام‌رسان‌های خارجی را می‌دهیم. این متن تیترهای زیادی دارد و اگر دست ما بسته نبود شاید ده‌ها تیتر از آن منتشر می‌کردیم.

صبح نو

معاون فناوری مرکز ملی فضای مجازی در نشست رسانه‌ای «پیام‌رسان‌های داخلی؛ تقویت یا تضعیف» | سردار جلالی: تلگرام بر مبنای سندی که خودش منتشر کرد، می‌تواند امنیت ملی ما را حداقل در پنج مؤلفه تحت‌تاثیر قرار دهد

فراخوانی وزرا برای پاسخگویی؛ مجلس و دولت ما را نمی‌پذیرند

نشست رسانه‌ای «پیام‌رسان‌های داخلی؛ تقویت‌یا تضعیف» به‌منظور بررسی عملکرد پیام‌رسان‌های داخلی و نقش نهاد‌های مختلف در تقویت یا تضعیف آن برگزار شد. نشستی که حرف‌های مهمی در آن زده شد و البته افرادی که دارای سمت‌های مهمی در ارتباط با فضای مجازی کشور بودند، در آن شرکت کردند. آقای عباس آسوشه درباره این موضوع گفت که ما پنج سال همه بستر را به تلگرام دادیم و یک‌شبه نمی‌شود مردم را از آن جدا کرد. سردار جلالی هم از منظر پدافند غیرعامل به ماجرا نگاه کرد و این‌طور گفت که در حوزه موشکی، اجازه ورود تجهیزات خارجی به سایت‌ها نمی‌دهیم؛ اما به‌سادگی در حوزه شبکه‌های اجتماعی اجازه فعالیت به پیام‌رسان‌های خارجی را می‌دهیم. این متن تیترهای زیادی دارد و اگر دست ما بسته نبود شاید ده‌ها تیتر از آن منتشر می‌کردیم.

حمایت از پوسته‌های تلگرام باید قطع شود
یکی از سخنرانان این جلسه آقای عباس آسوشه، معاون فناوری مرکز ملی فضای مجازی بود. وی هفته قبل هم حرف‌های جنجالی زده بود. او ابتدا درباره پاسخگویی وزرای مربوطه در ارتباط با فضای مجازی گفت و افزود: تمام وزرایی را که در این مصوبه مسوولیت داشته‌اند، برای پاسخگویی به مرکز ملی فضای مجازی فراخوانده‌ایم. وزرا باید پاسخ دهند درباره مسوولیتی که برای حمایت از پیام‌رسان‌ها داشته‌اند چه کاری انجام داده‌اند. هاتگرام و تلگرام طلایی همچنان یکی از بحث‌های مهی است که آسوشه درباره مهلت دادن دوباره به آن گفت: هیچ مهلت دوباره‌ای بعد از ۳۰‌آذر‌ماه به این پیام‌رسان‌ها داده نشد. مقرر شده بود بعد از پایان مهلت و جدا نشدن آن‌ها از تلگرام، حمایت‌ها از هاتگرام و تلگرام طلایی برداشته شود. وظیفه اجرایی در این مورد بر‌عهده وزارت ارتباطات و قوه‌قضائیه است. قرار بود تا ۳۰‌آذر مستقل شوند و اگر نشدند، حمایت‌هایی که از آن‌ها صورت می‌گیرد، مثلاً ارتباطات بدون فیلتر که دراختیار آن‌ها قرار گرفته، دیگر به آن‌ها ارائه نشود.  آسوشه در پاسخ به انتقاداتی که به شورای عالی فضای مجازی و مرکز ملی فضای مجازی وارد است، گفت:‌ ایفای وظایفی که رهبر انقلاب برای شورای‌عالی فضای مجازی و مرکز ملی فضای مجازی درنظر گرفته‌اند، از سوی مجلس، دولت و بخش خصوصی قابل‌پذیرش نیست و تا زمانی که مرکز ملی فضای مجازی برای مثال در خدمت بخش خصوصی است، مورد اطمینان قرار می‌گیرد، اما به‌محض اینکه وارد حیطه واقعی وظایف خود می‌شود، صدایش درمی‌آید. اتفاقاً خوب شد که این مرکز ایجاد شد تا همه آقایان از لحاظ شرعی، عرفی و منطقی در تمام موارد این مرکز را مقصر دانسته و خود را از مسوولیت آزاد می‌کنند. آسوشه با انتقاد از اینکه مرکز ملی فضای مجازی هنوز ردیف بودجه‌ای ندارد، گفت: چطور بدون بودجه و فقط با ۵۰‌کارمندی که فقط حقوق دریافت می‌کنند، انتظار دارید این شورا وظایف خود را ایفا کند؟
وی دوباره پیکان انتقادات خود را به انحصار یک پیام‌رسان نشانه رفت و گفت: ما بیش از پنج سال مردم را مجبور به استفاده از تلگرام کردیم و کاربران را عادت دادیم تمام کارهای خانوادگی، اقتصادی و گفت‌وگوهای‌شان را در این بستر انجام دهند. چطور می‌توان کاربرانی که پنج سال یاد گرفته‌اند تمام فعالیت خود را در یک بستر انجام دهند، حالا آن بستر را ببندیم و هفت پیام‌رسان به آن‌ها معرفی کنیم و بگوییم که در این پیام‌رسان‌ها فعالیت کنند. زمانی که مردم را مجبور کردیم از وایبر به تلگرام کوچ کنند، هنوز مردم ما کاربران حرفه‌ای پیام‌رسان‌ها نبودند، امروز مردم در زمینه استفاده از پیام‌رسان‌ها حرفه‌ای هستند، در پنج سال گذشته همه چیز را به تلگرام دادیم، آیا آنچه ما برای حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی به آن‌ها دادیم با آنچه دشمنان ما به تلگرام دادند برابر است؟ ما در پنج سال گذشته همه جریان اطلاع‌رسانی کشور را دراختیار تلگرام گذاشتیم، آیا این فضا دراختیار سروش، ایتا و دیگر پیام‌رسان‌ها هم قرار گرفت؟
وی با اشاره به اظهارنظر مسوولی که می‌گوید پیام‌رسان‌های داخلی بعد از حمایت‌های دولتی لوس شده‌اند، گفت: چطور می‌شود کاربرانی را که پنج سال در بستر یک پیام‌رسان حرفه‌ای شده و به آن عادت کرده‌اند، ظرف سه‌سال به پیام‌رسانی منتقل کنیم که نه تیمش را دارد و نه از فرصت‌ها و امکانات تلگرام برخوردار است. معاون فناوری مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به توییت معاون وزیر درباره میزان اعتماد کاربران به پیام‌رسان‌های داخلی گفت:‌ این توییت خود تزریق عدم اعتماد به مردم بود.
وی با اشاره به آخرین نشستی که با مدیران پیام‌رسان‌های داخلی داشته، گفت: در آن نشست گزارشی از وضعیت پیام‌رسان‌ها بر مبنای سه مؤلفه سخت‌افزار، نرم‌افزار و امنیت داشتیم و اعلام کردیم که برنامه‌های خود را بر مبنای این ارزیابی‌ها برای رفع نقایص به ما بدهند؛ اما فقط دو پیام‌رسان به ما مراجعه کردند. معاون فناوری مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به نامه‌نگاری این مرکز با وزارتخانه‌ها و نهادهای مختلف، درباره تغییر ساختار اقتصادی، پولی و بانکی گفت: فضای مجازی از فضای واقعی جدا نیست و تنها اتفاقی که در این زمینه دارد می‌افتد این است که فضای مجازی دارد فضای واقعی ما را تغییر می‌دهد. 

تهدید امنیت ملی
 توسط تلگرام با پنج مؤلفه 
سردار غلامرضا جلالی، رییس سازمان پدافند غیرعامل هم در این نشست گفت: تلگرام در پنج مؤلفه امنیت ملی ما را تهدید می‌کند. در این فضا دچار ضعف قوانین، مقررات و تصمیم‌گیری‌ها، هم‌پوشانی وظایف و مشخص نبودن خطوط و مرزهای بین امنیت ملی و جنگ سایبری و فیزیکی هستیم. از آنجا که تهدیدهای سایبری امنیت ملی را در مؤلفه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی تحت فشار قرار می‌دهد از موضوعات حیاتی است و قاعدتاً بین دستگاه‌های مسوول نباید اختلاف‌نظری درباره آن وجود داشته باشد؛ اما متأسفانه می‌بینیم که اختلاف‌نظرهایی وجود دارد؛ رویه‌ای که در سایر موضوعات حیاتی از جمله موضوع هسته‌ای در کشور 
وجود ندارد.
وی وجود اختلاف‌نظر درباره مسائل مربوط به حوزه فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی را به‌دلیل اینکه این موارد در فرآیند بلوغ هستند، دانست و گفت: بر مبنای سندی که خود تلگرام چندی پیش منتشر کرد، تلگرام می‌تواند امنیت ملی ما را حداقل در پنج مؤلفه تحت‌تأثیر قرار دهد؛ این در حالی است که اگر موردی وجود داشته باشد که امنیت ملی ما را حتی در یک مؤلفه تحت‌تأثیر قرار دهد برای ما موضوع حیاتی به حساب می‌آید. مثلاً در حوزه موشکی؛ آیا اجازه می‌دهیم که تجهیزات خارجی وارد سایت‌های ما شود؟! اما چطور به این سادگی در حوزه شبکه‌های اجتماعی اجازه فعالیت به پیام‌رسان‌های خارجی را می‌دهیم. انحصار یک پیام‌رسان خارجی در کشور مطلقاً با امنیت ملی ما سازگار نیست. در زمینه کسب‌و‌کار، مبادلات بانکی، امنیت عمومی، فرهنگ، سیاست و اقتصاد انحصار پیام‌رسان تلگرام برای ما مخاطره‌آفرین است.
وی با اشاره به اینکه در زمینه پیام‌رسان‌های داخلی دو جریان «ما می‌توانیم» و «ما نمی‌توانیم» شکل گرفته است، گفت: شواهد و قرائن زیادی وجود دارد که «ما می‌توانیم»؛ چراکه در زمینه موشک که تکنولوژی آن بسیار سنگین‌تر از شبکه‌های اجتماعی است و در تمام ابزار و قطعات در چند لایه تحریم هستیم؛ توانستیم به دانش بومی دست پیدا کنیم، اما چطور در شبکه‌های اجتماعی نتوانیم! پس از انسداد تلگرام شاهد بودیم که پیام‌رسان‌های داخلی بسیار موفق ظاهر شدند، اما متأسفانه از این جریان حمایت نشد.

80درصد جرایم دادسرای رایانه‌ای
 متعلق به اینستاگرام و تلگرام است
دیگر سخنران نشست روز گذشته آقای جواد جاوید‌نیا‌، سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور بود که مجدداً نسبت‌به همکاری افرادی در داخل برای راه‌اندازی رمز ارز تلگرام‌(گرام) هشدار داد و گفت: هیچ ضمانتی برای گرام و سایر رمز ارزها وجود ندارد و همکاری در این زمینه اخلال در نظام اقتصادی کشور تلقی می‌شود.
جاوید‌نیا با اشاره به مصوبه شورای عالی فضای مجازی درباره ساماندهی پیام‌رسان‌ها و حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی گفت: در این زمینه قوه‌قضائیه وظیفه حمایتی در زمینه اعمال قوانین و مقررات را داشته است. تاکنون شکایت خاصی از مدیران پیام‌رسان‌های داخلی نداشته‌ایم؛ اما آنچه در مصوبه پیش‌بینی شده بود اختصاص شعبه‌ای به همین منظور بود که البته ما این را به معاونان جرایم رایانه‌ای دادستان‌های شهرستان‌ها اعلام کردیم که اگر شکایتی علیه پیام‌رسان‌ها مطرح شد در قالب دستور اداری به تهران اعلام شود تا قبل از ارجاع به شعبه در شعبه متمرکز در تهران به تمام شکایات در این زمینه رسیدگی شود.وی همچنین با اشاره به تکالیفی که در مصوبه یادشده برای سایر دستگاه‌ها برای حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی در نظر گرفته شده؛ اما بخشی از آن‌ها اجرا نشده است، گفت: در همین مورد وظایفی در رابطه با پیام‌رسان‌های داخلی و نظام‌مند‌کردن فعالیت پیام‌رسان‌های خارجی در ایران برعهده وزارت ارتباطات است که باید نسبت به صدور مجوز برای پیام‌رسان‌های خارجی و همچنین انتقال «بیگ‌دیتا» و اطلاعات کلان مردم به خارج از کشور تعیین تکلیف صورت گیرد.وی ادامه داد: بر مبنای مصوبه شورای عالی فضای مجازی، وزارت ارتباطات موظف بود تا علاوه‌بر حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی به ضابطه‌مند شدن پیام‌رسان‌های خارجی نیز اقدام کند؛ اما شاهد بودیم که هر چه برای مذاکره با مدیر پیام‌رسان خارجی اقدام کردند، حاضر به مذاکره نشد و مانعی هم برای فعالیت آن‌ها در داخل ایجاد نشد. 
سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور با اشاره به جرایمی که در بستر تلگرام و سایر شبکه‌های اجتماعی خارجی در کشور رخ می‌دهد گفت: در دادسرای جرایم رایانه‌ای امسال ۱۵‌هزار پرونده تشکیل شد که بالای ۸۰‌درصد این موارد به اینستاگرام و تلگرام برمی‌گردد؛ مردم از ما حفظ امنیت اطلاعات و همچنین پیگیری شکایت‌شان را می‌خواهند؛ اما این بستر فراهم نشده که به اطلاعات فردی که به حریم خصوصی کسی وارد شده یا جرمی در زمینه نشر اکاذیب مرتکب شده دست پیدا کنیم. در مصوبه سال‌۹۴ به تلگرام یک ماه مهلت داده شد که سرورها را به ایران بیاورد و اگر این کار را نکرد فیلتر ‌شود؛ اما این کار انجام نشد و بر زمین ماند و در این زمینه وزارت ارتباطات مجری بود؛ آیا اینکه مسوولی در برابر اجرای قانون مقاومت کند و سلیقه‌ای قانون را اجرا نکند، برای مردم قابل پذیرش است؟ قاعدتاً اگر احراز شود که مسوولی تعمداً قانون را اجرا نکرده است، باید برخورد قانونی با او انجام شود.
سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی با اشاره به اینکه فضای مجازی ابزار جنگ اقتصادی است، گفت: حتی در این زمینه مسوولان معتقدند که عامل اصلی سقوط ارزش ریال تلگرام بود. این روزها خبر می‌رسد که تلگرام با جمعی از فعالان تلگرامی جلساتی برگزار کرده تا گرام را راه‌اندازی کنند؛ مردم به هیچ‌وجه درگیر این بازی نشوند، چرا که اگر خریدند و تلگرام از بازگشت پول آن‌ها ممانعت کرد، مسوولیت بر‌عهده خودشان خواهد بود. هیچ ضمانتی برای گرام و دیگر ارزهای رمز پایه وجود ندارد و کسانی که در این زمینه فعالیت می‌کنند، اقدام آن‌ها اخلال در نظام اقتصادی تلقی می‌شود. اخیراً اخبار و اطلاعاتی واصل شده مبنی‌بر اینکه افرادی در داخل با پروکسی تلگرام همکاری می‌کنند یا سرورهای خود را در اختیار آن قرار می‌دهند که در این زمینه نیز در برخورد با افراد خاطی کوتاه نخواهیم آمد.

برخی مسوولان 
توانمندی داخلی را نمی‌ببینند
آقای محسن غفاری، مدیر پیام‌رسان ایتا نیز در سخنانی گفت: پیام‌رسان‌های داخلی توانمندی پوشش کل کشور را دارند، برخی از مسوولان یا این توانمندی را نمی‌بینند یا نمی‌خواهند ببینند.مدیر پیام‌رسان ایتا خاطرنشان کرد: هدف‌مان این است که دست دشمن را از فضای مجازی کوتاه کنیم و در جلسات خصوصی به مسوولان اعلام می‌کردیم که مدیران هاتگرام قصد جدا شدن از تلگرام ندارند. جالب بود مجموعه‌ای که سابقه پیام‌رسانی‌(هاتگرام) ندارد، می‌گفت تا دو ماه دیگر از تلگرام جدا می‌شود، اما تمدیدهای دو ماه، دو ماه به جایی نرسید؛ برای پیام‌رسان داخلی دو بال «سخت‌افزار» و «طراحی و تکنولوژی» نیاز است؛ اما به‌جای تقویت پیام‌رسان‌های داخلی و تقویت این دو بال، به پیام‌رسانی که یک بال داشت‌(هاتگرام) بال دوم دادند. قرار بود با فیلترینگ هوشمند، فضا را برای خانواده امن کنیم، مردم به پیام‌رسان‌های داخلی اعتماد دارند و اگر این نرم‌افزارها مجهز شوند، مردم به آن‌ها مراجعه می‌کنند. 

captcha
شماره‌های پیشین