sobhe-no.ir
625
سه شنبه، ۱۱ دی ۱۳۹۷
4

هند پول مربوط به خرید نفت ایران را از مالیات سنگین معاف کرد

روشنگری درباره یک توییت ناقص در برنامه زنده تلویزیونی

پاسخ فرمانده؛ کربلای 4 فریب نبود

ماجراها از یک توییت چند کاراکتری شروع شد. وقتی که سردار سابق جنگ توییت زد: «عملیات کربلای چهار برای فریب دشمن انجام شد. اگر تحلیلگر تاریخی در فهم آن فریب بخورد، پس وای به حال نوشته‌های او.» حال او می‌گوید: اگر به عقب برگردم دو کلمه از توییتم را حذف می‌کنم: «عملیات کربلای‌4 فریب دشمن شد.» و می‌گوید دیگر سعی می‌کنم در توییتر از جنگ صحبت نکنم.

صبح نو

روشنگری درباره یک توییت ناقص در برنامه زنده تلویزیونی

پاسخ فرمانده؛ کربلای 4 فریب نبود

ماجراها از یک توییت چند کاراکتری شروع شد. وقتی که سردار سابق جنگ توییت زد: «عملیات کربلای چهار برای فریب دشمن انجام شد. اگر تحلیلگر تاریخی در فهم آن فریب بخورد، پس وای به حال نوشته‌های او.» حال او می‌گوید: اگر به عقب برگردم دو کلمه از توییتم را حذف می‌کنم: «عملیات کربلای‌4 فریب دشمن شد.» و می‌گوید دیگر سعی می‌کنم در توییتر از جنگ صحبت نکنم.

بعد از توییت‌های آقای محسن رضایی درباره کربلای‌4 واکنش‌هایی گسترده و پی‌درپی در فضای مجازی 
شکل گرفت و این سؤال در افکار عمومی ایجاد شد که عملیات کربلای‌۴ یک «عملیات فریب» بوده است؟ واگر عملیات فریب بود چرا به خاطر انجام آن، شماری از رزمندگان اسلام جان باخته و به شهادت رسیده‌اند؟!
از سویی دیگر جریانی خاص نیز با بهره‌برداری از این توییت فرصت را برای سودجویی سیاسی خود مناسب دید و هر روز شاهد بودیم که روزنامه‌های این جریان واژه «عملیات فریب» را به طرق مختلف جلد خود می‌کردند. البته واکنش‌ها محدود به فضای مجازی و خبری نبود و  برخی از شخصیت‌ها و چهره‌های سیاسی هم درباره آن اظهارنظر کردند.
جدای از فرصت‌طلبی برخی افراد و جریان‌های خاص، این توییت ناقص، این برداشت را به ذهن مخاطب تداعی می‌کرد که فرماندهان جنگ عامدانه برای فریب صدام و کسب موفقیت و پیروزی در صحنه جنگ، حاضر شدند چندین هزار نفر از جوانان معصوم کشور را به قربانگاه بفرستند. اما روز گذشته محسن رضایی با حضور در برنامه «حالا خورشید» سعی کرد موضوعاتی را که نمی‌شد در پیام توییتری‌اش بنویسید و مفاهیم را به‌درستی به مخاطب منتقل کند، توضیح دهد؛ توضیحاتی که منجر‌به روشنگری درباره یکی از مهم‌ترین عملیات‌های دفاع مقدس شد.
او خود دریافته است که توییتر جای مباحث نظامی و جنگی نیست  و گفت اگر به سه‌روز قبل برگردم توییت کربلای‌۴ را دقیق‌تر می‌زدم و می‌نوشتم: «عملیات کربلای‌۴ فریب دشمن شد.»
او در توضیح این عملیات گفت: «ما 24‌ساعت بعد عملیات کربلای‌4 را تبدیل به عملیات فریب کردیم! ما از ابتدا به این فکر نکرده بودیم که این عملیات را عملیات فریب کنیم!»
محسن رضایی این‌گونه درباره استفاده از واژه فریب در توییت خود توضیح می‌دهد که «از کلیدواژه «فریب» استفاده کردم تا ذهن‌ها را به سمت عملیات فریب ترامپ ببرم.» او می‌گوید: «بحث فریب بودن عملیات‌ها و اینکه کربلای‌4 را به والفجر‌‌8 تعمیم می‌دهند، درست نیست. ما  در کربلای‌4 وقتی فهمیدیم که در شرایط خاصی هستیم، تصمیم گرفتیم که عملیات را به یک عملیات فریب تبدیل کنیم. این تبادل هم خیلی مهم بود. در آن زمان تنها راه ما 
این بود که نیروها از خرمشهر و آبادان به سمت اهواز رفتند. از تبلیغات هم استفاده کردیم و بعد از هر عملیاتی آن را تکرار می‌کردیم. مارش پیروزی می‌زدیم و همان کار را در آن زمان انجام دادیم. این عملیات را همه می‌دانستند.»
رضایی در ادامه برنامه «حالا خورشید» بیان داشت: «حتی امام می‌دانستند و شورای عالی دفاع که آقای خامنه‌ای حضور داشتند و آقای هاشمی به همراه آقای روحانی که از بوشهر به سمت منطقه عازم بودند در جریان این عملیات قرار داشتند و در مصاحبه مفصل مرحوم آقای هاشمی هم به این مسأله اشاره شده است. ما با مشورت فرماندهان و مسوولان این عملیات را مطرح کرده بودیم و تصمیم درباره کربلای‌4 و توقف و انجام و ساعت و زمان و مکان آن جمعی بوده است.»
وی با انتقاد از آمارهای نادرست درباره تعداد شهدا در عملیات کربلای‌4 گفت: «روز چهارم عملیات کربلای‌4، 991‌نفر آمار شهدا را به ما اعلام کردند و 15‌روز بعد آمار دقیق‌تر را 985‌نفر اعلام کردند.»
او با اشاره به دستاورد کربلای‌4 گفت: «اگر کربلای‌4 نبود کربلای‌5 انجام نمی‌شد و جنگ تا به امروز ادامه داشت، صدام بر سرکار بود، اختلاف کویت و عراق شکل نمی‌گرفت. پایان دادن جنگ کمتر از آزادسازی سرزمین‌ها نبود. 
در کربلای‌5 بود که قطعنامه‌598 به امضا رسید و صدام فهمید نمی‌تواند مقابل ایران دیوار باشد.»
او به خیال خود می‌خواسته به یک داستان تکراری خاتمه دهد؛ داستان «لو رفتن عملیات». اما زاویه‌ای که او برای پرداختن به موضوع عملیات و روشنگری درباره آن انتخاب کرده بود، اشتباه بود. اشتباهی که تبعات زیادی داشت و منجر به سوء‌استفاده برخی جریانات سیاسی و معاند شد.
اما سرلشکر قاسم سلیمانی مرد جنگ و دفاع برای توضیح این توییت ناقص به کمک سردار رضایی آمد. 
او در گفت‌وگویی تلفنی در برنامه «حالا خورشید» گفت: «در موضوعی که بیان می‌شود، نباید شخصیتی که در طول هشت سال دفاع مقدس فرماندهی جنگ را برعهده داشته است، مورد انتقاد و حتی عقده‌گشایی و شماتت قرار بگیرد.» سردار سلیمانی با بیان اینکه عملیات کربلای‌۴ عملیات اصلی بود نه فرعی، اظهار داشت: «ما عملیات‌هایی داشتیم که در طول سال برای آن برنامه‌ریزی کردیم و در طول ۵، 6‌ماه برای آن کار می‌کردیم، اما به موفقیت نرسیدیم. عملیات رمضان هم تا حدود اهداف اساسی رسیدیم اما به نتیجه نرسید. در والفجر مقدماتی که کارهای فراوانی پیرامونش صورت گرفت اما به نتیجه نرسید. ما ۵، ۶ عملیات داشتیم که منجر به موفقیت نشد، لذا ما در جنگ عملیات موفق و ناموفق داشتیم.»
فرمانده هشت سال جنگ تحمیلی با اشاره به بحث‌هایی که در فضای مجازی مطرح می‌شود، خاطرنشان کرد: «بعضی‌ها شماتت می‌کنند که چرا عملیات لو رفت و چرا آقای رضایی دستور عملیات داد؟ البته دستور ایشان دستور شخصی نبوده و یک جمعی تصمیم‌گیرنده در مسأله جنگ بودند. اما یک منطق نظامی وجود دارد و آن این‌که ما تقریباً در همه عملیات‌مان نسبتی از لورفتگی را داشتیم. برای مثال در عملیات والفجر‌۸ که یکی از غافلگیرانه‌ترین عملیات دفاع مقدس بود، شب لب رودخانه نشسته بودم. وقتی غواص‌های ما داخل آب شدند، دشمن نورافکن روی آب باز کرد و روی ساحل ما شلیک کرد. معنایش این است که ما باید عملیات را لغو می‌کردیم.»
وی با بیان مثال دیگری افزود: «در عملیات کربلای‌۵ روی دژ ایستاده بودم و نیروها آماده می‌شدند که وارد آب شوند. دشمن نزدیک صد کاتیوشا روی خط ما ریخت و این به این معناست که عملیات لو رفته و باید آن را لغو کنیم. اگر ما چنین تصوراتی را در جنگ مبنا قرار می‌دادیم، قادر به اجرای هیچ عملیاتی نبودیم و باید همه آن‌ها را متوقف می‌کردیم.» سردار سلیمانی با بیان اینکه منطق این‌که بگویند دشمن آتش باز کرد، نمی‌تواند مانع و متوقف‌کننده عملیاتی باشد که هشت ماه روی آن کار انجام شده است، تصریح کرد: «وقتی در حین عملیات کربلای‌۴ با مواجهه شدید دشمن روبه‌رو شدیم و دیدیم امکان عبور از جزیره وجود ندارد، آن وقت تصمیم‌گیری شد که عملیات متوقف شود.» وی با بیان این‌که یک نکته وجود دارد که آقای رضایی در بیان‌شان شاید می‌خواستند به آن اشاره کنند، تصریح کرد: «ما با فاصله کمتر از ۱۵‌روز عملیات کربلای‌۵ را که پیچیده‌تر از کربلای‌۴ بود، انجام دادیم و بزرگ‌ترین موفقیت را به دست آوردیم و خود بنده هم در عملیات کربلای‌۴ بودم و بلافاصله وارد عملیات کربلای‌۵ شدیم، آن وقت هم موافق نبودیم. بحث مفصلی محضر آقای هاشمی رفسنجانی پیرامون عملیات کربلای‌۵ شد. ایشان اصرار داشتند که عملیات انجام بگیرد.»

captcha
شماره‌های پیشین