sobhe-no.ir
625
سه شنبه، ۱۱ دی ۱۳۹۷
4

هند پول مربوط به خرید نفت ایران را از مالیات سنگین معاف کرد

روشنگری درباره یک توییت ناقص در برنامه زنده تلویزیونی

پاسخ فرمانده؛ کربلای 4 فریب نبود

ماجراها از یک توییت چند کاراکتری شروع شد. وقتی که سردار سابق جنگ توییت زد: «عملیات کربلای چهار برای فریب دشمن انجام شد. اگر تحلیلگر تاریخی در فهم آن فریب بخورد، پس وای به حال نوشته‌های او.» حال او می‌گوید: اگر به عقب برگردم دو کلمه از توییتم را حذف می‌کنم: «عملیات کربلای‌4 فریب دشمن شد.» و می‌گوید دیگر سعی می‌کنم در توییتر از جنگ صحبت نکنم.

صبح نو

هند پول مربوط به خرید نفت ایران را از مالیات سنگین معاف کرد

وزارت دارایی هند بهایی را که باید به ارز روپیه بابت واردات نفت به شرکت ملی نفت ایران پرداخت شود، از «مالیات تکلیفی» معاف کرده است. 
 حکمی که به رؤیت خبرگزاری «رویترز» رسیده نشان می‌دهد این معافیت از ۲۸‌دسامبر اجرایی شده و به پالایشگاه‌های نفت هند اجازه می‌دهد مسائل پیرامون 5/1‌میلیارد دلار پولی را که قرار است به شرکت ملی نفت ایران پرداخت شود، حل‌و‌فصل کنند.
ایران و هند روز د‌وم نوامبر توافق کردند مبادلات مربوط به نفت را به ارز روپیه و توسط بانک UCO انجام دهند. با وجود این، درآمد شرکت‌های خارجی که در حساب‌های بانک هند به‌صورت سپرده نگهداری می‌شود مشمول مالیات ۴۰‌درصدی می‌شود. این موضوع توافق مورد‌نظر را برای طرف ایرانی بی‌اثر می‌کرد و به‌همین دلیل پالایشگاه‌های هند پرداخت پول را تا زمان معرفی این معافیت‌ها متوقف کردند.
سند دیگری که به رویت «رویترز» رسیده حاکی از آن است که ایران می‌تواند از پول مربوط به فروش نفت به هند برای جبران هزینه‌های خود اعم از واردات کالا از هند، تأمین هزینه‌های مقرهای دیپلماتیکش در این کشور، سرمایه‌گذاری مستقیم در پروژه‌های هند و تأمین مالی دانشجویان ایرانی در هند استفاده کند.
یک مقام هندی گفت: «در دور قبلی تحریم‌ها به ایران اجازه داده شده بود از این وجوه برای واردات کالا استفاده کند، اما این بار دامنه این مبادلات به‌نحوی گسترش داده شدند که به نفع هر دو کشور باشد.»
خبرگزاری «رویترز» نوشته در این حکم تنها به نفت خام اشاره شده؛ این 
به معنای آن است که واردات سایر کالاها اعم از کود، گاز مایع و واکس مشمول این معافیت‌ها نخواهند بود.
هند که بعد از چین دومین مشتری نفتی ایران محسوب می‌شود، تصمیم گرفته با توجه به بسته بودن کانال‌های بانکی با ایران به‌دلیل تحریم‌های یکجانبه آمریکا، بهای نفت وارداتی از این کشور را به روپیه پرداخت کند.
دولت آمریکا از نخستین روزهای اجرایی شدن توافق هسته‌ای برجام کارشکنی‌ها در اجرای آن و تلاش برای کاستن از مزایای اقتصادی ایران از آن را آغاز کرد. با روی کار آمدن «دونالد ترامپ» به‌عنوان رییس‌جمهوری آمریکا این کارشکنی‌ها شدت گرفت و او بارها تهدید کرد کشورش را از توافق هسته‌ای خارج خواهد کرد.
ترامپ سرانجام سه‌شنبه ۸‌می‌(۱۸‌اردیبهشت‌ماه) به‌طور یکجانبه آمریکا را از برجام خارج کرد. خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد تحریم‌ها علیه ایران پس از دوره‌های زمانی ۹۰ و ۱۸۰‌روزه احیا خواهند شد. 
او شامگاه ۱۵‌مردادماه با امضای فرمانی رسماً دستور اجرای نخستین بسته تحریم‌ها علیه ایران را صادر کرد. دومین بسته تحریم‌ها که بخش‌های کشتیرانی، مالی و انرژی ایران را هدف قرار می‌دهند هم از روز ۱۴‌آبان‌ماه از سر گرفته شده‌اند.
دولت ترامپ، در این بسته تحریم‌ها از تلاش‌های اولیه برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران عقب‌نشینی کرده و برای هشت کشور معافیت از تحریم‌های نفتی صادر کرد. 
تصمیم ترامپ برای اعمال مجدد تحریم‌ها علیه ایران با مخالفت‌های زیادی در سراسر جهان رو‌به‌شده است و غیر از رژیم صهیونیستی و برخی کشورهای عربی، جامعه جهانی به مخالفت با آن برخاسته‌اند.

وزارت اطلاعات شبکه مفسدان اقتصادی ارز دولتی را منهدم کرد
 سربازان گمنام امام زمان ؟عج؟در استان کردستان با هوشیاری و اقدامات به‌هنگام، پیچیده و گسترده اطلاعاتی، شبکه‌ای از مفسدان اقتصادی و سوء‌استفاده‌کنندگان ارز دولتی را شناسایی، منهدم و ۱۱‌نفر از عناصر اصلی آن را دستگیر کردند.
در شرایط حساس اقتصادی و لزوم برنامه‌ریزی دقیق در استفاده از ذخایر ارزی، این شبکه معادل چهار هزار و ۷۰۰‌میلیارد تومان ارز دولتی را به بهانه واردات کالاهای ضروری مردم از کشور خارج و در برخی از کشورها سرمایه‌گذاری کرده ‌بود که با هوشیاری سربازان گمنام امام زمان ؟عج؟ در دام افتادند.
این شبکه ارز مورد اشاره را با استفاده از کارت‌های بازرگانی شرکت‌های صوری و با جعل پیش‌فاکتور برای ثبت سفارش واردات کالاهای ضروری و همچنین با پرداخت رشوه از بانک‌های مختلف دریافت کرده است و با 
عدم انجام تعهدات ارزی و استفاده از ترفندهای مختلف، مانع از اجرای اقدامات قانونی بانک‌ها در پیگیری اعتبارات ارزی شدند.
در این اطلاعیه آمده است: «وزارت اطلاعات به عموم مردم شریف ایران توصیه می‌کند موارد سوء‌استفاده مالی، به‌ویژه درحوزه ارز دولتی را از طریق تلفن‌۱۱۳ به ادارات کل اطلاعات استان خود اطلاع دهند تا با اقدام به‌موقع از گسترش آثار سوء اقدامات مجرمانه جلوگیری شود.»

captcha
شماره‌های پیشین