sobhe-no.ir
625
سه شنبه، ۱۱ دی ۱۳۹۷
15
جشنواره عمار به ایستگاه نهم رسید

مثل مردم، رنگارنگ و متنوع

عصر یکشنبه آیین افتتاحیه نهمین جشنواره مردمی فیلم عمار برگزار شد. افتتاحیه‌ها و اختتامیه‌های عمار هر سال مهمانانی متفاوت و ویژه دارد؛ میهمان ویژه افتتاحیه امسال دختر مجاهد بزرگ نیجریه‌ای، شیخ ابراهیم زکزاکی بود. برنامه ویژه افتتاحیه هم به تقدیر از حامد زمانی اختصاص داشت. خواننده‌ای که با آثارش موجی تازه از موسیقی انقلابی را به راه انداخت تا به تعبیر عماری‌ها «حماسه‌خوان زمانه فتح» باشد. این آیین با حضور نادر طالب‌زاده، وحید جلیلی، خانواده گرانقدر شهدا و جمعی از هنرمندان و علاقه‌مندان در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار شد.

صبح نو

جشنواره عمار به ایستگاه نهم رسید

مثل مردم، رنگارنگ و متنوع

عصر یکشنبه آیین افتتاحیه نهمین جشنواره مردمی فیلم عمار برگزار شد. افتتاحیه‌ها و اختتامیه‌های عمار هر سال مهمانانی متفاوت و ویژه دارد؛ میهمان ویژه افتتاحیه امسال دختر مجاهد بزرگ نیجریه‌ای، شیخ ابراهیم زکزاکی بود. برنامه ویژه افتتاحیه هم به تقدیر از حامد زمانی اختصاص داشت. خواننده‌ای که با آثارش موجی تازه از موسیقی انقلابی را به راه انداخت تا به تعبیر عماری‌ها «حماسه‌خوان زمانه فتح» باشد. این آیین با حضور نادر طالب‌زاده، وحید جلیلی، خانواده گرانقدر شهدا و جمعی از هنرمندان و علاقه‌مندان در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار شد.

راه مقابله با فتنه اقتصادی مشخص شده است
در ابتدای این مراسم مهندس مهدی دوستی، مدیر پالایشگاه ستاره خلیج فارس صحبت کرد و گفت: این روزها بحث روز کشور مواجهه با مسائل اقتصادی است. هدف دشمن، القای ناامیدی و یأس است و می‌خواهد به مردم القا کند که جمهوری اسلامی ایران نمی‌تواند کاری انجام دهد. این موضوع در حالی است که در مقابل تلاش می‌کند تا جلوی ما را بگیرد، چرا که می‌داند جمهوری اسلامی در حال الگو شدن در دنیاست.وی ادامه داد: از ابتدای انقلاب تاکنون، با سه فتنه روبه‌رو بودیم؛ جنگ، سیاست و اقتصاد. در مورد فتنه اول و دوم، راه روشن توسط امام خمینی ؟ره؟ و مقام معظم رهبری مشخص شده بود و امروز نیز راه مقابله با فتنه اقتصادی توسط امام خامنه‌ای معین شده است و وظیفه ماست که در این راه حرکت کنیم. دشمنان ما هوشمندانه پالایشگاه مهم ستاره خلیج فارس را تحریم کردند، ما اکنون باید سه کلید‌واژه مهم را مورد توجه قرار دهیم؛ فرهنگ اقتصادی، بصیرت اقتصادی و غیرت اقتصادی.

معرفی بخش اول برگزیدگان
 زهرا چخماقی، «دست‌کش ننه عصمت» را با خود به خانه برد
در بخش بعدی این مراسم، از برگزیدگان بخش‌های هنری مختلف تقدیر به عمل آمد.

بخش پویانمایی
لوح افتخار بخش پویانمایی به اثر «روز از نو» به کارگردانی آقای حسن اسدی رسید. همچنین فانوس جشنواره به پویانمایی «شهر هزار کبوتر» به کارگردانی آقای پوریا نیک‌منش و خانم مریم هاشم‌نژاد رسید.
بخش نماهنگ
فانوس جشنواره به نماهنگ «علی‌کوچولو» به کارگردانی آقای حامد حیدری رسید. همچنین جایزه ویژه این بخش به سیدمهدی حسینی برای نماهنگ‌های «قاصدک»، «خلوت خوب» و «خونه مادر بزرگه» اهدا شد.

برنامه تلویزیونی
لوح افتخار بهترین برنامه تلویزیونی به مستند «به وقت جام» به کارگردانی آقای علیرضا بوالی رسید. همچنین فانوس این بخش به برنامه تلویزیونی «دوران» به تهیه‌کنندگی آقای فرشاد منجزی اهدا شد.

بخش تلویزیون اینترنتی
لوح افتخار نهمین جشنواره مردمی فیلم عمار در بخش تلویزیون اینترنتی به اثر«یک بوم و دو هوا» به تهیه‌کنندگی خانم فاطمه احمدی رسید. همچنین فانوس این بخش به برنامه «شهرآرا» به تهیه‌کنندگی آقای میلاد گودرزی داده شد.

آیتم‌های تلویزیونی، موشن‌گرافیک و کلیپ
هیأت داوران در این بخش هیچ اثری را شایسته تقدیر ندانستند.

بخش گزارش خبری
لوح افتخار این بخش به گزارش خبری «معلمانی که کارگری می‌کنند» به کارگردانی آقای کاظم دهقانی‌اشکذری رسید. همچنین فانوس بهترین گزارش خبری به «قاچاق سوخت» به کارگردانی آقای سعید پرویزی رسید.
جایزه ویژه بخش گزارش خبری نهمین جشنواره مردمی فیلم عمار به خانم زهرا چخماقی، خبرنگار صدا‌و‌سیما و به پاس تلاش و مجاهدات‌ او در گزارش‌های خبری این مرکز داده شد. چخماقی جایزه ویژه این بخش را که «دستکش ننه عصمت» بود  از خانواده شهدا دریافت کرد و پس از دریافت این جایزه ویژه گفت: تلاش می‌کنم تا وظیفه‌ام را به بهترین نحو انجام دهم، از همه شما و به‌ویژه خانواده شهدا درخواست دارم تا در این راه برایم دعا کنید.

مراسم تقدیر از شیخ ابراهیم زکزاکی؛ تقاضای دعا برای سلامتی شیخ زکزاکی توسط دخترش
در بخش دیگری از این مراسم، نوبت به تقدیر از شیخ ابراهیم زکزاکی، رهبر مسلمانان نیجریه رسید. آقای نادر طالب‌زاده در این بخش صحبت کرد و گفت: در مقطعی سخت که فشارهای زیادی بر دوش مردم است، فرصت‌هایی پیش می‌آید که امید مجدد و تنفس جدیدی را فراهم می‌کند.  به جوانان این جشنواره خدا قوت گفته و از فیلم‌سازان آن در طی این 9‌دوره تشکر می‌کنم. فیلم‌سازان شجاعی که در فیلم‌های خود مسائلی را بیان می‌کنند که باعث می‌شود انقلاب اسلامی در مسیر اصلی معمار خود قرار بگیرد. 
امیدوارم که با ابزار فیلم بتوانیم این راه را ادامه بدهیم. من خیلی خوش‌بین به آینده هستم چون عمار جایگاه خود را پیدا
 کرده است. وی ادامه داد: یادمان نرود که وعده اصلی انقلاب اسلامی کمک به مستضعفین است و باید حواس‌مان هم به داخل کشور و هم به خارج از کشور باشد. اولویت اصلی، داخل کشور است و سپس باید به قاره آفریقا توجه ویژه‌ای داشته باشیم. شیخ زکزاکی نشان داد که به دنبال کشف حقیقت است.  قاره آفریقا بسیار مستعد است. 
نشانه این قاره مستعد تحول سریع این مردم است و ان‌شاءالله که در آینده شاهد توسعه این جریان باشیم. باید اشاره کنم که امروز جای جهاد سازندگی بسیار خالی است، آنان روزگاری در آفریقا فعال بودند و کار می‌کردند، امیدوارم که بتوانیم این نهاد انقلابی را احیاء کنیم و در مناطق دنیا به کار بیندازیم.در ادامه با حضور نادر طالب‌زاده، مادر شهید عباس بابایی و خانواده شهید جعفری، آیین بزرگداشت شیخ زکزاکی برگزار شد.دختر شیخ ابراهیم زکزاکی که جایزه ویژه این جشنواره را دریافت کرده بود، پشت تریبون قرار گرفت و گفت: پدرم با این که 6‌فرزند خود را از دست داده است و بارها به زندان رفته، هیچ وقت حرفش را عوض نکرد و آن هم این بود که اسلام باید در تمام دنیا حاکم باشد. اکنون ایشان به دلیل برخورد تیر، یکی از چشم‌هایش را از دست داده است و چشم دیگر او نیز بینایی بسیار کمی دارد. ایشان نیاز به جراحی دارد؛ اما حکومت ظالم نیجریه اجازه نمی‌دهد که ایشان این کار را انجام دهد. از همه شما می‌خواهم که برای پدرم و همه مظلومان دنیا دعا کنید.

معرفی بخش دوم برگزیدگان 
در بخش دیگر این مراسم برگزیدگان بخش‌های دیگر جشنواره معرفی شدند.

بخش فیلم ما
لوح افتخار این بخش به فیلم «یدی» به کارگردانی یزدان عربی رسید. 
همچنین فانوس این بخش به فیلم «کلت» به کارگردانی خانم سپیده شراحی اهدا شد.

بخش فیلمنامه
لوح افتخار بهترین فیلمنامه به «اینجا سرزمین من است»، نوشته سید‌مهدی میرقیاسی اهدا شد. همچنین در این بخش آقای رضا دانش‌پژوه و آقای میثم مهدوی‌راد جایزه بهترین «طرح فیلمنامه» را دریافت کردند.
فانوس بهترین فیلمنامه بلند به «لیست شنبه» نوشته آقایان محمد‌صادق رمضانی و حجت احمدی‌زر رسید.

بخش نقد، مقالات و پژوهش‌های سینمایی
فانوس بهترین پژوهش سینمایی به «مطالعه توزیع مردمی محصولات رسانه‌ای در اکران مردمی جشنواره عمار» نوشته آقای رسول احمدی اهدا شد.

معرفی بهترین اکران‌کننده‌های مردمی
جایزه بهترین اکران‌کننده مردمی به ترتیب به خانم شهربانو عباسی از گروه اکران شهرستان آباده و خانم آرزو میرآوندی از گروه اکران شهرستان باغ‌ملک داده شد.

مراسم تقدیر از حامد زمانی
 همراه با درد دل‌های او؛ چرا کم‌کار شدم؟ 
تقدیر دوم نهمین جشنواره مردمی عمار به آقای حامد زمانی، خواننده برجسته کشور اختصاص داشت. در این بخش و پس از پخش مستندی از گفت‌وگو با خانواده حامد زمانی، او با همراهی علیرضا احمدی‌روشن، فرزند شهید احمدی‌روشن به روی صحنه آمد. 
زمانی در این مراسم بزرگداشت گفت: دو، سه سالی است که کمتر مرا می‌بینید و این موضوع دلایل زیادی دارد. دو، سه ماه  پیش  مشکلاتی برایم پیش آمد که فکر نمی‌کردم به این زودی بتوانم دوباره شما را ببینم. 
جنس بچه‌های عمار برای من واقعاً متفاوت از بقیه است و هرکسی که طعم این رفاقت را چشیده است، می‌داند که این نزدیکی از جنس معرفت است. من لایق تجلیل نیستم و امشب، شب تجلیل از شماهاست.
 به گزارش «تسنیم» وی ادامه داد: چیزی که این روزها از ما می‌گیرند، اعتماد‌به‌نفس است. چه خودی‌ها و چه غیرخودی‌ها اعتماد‌به‌نفس را از هنرمندان و به‌ویژه هنرمندان جوان می‌گیرند. خیلی از مراکز حزب‌اللهی ما به سمت سلبریتی‌ها و چهره‌ها رفته‌اند و این بچه‌های هنرمند دیده نمی‌شوند.  دیده‌ام که ما بودیم اما نگاه‌ها به سمت دیگری بود. 
نمی‌دانم از روی جهل است یا از روی آگاهی، اما اعتماد‌به‌نفس را از ما می‌گیرند. متأسفانه عده‌ای با بچه‌های حزب‌اللهی، انقلابی و متعهد  اینگونه برخورد می‌کنند. می‌گویند فعلاً که فلانی هست و جایی هم نمی‌رود. پس به سراغ دیگری برویم.
 اگر در قبال این برخوردها مقاومت نمی‌کردم کم‌کم خز می‌شدم و از چشم‌ها می‌افتادم. موسیقی من به نظر فنی هیچ چیز از بقیه کم ندارد و از نظر محتوا نیز بسیار برتر است. 
حامد زمانی، درد دل‌های خود را وارد فاز تازه‌ای کرد و گفت: متأسفانه کار به جایی رسید که یکی از مسوولان حزب‌اللهی در یکی از ارگان‌ها به همه نامه نوشت که با حامد زمانی کار نکنید و او را بایکوت کنید.
 این دو سه سال برایم بسیار سخت گذشت و دلیل کم‌کار شدن من نیز همین مسأله بود. نمی‌خواهم مسأله را بیش از این باز کنم؛ اما بدانید که هویت انقلابی ما یک هویت اصیل است و به آن افتخار می‌کنم. 
حامد زمانی جوایز خود را با حضور خانواده شهید احمدی‌روشن، حاج صادق آهنگران، مادر شهید خالقی‌پور و دختر شهید باغبانی دریافت کرد. این جایزه شامل کاشی حرم امام‌رضا؟ع؟، انگشتری با نگینی از سنگ مزار امام‌حسین ؟ع؟و فانوس جشنواره بود. پدر شهید احمدی‌روشن، آخرین سخنران این مراسم بود و به دلداری حامد زمانی پرداخت. او گفت: کم‌لطفی بعضی‌ها زبانزد شده است.
 از سال‌94 تا به امروز، بیش از 30-40‌برنامه من که به دیدار با دانشجویان اختصاص داشت، در دقیقه‌90 توسط دولت محترم لغو شد. می‌خواهم به حامد زمانی بگویم که ناراحت نباش. این دل‌نگرانی‌ها شایسته من و شما نیست.
در بخش پایانی این مراسم، صادق آهنگران و حامد زمانی قطعاتی را به‌صورت زنده اجرا کردند و فیلم «جمعه گل»
 به نمایش درآمد.

captcha
شماره‌های پیشین