624
دوشنبه، ۱۰ دی ۱۳۹۷
7
با نزدیک شدن به روزهای آخر سال دستفروشی هم رونق گرفته است

بساط زندگی در خیابان پهن است

راه برای رد شدن نیست. عرض پیاده‌روی دو متری به نصف رسیده است. این در حالی است که دستفروش‌ها خود در داخل باغچه کنار پیاده‌رو ایستاده‌اند تا عرض کمتری از پیاده‌رو را بگیرند. البته با اینکه تردد به سختی انجام می‌شود اما خود شهروندان نیز دلیل اصلی دیگر برای حضور دستفروش‌ها هستند. افراد بسیاری هستند که در کسوت مشتری روبه‌روی بساط‌ها می‌ایستند. یکی چتر می‌خرد چون امسال خدارا شکر بارندگی زیاد است و دیگری به‌دنبال دستکش و کلاه پشمی دستبافت است. مرد میانسال بساطی هم تا می‌بیند عکس می‌اندازم می‌گوید: آقا ننداز... ما آبروداریم! این وضعیت بسیاری از خیابان‌ها و میادین مرکزی پایتخت است که در روزهای پایانی سال هر روز شلوغ‌تر از قبل می‌شود.

محسن هاشمی جلسه دیروز شورای شهر را ترک کرد

قهر بازی

صبح نو

محسن هاشمی جلسه دیروز شورای شهر را ترک کرد

قهر بازی

خواب‌آلودگی و خستگی رییس شورای شهر تهران صد‌و‌دهمین‌ جلسه پارلمان شهر را برای دقایقی به حاشیه کشاند. در جلسه دیروز شورای شهر و در زمانی که بندهای طرح ادغام معاونت‌های شهرداری تهران و کاهش حوزه های معاونت شهرداری از 9 سطح به 6 سطح و حذف پست‌های قائم مقامی یا جانشین و مشاور در تمام واحدهای ستادی مطرح بود آقای محسن هاشمی رفسنجانی و محمدسالاری برای دقایقی با یکدیگر درگیری لفظی پیدا کردند که نتیجه آن قهر 20‌دقیقه‌ای رییس شورا و خروج از صحن علنی بود. 
در جلسه علنی دیروز شورای اسلامی شهر تهران؛ اعضای شورا جزئیات طرح ادغام معاونت‌های شهرداری تهران که در جلسه گذشته کلیات آن را به تصویب رسانده بودند، در دستور کار داشتند که بعد از بحث و بررسی در خصوص پیشنهاد اصلاح دو بند از این طرح نهایتاً با 11‌رأی موافق، این پیشنهاد را به تصویب رساندند.
پس از رأی‌گیری درباره تبصره سوم، محمدسالاری، رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر در دوره چهارم و پنجم این نهاد نسبت به اینکه محسن هاشمی، رییس شورا درباره این بند اظهار‌نظر خاصی نکرده است، اعتراض کرد و گفت: باید اجازه می‌دادید تا اظهارنظرها مطرح شود. شما هر دفعه یک مدل صحن را اداره می‌کنید. در پاسخ به این اظهارنظر، محسن هاشمی، رییس شورا گفت: آقای سالاری اجازه صحبت به همه داده شد، دو موافق صحبت کردند، اما کسی مخالفتی نکرد. حواس‌تان باید به صحن باشد نه اینکه بروید و بیاید و بخواهید اظهار‌نظر کنید. اعتراض‌های سالاری همچنان ادامه داشت که محسن هاشمی گفت: آقای سالاری بهتر است شانتاژ نکنید.
در ادامه، آقای حجت نظری دیگر عضو شورای شهر به شیوه اداره شورا توسط محسن هاشمی گلایه کرد و گفت: نمی‌شود در مواردی که مطابق میل شما نیست، این‌گونه رفتار کنید. وی که همچنان اعتراض می‌کرد به خواسته رییس شورای شهر میکروفونش خاموش شد.
در ادامه این بحث‌ها محسن هاشمی تصمیم گرفت جلسه را ترک کند. در ابتدا برخی از اعضا از جمله علیخانی، امینی و اعطا تلاش کردند تا او را از این اقدام منصرف کنند، ولی موفق نشدند و هاشمی صحن را ترک کرد. به‌دنبال او، حجت نظری و محمود میرلوحی دیگر اعضایی بودند که صحن شورا را 
ترک کردند. در این زمان آقای ابراهیم امینی، نایب‌رییس شورای شهر ریاست ادامه جلسه را بر‌عهده گرفت. البته ۲۰‌دقیقه بعد از خروج هاشمی، وی بار دیگر به صحن برگشت و با سالاری روبوسی کرد. 
البته روز گذشته و پس از پایان جلسه، رییس شورای شهر تهران از مردم بابت قهرش از صحن شورا عذرخواهی کرد. محسن هاشمی‌رفسنجانی پس از اتمام جلسه شورای شهر تهران با حضور در جمع خبرنگاران گفت: من از مردم، اعضای شورای شهر و خبرنگاران بابت ترک کردن جلسه عذرخواهی می‌کنم. وی با بیان اینکه شب گذشته خوب نخوابیدم و به همین دلیل کنترل جلسه از دستم خارج شد، ادامه داد: در این جلسه اعضای شورای شهر در‌خصوص ادغام معاونت‌ها و کم شدن پست قائم‌مقام و مشاور صحبت کردند؛ اما مقرر شد که طرح به شهرداری بازگردانده شود تا شهرداری خودش لایحه‌ای را در این زمینه ارائه کند.
این اتفاق عجیب در حالی در شورای شهر تهران روی داد که انتظار می‌رود رییس شورای شهر بتواند مانع از بروز تنش و بحران احتمالی در بین اعضای شورای شهر شود که البته بحث‌های کاری و روند تصویب در چنین نهادی دور از انتظار نیست؛ اما اینکه رییس شورای شهر خود وارد چنین حواشی شده و اختیار اداره جلسه را از دست، از معدود اتفاقاتی است که در پنجمین دوره شورای شهر تهران ثبت شده است. این در حالی است که بروز برخی اختلافات در بین اعضای اصلاح‌طلب نخستین شورای شهر تهران نیز در‌نهایت به انحلال این شورا انجامید که هنوز در خاطر مردم پایتخت زنده است. اتفاقات دیروز شورای شهر تهران در حالی روی داد که شورای شهر تهران در پنجمین دوره که از شهریورماه سال گذشته کار خود را آغاز کرده با چالش‌های عجیبی روبرو بوده است. انتخاب سه شهردار در مدت 16 ماه یکی از همین چالش‌های عجیب است که برای تهران روی داده و همین نکته تا سال‌ها در ذهن شهروندان تهرانی 
باقی خواهد ماند. دو شهردار از شهریور سال 96 تهران را اداره کرده‌اند که هر کدام حدود 6 ماه در این سمت حضور داشته‌اند. چنین اتفاقی برای مدیریت کلان‌شهری مانند تهران که گفته می‌شود نتیجه مدیریت یک تفکر در اداره شهر حداقل به 24 ماه زمان نیاز دارد، تبعات جبران ناپذیری برای پایتخت خواهد داشت که نتیجه آن در سال‌های آینده مشخص خواهد شد. 

captcha
شماره‌های پیشین