624
دوشنبه، ۱۰ دی ۱۳۹۷
5
سفیر سوریه با ابلاغ پیام بشار اسد تاکید کرد

ایران؛ اولویت اول بازسازی سوریه

سفیر سوریه با حضور در همایش مشترک ایران و سوریه که در اتاق بازرگانی ایران برگزار شد، پیام بشار اسد برای اولویت بازسازی این کشور توسط شرکت‌های ایرانی را به مقامات ایرانی رساند.

۲۰۱۸ با پیروزی قاطع اسد به پایان رسید

صبح نو

سفیر سوریه با ابلاغ پیام بشار اسد تاکید کرد

ایران؛ اولویت اول بازسازی سوریه

سفیر سوریه با حضور در همایش مشترک ایران و سوریه که در اتاق بازرگانی ایران برگزار شد، پیام بشار اسد برای اولویت بازسازی این کشور توسط شرکت‌های ایرانی را به مقامات ایرانی رساند.

سرانجام شهرهای اصلی سوریه از لوث وجود گروه‌های تروریستی تکفیری داعش آزاد شد و ملت سوریه این پیروزی را جشن گرفتند، ولی تصاویر منعکس‌شده از رسانه‌ها نشان می‌دهد که از بیشتر شهرهای آن به‌خصوص حلب -که از آن به‌عنوان پایتخت اقتصادی سوریه نام برده می‌شود- تلی از خاک و خرابه بر جای مانده است که عملاً محل مناسبی برای زندگی نخواهد بود و چاره‌ای جز بازسازی مجدد آن وجود ندارد.
 با وجود مزیت‌های متعدد جمهوری اسلامی برای ایفای نقش نخست در بازسازی سوریه باید به این نکته توجه کنیم که رقبای قدرتمندی برای این مشارکت وجود دارند که اگر چنانچه مسوولان اقتصادی و عمرانی کشورمان کوتاهی کنند، به‌سرعت قراردادها به امضا خواهد رسید و صدها شرکت غربی یا عربی پیدا می‌شود و فرصت در پیش روی از دست خواهد رفت.
مشارکت ایران در بازسازی سوریه نه‌تنها یک مشارکت دو سر سود و برد‌برد برای دو کشور محسوب می‌شود، بلکه فرصتی است که مقامات دولتی این کشور خواستار حضور ایران در بازسازی شهرهای آن شدند.
کما اینکه عدنان محمود، سفیر سوریه در ایران دیروز یکشنبه در همایش مشترک ایران و سوریه که در اتاق بازرگانی ایران برگزار شد، از تأکید و دعوت رییس‌جمهوری سوریه برای حضور پررنگ شرکت‌های ایرانی در بازسازی این کشور سخن گفت و تأکید کرد: این دیدارهای رودررو فرصت بزرگی برای تاجران ایرانی است تا بتوانند وارد پروژه‌های سرمایه‌گذاری مشترک در جمهوری سوریه شوند، به‌ویژه با توجه به اینکه مرحله بازسازی در سوریه آغاز شده است. 
وی با تأکید بر اینکه تمام درها برای فعالیت‌های تجاری به‌سوی شرکت‌های ایرانی بازاست، افزود: با توجه به امضای موافقت‌نامه بلندمدت، گام بزرگی برای گسترش فعالیت‌های اقتصادی برداشته‌ایم و این آغاز حرکت بزرگ‌تری برای توسعه فعالیت‌های تجاری دو کشور است و زمینه فعالیت 
بخش خصوصی را در سوریه بیشتر فراهم می‌کند. 
 جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان یکی از بازیگران اصلی تحولات اخیر منطقه می‌تواند نقش اصلی را در توسعه محورهای اقتصادی خود در سوریه و بازسازی آن برعهده بگیرد، اما به‌رغم این تلاش‌ها، شاهد حضور جدی دولتمردان کشورمان برای توسعه فعالیت‌های عمرانی و اقتصادی در دمشق نیستیم.
از آنجا که رقبای قدرتمندی برای این مشارکت وجود دارند، این احتمال وجود دارد که چنانچه مسوولان ذی‌ربط تلاش‌های مثبتی در این زمینه انجام ندهند، صدها شرکت دیگر از کشورهای همجوار یا اروپایی در پروژه‌های اقتصادی سوریه پیشگام شوند؛ موضوعی که برخی از کشورهای منطقه همچون عربستان، امارات، بحرین و... آن را اعلام کرده‌اند. کما اینکه برخی کشورها همچون کویت برای بازسازی عراق چندی پیش پیشگام شد و کنفرانس‌های اقتصادی هم در این باره برگزار کرد.
هفت‌سال ویرانگری در حالی در سوریه به پایان می‌رسد که کشورهای عربی منطقه پس از اینکه دریافتند تلاش‌های‌شان برای شکست بشار اسد به جایی نرسید، اکنون در پی بازکردن مجدد سفارتخانه‌های خود در دمشق هستند، به این امید که بتوانند سهمی در توسعه اقتصادی و عمرانی این کشور به دست آورند. البته، عربستان پیش از این خبر سرمایه‌گذاری یک‌صد میلیارد دلاری با همکاری آمریکا در سوریه را اعلام کرده بود. علاوه‌بر این‌ها، امارات، بحرین، کویت، اردن و مصر به فکر استقرار سفرای خود در این کشور هستند تا حداقل بهره اقتصادی را از این کشور جنگ‌زده داشته باشند.
هر‌چند پس از گذشت هفت‌سال از توطئه‌های ویرانگر ائتلاف آمریکایی سعودی در سوریه شاهد اعتراف آن‌ها به شکست هستیم، اما شاهد بازگشت دوباره آن‌ها به عرصه سیاسی و اقتصادی سوریه هم هستیم. سفر عمر البشیر، رییس‌جمهوری سودان -که طی سال گذشته روابط خوبی با عربستان و امارات برقرار کرده بود- از این دست سفرهاست تا کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس بتوانند در سپهر سیاسی و اقتصادی سوریه جایگاهی برای خود 
باز کنند. آن‌ها حتی از دمشق دعوت کردند تا بار دیگر به اتحادیه عرب بازگردد.
این حجم از سفرهای هیأت‌های سیاسی و دیپلماتیک به دمشق نشان می‌دهد که با آغاز سال جدید میلادی بر تعداد آن‌ها افزوده می‌شود و باید شاهد هواپیماهای رهبران عربی باشیم که 
در فرودگاه دمشق فرود خواهند آمد و خواستار روابط حسنه با رهبران سوری خواهند بود؛ روابطی که باز هم به منافع خود می‌اندیشند و از قبل آن در فکر ایجاد شرکت‌های تجاری، عمرانی و بازرگانی در سوریه هستند.
البته آقای غلامحسین شافعی، رییس اتاق بازرگانی ایران، دیروز یکشنبه در همایش مشترک ایران و سوریه، بر آمادگی بخش خصوصی ایران برای بازسازی سوریه خبر داد؛ اما این موضوع نیازمند عزم جدی دستگاه‌ دیپلماسی و وزارت‌خارجه کشورمان است تا در مورد روابط بانکی و مشکل حمل‌ونقل پولی -که از آن به‌عنوان مشکلات پیش‌روی روابط تجاری دو کشور در این همایش یاد شده است- بیشتر بیندیشند.

سفر هیات ایرانی به سوریه در ماه آینده میلادی
همچنین محمد اسلامی روز گذشته در جلسه دیدار فعالان اقتصادی با وزیر تجارت و اقتصاد سوریه در اتاق بازرگانی ایران از انجام سفری در ماه آینده میلادی به سوریه خبر داد و گفت: امروز با اجرایی کردن متن توافقنامه راهبردی اقتصادی بین ایران و سوریه، زمینه برای گسترش پایدار روابط اقتصادی و تجاری فراهم شده و حضور رئیس کمیسیون مشترک ایران و سوریه بیانگر روند رو به توسعه تعاملات است.
وزیر راه و شهرسازی افزود: این نشست زمینه را برای فعالیت بخش خصوصی در سوریه بیش از گذشته فراهم می کند و این در حالی است که پس از برگشت صلح و آرامش به سوریه، حضور فعالان اقتصادی به منظور توسعه و پایدارسازی صلح ضروری است.
وی تصریح کرد: قرار است ماه آینده میلادی سفری به سوریه انجام شود و از تمام فعالان اقتصادی کشورمان درخواست می شود تا برای حضور در این سفر و انجام مذاکرات با طرف‌های سوری اعلام آمادگی کنند.
وی گفت: امیدواریم با حل مشکلات بانکی و حمل و نقل بتوانیم زمینه توسعه فعالیت های دوجانبه را فراهم کنیم.

captcha
شماره‌های پیشین