sobhe-no.ir
624
دوشنبه، ۱۰ دی ۱۳۹۷
13
حجت‌الاسلام مقامی ایده خودش درباره «مردم‌سالاری دینی، مهم‌ترین عامل تمدن‌سازی در فقه اسلامی» را تشریح کرد

تشکیل اتحادیه ملل مسلمان بر پایه مردم‌سالاری‌های دینی

نشست «مردم‌سالاری دینی، مهم‌ترین عامل تمدن‌سازی در فقه اسلامی» با ارائه حجت‌الاسلام دکتر عبدالمجید مقامی، در پژوهشگاه فقه نظام برگزار شد. او در این نشست با استفاده از آرای فقهی اهل سنت و تشیع ایده تشکیل اتحادیه ملل مسلمان بر اساس حکومت‌های ملی و اسلامی را ارائه و توضیح داد.

خبر

صبح نو

خبر

نظر سید‌حسین نصر
 درباره صدرایی بودن انقلاب اسلامی
دکتر سید‌حسین نصر، استاد فلسفه سنت‌گرا در گفت‌وگویی که با «ایکنا» داشته در پاسخ به سؤالی درباره صدرایی بودن انقلاب اسلامی ایران گفت: مرحوم آیت‌الله خمینی؟ره؟ ۵۰سال از عمرشان را صرف تحصیل و تدریس اسفار، فتوحات مکیه و فصوص‌الحکم ابن‌عربی کردند و علاقه ایشان بیشتر به عرفان و حکمت بود و در ابتدا کمتر روی فقه متمرکز بودند. البته بعدها به سیاست روی آوردند، ولی به نظر بنده فعالیت‌های سیاسی ایشان فقط کاربرد حکمت متعالیه یا فصوص‌الحکم ابن‌عربی نبود. ایشان سعی کردند که از جوانب فقهی و عملی اسلام نیز استفاده کنند، نه اینکه در امر سیاست فقط به مسائل فلسفی بپردازند، گرچه هیچ‌گاه در سیاست از توجه به فلسفه اسلامی غافل نبودند. البته به عقیده افلاطون جامعه مطلوب، جامعه‌ای است که در آن «فیلسوف سلطان» حاکم باشد و حکومت کند؛ یعنی کسی که هم رهبر سیاسی و هم فیلسوف است در رأس حکومت قرار گیرد. وقتی آیت‌الله خمینی رهبر ایران شدند یکی از دانشمندان معروف ژاپنی به نام «توشی‌هیکو ایزوتسو» (Toshihiko Izutsu) در مقاله‌ای نوشت که آیت‌الله خمینی؟ره؟ مانند همان سلطان و ملکی است که افلاطون و فارابی به آن اشاره کرده‌اند. در واقع، بازگشت به جامعه‌ای است که کمال مطلوب و ایده‌آل است. در اینجا باید به خاطر داشت که پیامبر اسلام؟ص؟ هم حاکم کامل بود و هم حکیم بی‌بدیل. 
رسول خدا ؟ص؟ حاکم بر عربستان و الگویی برای حاکمان بعدی بود و در عین حال منشأ حکمت و عرفان و رب‌النوع تلفیق کامل حکمت و حکومت. به نظر بنده خیلی مهم است که رب‌النوع هر چیزی را با پدیدارش در این عالم مادی که ما در آن هستیم یکی ندانیم؛ مسأله‌ای که همه ادیان به‌نحوی با آن مواجه‌اند.
 
«شاکله الگوی امام و امت» منتشر شد
به گزارش «مهر»، کتاب «شاکله الگوی امام و امت» با موضوع تاملی در ابعاد نظام سیاسی-اجتماعی مبتنی‌بر امامت به همت اندیشکده برهان منتشر شد.این کتاب که از مجموعه کتاب‌های اندیشنامه نظام اسلامی و حاصل تلاش جمعی از پژوهشگران اندیشکده برهان است در 78‌صفحه و در هفت فصل، از سوی انتشارات دیدمان به زیور طبع آراسته شده است. «تبیین الگوی امام و امت»، «جایگاه رهبری و مردم در الگوی امام-امت»، «حاکمیت ملی در نظام مبتنی بر امام-امت»، «ولایت‌مداری و ولایت‌محوری»،‌ «بررسی تطبیقی سیره عملی امامین انقلاب اسلامی»، «نظم اجتماعیِ مبتنی‌بر امامت» و «تحزب و نظام ولایی» عناوین فصل‌های هفت‌گانه این کتاب هستند.علاقه‌مندان می‌توانند جهت دریافت کتاب با تخفیف ویژه یا کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن۲۶۱۵۳۲۹۳-۰۲۱ تماس حاصل‌کنند.
 
برگزاری نشست «بررسی کاربست روش نظریه‌پردازی داده‌بنیاد در علوم انسانی اسلامی»
نشست «بررسی کاربست روش نظریه‌پردازی داده‌بنیاد در علوم انسانی اسلامی» برگزار می‌شود.به گزارش «ایکنا»، این نشست با سخنرانی حجت‌الاسلام احمدحسین شریفی و نقد آقای سیدحسین شرف‌الدین و حجت‌الاسلام محمدمهدی نادری سه‌شنبه، ۱۱‌دی‌ماه، بعد از نماز مغرب و عشا در مؤسسه امام‌خمینی؟ره؟ واقع در شهر قم، طبقه چهارم، سالن اندیشه برگزار خواهد شد.
 
«تراژدی و مضحکه: ترامپ در کاخ سفید»
کتاب «تراژدی و مضحکه: ترامپ در کاخ سفید» که مجموعه مقالات متفکران چپ‌گرای آمریکایی درباره سیاست‌های دونالد ترامپ است با ترجمه آقای علیرضا جباری‌آذرنگ در نشر افکار منتشر می‌شود. کتاب «تراژدی و مضحکه: ترامپ در کاخ سفید» ترجمه‌ای از Trump in the White House: Tragedy and Farce است؛ مجموعه مقالات متفکران چپ‌گرای آمریکایی است درباره سیاست‌های دونالد ترامپ که توسط «جان بلامی فاستر»‌(John Bellamy Foster) گردآوری و با مقدمه «رابرت دبلیو مک‌چسنی»‌(Robert W. McChesney) در انتشارات «مانتلی ریویو»‌(Monthly Review Press) منتشر شده است.گفتنی‌است این کتاب با ترجمه علیرضا جباری‌‌آذرنگ در ۱۹۰‌صفحه به قیمت ۲۷‌هزار تومان از سوی نشر افکار در دست انتشار است. 

captcha
شماره‌های پیشین