sobhe-no.ir
624
دوشنبه، ۱۰ دی ۱۳۹۷
12

خبر

گفت‌وگو با کارگردان مستند «قطار مسیر 60» که تلاش می‌کند موسیقی دهه اول انقلاب را روایت کند

مرثیه‌ای برای سرودها

هنوز موسیقی‌های انقلابی توی گوش ما تکرار می‌شود. از آوازهای شجریان و ناظری گرفته تا نوحه‌های آهنگران و کویتی‌پور. هنوز هم وقتی این موسیقی‌ها از رادیو و تلویزیون پخش می‌شوند تبدیل به زمزمه روی لب‌ها می‌شوند. اما بسیاری از ما نمی‌دانیم این موسیقی‌ها در چه فضایی شکل گرفتند. مستند «قطار مسیر60» به کارگردانی خانم کتایون جهانگیری تلاش کرده در گفت‌وگو با جمعی از اهالی تأثیرگذار این دوره روایتگر اوج و فرود موسیقی در دهه‌60 باشد. در مصاحبه با ایشان از سختی‌های مسیر پرسیدم و نقاط قوت و ضعف مستند را مرور کردیم.

صبح نو

خبر

عاقبت نویسنده‌ای که با شخصی شبیه سردار نقدی عکس یادگاری داشت
پاییز سال‌۸۹ یکی از جوایز ادبی دولتی در کرمان برگزار شد و طی آن بهترین نویسندگان و شاعران کتاب‌اولی، منتخب این جایزه شدند. 
هرچند تمام منتخبان جایزه از مؤلفان کتاب‌اولی بودند، اما اثر برگزیده در حوزه داستان، متعلق به نویسنده‌ای گمنام بود که اثرش را ناشری از طیف روشنفکری چاپ کرده بود. اتفاقاً وزارت ارشاد وقت، موافق معرفی این اثر به‌عنوان کتاب برگزیده نبود و با آن مخالفت می‌ورزید، اما ایستادگی دبیر جایزه و داوران که می‌گفتند صرف‌نظر از ناشر، مجموعه داستان مورد‌نظر از کارهای خوب حوزه ادبیات است، کارگر افتاد و نام نویسنده‌اش در بین برگزیدگان قرار گرفت. 
روز پایانی، شاعران و نویسندگان برنده به جایگاه دعوت شدند تا جایزه خود را از دست مسوولان استان کرمان دریافت کنند. مدیرکل فرهنگ‌و‌ارشاد اسلامی، امام‌جمعه، فرماندار، دبیر جایزه و چند نفر دیگر روی سن بودند و هنگامی که نوبت به نویسنده مجموعه داستان برگزیده رسید، جایزه را یکی از سرداران سپاه استان داد. آن شخص، شباهت زیادی به سردار محمدعلی نقدی، رییس وقت سازمان بسیج مستضعفین داشت. عکاسان، لحظه گرفتن جایزه را ثبت کردند و تصاویری از آن مراسم در رسانه‌های رسمی و روزنامه‌ها منتشر شد.
کاروان نویسندگان و شاعران به تهران بازگشت و چند روزی از آن مراسم گذشت. نویسنده آن مجموعه داستان با یکی از خبرنگاران حاضر در مراسم اختتامیه تماس گرفت و از او سؤال کرد که آیا آن کسی که جایزه را به او داده، سردار نقدی بوده؟ خبرنگار به او پاسخ داد: سردار نقدی، رییس بسیج است و اصلاً در کرمان نبود. اگر بود اسمش را اعلام می‌کردند. اما نویسنده برگزیده با صدای لرزانی گفت: این‌ها (ناشر کتابش) به من می‌گویند اگر از دست سردار نقدی جایزه گرفته‌ای، بیا کتاب‌های چاپ‌نشده‌ای که پیش ما داری، بردار و ببر!
خبرنگار، خیال او را آسوده کرد که آن شخص، سردار نقدی نبوده، اما معلوم نشد چه اتفاقی افتاد که نویسنده‌ای با آرزوهای بلند و قلم قدرتمند، چرا به یک‌باره از صحنه نویسندگی محو شد. آیا داشتن عکس یادگاری با کسی شبیه سردار نقدی و گرفتن جایزه از دست یک سپاهی تا این اندازه می‌تواند به مذاق روشنفکران تلخ باشد؟

اسامی گالری‌های شرکت‌کننده 
در جشنواره تجسمی فجر اعلام شد 
خانم مژگان قدوسی، مدیر بخش نمایشگاه گالری‌ها در یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر گفت: در‌نهایت از میان گالری‌هایی که در جلسات اولیه شرکت کردند، ۲۳گالری از تهران و نمایندگانی از گالری‌های شهرهای مشهد، شیراز، رشت، سمنان، یزد و تبریز برای شرکت در جشنواره یازدهم با ما به توافق رسیدند. گالری‌های تهرانی شامل گالری شیرین، گلستان، هما، فرمانفرما، محسن، دنا، ثالث، اثر، شیث، آشیان نقش و مهر،گویا، ایرانشهر، ملک، ایوان، آرت‌سنتر، هور، دستان، ترانه باران، مژده، شکوه، آتبین، ویستا و سیحون هستند.
 
«رویای آق تاریم» بررسی می‌شود
در بیست‌و‌سومین برنامه «سه‌شنبه‌های کتاب»، کتاب «رویای آق تاریم» با حضور آقایان محمدرضا شرفی‌خبوشان و هادی خورشاهیان بررسی می‌شود.
این رمان که با محوریت انقلاب اسلامی نوشته شده است و درباره سال‌های گذشته از بهمن سال‌۵۷ است که ماهیگیری در شمال ایران با غیرت خود با عوامل درگیری با مردم می‌جنگد و با شجاعت همه جا اصول انسانی را سرلوحه خود می‌کند. در ادامه سال‌ها می‌گذرد و در سال‌هایی که او تمشیت مردم ماهیگیر را در بندرهای شمالی به‌عهده دارد، روزی ملاقاتی با فردی دارد که زخم آن مقابله‌ها و مبارزه‌ها را دارد. بر اساس این گزارش، این نشست روز سه‌شنبه ۱۱‌دی‌ماه از ساعت‌۱۰ تا ۱۲ با حضور نویسنده در موزه انقلاب اسلامی برگزار خواهد شد. 

captcha
شماره‌های پیشین