624
دوشنبه، ۱۰ دی ۱۳۹۷
10
حواشی جدید کی‌روش در تضاد با رؤیای قهرمانی و موفقیت تیم ملی

به‌جای توجیه، بجنگ...

تیم ملی فوتبال ایران درحالی باید هفته دیگر در نخستین دیدار خود در جام ملت‌های آسیا برابر یمن به میدان برود که فضای حاکم بر فوتبال کشور به‌خاطر اظهار‌نظرهای چندی پیش کارلوس کی‌روش ملتهب شده است.

صبح نو

حواشی جدید کی‌روش در تضاد با رؤیای قهرمانی و موفقیت تیم ملی

به‌جای توجیه، بجنگ...

تیم ملی فوتبال ایران درحالی باید هفته دیگر در نخستین دیدار خود در جام ملت‌های آسیا برابر یمن به میدان برود که فضای حاکم بر فوتبال کشور به‌خاطر اظهار‌نظرهای چندی پیش کارلوس کی‌روش ملتهب شده است.

این مربی که عادت دارد در آستانه رقابت‌های مهم به جای آشتی، با همه بجنگد، یا بعد از موفقیت‌های بزرگ، دنبال تسویه حساب با منتقدانش باشد، پس از تساوی در بازی دوستانه برابر فلسطین، جملاتی طعنه‌آمیز همچون «قهرمانی در آسیا مثل خوردن یک تکه کیک نیست!»، «در ۴۰‌سال گذشته شما در هر دوره برنده و قهرمان شدید، پس چرا ما نباید قهرمان شویم!» را بیان کرد. وی همچنین مدعی شد که «رسیدن به نیمه‌نهایی جام ملت‌ها، رؤیای مردم ایران است»، صحبت‌هایی که با واکنش تند علاقه‌مندان و پیشکسوتان این رشته ورزشی همراه شد.  خیلی‌ها معتقدند هدف این مربی از بیان چنین صحبت‌هایی فرار به جلو و توجیه زودهنگام ناکامی تیمش است و عده‌ای دیگر عقیده دارند وی در حال کم کردن توقعات از تیمش بوده تا بازیکنان با آرامش بیشتری مقابل حریفان مطرح آسیا، برای رسیدن به موفقیت تلاش کنند.
البته از هر منظری که به این اتفاق نگاه شود، صحبت‌های کی‌روش که گران‌ترین مربی آسیا و هفتمین مربی‌گران‌قیمت دنیاست، هیچ توجیهی ندارد؛ آن‌هم در روزهایی که همه منتظر هستند با توجه به وضعیت خوب نفرات تیم ملی و هزینه سرسام‌آوری که برای استخدام سرمربی و کادرفنی 
عریض و طویلش شده است، تیم ملی با جام قهرمانی از امارات به ایران بازگردد.

واکنش پیشکسوتان به اظهارات کی‌روش
آقای حمید درخشان، کاپیتان پیشین تیم ملی، با طرح این پرسش که در شرایط فعلی تنها باید پرسید چرا ما کارلوس کی‌روش را آورده‌ایم، این‌گونه به اظهارات سرمربی تیم ملی پاسخ داد: «ما با هزینه بسیار، این مربی را آورده‌ایم و از او انتظار قهرمانی در آسیا را داریم.»
وی افزود: «می‌دانم قهرمانی در این مسابقات کار دشواری است اما این‌گونه صحبت کردن هم صحیح نیست. شاید کی‌روش می‌خواهد توقعات را از تیم ملی پایین بیاورد؛ اما به نظر من تیم ملی ایران با این بازیکنانی که دارد و هزینه‌هایی که برایش انجام شده، شایسته قهرمانی در آسیاست.» از سوی دیگر امیر عابدینی، رییس پیشین فدراسیون فوتبال هم با بیان پرسش «‌اگر رسیدن تیم ملی به نیمه‌نهایی آسیا رؤیاست، پس ما کی‌روش را برای چه می‌خواهیم؟» از اظهارات سرمربی تیم ملی انتقاد کرد.حسن روشن هم در‌خصوص صحبت‌های کی‌روش گفت: «این مربی در مورد اینکه مردم منتظر رؤیا نباشند صحبت کرده؛ اما باید به او گفت ما ۵۱، ۴۷ و ۴۳‌سال پیش این رؤیا را داشتیم و قهرمان آسیا شدیم. حتی ۳۹‌سال پیش اگر جنگ نمی‌شد به جای مقام سومی، قهرمان می‌شدیم.»
آقای محمد پنجعلی، کاپیتان پیشین تیم ملی ایران هم با اشاره به اینکه نمی‌داند اکنون کی‌روش دنبال چیست و به نظر می‌رسد او دنبال حاشیه درست کردن است، صحبت‌هایش را اینگونه ادامه داد: «اکنون حداقل انتظار مردم حضور تیم ملی در فینال جام ملت‌های آسیا باشد؛ زیرا برای این تیم زحمات زیادی کشیده شده و سرمایه‌گذاری فراوانی انجام شده است، پس باید انتظارمان هم رفتن تیم به فینال باشد.»

آشتی بعد از شعله‌ور کردن آتش جنگ
کارلوس کی‌روش که در مصاحبه‌اش پس از دیدار تدارکاتی با فلسطین در روز سوم دی‌ماه با صراحت اعلام کرد رویای تیم ملی ایران در جام ملت‌ها صعود به نیمه‌نهایی این مسابقات است، در این مدت با انتقادهای علاقه‌مندان به فوتبال و پیشکسوتان این رشته پرطرفدار مواجه 
شده است.
این مربی یک هفته بعد از آن اظهارنظر عجیب و غریب و مشاهده بازتاب منفی حرف‌هایش، سعی کرد با بیان مطالبی جدید، به‌نوعی موضع قبلی خود را تغییر داده و آن صحبت‌ها را توجیه کند.وی در گفت‌و‌گو با برنامه «THE MANAGER» در این خصوص گفت: «به نظرم تیم‌های استرالیا، کره‌جنوبی و ژاپن به نیمه‌نهایی راه پیدا خواهند کرد و تیم چهارم راه‌یافته به نیمه‌نهایی می‌تواند ایران، عربستان، قطر یا امارات باشد که امیدوارم تیم چهارم نیمه‌نهایی ایران باشد. البته نباید قدرت ازبکستان را نیز فراموش کرد.» وی 24‌ساعت بعد از این مصاحبه بیانیه‌ای را صادر کرد که در بخشی از آن آمده بود: «باید مثبت فکر کنیم و خود را تبدیل به افرادی با ایمان قوی کنیم. ما اگر می‌خواهیم به رویای بزرگ‌مان دست پیدا کنیم، ابتدا می‌بایست بزرگ فکر کنیم.»
این مربی همچنین برای پایان دادن به جنگ و حاشیه‌ای که خودش آغاز و آرام کردن فضایی که خودش آن را ملتهب کرد، در صحبت‌های جدیدی اعلام کرد: «هدف ما، نوک قله است و در این باره باید بگویم صعود کردن کار سخت و دشواری است.» 
البته این مربی در ادامه صحبت‌هایش جملاتی همچون «در‌خواست عاجزانه من این است که آقایان برای سه هفته تمام صحبت‌ها و حرف‌های دیگر را کنار بگذارند و کنار تیم ملی باشیم» و «در این مدت پرچم سفید‌رنگ صلح را بالا ببریم، دست از تمام تهمت‌ها و حرف‌های تلافی‌جویانه برداریم و همه کنار تیم ملی باشیم.» را هم بیان کرد.
به نظر می‌رسد این مطالب برای آن بیان شد که کی‌روش دیگران را مقصر حواشی ایجاد شده در اطراف تیم ملی برمی‌شمرد، اما هواداران فوتبال فراموش نمی‌کنند که این مربی با انتقاد از برانکو ایوانکوویچ، علی کریمی و دیگر چهره‌های مطرح داخلی و بی‌توجهی محض به دو تیم مطرح پایتخت یعنی استقلال و پرسپولیس، آتش اختلافات را روشن کرد و آن‌ها را گسترش داد. 

چشم انتظار قهرمانی آسیا
در میان تمام این مشکلات به‌وجود آمده در اطراف تیم ملی که مسبب اصلی آن شخص کارلوس کی‌روش است، به نظر می‌رسد وضعیت روحی و جسمانی ملی‌پوشان برای حضور موفق در این جام، بسیار مطلوب است. این مسأله را می‌توان در صحبت‌های نفرات حاضر در اردوی تیم ملی و خصوصاً اظهار‌نظر اخیر علیرضا جهانبخش متوجه شد: «چهارسال پیش جام به راحتی از دست‌مان افتاد اما حالا دیگر این جام لغزش نخواهد کرد. می‌خواهیم به موفقیت برسیم.»
طبق برنامه اعلام شده از سوی AFC، تیم ملی ایران در نخستین دیدارش در مرحله گروهی جام ملت‌های آسیا، به مصاف تیم یمن می‌رود، دیداری که ساعت 20:30 روز دوشنبه 17‌دی‌ماه برگزار می‌شود. همچنین ملی‌پوشان کشورمان ساعت‌15:30 روز شنبه 22‌دی‌ماه برابر ویتنام و ساعت 20:30 روز چهارشنبه 26‌دی‌ماه مقابل عراق صف‌آرایی خواهد کرد. 
سفیدپوشان کشورمان در صورتی‌که بتوانند به‌عنوان تیم نخست گروه، به مرحله بعدی صعود کنند و اگر فرض را بر این بگذاریم که همه تیم‌های قدرتمند آسیا در گروه‌شان صدرنشین شوند و تیم‌های درجه دو هم دومین تیم گروه شوند، مسیر ایران تا فینال به این ترتیب است که ابتدا در مرحله 
یک‌هشتم نهایی برابر سوریه قرار می‌گیرد. در صورت برتری مقابل سوریه، در مرحله یک‌چهارم نهایی ایران باید رو‌در‌روی چین قرار بگیرد. بعد از آن با برنده استرالیا و ژاپن بازی خواهد کرد، در فینال هم با برنده عربستان و کره‌جنوبی رقابت می‌کند، اما
 اگر درگروهش دوم شود، ابتدا باید به مصاف عربستان برود و درصورت برتری در آن مسابقه سخت، با کره‌جنوبی روبه‌رو شود.
البته امیدواریم با تمامی اتفاقات رخ ‌داده در ماه‌های اخیر، کارلوس کی‌روش به جای فرار به جلو و توجیه زودهنگام شکست، بیش از پیش روی موفقیت تیم ملی تمرکز کرده و شرایط را به‌نحوی رقم بزند که تیم ملی بتواند با قدرت مرحله گروهی را سپری کرده و در مسیری هموار، برای شکستن طلسم 40‌ساله قهرمان نشدن در آسیا، رقبای سرسخت قاره کهن را یکی پس از دیگری شکست دهد؛ رؤیایی که می‌توان به تعبیر شدن آن امیدوار 
بود.

captcha
شماره‌های پیشین